Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze wnioski z tej podróży. Poniżej znajdziecie kilka rad dla osób podróżujących samochodem do Chorwacji.

Ostatnia aktualizacja artykułu 15.04.2019

Winiety w Czechach i Austrii

Podróżując do Chorwacji trasą przez Czechy i Austrię trzeba posiadać winiety. Winiety można nabyć na przejściach granicznych i stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce (doliczają prowizję). My zwykle winiety kupowaliśmy na jednej z ostatnich stacji paliw w Polsce. Przekonaliśmy się, że nie jest to najtańsze rozwiązanie. Polecamy kupienie winiety czeskiej na pierwszej stacji w Czechach, natomiast winiety austriackiej na przejściu granicznym tuż przed wjazdem do Austrii. W ten sposób zaoszczędzimy około 60 zł. Od ubiegłego sezonu można winietę austriacką kupić online na stronie m.in. ASFiNAG. Polecamy tę stronę bo nie dolicza żadnych dodatkowych opłat. Ważne: winietę online możesz kupić najpóźniej na 18 dni przed wjazdem do Węgier. Póki co nie ma możliwości zakupu e-winiety na Czechy.

Austria 2019: cena winiety 9,20 EUR (10 dni) lub 26,20 EUR (2 miesiące).
Czechy 2019: cena winiety 310 CZK (10 dni) lub 440 CZK (1 miesiąc).

Winieta w Słowenii

Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą lub drogami szybkiego ruchu. Kosztuje 15 EUR. Niestety obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że wracając do Polski po tygodniowym czarterze musimy wykupić kolejną winietę. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić, radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi. Podróż będzie ok. 40 min dłuższa, ale w portfelu pozostanie 30 EUR. Winietę najlepiej kupić na granicy.

Dla zainteresowanych – interaktywna mapka dróg w Słowenii (na czerwono zaznaczone są odcinki płatne).

Nocleg w Mikulovie

Decydując się na nocleg w drodze do Chorwacji rekomendujemy nocleg w Mikulovie. Po pierwsze dlatego, że ceny w Czechach są niższe niż na terenie Austrii, po drugie rozpoczynając podróż w piątek po pracy, wieczorem docieramy do Mikulova. Przetestowaliśmy i polecamy Apartamenty Volarik w Mikulovie: nowe, urządzone w wysokim standardzie, przestronne, bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Za pobyt 4 osobowej rodziny zapłaciliśmy 58 EUR (kwiecień – w drodze na majówkę). >>> Apartamenty Volarik

Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja

W poprzednich latach, szczególnie gdy trwały prace drogowe, tworzyły się spore korki przed przejściem granicznym Słowenia-Chorwacja. W weekend Majowy oczekiwanie na granicy wydłużało się do ponad 2,5h. Nam udawało się omijać korki, dzięki odbiciu z głównej drogi i wybraniu, położonego bardziej na północ, przejścia granicznego za miejscowością Zgorniji Leskovec: Gradisce/Cvetlin (czynne 24h). Jest niewielkie, obsługuje ruch lokalny, a droga, która do niego prowadzi, choć wąska jest bardzo malownicza.

Trudno przewidzieć jak będzie w sezonie 2019, ale należy pamiętać, że Chorwacja nie jest w Strefie Schengen i na przejściu granicznym obowiązuje odprawa paszportowa (paszport lub dowód osobisty). Poniżej kilka przydatnych linków, gdybyśmy jednak szukali dróg alternatywnych:

A może tak przez Węgry?

Trasa przez Węgry jest trochę dłuższa, ale ma swoich zwolenników – omijamy Słowenię. Winieta dla samochodu osobowego na Węgrzech w 2019 rok wynosi 3500 HUF i obowiązuje na 10 dni (ok. 50 zł). Winieta obowiązuje na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Można ją kupić na stacjach paliw ale również przez internet: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/.

Winietę potrzebujemy również na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji. Winieta 10 dniowa dla samochodu osobowego wynosi 10 EUR. Można ją kupić na stacjach benzynowych lub w automatach samoobsługowych na przejściach granicznych. E- winietę możemy nabyć za pośrednictwem strony: www.eznamka.sk.

Gdzie tankować

Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Podróżując trasą Polska – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja najbardziej ekonomiczne jest tankowanie w Polsce i w Czechach. Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Przykładowo: na stacji BP przy A1 kierunek Czechy (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa jest wyższa o 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą.  Średnie ceny Pb95/ON za litr w PLN (kwiecień 2019):
Polska – 4,98 zł / 5,09 zł
Czechy – 5,01 zł / 5,03 zł
Austria – 5,08 zł / 5,20 zł
Słowenia – 5,55 zł / 5,41 zł
Chorwacja – 5,76 zł / 5,65 zł

W Chorwacji ceny paliw nie różnią się znacznie między stacjami zlokalizowanymi w miastach, a tymi na autostradach. Cena paliwa w Chorwacji w kwietniu 2019: ok. 9,98 Kun/1 litr benzyna, ok. 9,78 Kun/1 litr oleju napędowego.

Jadąc trasą przez Słowację i Węgry będziemy musieli zapłacić za paliwo- Pb95/ON za litr w PLN (kwiecień 2019):
Słowacja – 5,58 zł / 5,32 zł
Węgry – 5,10 zł / 5,23 zł

Opłaty za autostrady w Chorwacji

Aby sprawdzić wysokość opłat za autostrady w Chorwacji na konkretnej trasie polecamy stronę www.hac.hr/cestarina/cjenik. Przykładowo, jeżeli przekraczamy granicę słoweńsko-chorwacką w miejscowości Gornji Macelj i zmierzamy do środkowej Dalmacji będziemy musieli za samochód osobowy zapłacić:

  • Bregana-Zagrzeb: 7 HRK (od granicy ze Słowenią)
  • Zagrzeb-Zadar Istok: 125 HRK (np. marina w Sukosan)
  • Zagrzeb – Šibenik: 152 HRK (np. marina w Sibeniku)

Opłaty za autostrady pobierane są według długości pokonywanego odcinka i rodzaju pojazdu. W punktach opłat można płacić gotówką oraz kartami kredytowymi. Za autostradę można też płacić w walutach obcych, według kursu walut PBZ obowiązującego w dniu zapłaty.

Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 kilometrów przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.

Nie zapomnij: zielona karta!

To ważna informacja dla podróżujących samochodem do Dubrownika lub na półwysep Pelješac. Aby się tam dostać trzeba pokonać 10 km na terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie wymagana jest Zielona Karta.

Pamiętaj również o:

  • obowiązkowej jeździe na światłach w Czechach, Słowacji oraz Słowenii,
  • obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej we wszystkich rodzajach pojazdów; w Austrii oraz Chorwacji kamizelki powinny znajdować się w zasięgu kierowcy,
  • przestrzeganiu dozwolonej prędkości (co jest przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej),
  • tym, że odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr,
  • obowiązku jazdy w fotelikach dzieci do 12 roku życia (na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu w Republice Czeskiej również dzieci do 18 roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu),
  • bezwzględnym przestrzeganiu zasad parkowania w Chorwacji (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
  • przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego w Chorwacji (kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie; w Chorwacji i Słowenii mogą nawet przekroczyć 2.000 EUR),

Jeśli wybierasz się na rejs w Chorwacji sprawdź koniecznie ile musisz zapłacić za postój samochodu na parkingu w marinie >>> Ceny parkingów w marinach w Chorwacji w sezonie 2019

 

Rady dla podróżujących samochodem do Chorwacji

 

 

 

Posty w kategorii

Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej
Mój pierwszy czarter w Chorwacji krok po kroku

Mój pierwszy czarter w Chorwacji – wszystko co musisz wiedzieć

– To już postanowione. Razem ze znajomymi zdecydowaliśmy się wynająć jacht w Chorwacji. W... więcej »

zobacz więcej
Oliwa z oliwek - złoto Chorwacji

Oliwa z oliwek (maslina) – złoto Chorwacji

Żeglując w Chorwacji spotykamy je na każdym kroku. Niskie, karłowate, pokryte sękami. Ich drobne... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.