FB YT Instagram Skontaktuj się z nami tel. 22 446 83 80

Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Aktualizacja 12.04.2018

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku, ostatnio na Majówkę 2017. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze wnioski z tej podróży. Poniżej znajdziecie kilka rad dla osób podróżujących samochodem do Chorwacji:

1. Winiety w Czechach i Austrii

Podróżując do Chorwacji trasą przez Czechy i Austrię trzeba posiadać winiety. Zwykle winiety kupujemy na jednej z ostatnich stacji paliw w Polsce. W maju 2017 trzeba było za nie zapłacić ok. 150 zł. Tańszym rozwiązaniem jest kupienie winiety czeskiej na pierwszej stacji w Czechach (310 CZK), natomiast winiety austriackiej na przejściu granicznym tuż przed wjazdem do Austrii (8,90 EUR). W ten sposób zaoszczędzimy około 60 zł.

Austria 2018: cena winiety 9,00 EUR (10 dni) lub 26,20 EUR (2 miesiące). W tym roku wprowadzono możliwość zakupu winiety elektronicznej, dostępnej na stronie  m.in. ASFiNAG (warto korzystać właśnie z tej strony, bo nie dolicza żadnych dodatkowych opłat).  W tym sezonie dużym ułatwieniem będzie oddany w grudniu 2017 odcinek autostrady A5 omijający Poysdorf – to tam najczęściej tworzyły się długie korki na 30-40 min. w szczycie sezonu.

Czechy 2018: cena winiety 310 CZK (10 dni) lub 440 CZK (1 miesiąc).

2. Winieta w Słowenii

Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą lub drogami szybkiego ruchu. Kosztuje 15 EUR. Niestety obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że wracając do Polski po tygodniowym czarterze musimy wykupić kolejną winietę. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić, radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi. Podróż będzie ok. 30 min dłuższa, ale w portfelu pozostanie 30 EUR.

Dla zainteresowanych pod tym linkiem znajduje się interaktywna mapka dróg w Słowenii (na czerwono zaznaczone są odcinki płatne) >>> tutaj.

3. Nocleg w Mikulovie

Decydując się na nocleg w drodze do Chorwacji rekomendujemy nocleg w Mikulovie. Po pierwsze dlatego, że ceny w Czechach są niższe niż na terenie Austrii, po drugie rozpoczynając podróż w piątek po pracy, wieczorem docieramy do Mikulova. Przetestowaliśmy i polecamy Apartamenty Volarik w Mikulovie: nowe, urządzone w wysokim standardzie, przestronne, bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za pobyt 4 osobowej rodziny zapłaciliśmy 58 EUR. >>> Apartamenty Volarik

4. Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja

Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja to w sezonie punkt newralgiczny podróży samochodem. Dodatkowe utrudnienia czekają nas tuż przed dojazdem do przejścia granicznego, na terenie Słowenii, gdzie trwają roboty drogowe. Nam udało się uniknąć korków, ale przed majówkę niektórzy spędzili tu ponad 2,5h. Jeśli zauważymy wcześnie zaczynający się korek warto odbić od głównej drogi i wybrać położone bardziej na północ przejście graniczne za miejscowością Zgorniji Leskovec: Gradisce/Cvetlin (czynne 24h). Jest niewielkie, obsługuje ruch lokalny, a droga, która do niego prowadzi, choć wąska jest bardzo malownicza.

Zobacz mapkę z wszystkimi przejściami granicznymi między Słowenią i Chorwacją (jest ich 57). Część z nich to przejścia lokalne, ale mogą nimi poruszać się mieszkańcy Uni Europejskiej. >>> mapa przejść granicznych między Słowenią a Chorwacją. A tutaj informacja w jakich godzinach każde z tych przejść pracuje >>> godziny pracy. Aktualny czas stania w korkach na słoweńskich drogach szybkiego ruchu i autostradach >>> utrudnienia na drogach.

5. Gdzie tankować

Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Podróżując trasą Polska – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja najbardziej ekonomiczne jest tankowanie w Polsce i w Czechach. Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Przykładowo: na stacji BP przy A1 kierunek Czechy (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa jest wyższa o 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą. Warto w takiej sytuacji rozważyć tankowanie po stronie Czech z jednoczesnym zakupem winiety. Średnie ceny Pb95 za litr (maj 2017/kwiecień 2018):
Polska – 4,60 zł / 4,71 zł
Czechy – 4,69 zł / 4,99 zł
Austria – 4,76 zł / 4,86 zł
Słowenia – 5,51 zł / 5,34 zł
Chorwacja – 5,36 zł / 5,39 zł

Chorwacja 2018: ceny paliw nie różnią się znacznie między stacjami zlokalizowanymi w miastach a tymi na autostradach. Cena paliwa w Chorwacji w kwietniu 2018: ok. 9,27 Kun/1 litr diesel, ok. 9,75 Kun/1 litr benzyna

6. Jak uniknąć korków 

Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 kilometrów przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.

Chorwacja 2018 – opłaty za autostrady:
Zagrzeb-Zadar 129 HRK,
Rupa – Rijeka 8 HRK,
Zagrzeb – Šibenik 160 HRK.

Opłaty za autostrady pobierane są według długości pokonywanego odcinka i rodzaju pojazdu. W punktach opłat można płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Za autostradę można też płacić w walutach obcych, według kursu walut PBZ obowiązującego w dniu zapłaty. Więcej informacji na temat opłat za autostrady w Chorwacji można znaleźć na stronie: www.hac.hr/cestarina/cjenik

7. Nie zapomnij: zielona karta!

To ważna informacja dla podróżujących samochodem do Dubrownika lub na półwysep Pelješac. Aby się tam dostać trzeba pokonać 10 km na terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie wymagana jest Zielona Karta.

Pamiętaj również o:

  • obowiązkowej jeździe na światłach w Czechach, Słowacji oraz Słowenii,
  • obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów; w Austrii oraz Chorwacji kamizelki powinny znajdować się w zasięgu kierowcy,
  • przestrzeganiu dozwolonej prędkości (co jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej),
  • tym, że odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr,
  • obowiązku jazdy w fotelikach dzieci do 12 roku życia (na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu w Republice Czeskiej również dzieci do 18 roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu),
  • bezwzględnym przestrzeganiu zasad parkowania w Chorwacji (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
  • przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego w Chorwacji (kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie; w Chorwacji i Słowenii mogą nawet przekroczyć 2.000 EUR),

A teraz pozostaje nam tylko życzyć – SZEROKIEJ DROGI!

Rady dla podróżujących samochodem do Chorwacji

 

 

 

Posty w kategorii

Boje w Chorwacji gdzie i za ile

Kotwicowiska w Chorwacji – gdzie i za ile?

Powiedzmy wprost: ciężko sobie wyobrazi żeglowanie w Chorwacji bez kotwiczenia w zatoce. Owszem, kierujemy... więcej »

zobacz więcej
Porówanienie małych jachtów 5 kabinowych

Porównanie – Oceanis 46.1, Dufour 460, Bavaria C 45

Małe jachty 5-kabinowe W ostatnich miesiącach trzy konkurencyjne stocznie: Bavaria, Dufour oraz Beneteau wypuściły... więcej »

zobacz więcej
transit-log

Co to jest transit-log?

Transit-log to obowiązkowa opłata jaką musimy uiścić podczas zaokrętowania. Pokrywa ona koszty związane z... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. (+48 22) 446 83 80

fax (+48 22) 894 00 42

 

info(@)punt.pl