Czarter jachtów Turcja
Turcja – tysiące atrakcji na wyciągnięcie ręki.
Turcja, choć nie tak popularna jak Chorwacja czy Grecja, zaskakuje bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą żeglarską. Na żeglarzy czekają nowoczesne i komfortowo wyposażone mariny, liczne kotwicowiska i pomosty z muringami oraz znakomicie przygotowane jachty do czarteru. Dodatkową atrakcją są wszechobecne, rodzinne restauracje położone w niemal każdej zatoce, serwujące fantastyczne dania kuchni tureckiej. Korzystając z ich usług najczęściej nie ponosisz kosztów cumowania. Warto również wspomnieć o licznych atrakcjach turystycznych związanych zarówno z atrakcyjną linią brzegową, jak i bogatą przeszłością historyczną tego kraju. Daj się skusić na żeglarskie wakacje w Turcji, jesteśmy pewni, że tak jak my wrócisz zachwycony!
Najbardziej popularnym akwenem żeglarskim Turcji jest Morze Egejskie (porty Alacati i Bodrum) oraz wybrzeże Morza Śródziemnego (porty Marmaris, Gocek, Fethiye i Kas). Żeglarzom wybierającym Turcję po raz pierwszy szczególnie polecamy Wybrzeże Licyjskie (porty Gocek oraz Fethiye). Znajdziemy tu wiele urokliwych zatoczek z pomostami i muringami oraz pięknie położone kotwicowiska. Teren jest tu bardzo górzysty i gęsto porośnięty lasami piniowymi. Dodatkową atrakcją są: licyjskie grobowce wykute w skale, wąwozy i wodospady, słynna plaża Iztuzu – miejsce lęgowe żółwi careta, loty na paralotni z góry Babadag, miasto duchów – Kayakoy, dorzecze rzeki Dalyan, zakupy na targu w Fethiye i wiele, wiele innych.
DOJAZD:
Ruch turystyczny na Wybrzeżu Licyjskim obsługuje międzynarodowy port lotniczy Dalaman, położony ok. 25 km od Club Marina w Gocek. Zazwyczaj w sezonie (czyli od maja do początku października) bilety czarterowe bezpośrednio z Warszawy do Dalamanu można kupić w biurach podróży np. Itaka, Wezyr, Tui. Nie zawsze są to jednak połączenia sobota – sobota. Jeśli nie znajdziemy rozwiązań czarterowym możemy skorzystać z linii rejsowych np. Turkish Airlines z Warszawy lub Berlina do Istambułu i tam przesiadka do Dalaman.
WIZA:
Od dnia 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy przybywający do Turcji są zwolnieni z obowiązku wizowego i mogą przekraczać granicę na podstawie polskiego dowodu osobistego.
POGODA:
Klimat w Turcji sprzyja rekreacyjnemu żeglowaniu. Zwykle wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego z siłą 10-29 węzłów. Wieczorna bryza chłodzi rozgrzane powietrze i sprzyja kolacjom na świeżym powietrzu. Podobnie jak w Grecji, od końca maja do października wieje tutaj Meltemi. Najsilniej w lipcu i sierpniu, dlatego wtedy polecamy ten region bardziej doświadczonym żeglarzom. Siła wiatru może wtedy dochodzić nawet do 40 węzłów na odkrytym akwenie. Temperatura wody od maja do listopada przekracza 20ºC. W sierpniu ma ponad 26ºC. Kąpać można się już w kwietniu, co sami kilkakrotnie sprawdziliśmy.
Najprzyjemniejsze okresy do żeglowania w Turcji to maj, czerwiec, wrzesień i październik. W tym czasie temperatura wody jest już/jeszcze wysoka, wieją regularne i niezbyt silne wiatry, jest bardzo słonecznie i rzadko pada. W szczycie sezonu (lipiec/sierpień) jest bardzo gorąco, temperatura znacznie przekracza 30ºC .
KUCHNIA:
Żeglowanie w wzdłuż wybrzeża Turcji to również ogromna przyjemności odkrywania wyjątkowych smaków i zapachów bardzo bogatej kuchni tureckiej. Przystawki nazywane tutaj mezze to najczęściej różnego rodzaju sosy na bazie jogurtu, pomidorów lub bakłażana, placki przypominające mini pizze z rozmaitym nadzieniem, oliwki, fasola, grillowane warzywa, sałaty i sery. Popularne dania główne to oczywiście różnego rodzaju kebaby, owoce morza i ryby, a z mięsa jagnięcina i baranina. Nie może oczywiście zabraknąć deserów: miodem płynącej baklavy, chałwy czy pudrowych galaretek rachatłukum.
W każdej zatoce i przy każdym kotwicowisku znajdziemy lokalną restaurację. Cumowanie do pomostu jest najczęściej rozumiane jako wizyta w restauracji. W cenę posiłku wliczony jest postój, czasami również tankowanie wody.
PRZEWODNIK:
Z myślą o żeglarzach czarterujących po raz pierwszy jacht w Turcji z mariny w Gocek lub Fethiye przygotowaliśmy praktyczny przewodnik. Tworząc go wykorzystaliśmy nasze doświadczenie z niedawnego rejsu po tym rejonie, opinie klientów oraz rekomendacje lokalnych armatorów. W przewodniku znajdziesz następujące informacje:
– opis największych atrakcji turystycznych w tym rejonie,
– propozycje tras rejsów,
– rekomendacje tawern,
– sprawdzone i polecane przez nas kotwicowiska,
– sugestie dotyczące transportu do mariny w Gocek/Fethiye.
Aktualne informacje, oryginalne zdjęcia i czytelna grafika to największe zalety tego opracowania.