Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Czarter jachtów Karaiby

Karaiby – prawdziwy raj na ziemi

Krajobrazy karaibskie to jedne z najpiękniejszych widoków, niczym z pocztówek. Według wielu ludzi jest to raj na ziemi. Gdy za oknem jest ciemno i zimno, ciągle żyjesz wspomnieniami z wakacji i nie chcesz już dłużej czekać na lato, wybierz się na Wyspy Karaibskie. Palmy, drzewa armatnie, kwitnące na czerwono kaktusy, rozgrzany biały piasek i lazurowe morze z przepięknymi rafami koralowymi. To wszystko daje Ci gwarancję niesamowitej przygody.

 

INFORMACJE PODSTAWOWE:

Karaiby to archipelag wysp płożonych pomiędzy kontynentami Ameryki Północnej i Południowej, w skład których wchodzą Wielkie i Małe Antyle, wyspy Bahama oraz Kajmany. Choć wszystkie wyspy położone są w niedużej odległości, są bardzo zróżnicowane – ze względu na odmienną historię, przynależność państwową, zmieniające się strefy wpływów, kulturę oraz religię. W sumie obejmują one obszar 255 tys. km², z liczbą ludności przekraczającą 40 mln osób.

Największą popularnością wśród żeglarzy cieszą się Małe Antyle – archipelag ciągnący się łukiem o długości ok. 1900 km od wyspy Puerto Rico (Wielkie Antyle) na północnym zachodzie w okolice północno-wschodniego cypla Ameryki Południowej, a następnie ku zachodowi wzdłuż wybrzeży Wenezueli. W skład Małych Antyli wchodzą: Wyspy Dziewicze, Wyspy Podwietrzne (Anguilla, Sint Maarten, Saint Christopher,Nevis, Montserrat, Barbuda, Antigua, Gwadelupa, Dominika i inne), Wyspy Zawietrzne (Martynika, Saint Lucia, Saint Vincent, Grenada i inne), wyspa Barbados oraz Antyle Holenderskie.

WALUTA:

Ze względu na odmienną przynależność państwową na wyspach Karaibskich występuje wiele jednostek monetarnych – euro, kilka rodzajów dolara (wschodniokaraibski, amerykański, jamajski, kajmanski etc), czy peso (dominikańskie, kubańskie, wymienialne CUC etc).

KLIMAT:

Klimat jest ciepły i wilgotny, minusem są nawiedzające ten region silne wiatry, tworzące często orkany, dlatego nie polecamy Karaibów pomiędzy czerwcem a listopadem, kiedy trwa tu sezon huraganów.

POGODA:

Temperatury powietrza w porze suchej w okresie od listopada do maja wynoszą około 30-35 stopni, woda około 25-28 stopni, wiatry stałe około 5-6 w skali Beauforta, wiejące z kierunków wschodnich (NE,SE,E). Deszcze na Karaibach są bardziej orzeźwieniem niż udręką i występują często w postaci lokalnego kilkuminutowego opadu. Jednakże trzeba się liczyć z faktem, że występują codziennie.

JAK DOJECHAĆ:

Na Karaiby najszybciej można się dostać samolotem. Lecąc z Polski musimy liczyć się z koniecznością międzylądowania. Wyloty odbywają się z Frankfurtu, Amsterdamu czy Paryża. Lot w zależności od europejskiego lotniska i miejsca docelowego na Karaibach trwa około 8-12 godzin. Zachęcamy do wyszukiwania połączeń na www.skyscanner.pl.

KUCHNIA:

Kuchnia karaibska to przede wszystkim kuchnia kreolska (mieszanka europejskiej tradycji kulinarnej z miejscowymi przepisami), opierająca się na roślinach strączkowych, ryżu,  pikantnych przyprawach, drobiu i rybach oraz pysznych deserach na bazie egzotycznych owoców, takich jak ananas czy kokos. Na pewno warto spróbować smażonych platanów, czyli bananów zwyczajnych.

Czarter jachtów Karaiby

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Odprawa: Wyspy Karaibskie przynależą do kilku Państw. W związku z powyższym występuje obowiązek odpraw.
  • Strefa czasowa:  GMT-4. W zimie różnica między Polską a Karaibami wynosi 5 godzin tzn. kiedy w Polsce mamy 17,00 to na Karaibach jest południe.
  • Słońce: wschodzi o 6 rano i zachodzi ok 18:30.
  • System oznaczeń nawigacyjnych: Obowiązujący na Karaibach system oznaczeń nawigacyjnych to IALA B (odwrotny niż w Europie).
  • Boat-boys: Po wpłynięciu do zatoki bardzo często pojawia się „komitet powitalny” – sklep na wodzie, w którym można się zaopatrzyć w art. spożywcze (np. świeżo złowione ryby i skorupiaki, miejscowe owoce). Zajmują się również dostarczaniem wody, paliwa, a nawet proponują usługi pralnicze. Ceny są na ogół dość sztywno ustalone, a próby targowania raczej niemile widziane.
  • Waluta: Jeśli się umawiasz na opłatę w dolarach, trzeba się upewnić w jakich konkretnie dolarach się umawiasz.
  • Egzotyczne pamiątki z wakacji: Planując zagraniczne wakacje warto zapoznać się przepisami dotyczącymi przewozu przez granice. Przepisy te reguluje CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, Konwencja Waszyngtońska). Przewożąc do Polski element fauny czy flory należy upewnić się, że nie podlega on ochronie. Przez granicę nie wolno przewozić okazów CITES czyli żywych zwierząt i roślin, wypreparowanych zwierząt i ich części oraz produktów wykonanych z chronionego gatunku, w tym:
    – koralowców i muszli,
    – storczyków, kaktusów, roślin owadożernych,
    – małp, papug, ptaków drapieżnych, węży i jaszczurek,
    – skór z: kotów drapieżnych, małp,
    – wyrobów ze skór węży, krokodyli i jaszczurek a także skorup żółwi,
    – spreparowanych motyli.

UWAGA:

– Wiele przeszkód nawigacyjnych nie jest oświetlonych w nocy.
– Zdarzają się kradzieże – cumując w zatokach warto zabezpieczyć sprzęt.

Zapytaj o ofertę

Wyślij do nas wiadomość

Ciekawe miejsca

Zobacz wybrane miejsca na Karaibach, które warto odwiedzić

Relacja

Relacja z rejsu po Karaibach

Galeria

Zobacz zdjęcia z rejsów na Karaibach

Galeria

Najnowsze posty

Newsy, porady dla skipperów, relacje z rejsów - o tym warto wiedzieć!

Karpathos okładka

Karpathos i Kasos

Karpathos i Kasos "niezepsute" przez masową turystykę wyspy Dodekanezu polecają się dla... więcej »

klasztor na Patmos okładka

Patmos, Arkoi i Agathonisi

Patmos, Arkoi i Agathonisi - jedne z najmniejszych zamieszkałych wysp Dodekanezu. Posiadają... więcej »

Regiony naszych czarterów

czyli gdzie postawić żagle

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU