Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Zatoka Sarońska i Argolidzka – żeglujemy w Grecji

Zatoki Sarońska i Argolidzka to doskonały wybór na zdobywanie pierwszych doświadczeń żeglarskich w Grecji. Za wyborem tego regionu przemawia duża ilość połączeń lotniczych z Polski do Aten oraz największy wybór jachtów w bazach czarterowych. Pod względem pogodowym to idealne miejsce do uprawiania spokojnego żeglarstwa rodzinnego, jak również zdobywania praktyki przez mniej doświadczonych żeglarzy.

Atrakcje Zatoki Sarońskiej i Argolidzkiej

Ukształtowanie terenu w obu zatokach – góry, liczne przylądki i zatoczki czynią ten obszar bezpiecznym i dobrze chronionym przed wiatrami. Nie ma tu też tak wysokich fal jak np. na Cykladach, gdyż nie mają gdzie się wytworzyć. Zarówno w Zatoce Sarońskiej, jak i Argolidzkiej mnogość wysp, zatok i naturalnych portów zapewnia dobre schronienie przy wszystkich kierunkach wiatru. W pobliżu zawsze znajduje się zatoka lub port, gdzie można bezpiecznie zakotwiczyć lub zacumować w przypadku pogorszenia się pogody.

Przez Zatokę Sarońską przebiega bardzo ruchliwy tor wodny statków z i do Pireusu, dlatego pokonując go należy pamiętać, że:

  • niektóre statki poruszają się tu bardzo szybko,
  • tor należy przepłynąć prostopadle i jak najszybciej,
  • wszystkie statki mają bezwzględne pierwszeństwo,
  • trzeba pamiętać, że płynący statek potrzebuje bardzo dużo czasu i miejsca na zmianę kierunku.

Wyspy Sarońskie leżą na południowy zachód od Aten i według dokładnej definicji obejmują: Aeginę, Poros, Angistri i Salaminę. Wyspy Hydra i Dokos , pomimo że leżą poza tą zatoką, też zaliczane są do Zatoki Sarońskiej. Oprócz wysp nie można zapomnieć o ciekawym wybrzeżu i ładnych portach (może oprócz tego na zachód od Aten). Godne uwagi są: Palea, Nea Epidavros, Korfos, Methana i Vathi na półwyspie Methana.

Monemvasia
Monemvasia

W Zatoce Argolidzkiej znajduje się tylko jedna większa wyspa – Spetses, za to lądowa cześć jest ciekawsza i bardziej urozmaicona od Sarońskiej, gdyż do tego regionu zalicza się też wschodnie wybrzeże Peloponezu. Mnóstwo tu urokliwych zatok i zatoczek, a także jest dużo więcej portów, np.: Ermioni, Porto Heli, Kilada, Nafplio, Leonidion, Gerakas i Monemvasia.

Zarówno w Zatoce Sarońskiej, jak i Argolidzkiej znajdziecie długie, piaszczyste plaże, obszary porośnięte lasami, ale też urocze skaliste przylądki, a wszystko to otoczone krystalicznie czystą wodą. Porty także spełniają różnorodne wymagania – od tętniących życiem Hydry czy Poros, po spokojne, rybackie wioski Vathi i Korfos.

Dla tych, którym samo żeglowanie nie wystarcza, zatoki zapewniają wiele ciekawych miejsc do zwiedzania – stare kościoły i kościółki, muzea archeologiczne oraz inne liczne zabytki. Niektóre miejsca są wręcz obowiązkowe do zobaczenia – Nafplio, Mykeny, teatr w Epidavros, Hydra, twierdza Monemvasia czy Świątynia Posejdona na przylądku Sounion. I oczywiście same Ateny, których zwiedzanie można zaplanować przed lub po rejsie. Również dla osób niezainteresowanych historią region ten ma mnóstwo do zaoferowania: urocze porty z wąskimi, krętymi uliczkami, nadbrzeżne tawerny z doskonałym jedzeniem, tętniące życiem bary i kluby, ciche kotwicowiska, liczne festiwale, święta i festyny.

Hydra
Hydra

Hydra osiołki
Hydra

Aegina
Aegina

Aegina port rybacki
Aegina

Bliskość Aten sprawia, że w miesiącach letnich region ten jest dość mocno oblegany zarówno przez turystów, jak i Ateńczyków, jednak poza głównymi portami Aeginy, Poros czy Hydry również w pełnym sezonie można znaleźć spokojne zatoki i mniej zatłoczone porty. Im dalej odpłyniemy od Aten, tym większa szansa na ciszę i spokój.

Jak dolecieć do Aten

W 2024 roku bezpośrednie połączenia do Aten oferują następujące linie lotnicze:

Ryanair
z Katowic w środy i niedziele (od kwietnia); w soboty (do końca marca)
z Krakowa we wtorki, środy i czwartki (od kwietnia); w soboty (od marca do października)
z Warszawy Modlin w poniedziałki i piątki (od kwietnia)
z Wrocławia w poniedziałki, wtorki, środy, piątki i soboty (od kwietnia)

Wizz Air
z Katowic we wtorki, środy, czwartki  i niedziele; w soboty (do końca marca)

Aegean Air
z Krakowa we wtorki i piątki (od 12 kwietnia)
z Warszawy Chopin codziennie

LOT
z Warszawy Chopin codziennie (od kwietnia)

SKY Express
z Warszawy Chopin codziennie z wyjątkiem śród (od kwietnia)

/loty często ulegają zmianom, ostatnia aktualizacja 13.02.2024/

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa jest największym greckim lotniskiem. Lotnisko oddalone jest o ok. 35 km od centrum Aten i jest z nim dobrze skomunikowane. Do miasta można dojechać autobusami lub metrem.

Przydatne linki:
Transport publiczny – https://www.athensairportbus.com/en/
Port lotniczy – https://www.aia.gr/traveler/

Bazy czarterowe w Zatoce Sarońskiej

W podobnej odległości od lotnika w Atenach położone są trzy 4 główne bazy czarterowe:

Marina Alimos – Kalamaki

Większość firm czarterowych ma swoją bazę w marinie Alimos (Alimou), zwanej też Kalamaki (od nazwy dzielnicy, ale też od słowa kalamaki oznaczającego patyki, maszty). To największa marina w Grecji, stacjonuje w niej na stałe ok. 1000 jachtów. Żeglarze przyzwyczajeni do standardów chorwackich marin będą rozczarowani, gdyż brakuje tutaj przyzwoitych pryszniców i toalet. W pobliżu mariny funkcjonuje kilkanaście tawern, są tu sklepy spożywcze i żeglarskie. Najbliższy sklep, w którym można zrobić zakupy przed rejsem to Sklavenitis. Pamiętajcie, że w soboty (rozpoczęcie czarterów) jest w nim wielki tłok. Sklep oferuje dostawę towarów bezpośrednio na keję, ale w soboty usługa ta trwa bardzo długo.

Uwaga!, duże markety w Grecji są nieczynne w niedziele. W marinie można też spotkać przedstawicieli innych sklepów, którzy oferują dostawę towarów na jacht.
Więcej informacji o marinie: Marina Kalamaki w Atenach

Marina Alimos Kalamaki w Atenach
Marina Alimos Kalamaki

Jak dotrzeć autobusem do mariny Alimos/Kalamaki

Z lotniska do mariny Alimos/Kalamaki najprościej dojechać bezpośrednim autobusem. Autobusy odjeżdżają z przystanków usytuowanych na poziomie przylotów. Trasę obsługują ekspresowe autobusy linii X96. Autobus w drodze do mariny zatrzymuje się tylko dla wysiadających, na żądanie (chcąc wysiąść, trzeba wcisnąć przycisk obok drzwi). Wysiąść trzeba w zależności od tego, na jakim pirsie znajduje się wasz jacht, na przystankach Kalamaki 5, 3, 1 lub Edem. Bilet kosztuje 6 EUR (dorośli). W drodze powrotnej autobus zatrzymuje się tylko dla wsiadających, znów tylko na żądanie (widząc zbliżający się autobus, trzeba machnąć ręką). Autobusy kursują całą dobę, w sezonie co 20 minut, poza sezonem również całą dobę, ale w ciągu dnia co pół godziny, nocą rzadziej.

Rozkład jazdy oraz informacje dot. cen biletu: https://www.athensairportbus.com/en/timetable/x96airporttopiraeusport.html

Jak dojechać do mariny w Atenach

Transport busem lub taksówką

Do Alimos/Kalamaki można także dotrzeć busem, koszt to ok. 110 EUR za całego busa w jedną stronę. Busa można zamówić za pośrednictwem firmy czarterowej lub np. na stronie Ryanaira. Taksówka kosztuje ok. 40-50 EUR, ale można też próbować wytargować niższą cenę. Bardzo ważne, by cenę przejazdu taksówką ustalić przed kursem, pamiętając o bagażu. Na FB/Meta można znaleźć Polaków mieszkających w Atenach, którzy też świadczą usługi transportowe.

Marina Delta Kallithea

Od niedawna kilka firm czarterowych ma swoje bazy w marinie Delta Kallithea. Port należący do jachtklubu NOTK, powstał na potrzeby Igrzysk Olimpijskich. Na terenie mariny jest kawiarnia, najbliższe tawerny oddalone są o ok. 1 km. Do mariny Delta można dojechać linią X96, ten sam autobus co do Alimos, ale trzeba wysiąść na przystanku ISAP Ν. FALIRU (dwa przystanki za Edem). Cena biletu taka sama.

Marina Delta Kalithea
Marina Delta Kalithea

Marina Aghios Kosmas
Marina Aghios Kosmas

Marina Aghios Kosmas

Następna z ateńskich marin, do której przenoszą się armatorzy z przepełnionej mariny Alimos to marina Aghios Kosmas. Powstała ona, podobnie jak Delta Kalithea, na potrzeby Igrzysk Olimpijskich. Dojazd do mariny z lotniska jest krótszy, marina mieści się bliżej lotniska. Do Aghios Kosmas również można dojechać autobusem X96, wysiadamy na przystanku Elliniko. Więcej informacji o marinie: Marina Aghios Kosmas w Atenach


Już dziś zarezerwuj jacht w Grecji


Lavrio

Dla żeglarzy płynących na Cyklady najlepszym miejscem rozpoczęcia rejsu jest Port Lavrio (położony na półwyspie Sunion, ok. 60 km od Aten i ok. 35 km od portu lotniczego) lub leżąca ok. 2 km na południe od Lavrio Olimpic marina.
Lavrio nie grzeszy urodą, ale ma fajny, żeglarski klimat. W soboty miasto opanowane jest przez żeglarzy. Dawniej był to dość duży port przeładunkowy, dziś wypływają stąd głównie promy i jachty. W miasteczku jest bardzo dużo dobrych tawern, kawiarni i barów. Zaopatrzenie można zrobić w dużym markecie My Market (również dostarczają na jacht) lub w mniejszych sklepikach. Na głównej ulicy jest targ rybny.

Port Lavrio - Grecja
Lavrio

Marina Olimpic oferuje bardzo dobre,, jak na Grecję, warunki sanitarne. Jak w każdej marinie na miejscu można coś zjeść i wypić, jednak bogatszy wybór tawern, barów i innych atrakcji znajdziecie w pobliskim Lavrio (www.olympicmarine.gr)

Jak dotrzeć autobusem do Lavrio

Z lotniska do portu Lavrio oraz do mariny Olimpic (3 km od Lavrio) można dojechać autobusem KTEL (odpowiednik polskiego PKS). Autobus odjeżdża z przystanku usytuowanego na poziomie przylotów, naprzeciwko hotelu Sofitel. Bilet kosztuje ok. 6 EUR i kupuje się go w autobusie, u konduktora. Wsiadając do autobusu, musicie upewnić się, czy autobus jedzie do Lavrio, gdyż z tego miejsca odjeżdżają też autobusy do innych miejsc. Po drodze, w miejscowości Markopoulo, trzeba przesiąść się do innego autobusu, co jednak nie jest problemem, gdyż informuje o tym kierowca. Na obu trasach obowiązuje jeden, kupiony wcześniej bilet. W Lavrio autobus zatrzymuje się w centrum (ok. 500 m od portu jachtowego) oraz na terminalu promowym. Do Olimpic mariny trzeba dojść pieszo lub dojechać taksówką. Przystanek dla wsiadających w Lavrio mieści się obok hotelu Nikolakakis.
http://ktelattikis.gr/en/enlavrio

Transport busem lub taksówką

Do Lavrio można również dotrzeć busem – koszt to ok. 110 EUR za całego busa, w jedną stronę. Taksówka kosztuje ok. 40-50 EUR, czyli podobna kwota co za transport do Mariny Kalamaki w Atenach – zbliżony dystans.

Warunki pogodowe panujące w Zatokach Sarońskiej i Argolidzkiej

Meltemi – wiatr dominujący w Grecji w okresie letnim jest też odczuwalny w Zatoce Sarońskiej, szczególnie wzdłuż wybrzeża kontynentalnego, od przylądka Sounion do Kanału Korynckiego. Jedynie na akwenie wokół półwyspy Methana i wyspy Poros meltemi jest słabsze. Na otwartym morzu meltemi wieje z kierunku północnego i północno-wschodniego. W zatoce Sarońskiej, szczególnie w rejonie wyspy Poros i półwyspu Methana, odwraca się i zaczyna wiać ze wschodu. Plusem tego akwenu jest osłonięcie przez wybrzeże Attyki, więc nie tworzy się tu tak duża fala jak na Cykladach.

Wiatry w Grecji
Poros

Typowym wiatrem dla zatoki Argolidzkiej jest wiatr zwany Bouka Doura. Wieje on najczęściej z kierunku południowo-wschodniego z siłą 3-5 B i najsilniej około południa, by późnym wieczorem osłabnąć. W lecie wiatr ten jest bardzo regularny i przewidywalny.

Inny wiatr występujący w tym regionie to wiatr katabatyczny (od greckiego słowa katabatikos). Jest to silny wiatr, spadający z gór Peloponezu, pojawiający się głównie nocą. Osiąga siłę 5-6 B i potrafi wiać nawet do 6 godzin. Wiatr ten jest szczególnie dokuczliwy w rejonie portu Astrous, gdzie osiąga siłę nawet 7 B.
Więcej informacji na: Wiatry w Grecji.

W najbliższych odcinkach opiszemy wam dokładnie poszczególne wyspy i porty.

Poniżej propozycje 7-dniowych tras z Mariny Alimos i Lavrio:

Przykładowa trasa rejsu po Zatoce Sarońskiej

mapka zatoki Sarońskiej

Propozycja trasy rejsu z Lavrio po Zatoce Sarońskiej

Propozycja trasy rejsu z Lavrio po Zatoce Sarońskiej


Elżbieta i Piotr KasperaszekAutorzy: Elżbieta i Piotr Kasperaszek

Od 25 lat przemierzają Grecję jachtem i nie tylko. Autorzy 7 przewodników żeglarskich o Grecji, w tym jeden „242 miejsca w Grecji, które można zobaczyć, żeglując” adresowany nie tylko dla żeglarzy oraz książki kucharskiej o kuchni greckiej. Przez wiele lat publikowali artykuły w Żaglach i Jachtingu. Pierwszy przewodnik – „Grecja, najlepsze trasy dla żeglarzy” uzyskał dwie prestiżowe nagrody: Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2015 oraz Nagrodę Magellana, za najlepszy przewodnik za rok 2015. Przewodnik „242 miejsca w Grecji, które można odwiedzić, żeglując” został w tym roku wyróżniony przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI, w kategorii – najlepsze publikacje turystyczne 2022 roku.


 

 

Posty w kategorii

paxi i antypaxi okładka

Paxi i Antypaxi

Paxi i Antypaxi to dwie niewielkie wyspy, bardzo popularne wśród żeglarzy ze względu na... więcej »

zobacz więcej
tinos okładka

Wyspa Tinos

Grecka wyspa, którą definiują trzy słowa: religia, gołębniki i marmur. Odkryj Tinos - święte... więcej »

zobacz więcej
Port Salamina

Salamina – wyspy zatoki Sarońskiej

Salamina to największa wyspa Zatoki Sarońskiej. Jej bliskie położenie w stosunku do stałego lądu... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru