Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Aktualizacja 12.07.2023

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku. Ostatni raz taką podróż odbyliśmy tuż przed Majówką – 23 kwietnia 2023. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wnioski z naszych podróży. Poniżej znajdziecie przydatne informacje dla osób wybierających się samochodem do Chorwacji w sezonie 2023.

Ceny winiet w drodze do Chorwacji

Podróżując do Chorwacji autostradami lub drogami szybkiego ruchu przez Czechy, Austrię, Słowację, Słowenię czy Węgry, trzeba posiadać winiety. Tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu powoli odchodzą do lamusa. Niekiedy można je jeszcze nabyć na przejściach granicznych i stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce (doliczają prowizję). Wszystkie kraje umożliwią zakupu winiety online, a niektóre wręcz udostępniają tylko e-winietę. Zapoznaj się z zasadami zakupu winiet w poszczególnych krajach w drodze do Chorwacji.

Winiety w Czechach – tylko elektroniczne

Na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują TYLKO winiety elektroniczne. Kierujący pojazdami mają możliwość zakupu winiety elektronicznej:

 • w sklepie internetowym na stronie edalnice.cz (formularz w języku polskim),
 • w sieci punktów sprzedaży – Česká pošta (Poczta Czeska) i EuroOil,
 • w terminalu samoobsługowym.

Jeśli dokonujemy płatności w sklepie internetowym przy użyciu karty płatniczej, natychmiast otrzymujemy potwierdzenie na adres e-mail i możemy przekraczać granicę. Jeśli zdecydujemy się na przelew bankowy, z płatnych odcinków autostrad możemy korzystać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zapłaty, w praktyce do 5 dni.

Winietę elektroniczną można kupić z wyprzedzeniem do 3 miesięcy. Winieta elektroniczna zacznie obowiązywać wybranego dnia o północy.

Zakup w punktach sprzedaży: Należy podyktować pracownikowi obsługi niezbędne dane (rodzaj winiety, kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, początek okresu ważności, ewentualnie prawo do zniżki). 

Terminale są rozmieszczone w rejonach przygranicznych, przy wjazdach na płatne odcinki autostrad. Płatności za winiety elektroniczne można dokonywać wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Cena winiety w Czechach dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.:

 • winieta 30 dni 440 CZK
 • winieta 10 dni 310 CZK

Ważne: jeśli wybierasz się do Chorwacji samochodem elektrycznym, zasilanym wodorem albo hybrydą plug-in (o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr), możesz ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat za autostrady w Czechach. W tym celu należy złożyć wniosek podpisany podpisem kwalifikowanym wraz ze skanem dowodu rejestracyjnego oraz kartą pojazdu na adres epodatelna@edalnice.cz. Nam uzyskanie takiego zwolnienia z opłat zajęło kilka dni.

Winiety w Austrii – elektroniczne i tradycyjne

Winiety w Austrii również możemy kupić przez internet. W tym celu należy wejść na stronę https://shop.asfinag.at/pl. Strona jest w języku polskim i nie dolicza dodatkowych opłat do winiety.

Ważne: Winieta online uzyskuje ważność najwcześniej po 18 dniach od zakupu (wynika to z prawa odstąpienia od umowy drogą elektroniczną). Jeżeli kupujemy winietę online jako firma, wtedy obowiązuje natychmiast. Płatność kartą kredytową lub PayPalem.

Cena winiety w Austrii dla samochodów do 3,5 tony:

 • winieta dwumiesięczna: 29 EUR
 • winieta 10 dni: 9,90 EUR

Nadal w użyciu są również tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Możemy je kupić na stacjach paliw oraz na przejściach granicznych. Umieszczamy ją w lewym górnym rogu lub na środku przedniej szyby za lusterkiem, patrząc od strony kabiny.

Winiety w Słowenii – tylko elektroniczne

Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą lub drogami szybkiego ruchu. Kosztuje 16 EUR (tygodniowa) oraz 32 EUR (miesięczna) dla samochodu osobowego (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, którego wysokość nad pierwszą osią nie przekracza 1,3 m). Na Słowenii nie znajdziemy już tradycyjnych naklejek. Zakupu e-winiet dokonujemy na stronie: evinjeta.dars.si. Możemy również zakupić je w punktach DARS na terenie całego kraju. Jeśli nie chcemy dokonywać zakupu przez internet najwygodniej zrobić to na granicy – wydzielony jest specjalny pas do zakupu e-winiety. Na Słowenii nie znajdziemy już tradycyjnych naklejek.

Niestety, wspomniana winieta obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że musimy wykupić kolejną winietę, wracając do Polski po tygodniowym czarterze. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi.

Ważna informacja dla załóg, które do Chorwacji wybierają się większymi samochodami, tzn takimi, których wysokość powyżej pierwszej osi wynosi 1,3 metra lub więcej (a dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 t). Wtedy za winietę 7-dniową zapłacą 32 EUR, a za winietę miesięczną 64,10 EUR. Jeśli nie jesteśmy pewni czy powinniśmy wykupić winietę 2A czy 2B możemy skorzystać z >>> pomocy.

Dla zainteresowanych – interaktywna mapka dróg w Słowenii (na czerwono zaznaczone są odcinki płatne).

Winiety na Słowacji – tylko elektroniczne

E-winietę potrzebujemy również na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji. Cena 10-dniowej winiety na Słowacji dla samochodu osobowego kosztuje 12 EUR, natomiast 30-dniowej 17 EUR.

Najłatwiej e-winietę nabyć za pośrednictwem strony: www.eznamka.sk. Znajdziemy tam prosty formularz w języku polskim. Winieta elektroniczna obowiązuje natychmiast po złożeniu i opłaceniu wniosku. Istnieje również możliwość nabycia e-winiety na stacjach benzynowych lub w automatach samoobsługowach na przejściach granicznych.

Uwaga! W związku z organizowaną w Bratysławie Międzynarodową Konferencją Bezpieczeństwa Globsec 2023, w dniach od 24.05 do 8.06 Słowacja przywraca kontrole na wewnętrznych granicach lądowych: z Austrią, Czechami, Węgrami i z Polską oraz we wszystkich portach lotniczych.

autostrada w Chorwacji

Winiety na Węgrzech – elektroniczne i tradycyjne

Winieta dla samochodu osobowego na Węgrzech wynosi 5500 HUF i obowiązuje przez 10 dni. Jeżeli nasz pobyt w Chorwacji trwa dłużej, musimy wykupić winietę na miesiąc w kwocie 8900 HUF.

Winieta obowiązuje na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Można ją kupić na stacjach paliw oraz przy granicy – tradycyjna naklejka umieszczana na szybie.

Węgierską winietę możemy również kupić przez internet: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Niestety, formularz nie występuje w języku polskim – mamy do wyboru węgierski, angielski i niemiecki, i jest trochę bardziej skomplikowany niż u sąsiadów. Zanim dokonamy zakupu, musimy najpierw założyć konto i potwierdzić rejestrację. Płatność odbywa się kartą. Potwierdzenie zakupu winiety musimy wydrukować, aby móc je okazać w przypadku kontroli.

Ważne: zwróćcie uwagę jak rejestrowany jest wasz samochód. Jeśli jest to samochód osobowy – ale zarejestrowany jako ciężarowy – wtedy koniecznie wykupcie winietę D2. Mandat za wykupienie złej winiety wynosi ponad 500 zł i otrzymacie go drogą pocztową kilka miesięcy po pobycie na Węgrzech.

Opłaty za autostrady w Chorwacji

Na terytorium Chorwacji nie obowiązują winiety, co nie oznacza, że autostrady są bezpłatne. Podobnie jak w Polsce spotkamy się z poborem opłat na poszczególnych odcinkach autostrad. Przykładowo, jeżeli przekraczamy granicę słoweńsko-chorwacką w miejscowości Gornji Macelj i zmierzamy do środkowej Dalmacji, będziemy musieli zapłacić za samochód osobowy na autostradzie:

 • od granicy ze Słowenią do Zagrzebia: 6,4 EUR
 • od Zagrzebia do zjazdu na Sukosan: 16,50 EUR
 • od Zagrzebia do zjazdu do Biograd na Moru: 17,60 EUR

Aby sprawdzić wysokość opłat za autostrady w Chorwacji na konkretnej trasie, polecamy stronę https://hac.hr/hr/cestarina/cjenik.

W punktach opłat można płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Za autostradę można też płacić w walutach obcych, według kursu walut PBZ obowiązującego w dniu zapłaty.

Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 km przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.

Jeśli do Chorwacji jeździmy często, może nas zainteresować usługa ENC, która jest odpowiednikiem polskiego viaAuto (via Toll). Urządzenie ENC kupujemy przy wybranych bramkach na autostradzie. Doładowujemy na stacjach paliw, przy bramkach, SMSem lub online. Dzięki niemu koszt przejazdu jest niższy o 21,74% (!) i odbywa się szybciej, bo korzystamy ze swobodnego przejazdu bramkami oznaczonymi napisem ENC. Więcej informacji na stronie HAC.hr

baner wakacje na barce

Chorwacja w Strefie Schengen

Od 1 stycznia 2023 Chorwacja przystąpiła do Strefy Schengen. Zniesione zostały wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami (na lotniskach po 26 marca 2023). Oznacza to swobodną podróż bez kontroli granicznej na całej trasie Polska-Chorwacja.

Na niektórych przejściach granicznych obowiązuje ograniczenie prędkości do 30-40 km oraz mniejsza ilość pasów ruchu – ma to na celu sczytanie tablic rejestracyjnych pod kątem winiet.

Poniżej kilka przydatnych linków, w sytuacji dużego ruchu na drogach:

Ceny paliw – czyli gdzie warto tankować

Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Np. na stacji BP przy A1 w kierunku Czech (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa potrafiła być wyższa o ok. 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą. 

Poniżej średnie ceny Pb95/ON za litr w PLN (na 12 lipca 2023):
Polska – 6,51 zł / 6,26 zł
Czechy – 7,09 zł / 6,18 zł
Austria – 6,94 zł / 6,81 zł
Słowenia – 6,57 zł / 6,71 zł
Chorwacja – 6,41 zł / 5,96 zł
Słowacja – 7,00 zł / 6,47 zł
Węgry – 6,87 zł / 6,60 zł

Aktualne ceny pali w Chorwacji znajdziesz na mapie z lokalizacją stacji >>> tutaj

Stacja benzynowa w Chorwacji

Droga do Dubrownika

Jeśli zaczynasz swój czarter w Dubrowniku, a na miejsce zaokrętowania wybierasz się samochodem, możesz jechać (tak jak w poprzednich latach) przez terytorium Bośni i Hercegowiny (pamiętaj, że będziesz musiał okazać paszport lub dowód osobisty, Zielona Karta nie jest wymagana) albo przez Peljesac, korzystając z otwartego w ubiegłym roku mostu. My rekomendujemy tę drugą opcję, (mimo że droga jest o 8 km dłuższa), ponieważ most sam w sobie robi ogromne wrażenie, a przejazd nim jest póki co bezpłatny. Trzeba jednak pamiętać, że cieszy się on dużą popularnością wśród turystów i mogą się na nim tworzyć korki.

Podsumowanie – ile kosztuje dojazd do Chorwacji samochodem

Wiemy już, ile kosztuje przejazd przez poszczególne kraje. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: ile kosztuje przejazd do Chorwacji i z powrotem, samochodem osobowym na przykładowej trasie Warszawa-Trogir-Warszawa?

Trasa Warszawa-Trogir przez Czechy/Austrię/Słowenię ok. 1400 km:

 • koszt paliwa w dwie strony przy założeniu spalania 6l/100 km oraz cenie za litr benzyny 6,80 zł = 1142 zł
 • winiety: 310 CZK + 9,90 EUR + 30 EUR = 245 zł
 • autostrada w Chorwacji: 27,5 EUR x 2 = 253 zł
 • RAZEM = ok. 1640 zł

Trasa Warszawa-Trogir przez Słowację i Węgry ok. 1480 km:

 • koszt paliwa w dwie strony przy założeniu spalania 6l/100 km oraz cenie za litr benzyny 6,80 zł = 1208 zł
 • winiety: 12 EUR + 5500 HUF = 122 zł
 • autostrada w Chorwacji: 26,9 EUR x 2 = 247 zł
 • RAZEM = ok. 1577 zł

Na potrzeby tej kalkulacji przyjęliśmy średnią cenę paliwa na poziomie 6,80 zł. Wybór trasy zostawiamy Tobie.

Rady na koniec. Wybierając się w podróż do Chorwacji, pamiętaj również o:

 • obowiązkowej jeździe na światłach w Czechach, Słowacji oraz Słowenii,
 • obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów; w Austrii, Czechach i Chorwacji kamizelki powinny znajdować się w zasięgu kierowcy, w Czechach i Chorwacji dodatkowo ich liczba powinna odpowiadać ilości osób podróżujących,
 • przestrzeganiu dozwolonej prędkości (co jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej),
 • tym, że odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr,
 • obowiązku jazdy w fotelikach dzieci do 12 roku życia (na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu w Republice Czeskiej; również dzieci do 18 roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu),
 • bezwzględnym przestrzeganiu zasad parkowania w Chorwacji (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
Rady dla podróżujących samochodem do Chorwacji

 

 

Posty w kategorii

Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej
okładka publikacji Żeglowanie w Chorwacji edycja 2022

Warta uwagi publikacja „Żeglowanie w Chorwacji”

Chorwackiego wydawnictwa More. W polskiej wersji językowej.

zobacz więcej
locja Chorwacji czy 888 portów i zatok

Locja Chorwacji (Imray) czy 888 portów i zatok?

Gdy tylko na rynku pojawiła się długo wyczekiwana polska wersja językowa Locji Chorwacji dla... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru