Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Aktualizacja: 12.09.2022

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wnioski z naszych podróży. Poniżej znajdziecie przydatne informacje dla osób wybierających się samochodem do Chorwacji w sezonie 2022.

Ceny winiet w drodze do Chorwacji

Podróżując do Chorwacji autostradami lub drogami szybkiego ruchu przez Czechy, Austrię, Słowację, Słowenię czy Węgry, trzeba posiadać winiety. Tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu powoli odchodzą do lamusa. Niekiedy można je jeszcze nabyć na przejściach granicznych i stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce (doliczają prowizję). Wszystkie kraje umożliwią zakupu winiety online, a niektóre udostępniają tylko e-winietę. Zapoznaj się z zasadami zakupu winiet w poszczególnych krajach w drodze do Chorwacji.

Winiety w Czechach – tylko elektroniczne

Ważna zmiana – koniec nalepek. Od dnia 01.01.2022r. na terytorium Republiki Czeskiej obowiązują TYLKO winiety elektroniczne. Kierujący pojazdami mają możliwość zakupu winiety elektronicznej:

 • w sklepie internetowym na stronie edalnice.cz (formularz w języku polskim),
 • w sieci punktów sprzedaży – Česká pošta (Poczta Czeska) i EuroOil,
 • w terminalu samoobsługowym.

Jeśli dokonujemy płatności w sklepie internetowym przy użyciu karty płatniczej, natychmiast otrzymujemy potwierdzenie na adres e-mail i możemy przekraczać granicę. Jeśli zdecydujemy się na przelew bankowy, z płatnych odcinków autostrad możemy korzystać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zapłaty, w praktyce do 5 dni.

Winietę elektroniczną można kupić z wyprzedzeniem do 3 miesięcy. Winieta elektroniczna zacznie obowiązywać wybranego dnia o północy.

Zakup w punktach sprzedaży: Należy podyktować pracownikowi obsługi niezbędne dane (rodzaj winiety, kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, początek okresu ważności, ewentualnie prawo do zniżki). 

Terminale są rozmieszczone w rejonach przygranicznych, przy wjazdach na płatne odcinki autostrad. Płatności za winiety elektroniczne można dokonywać wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Cena winiety w Czechach dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.:

 • winieta 30 dni 440 CZK
 • winieta 10 dni 310 CZK

Ważne: jeśli wybierasz się do Chorwacji samochodem elektrycznym, zasilanym wodorem albo hybrydą plug-in (o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr), możesz ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat za autostrady w Czechach. W tym celu należy złożyć wniosek podpisany podpisem kwalifikowanym wraz ze skanem dowodu rejestracyjnego oraz kartą pojazdu na adres epodatelna@edalnice.cz. Nam uzyskanie takiego zwolnienia zajęło kilka dni.

Winiety w Austrii – elektroniczne i tradycyjne

Winiety w Austrii również możemy kupić przez internet. W tym celu należy wejść na stronę https://shop.asfinag.at/pl. Strona jest w języku polskim i nie dolicza dodatkowych opłat do winiety.

Ważne: Winieta online uzyskuje ważność najwcześniej po 18 dniach od zakupu (wynika to z prawa odstąpienia od umowy drogą elektroniczną). Jeżeli kupujemy winietę online jako firma, wtedy obowiązuje natychmiast. Płatność kartą kredytową lub PayPalem.

Cena winiety w Austrii dla samochodów do 3,5 tony:

 • winieta dwumiesięczna: 28,20 EUR
 • winieta 10 dni: 9,60 EUR

Nadal w użyciu są również tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Możemy je kupić na stacjach paliw oraz na przejściach granicznych. Umieszczamy ją w lewym górnym rogu lub na środku przedniej szyby za lusterkiem, patrząc od strony kabiny.

Winiety w Słowenii – tylko elektroniczne

Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą lub drogami szybkiego ruchu. Kosztuje 15 EUR (tygodniowa) oraz 30 EUR (miesięczna) dla samochodu osobowego (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, którego wysokość nad pierwszą osią nie przekracza 1,3 m).

Ważne: Słowenia od 1 lutego 2022 r. wprowadziła e-winiety dla pojazdów osobowych (do 3,5 t) oraz motocykli. Zakupu e-winiet dokonujemy na stronie: evinjeta.dars.si. Nie ma już możliwości zakupu tradycyjnych naklejek!

Niestety, wspomniana winieta obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że musimy wykupić kolejną winietę, wracając do Polski po tygodniowym czarterze. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi.

Ważna informacja dla załóg, które do Chorwacji wybierają się większymi samochodami, tzn takimi, których przednia oś według pomiarów posiada więcej niż 1,3 metra (a dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 t). Wtedy za winietę 7-dniową zapłacą 30 EUR, a za winietę miesięczną 60 EUR. Jeśli nie jesteśmy pewni czy powinniśmy wykupić winietę 2A czy 2B możemy skorzystać z >>> pomocy.

Dla zainteresowanych – interaktywna mapka dróg w Słowenii (na czerwono zaznaczone są odcinki płatne).

Winiety na Słowacji – elektroniczne i tradycyjne

Winietę potrzebujemy również na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji. Cena 10-dniowej winiety na Słowacji dla samochodu osobowego kosztuje 10 EUR, natomiast 30-dniowej 14 EUR.

Można ją kupić na stacjach benzynowych lub w automatach samoobsługowych na przejściach granicznych. E-winietę możemy nabyć za pośrednictwem strony: www.eznamka.sk. Znajdziemy tam prosty formularz w języku polskim. Winieta elektroniczna obowiązuje natychmiast po złożeniu i opłaceniu wniosku.

autostrada w Chorwacji

Winiety na Węgrzech – elektroniczne i tradycyjne

Winieta dla samochodu osobowego na Węgrzech wynosi 3640 HUF i obowiązuje przez 10 dni. Jeżeli nasz pobyt w Chorwacji trwa dłużej, musimy wykupić winietę na miesiąc w kwocie 4970 HUF.

Winieta obowiązuje na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Można ją kupić na stacjach paliw oraz przy granicy – tradycyjna naklejka umieszczana na szybie.

Węgierską winietę możemy również kupić przez internet: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Niestety, formularz nie występuje w języku polskim – mamy do wyboru węgierski, angielski i niemiecki, i jest trochę bardziej skomplikowany niż u sąsiadów. Zanim dokonamy zakupu, musimy najpierw założyć konto i potwierdzić rejestrację. Płatność odbywa się kartą. Potwierdzenie zakupu winiety musimy wydrukować, aby móc je okazać w przypadku kontroli.

Ważne: zwróćcie uwagę jak rejestrowany jest wasz samochód. Jeśli jest to samochód osobowy – ale zarejestrowany jako ciężarowy – wtedy koniecznie wykupcie winietę D2. Mandat za wykupienie złej winiety wynosi ponad 500 zł i otrzymacie go drogą pocztową kilka miesięcy po pobycie na Węgrzech.

Opłaty za autostrady w Chorwacji

Na terytorium Chorwacji nie obowiązują winiety, co nie oznacza, że autostrady są bezpłatne. Podobnie jak w Polsce spotkamy się z poborem opłat na poszczególnych odcinkach autostrad. Aby sprawdzić wysokość opłat za autostrady w Chorwacji na konkretnej trasie, polecamy stronę https://hac.hr/hr/cestarina/cjenik. Przykładowo, jeżeli przekraczamy granicę słoweńsko-chorwacką w miejscowości Gornji Macelj i zmierzamy do środkowej Dalmacji, będziemy musieli zapłacić za samochód osobowy na autostradzie:

 • Bregana-Zagrzeb: 7 HRK (od granicy ze Słowenią do Zagrzebia),
 • Zagrzeb-Zadar Istok: 133 HRK (np. marina w Sukosan),
 • Zagrzeb-Šibenik: 160 HRK (np. marina w Sibeniku).

W punktach opłat można płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Za autostradę można też płacić w walutach obcych, według kursu walut PBZ obowiązującego w dniu zapłaty.

Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 km przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.

Jeśli do Chorwacji jeździmy często, może nas zainteresować usługa ENC, która jest odpowiednikiem polskiego viaAuto (via Toll). Urządzenie ENC kupujemy przy wybranych bramkach na autostradzie. Doładowujemy na stacjach paliw, przy bramkach, SMSem lub online. Dzięki niemu koszt przejazdu jest niższy o 21,74% (!) i odbywa się szybciej, bo korzystamy ze swobodnego przejazdu bramkami oznaczonymi napisem ENC. Więcej informacji na stronie HAC.hr

baner wakacje na barce

Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja

Pamiętajmy: Chorwacja nie leży w Strefie Schengen (zmieni się to w marcu 2023), a to oznacza, że na przejściu granicznym obowiązuje odprawa paszportowa (paszport lub dowód osobisty). W sezonie mogą się na granicy tworzyć korki. Warto wtedy skorzystać z mniej uczęszczanych przejść granicznych np. Gradisce/Cvetlin (czynne 24h).

Poniżej kilka przydatnych linków, gdybyśmy jednak szukali dróg alternatywnych:

Ruch na drogach Chorwacji warto śledzić na stronie hak.hr.

Ceny paliw – czyli gdzie warto tankować

Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Np. na stacji BP przy A1 w kierunku Czech (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa potrafiła być wyższa o ok. 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą. 

W związku z galopującymi cenami paliw bardzo trudno przewidzieć, ile za paliwo zapłacimy w najbliższych miesiącach.

Poniżej średnie ceny Pb95/ON za litr w PLN (na 27 lipca 2022):
Polska – 7,32 zł / 7,57 zł
Czechy – 9,06 zł / 9,07 zł
Austria – 9,58 zł / 9,62 zł
Słowenia – 7,81 zł / 8,19 zł
Chorwacja – 7,71 zł / 8,21 zł
Słowacja – 8,80 zł / 8,95 zł
Węgry – 8,55 zł / 9,28 zł

Rząd Republiki Chorwacji zamroził ceny paliw, na wszystkich stacjach poza stacjami na autostradach, na poziomie Euro95 – 10,57 kn/L, Diesel –
12,88 kn/L. Na autostradzie ceny mogą być wyższe, ale nie wszędzie, bo „zamrożona” cena jest stosowana również w przypadku obwodnic lub w okolicach dużych miast, takich jak Zagrzeb czy Split.

Stacja benzynowa w Chorwacji

Droga do Dubrownika

Jeśli zaczynasz swój czarter w Dubrowniku, a na miejsce zaokrętowania wybierasz się samochodem, możesz jechać (tak jak w poprzednich latach) przez terytorium Bośni i Hercegowiny, okazując paszport lub dowód osobisty (nie ma obowiązku posiadania Zielonej Karty) albo przez Peljesac, korzystając z nowo otwartego mostu. My rekomendujemy tę drugą opcję, (mimo że droga jest o 8 km dłuższa), ponieważ most sam w sobie robi ogromne wrażenie, a przejazd nim w tym sezonie jest bezpłatny. Trzeba jednak pamiętać, że cieszy się on dużą popularnością wśród turystów i mogą się na nim tworzyć korki.

Podsumowanie – ile kosztuje dojazd do Chorwacji samochodem

Wiemy już, ile kosztuje przejazd przez poszczególne kraje. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: ile kosztuje dojazd do Chorwacji samochodem na przykładowej trasie Warszawa-Trogir?

Trasa Warszawa-Trogir przez Czechy/Austrię/Słowenię ok. 1400 km:

 • koszt paliwa w dwie strony przy założeniu spalania 6l/100 km oraz cenie za litr benzyny 8,50 zł = 1428 zł
 • winiety: 310 CZK + 9,60 EUR + 30 EUR = 265 zł
 • autostrada w Chorwacji: 174 HRK = 110 zł
 • RAZEM = ok. 1803 zł

Trasa Warszawa-Trogir przez Słowację i Węgry ok. 1480 km:

 • koszt paliwa w dwie strony przy założeniu spalania 6l/100 km oraz cenie za litr benzyny 8,50 zł = 1510 zł
 • winiety: 10 EUR + 3640 HUF = 94 zł
 • autostrada w Chorwacji: 219 HRK = 138 zł
 • RAZEM = ok. 1742 zł

Na potrzeby tej kalkulacji przyjęliśmy średnią cenę paliwa na poziomie 8,50 zł, różnica w cenie paliwa między Austrią a Polską jest wyraźna i przekracza 2 zł na litrze… Wybór trasy zostawiamy Tobie.

Rady na koniec. Wybierając się w podróż do Chorwacji, pamiętaj również o:

 • obowiązkowej jeździe na światłach w Czechach, Słowacji oraz Słowenii,
 • obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów; w Austrii, Czechach i Chorwacji kamizelki powinny znajdować się w zasięgu kierowcy, w Czechach dodatkowo ich liczba powinna odpowiadać ilości osób podróżujących,
 • przestrzeganiu dozwolonej prędkości (co jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej),
 • tym, że odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr,
 • obowiązku jazdy w fotelikach dzieci do 12 roku życia (na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu w Republice Czeskiej; również dzieci do 18 roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu),
 • bezwzględnym przestrzeganiu zasad parkowania w Chorwacji (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
Rady dla podróżujących samochodem do Chorwacji

 

 

 

Posty w kategorii

Mój pierwszy czarter w Chorwacji krok po kroku

Mój pierwszy czarter w Chorwacji – wszystko co musisz wiedzieć

– To już postanowione. Razem ze znajomymi zdecydowaliśmy się wynająć jacht w Chorwacji. W... więcej »

zobacz więcej
Burza w Chorwacji

Pogoda w Chorwacji

Wybierając się na rejs do Chorwacji liczymy zawsze na wysokie temperatury, bezchmurne niebo i... więcej »

zobacz więcej
Park Narodowy Kornati

Park Narodowy Kornati – cennik 2022

Park Narodowy Kornati to wyjątkowe miejsce w Europie i jedna z największych atrakcji żeglarskich... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru