Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze wnioski z tej podróży. Poniżej znajdziecie kilka rad dla osób podróżujących samochodem do Chorwacji.

Winiety w Czechach i Austrii

Podróżując do Chorwacji trasą przez Czechy i Austrię trzeba posiadać winiety. Winiety można nabyć na przejściach granicznych i stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce (doliczają prowizję). My zwykle winiety kupowaliśmy na jednej z ostatnich stacji paliw w Polsce. Przekonaliśmy się, że nie jest to najtańsze rozwiązanie. Polecamy kupienie winiety czeskiej na pierwszej stacji w Czechach, natomiast winiety austriackiej na przejściu granicznym, tuż przed wjazdem do Austrii. W ten sposób zaoszczędzimy około 60 zł.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup winiety austriackiej przez internet. W tym celu polecamy wizytę na stronie ASFiNAG. Strona jest w języku polskim i nie dolicza dodatkowych opłat do winiety. Ważne: Winietę online możesz kupić najpóźniej na 18 dni przed wjazdem do Austrii. Płatność kartą kredytową lub PayPalem.

Niestety, póki co nie ma możliwości zakupu elektronicznej winiety na Czechy. 

Poniżej ceny winiet obowiązujące w roku 2020 dla samochodów osobowych do 3,5 tony:

Austria: cena winiety 9,40 EUR (10 dni) lub 27,40 EUR (2 miesiące),
Czechy: cena winiety 310 CZK (10 dni) lub 440 CZK (1 miesiąc).

autostrada w Chorwacji

Winieta w Słowenii

Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą lub drogami szybkiego ruchu. Kosztuje 15 EUR dla samochodu osobowego i najlepiej ją kupić na granicy. Słowenia, jak do tej pory, nie wprowadziła elektronicznych winiet.


BLACK FRIDAY

Korzystaj z rabatów do 35% oraz dodatkowych bonusów.
Oferta ważna do poniedziałku 30 listopada br.


Niestety, wspomniana winieta obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że wracając do Polski po tygodniowym czarterze musimy wykupić kolejną winietę. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić, radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi. Podróż będzie ok. 40 min dłuższa, ale w portfelu pozostanie 30 EUR.

Dla zainteresowanych – interaktywna mapka dróg w Słowenii (na czerwono zaznaczone są odcinki płatne).

Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja

W poprzednich latach, szczególnie gdy trwały prace drogowe, tworzyły się spore korki przed przejściem granicznym Słowenia-Chorwacja. W weekend majowy oczekiwanie na granicy wydłużało się do ponad 2,5h. Nam udawało się omijać korki, dzięki odbiciu z głównej drogi i wybraniu położonego bardziej na północ przejścia granicznego za miejscowością Zgorniji Leskovec: Gradisce/Cvetlin (czynne 24h). Jest niewielkie, obsługuje ruch lokalny, a droga, która do niego prowadzi, choć wąska jest bardzo malownicza.

Trudno przewidzieć jak będzie w sezonie 2020, ale należy pamiętać, że Chorwacja nie jest w Strefie Schengen i na przejściu granicznym obowiązuje odprawa paszportowa (paszport lub dowód osobisty). Poniżej kilka przydatnych linków, gdybyśmy jednak szukali dróg alternatywnych:

baner wakacje na barce

A Może tak przez Węgry?

Trasa przez Węgry jest trochę dłuższa, ale ma swoich zwolenników – omijamy Słowenię. Winieta dla samochodu osobowego na Węgrzech wynosi 3500 HUF i obowiązuje na 10 dni (ok. 50 zł). Winieta obowiązuje na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Można ją kupić na stacjach paliw, ale również przez internet: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/.

Winietę potrzebujemy również na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji. Winieta 10 dniowa dla samochodu osobowego kosztuje 10 EUR. Można ją kupić na stacjach benzynowych lub w automatach samoobsługowych na przejściach granicznych. E- winietę możemy nabyć za pośrednictwem strony: www.eznamka.sk.

Gdzie tankować

Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Podróżując trasą Polska – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja najbardziej ekonomiczne jest tankowanie w Polsce. Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Przykładowo: na stacji BP przy A1 kierunek Czechy (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa jest wyższa o ok 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą. 

Poniżej średnie ceny Pb95/ON za litr w PLN (początek czerwca 2020):
Polska – 4,08 zł / 4,12 zł
Czechy – 4,72 zł / 4,39 zł
Austria – 4,50 zł / 4,38 zł
Słowenia – 4,45 zł / 4,45 zł
Chorwacja – 5,06 zł / 4,85 zł

W Chorwacji ceny paliw nie różnią się znacznie między stacjami zlokalizowanymi w miastach, a tymi na autostradach. Cena paliwa w Chorwacji na początku czerwca 2020: ok. 8,60 Kun/1 litr benzyna, ok. 8,24 Kun/1 litr oleju napędowego.

Jadąc trasą przez Słowację i Węgry będziemy musieli zapłacić za paliwo – średnie ceny Pb95/ON za litr w PLN (początek czerwca 2020):
Słowacja – 4,90 zł / 4,63 zł
Węgry – 4,36 zł / 4,41 zł

Stacja benzynowa w Chorwacji

Opłaty za autostrady w Chorwacji

Aby sprawdzić wysokość opłat za autostrady w Chorwacji na konkretnej trasie, polecamy stronę https://hac.hr/hr/cestarina/cjenik. Przykładowo, jeżeli przekraczamy granicę słoweńsko-chorwacką w miejscowości Gornji Macelj i zmierzamy do środkowej Dalmacji, będziemy musieli zapłacić za samochód osobowy:

  • Bregana-Zagrzeb: 7 HRK (od granicy ze Słowenią)
  • Zagrzeb-Zadar Istok: 125 HRK (np. marina w Sukosan)
  • Zagrzeb – Šibenik: 152 HRK (np. marina w Sibeniku)

Opłaty za autostrady pobierane są według długości pokonywanego odcinka i rodzaju pojazdu. W punktach opłat można płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Za autostradę można też płacić w walutach obcych, według kursu walut PBZ obowiązującego w dniu zapłaty.

Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 kilometrów przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.

Nie zapomnij: zielona karta!

To ważna informacja dla podróżujących samochodem do Dubrownika lub na półwysep Pelješac. Aby się tam dostać, trzeba pokonać 10 km na terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie wymagana jest Zielona Karta.

Przejeżdżając tranzytem przez terytorium Bośni i Hercegowiny, na granicy w Neum należy okazać paszport lub dowód osobisty. Więcej info na stronie MSW.

Pamiętaj również o:

  • obowiązkowej jeździe na światłach w Czechach, Słowacji oraz Słowenii,
  • obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów; w Austrii oraz Chorwacji kamizelki powinny znajdować się w zasięgu kierowcy,
  • przestrzeganiu dozwolonej prędkości (co jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej),
  • tym, że odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr,
  • obowiązku jazdy w fotelikach dzieci do 12 roku życia (na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu w Republice Czeskiej również dzieci do 18 roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu),
  • bezwzględnym przestrzeganiu zasad parkowania w Chorwacji (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami),
  • przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego w Chorwacji (kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie; w Chorwacji i Słowenii mogą nawet przekroczyć 2.000 EUR).

Jeśli wybierasz się na rejs w Chorwacji sprawdź koniecznie ile musisz zapłacić za postój samochodu na parkingu w marinie >>> Ceny parkingów w marinach w Chorwacji w sezonie 2019

Rady dla podróżujących samochodem do Chorwacji

 

 

 

Posty w kategorii

Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej
jak dojechać do Chorwacji

Jak dojechać do Chorwacji – październik 2020

Stan na 13.10.2020 godzina 16:00 W związku z licznymi przypadkami zakażeń koronawirusem w Chorwacji... więcej »

zobacz więcej
żeglawanie w chorwacji w sezonie 2020

Żeglowanie w Chorwacji – wyjątkowy sezon 2020

Aktualizacja: 29.06.2020 Wakacje coraz bliżej. Czy zamierzasz spędzić je tradycyjnie na jachcie w Chorwacji?... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.