Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

CZARTER JACHTÓW – SPORADY PÓŁNOCNE. BAZY: VOLOS, SKIATHOS.

Niewielki archipelag Sporad Północnych położony jest na Morzu Egejskim. Jeśli wyznaczymy linię prostą łączącą Ateny i Saloniki, to znajdziemy go mniej więcej w połowie tego odcinka. I to właśnie spora odległość od największych portów lotniczych sprawiła, że dość późno został odkryty przez przemysł czarterowy. Dziewicze plaże, zatoki na wyłączność z krystalicznie czystą wodą, wybrzeża porośnięte lasami sosnowymi oraz klimatyczne porty rybackie to wszystko wciąż czeka na żeglarzy planujących rejs po Sporadach Północnych.

Tylko cztery wyspy Sporad Północnych są na stałe zamieszkałe: Alonnisos, Skyros, Skiathos i Skopelos. Spora część archipelagu wchodzi w skład Narodowego Parku Morskiego Sporad Północnych, który jest największym parkiem morskim w Europie.

Skopelos

Największe zalety żeglowania po sporadach północnych

  • Choć może zabrzmi to nielogicznie, największą zaletą żeglowania po Sporadach Północnych jest ograniczona baza czarterowa. W konsekwencji akwen ten wciąż pozostaje urzekającym miejscem, które nie zmaga się jeszcze z nadmiarem żeglarzy.
  • Archipelag jest mocno zróżnicowany. Wyspy są zielone – porośnięte lasami iglastymi i gajami oliwnymi. Nie brakuje skalistych i klifowych brzegów. Jednocześnie jest wiele uroczych zatoczek z krystalicznie czystą wodą, które wprost stworzone są do rzucenia kotwicy. Na Sporadach znajdziemy również przepiękne plaże i urocze wioski rybackie.
  • Na ogół wieją tu wiatry z siłą 3-4 stopni Bouforta, dlatego akwen ten jest polecany również mniej doświadczonym żeglarzom. W razie zmiany pogody schronienia można szukać w jednej z wielu bezpiecznych zatok.
  • Wyspy nie są zbyt mocno oddalone od siebie (szczególnie gdy zaczynamy z bazy w Skiathos). Z powodzeniem można zaplanować trasę po Sporadach Północnych na rejs rodzinny.
Skiathos

Bazy czarterowe – SPORADY PÓŁNOCNE

Aby odwiedzić akwen Sporad Północnych, najlepiej wynająć jacht w jednej z dwóch baz: w miejscowości Volos na stałym lądzie lub na wyspie Skiathos.

Baza czarterowa w miejscowości Volos mieści się przy głównej kei w samym centrum miasta. To nie jest marina, dlatego oprócz prądu, wody i muringów, nie znajdziemy tu więcej udogodnień – brakuje toalet i pryszniców. Za to sklepy, restauracje i bary są na wyciągnięcie ręki.

Druga baza czarterowa mieści się na wyspie Skiathos. Firmy czarterowe zlokalizowane są przy pływającym pirsie, w samym centrum miasta. Podobnie jak na Volos jachty mają dostęp do prądu, wody i muringów – nie ma natomiast łazienek. Jest tłoczno i dość głośno, szczególnie w weekendy, ale zaczynamy rejs z centrum Sporad Północnych.

*uzupełnij w filtrach datę czarteru, aby zobaczyć dostępne jachty dla określonego terminu

Skopelos

Połączenia lotnicze do skiathos i salonik w sezonie 2024

Na Skiathos znajduje się międzynarodowe lotnisko, niestety trudno o loty bezpośrednie z Polski.

W soboty połączenia na Skiathos możemy zrealizować z Wiednia liniami Ryanair (od czerwca do września) lub Austrian Airlines (od maja do września). Ryanair również lata bezpośrednio w soboty na Skiathos z Pragi (od czerwca do września). Na Skiathos można dolecieć z Warszawy z przesiadką w Atenach (trasę Ateny-Skiathos obsługują linie lotnicze Olympic Air i SKY Express; lot trwa ok. 45 min).

Jeszcze trudniej znaleźć bezpośrednie loty w soboty do Volos. Tu z pomocą przychodzą połączenia z Niemiec.

Warto rozważyć lot z Polski do Salonik, a stamtąd prom na Skiathos lub transfer do Volos (pociąg/autobus lub wynajem auta). Bezpośrednie loty w soboty do Salonik realizuje Ryanair z Krakowa i Warszawy Modlin (do końca października).

Sporo żeglarzy zaczynających rejs z Volos decyduje się na lot do Aten i stamtąd transfer pociągiem.

Informacje na temat aktualnych połączeń lotniczych między Polską a Atenami zamieściliśmy tutaj: Czarter jachtów: zatoka Sarońska i Argolidzka. Więcej szczegółowych informacji, jak dostać się do poszczególnych baz czarterowych znajdziecie poniżej: Sporady Północne Wstęp.

/loty często ulegają zmianom, ostatnia aktualizacja 12.02.2024/


inne regiony Grecji

Zatoka Sarońska i Argolidzka | Cyklady | Dodekanez | Morze Jońskie

Locja Grecji – sporady północne

Poniżej prezentujemy szczegółowy opis Sporad Północnych przygotowany przez żeglarzy i podróżników, Elę i Piotra Kasperaszków. W pierwszym opracowaniu „Sporady Północne – wstęp” autorzy przedstawiają propozycję tras rejsów ze Skiathos i Volos oraz dokładnie informują, jak najlepiej dostać się do baz czarterowych. Jesteśmy przekonani, że liczne zdjęcia, mapki, wskazówki dla żeglarzy będą nieocenioną pomocą w przygotowaniach do rejsu. Życzymy udanej lektury!

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru