Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Epidavros & Korfos

Palea Epidavros 

Na wschodnim wybrzeżu Peloponezu, przy dwóch zatokach leży Palea Epidavros. Palaia (Palea) to po grecku stary, a użycie go w tej nazwie ma uzasadnienie, gdyż miasto było znane już w czasach wojen trojańskich.

Epidavros było dużym państwem z 80 tysiącami mieszkańców, którym rządził król i wówczas był tu jeden z największych i najważniejszych portów w tym rejonie. Były właściwie dwa porty, jeden handlowy w dużej zatoce i drugi wojenny w mniejszej, za niewielkim półwyspem.

Dalszy rozwój miasta i okolic nastąpił w czasach antyku, kiedy do świątyni Asklepiosa licznie przybywali pielgrzymi. Port tętnił życiem przyjmując setki cierpiących, którzy przypływali tu z całego basenu Morza Śródziemnego.

Dzisiaj to typowa grecka miejscowość, otoczona licznymi sadami cytrusowymi i winnicami. Zazwyczaj ciche i spokojne miasteczko w lipcu i sierpniu jest pełne turystów. Palea Epdavros to chętnie odwiedzane, głównie przez Greków, letnisko. Oprócz typowych wczasowiczów dużo tu też jednodniowych turystów, udających się na zwiedzanie starożytnego Epidavros, a także wielbicieli teatru zjeżdżających na coroczny Festiwal Teatralny.

Niedaleko portu na niewielkim cyplu znajdują się ruiny dawnego akropolu. Większą atrakcją w tym miejscu jest jednak mały amfiteatr z IV w. p.n.e., który odkryto stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1971 roku. Kiedyś odbywały się tu obrzędy na cześć Dionizosa, a dzisiaj, podczas Festiwalu Teatralnego można uczestniczyć w przedstawieniach wystawianych, jako imprezy towarzyszące.

W Palea Epidavros polecamy 2 tawerny:

  • leżącą w głębi miasta „to Perivoli”: www.perivoli-tavern.gr
  • leżącą przy dużym parkingu, na południe od portu „Akrogiali

Poza tym w mieście znajdziecie bardzo dużo kawiarni, sklepów itp.

Port Palea Epidavros  37°38,13’N 023°09,31’E

Port Palea Epidavros sprawia wrażenie dość dużego, ale w sezonie dość trudno znaleźć w nim miejsce (jest często odwiedzany przez flotylle). Jachty cumują przy zachodniej, miejskiej kei. Uważajcie, gdyż im bardziej na południe, tym robi się płycej. Przy tej kei jest prąd i woda – opłaty u pracownika portu (urzęduje w drewnianej budce). Można też zacumować do szczytu wystającego pirsu. Boki pirsu okupują łodzie rybackie. Północno-zachodnia część portu jest płytka.

Na szczęście, w zatoce jest bardzo dużo miejsca do kotwiczenia. Zwróćcie uwagę na głębokości. Można też skorzystać z bojek, ale uwaga – upewnijcie się czy bojka dostatecznie mocno trzyma. Wejście do portu wskazują charakterystyczne, betonowe stawy i ze względu na mielizny, wpływając do portu, należy bezwzględnie przepłynąć pomiędzy nimi.

Jeśli chcecie się wykapać, to lepiej stanąć w dużej zatoce Vlassis (leży pół mili na południe od portu), tym bardziej, że w zatoce leży zatopione miasto.

Zatoka Vlassis i zatopione miasto

Duże wrażenie zrobiło na nas zatopione miasto ( pozycja GPS 37°37,32.63’N 023°09,27.89’E), są to pozostałości po starożytnym Epidavros, które na skutek wybuchu wulkanu na pobliskim półwyspie Methana znalazło się pod wodą. Wystarczy maska z rurką, aby obejrzeć to, co jeszcze zostało.  Warto jednak zachować ostrożność i nie chodzić po zachowanych murach by nie przyczyniać się do dewastacji tego miejsca. Warto też pamiętać o butach chroniących przed jeżowcami, gdyż jest tu ich sporo.

Nasze uwagi: do podwodnego miasta można dostać się w dwojaki sposób:

  • z plaży niedaleko campingu, na południe od cypla z małym teatrem lub,
  • co dla nas żeglujących łatwiejsze, bezpośrednio z jachtu zakotwiczonego w zatoce przed portem od strony południowej.

Historia Epidavros

Właściwe Epidavros leży 14 km od portu Palea Epidavros i uważane jest za się miejsce narodzin medycyny. Najbardziej imponującą budowlą jest teatr i to właśnie wokół niego zbiera się największa liczba turystów. Warto jednak wiedzieć, że powstał on wyłącznie dzięki istnieniu tu świątyni Asklepiosa.

Asklepios syn Apollla opisywany jest w mitologii jako uzdrowiciel ludzi, a nawet wskrzesiciel umarłych. Symbolem boga był wąż. Wiąże się to z legendą, według której gdy młody Asklepios udusił węża pojawił się zaraz następny, trzymający w pysku jakieś zioła. Po ich zjedzeniu martwy wąż ożył. Asklepios zabrał te zioła i przy ich pomocy mógł wskrzeszać ludzi. Stąd też Asklepios najczęściej przedstawiany jest w towarzystwie węża. Wąż jest też symbolem odmładzania się i odradzania, przez umiejętność zrzucania skóry. Dzisiaj wizerunek węża widnieje na symbolach związanych z medycyną. Trzeba pamiętać, że w starożytnym Rzymie odpowiednikiem greckiego boga był Eskulap.

Świątynie Asklepiosa powstawały w całej ówczesnej Grecji, ale to Epidavros stało się głównym centrum medycznym całego hellenistycznego, a potem rzymskiego świata. Nastąpiło to dzięki tutejszym kapłanom, którzy, w sobie tylko wiadomy sposób, potrafili rozpropagować właśnie to sanktuarium, jako najskuteczniejsze w leczeniu i polepszaniu samopoczucia.

Proces uzdrawiania odbywał się według określonego rytuału. Na teren świątyni wchodziło się przez wielką bramę, po przejściu, której następowało rytualne oczyszczenie w świętej studni. Pacjenci nocowali w wyznaczonym budynku oczekując, że podczas snu otrzymają wskazówki dotyczące leczenia, następnie kapłani po analizie ich snów przepisywali każdemu odpowiednią kurację. Do uzdrowień wykorzystywano tu zioła, wody mineralne, środki halucynogenne, a także właściwą dietę i ćwiczenia.

Wyrazem wdzięczności za udzieloną pomoc były ofiary składane bogu na specjalnym ołtarzu.  W ramach podziękowań chorzy zostawiali również inskrypcje potwierdzające wyleczenie, które dotrwały do naszych czasów. Epidavros stał się największym centrum uzdrawiania w starożytności, a dzięki środkom pozostawianym w podzięce za uleczenie można było sfinansować budowę wielu budynków, jak np. świątynię Apolla, rezydencje kapłanów, hotele dla pielgrzymów, stadion, no i oczywiście teatr. Co cztery lata w Epidavros urządzano festiwal Asklepiosa, a towarzyszyły mu zawody sportowe na stadionie.

Teatr w Epidavros

Dzięki temu, że ówcześni Grecy uważali wszelkiego rodzaju sztuki za bardzo ważny czynnik powrotu do zdrowia i równowagi psychofizycznej, powstał w Epidavros wspaniały amfiteatr.

To właśnie antyczny teatr przyciąga co roku tysiące turystów z całego świata, chcących zobaczyć ten cud techniki, architektury i budownictwa. Idealnie wkomponowany w zbocze góry został wybudowany w IV w. p.n.e. i  jest najlepiej zachowanym amfiteatrem w Grecji. Początkowo miał 34 rzędy a później w czasach rzymskich dobudowano jeszcze 21. Posiada niezwykłe właściwości akustyczne tak, że siedząc nawet w najwyższych rzędach doskonale słyszy się występujących artystów.  Każda z grup zwiedzających teatr przeprowadza test słyszalności i co chwile ktoś recytuje lub śpiewa coś na scenie, jednak opowieści o usłyszeniu upadającej monety są lekko przesadzone. Teatr ma obecnie wysokość dziewięciopiętrowego budynku, a jego wielkość najlepiej zobaczyć z najwyższych poziomów. Dodatkowa nagrodą za wspinaczkę są widoki.

Teatr został odkryty dość przypadkowo w 1881 r. wyłącznie dzięki dokładnym opisom w dziele antycznego geografa Pausaniasa. Teatr niemal w nienaruszonym stanie (90% to oryginalne materiały) zachował się przykryty grubą warstwą ziemi, aż 6 lat zajęło jej mozolne usuwanie.

Doskonała akustykę można docenić w pełni podczas jednego z przedstawień organizowanych w ramach Festiwalu Teatralnego, który corocznie odbywa się tu w lipcu i sierpniu.

Teatr przetrwał w niemal nienaruszonym stanie, czego nie można powiedzieć o pozostałych budowlach sanktuarium. Świątynia wielokrotnie była niszczona i grabiona, a ostatecznie zniszczyło je trzęsienie ziemi. Pomimo, że niewiele zachowało się do dzisiaj, warto odwiedzić cały kompleks i spacerując wśród ruin poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Radzimy wybrać się tu z samego rana: po pierwsze unikniemy tłumów turystów przyjeżdżających tu ok. godziny 11.00 (i to przez cały rok), a po drugie będziemy mniej narażeni na palące słońce (w miesiącach letnich).

Nea Epidavros

Nea Epidavros to kolejna miejscowość z „Epidavros” w nazwie. Leży zaledwie 3 Mm od Palea Epidavros. Port to zaledwie kilka tawern i pensjonatów, natomiast właściwa wieś leży 2 km w głębi lądu. Jak większość dawnych osad zbudowano ją tak, by była niewidoczna od strony morza. Taka lokalizacja pozwalała uniknąć ataków piratów. Warto wybrać się do właściwej miejscowości i wejść na wzgórze z pozostałościami średniowiecznego zamku. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na morze i okoliczne doliny.

Port Nea Epidavros  37°40,44’N 023°09,1’E

Port Nea Epidavros został parę lat temu odbudowany. Teraz zmieści się tu kilkanaście jachtów, są muringi, jest prąd i woda.  Gdy nie ma miejsc w porcie, praktykuje się stawanie na kotwicy, przed wejściem do portu. Nasza ulubiona tawerna to „Marilena”.

Port Korfos 37°45,45’N 023°07,36’E

Kiedyś Korfos było naszym ulubionym portem w tej części zatoki. Niestety od jakiegoś czasu miejsce to upodobały sobie flotylle i największy urok, czyli cisza i spokój, odeszły w zapomnienie. Jeśli traficie tutaj w dniu, kiedy nie ma flotylli, można poczuć jak było tu kiedyś. Jednak, to że przypływają tu flotylle, ma i swoje plusy. Tawerny leżące przy samej kei oferują żeglarzom muringi, prąd i wodę, a nawet prysznice – a wszystko w zamian za zjedzenie u nich kolacji. Gdyby nie było miejsca przy kei, w zatoce jest dużo miejsca do kotwiczenia. Nie mamy tu już swojej ulubionej tawerny, ale kiedyś jadaliśmy u Papy Georga – tawerna „Stavedowww.stavedo-korfos.com.  W porcie jest market.

Korfos keja przy tawernach

Czytaj artykuły o innych wyjątkowych miejscach blisko Aten – Żeglujemy po Zatoce Sarońskiej.


Elżbieta i Piotr KasperaszekAutorzy: Elżbieta i Piotr Kasperaszek

Od 25 lat przemierzają Grecję jachtem i nie tylko. Autorzy 7 przewodników żeglarskich o Grecji, w tym jeden „242 miejsca w Grecji, które można zobaczyć, żeglując” adresowany nie tylko dla żeglarzy oraz książki kucharskiej o kuchni greckiej. Przez wiele lat publikowali artykuły w Żaglach i Jachtingu. Pierwszy przewodnik – „Grecja, najlepsze trasy dla żeglarzy” uzyskał dwie prestiżowe nagrody: Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2015 oraz Nagrodę Magellana, za najlepszy przewodnik za rok 2015.


 

 

 

Posty w kategorii

Serifos Chora

Wyspa Serifos

Wyspa Serifos, wciąż nieskażona masową turystyką, posiada długą linię brzegową oraz liczne zatoki, dzięki... więcej »

zobacz więcej
Wyspy zatoki sarońskiej Aegina Moni Angistri

Aegina, Angistri i Moni

Co znajdziesz w tym artykule: Aegina – Egina – AiginaHistoria AeginyNajwiększe atrakcje Aeginy świątynia... więcej »

zobacz więcej
grecja czeka na żeglarzy

Grecja czeka na żeglarzy już od 15 czerwca!

Grecja, podobnie jak Chorwacja, dobrze poradziła sobie z Koronawirusem. Dlatego podjęto decyzję o otwarciu... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.