Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

CZARTER JACHTÓW – CYKLADY. BAZY: LAVRION, PAROS, MYKONOS.

Cyklady – wizytówka Grecji i odwieczne marzenie wszystkich żeglarzy. Archipelag leżący w samym centrum Morza Egejskiego, rozrzucony na obszarze ok. 100 km. Najczęściej kojarzy się z turkusem morza i bielonymi wapnem domami, przypominającymi kostki cukru. Około 30 wysp jest zamieszkałych. Najbardziej popularne to: Santorini, Paros, Milos, Mykonos, Naxos, Sifnos i Serifos.

Milos

O czym warto pamiętać wybierając się na cyklady

  • Wyspy Cyklad są piękne i jednocześnie mocno zróżnicowane. Na wiele z nich można się dostać jedynie od strony morza, dzięki czemu wolno poddają się masowej turystyce i zmianom cywilizacyjnym. Ale są wśród nich i takie, które idą z duchem czasu i potrafią z powodzeniem zaspokoić potrzeby miłośników nocnych rozrywek.
  • Żaden archipelag w Grecji nie działa tak na wyobraźnie żeglarzy jak właśnie Cyklady. Wielu traktuje obecność tutaj jako sprawdzian swoich żeglarskich umiejętności – trzeba pamiętać, że Cyklady są bardzo wymagające. Wiejący od czerwca do września wiatr meltemi może skutecznie pokrzyżować plany rejsu; należy również brać pod uwagę wiatry spadowe.
  • Infrastruktura dla żeglarzy nie jest zbyt rozbudowana. Rzadko znajdziemy tu mariny z prawdziwego zdarzenia (jak na Mykonos czy Naxos), a jedynie nieduże porty rybackie. Z tego względu trzeba liczyć się z trudnościami w cumowaniu do kei oraz podpięciem do prądu i wody. Za to opłaty za postój są symboliczne.
  • Odległości między wyspami są duże, dlatego nie polecamy tego akwenu rodzinom z małymi dziećmi.
Santorini

Bazy czarterowe – Cyklady

Najbardziej popularnym punktem startowym w rejs po Cykladach jest Lavrion (port miejski lub marina Olympic) – położone zaledwie 20 Mm od najbliższej wyspy Cyklad – Kea. Znajdziemy tu duży wybór jachtów. Kolejnym plusem jest łatwy dojazd, gdyż Lavrion leży niespełna 30 minut od lotniska w Atenach.

Rejs po Cykladach możemy również rozpocząć z baz czarterowych na wyspie Paros lub Mykonos. Obie wyspy są popularnym celem podróży, posiadają połączenia lotnicze i promowe. Polecamy je tym załogom, które na swój cel obierają południowe wyspy Cyklad, np. Santorini. Pamiętajmy jednak, że wybór jachtów jest tutaj mocno ograniczony.

*uzupełnij w filtrach datę czarteru, aby zobaczyć dostępne jachty dla określonego terminu

Milos

Połączenia lotnicze Do aten, na paros i mykonos w sezonie 2024

Najłatwiej z Polski dostać się do Aten. Bezpośrednie połączenia lotnicze ze stolicą Grecji w soboty oferuje wiele linii lotniczych, również tych niskobudżetowych.

Informacje na temat aktualnych połączeń lotniczych między Polską a Atenami w sezonie 2024 zamieściliśmy tutaj: Czarter jachtów: zatoka Sarońska i Argolidzka.

Z lotniska w Atenach do Lavrion możemy dostać się komunikacją miejską (z jedną przesiadką) lub skorzystać z taxi/ubera/transferu organizowanego przez armatora. Zwykle podróż nie zajmuje więcej niż 30-40 minut.

Zarówno na Paros, jak i na Mykonos nie ma z Polski połączeń bezpośrednich. Najłatwiej planować przesiadkę w Atenach (lub w Wiedniu, jeśli lecimy na Mykonos).

Inne rozwiązanie to lot bezpośredni na Santorini (np. Wizz Air z Warszawy) i tam przesiadka na prom, ale nie zawsze udaje się to zsynchronizować godzinowo.

/loty często ulegają zmianom, ostatnia aktualizacja 12.02.2024/


inne regiony Grecji

Zatoka Sarońska i Argolidzka | Dodekanez | Morze Jońskie | Sporady Północne

Locja Grecji – cyklady

Jeśli planujesz rejs po Cykladach, zajrzyj koniecznie do opracowania poszczególnych wysp archipelagu (znajdziesz je poniżej). Przygotowali go żeglarze i podróżnicy, Ela i Piotra Kasperaszkowie – autorzy wielu przewodników żeglarskich. Proponują m.in. trasy tygodniowych i dwutygodniowych rejsów po Cykladach (zajrzyj do części WSTĘP), radzą, gdzie bezpiecznie cumować, jak również gdzie należy napełnić zbiorniki i podładować akumulatory; polecają sprawdzone tawerny i sklepy, w których zrobisz zakupy. Każdy opis wzbogacony jest dziesiątkami zdjęć i mapek. Nie przegap!

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru