Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Wyspa Ios

Ios leży między Sikinos a małymi Cykladami. Gdy pierwszy raz ją odwiedziliśmy, byliśmy nieco zaskoczeni spokojem, jaki na niej panował. Spodziewaliśmy się konfrontacji z tłumami młodzieży, szaleńczo bawiącej się do białego rana, a tymczasem w połowie czerwca większość barów i klubów była jeszcze zamknięta, a turystów zaledwie garstka. W lipcu i sierpniu sytuacja wyglądała już zgoła odmiennie.

mapa cyklad z zaznaczoną wyspą Ios
Cyklady i wyspa Ios

Pierwszymi współczesnymi „odkrywcami” wyspy byli hipisi, którzy w latach 70. biwakowali na dzikich i pustych wówczas plażach, a nocami bawili się w barach Chory. Z roku na rok szalone imprezy do białego rana w oparach marihuany, suto zakrapiane winem i piwem zaczęły przyciągać coraz więcej młodzieży, która właśnie tu chciała spędzić swe pierwsze dorosłe wakacje.

Ios młodzież klub basen
Jeden z klubów na Ios

Wyspa od wielu lat próbuje pozbyć się „łatki” miejsca dla młodych imprezowiczów, ale nie ma chyba innej wyspy greckiej, którą tak bardzo upodobała sobie młodzież. Na szczęście ten rejwach trwa tylko w lipcu i sierpniu, w maju czy październiku jest tu cicho i spokojnie. To idealny czas na poznanie wyspy.                                     

mapa wyspy Ios
mapa wyspy Ios

Poznajemy Ios

Na Ios są tylko trzy miejscowości: Gialos (Ios), Chora i Mylopotas i leżą one na południowo-zachodnim wybrzeżu. Pozostała część wyspy ze względu na kiepską infrastrukturę dróg jest bardzo słabo rozwinięta. Do wielu przepięknych piaszczystych plaż, z których słynie Ios, nadal prowadzą szutrowe drogi.

Miejscowość Gialos (Ios)

Gialos, zwane też często Ios, to przede wszystkim miasto portowe, ale dzięki ładnej piaszczystej plaży także kurort wakacyjny. Znajdziecie tu mnóstwo tawern, barów, sklepów i wypożyczalni. Za portem rybackim, nad brzegiem morza stoi ładny biały kościół Agia Irini. Można powiedzieć, że wita wszystkich przypływających na wyspę. Jest to też doskonałe miejsce na zdjęcia podczas zachodów słońca i zdecydowanie mniej tu turystów niż na wzgórzu powyżej Chory.

kościół Agia Irini
Kościół Agia Irini
kościół Agia Irini

Miejscowość Mylopotas

Mylopotas leżąca na południe od portu to centrum wakacyjne wyspy, położone przy przepięknej, długiej, piaszczystej plaży. Za swe czyste turkusowe wody plaża otrzymała Błękitną Flagę. Znajduje się tu kompleks Far Out Beach Club – coś w rodzaju imprezowej wioski, z polem campingowym, bungalowami, licznymi restauracjami i basenami, przy których odbywają się całodzienne i nocne imprezy. Na plaży dostępne są liczne wypożyczalnie wszelkiego rodzaju sprzętu wodnego. W północnej części zatoki wybudowano kilka luksusowych hoteli, które mają przyciągać nieco inną grupę turystów niż amatorów tanich trunków i zabawy.

Zatoka Mylopotas
plaża w zatoce Mylopotas

Stolica wyspy Chora

Chora – stolica wyspy, położona na zboczu wzgórza, leży zaledwie 1 kilometr od Gialos. Z portu można do niej dojść w ok. 20 minut spacerem. Można też dojechać autobusem, który kursuje co godzinę, więc jeśli chcecie poprzestać na zobaczeniu stolicy to nie ma sensu wypożyczać samochodu.

Chora

Chora, jak wszystkie cykladzkie miasta, jest niezwykle malownicza i pełno w niej schodów oraz wąskich uliczek. Droga, która prowadzi do miasta dzieli je w naturalny sposób na starszą i nowszą część. Wokół wzgórza zlokalizowana jest starsza część miasta, a nowsza, z mnóstwem hoteli i pensjonatów, leży na południe od drogi.

Chora Ios widok na miasto
widok na nowszą cześć Chory

W sezonie wakacyjnym główne uliczki starego miasta pełne są turystów, bo dużo tu sklepów, sklepików, barów i dyskotek, a nocą miasto praktycznie nie zasypia.

na uliczkach Chory
na uliczkach Chory

Według nas urodę Chory można docenić w godzinach przedpołudniowych, kiedy to większość imprezowiczów regeneruje się na pobliskich plażach, bo wieczorem jej główna ulica to jedna wielka dyskoteka. Jak dotąd, nigdzie nie spotkaliśmy się z taką ilością czynnych całą dobę barów, piekarni i gyrosowni.

Ios port i zatoka
Port Ios

Charakterystyczne wzgórze nad Chorą z niewielkimi kapliczkami i kościołem Panagia Gremiotissa oraz palmami to wizytówka Ios. Miejsce to o zachodzie słońca masowo odwiedzają turyści. Ze wzgórza doskonale widać zatokę z portem i prehistoryczną osadę wyspy, na sąsiednim wzgórzu Skarkos.  

Drugim widokowym miejscem, również odwiedzanym podczas zachodu słońca, jest zbocze z wiatrakami. Pomimo że jest ich tu sporo i są w całkiem przyzwoitym stanie, to jednak nie Ios a Mykonos jako pierwsza kojarzona jest z nazwą „wyspa wiatraków”.

Wiatraki na Ios
wiatraki na Ios
Widok na Chorę Ios
Widok na Chorę
Chora Ios
Chora Ios

Po dotarciu do najwyżej położonego wiatraka, już tylko parę kroków dalej wybudowano amfiteatr, który stoi właściwie w szczerym polu. Wybudowano go i nazwano na cześć greckiego poety Odysseasa Elytysa, noblisty z 1997 roku. Poeta często przebywał na Ios, pisząc tu swoje wiersze. W teatrze organizowane są latem liczne imprezy plenerowe, a widok rozpościerający się z tego miejsca uzupełnia doznania artystyczne.

amfiteatr na Ios
amfiteatr

Przy którejś wizycie na Ios, nie zamierzaliśmy po raz kolejny wspinać się z załogą na wzgórze na zachód słońca. Chcąc gdzieś przeczekać, całkiem przypadkowo trafiliśmy do „Ios Club”. Trochę nie nasze klimaty, ale zachód słońca przy sączącej się, idealnie dobranej na ten moment muzyce pozostawia niezapomniane wrażenie.

Chora Ios
Ios

Na głównym placu miasta, w miejscu gdzie zatrzymuje się autobus, stoi największy kościół na wyspie – Evangelismos. W pobliżu jest też muzeum archeologiczne (dla pasjonatów), mnóstwo restauracji i barów. Ios upodobali sobie zwłaszcza Skandynawowie, Włosi i Anglicy, sporo jest też Australijczyków. Żeby zaspokoić ich gusta kulinarne, obok typowych greckich tawern, znajdziecie tu restauracje serwujące dania włoskie, tajskie, meksykańskie a nawet indyjskie. Tutaj znajdziecie dobrą i niedrogą gyrosownię „Pleasure”.

Kościół Evangelismos w Chorze
kościół Evangelismos i główny plac miasta

Objazdem po Ios

Dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż wieczornych zabaw Ios zachowało swe drugie oblicze. Są miejsca, gdzie spokój i cisza nadal wygrywa z komercją i masową turystyką. Wystarczy tylko wypożyczyć samochód lub inny pojazd i wyruszyć wokół wyspy. Amatorzy pieszych wędrówek też znajdą tu mnóstwo wytyczonych szlaków. Jak to na Cykladach, w oczy rzuca się niezliczona ilość mniejszych i większych kościołów i kapliczek. Przyjęliśmy, że jak wszędzie, jest ich zapewne 365, po jednej na każdy dzień roku, o czym zapewniają nas na każdej wyspie miejscowi. Jednak jeden z właścicieli tawerny z uśmiechem powiedział, że kościołów na Ios jest więcej niż gdzie indziej, bo – oprócz 365 – wybudowano dodatkowo po jednym na każde święto państwowe i niedzielę. Oczywiście nie liczyliśmy.

Ios po zachodzie słońca

Do najważniejszego stanowiska archeologicznego wyspy – wzgórza Skarkos z Chory jest niecałe 1,5 km pieszo. Można też tam dojechać samochodem. Są to pozostałości prehistorycznego miasta z epoki brązu, które są dowodem, że Ios była zamieszała już na początku rozwoju kultury cykladzkiej. Odkryto je dopiero w 1984 roku, odkopano wiele fundamentów domów, kamiennych podłóg, placów i ulic. Pomimo że kilka budynków wznosi się na wysokość kolan, to nam laikom trudno sobie wyobrazić jak taka osada w przeszłości wyglądała, co nie zmienia faktu, iż jest to jedyne na Cykladach tak duże i dobrze zachowane miasto z III tysiąclecia p.n.e.

Skarkos na Ios
osada Skarkos na Ios
osada Skarkos na Ios
pozostałości osady Skarkos
Pozostałości osady z czasów brązu – wzgórze Skarkos

Na północnym wybrzeżu wyspy znajduje się grób Homera, twórcy „Iliady”i „Odysei”, który ponoć powrócił na wyspę, w miejsce narodzin jego matki, by zostać tu pochowanym. Grób Homera to taki wyższy murek ułożony z kamieni i mało czytelna płyta marmurowa. Co do wiarygodności tego faktu są pewne zastrzeżenia, ale o autentyczność grobu lepiej nie pytać miejscowych, bo mogą się poczuć urażeni. Autentyczny czy nie, warto się tam wybrać, bo widoki ze wzgórza na morze i sąsiednią Iraklię są tego warte.

grób Homera na Ios
grób Homera
Grób Homera na Ios
grób Homera

Kolejnym „widokowym” miejscem jest Paleokastro, z ruinami weneckiego zamku. Prowadzi do niego ok. 500 metrowa ścieżka wyłożona marmurem, wytyczona od drogi do Psathi Beach. Trzeba uważać, żeby jej nie przeoczyć, bo jej początek znajduje się w miejscu, gdzie droga zakręca pod kątem 180 stopni.

Paleokastro - ruiny twierdzy
Paleokastro – ruiny zamku

Wśród ruin zamku, z którego zbyt wiele nie zostało, stoi niewielki kościół Panagia Paleokastritsa. Na ładnym dziedzińcu można posiedzieć w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku. Jeśli byliście przy grobie Homera, można sobie to miejsce odpuścić, bo widoki są bardzo podobne.

kościół Panagia Paleokastritsa

Jeżdżąc lub wędrując po wyspie, na pewno nie raz natkniecie się na niewyobrażalne ilości kóz. Kozy w Grecji to nic dziwnego, ale na Ios wydawało nam się, że jest ich jakby więcej niż gdzie indziej.

kozy na Ios

Być może to za sprawą wytwórni wspaniałych serów z koziego mleka, która funkcjonuje w samym centrum wyspy, przy drodze do Psathi. Wytwórnia serów „Diaselia” prowadzona jest od 1922 roku przez rodzinę Charos, a sery można kupić niemal w całej Grecji. Sery wielokrotnie były nagradzane na festiwalach serów w Grecji i zagranicą. Serowarnię można zwiedzać i na miejscu spróbować jej produktów. Oprócz tego jest tam coś w rodzaju muzeum folklorystycznego, a dodatkowo można zapoznać się z dawnymi metodami wytwarzania serów. No i na koniec czas na degustację. Graviera, kefalotyri, mizithra, to te najbardziej rozpoznawalne. Patrząc na bogactwo serów, jedna wizyta to za mało, by skosztować choć połowę produktów.

kozy na Ios

Część żeglarzy, chcących zobaczyć Santorini i zdających sobie sprawę z ograniczonych możliwości cumowania na Santorini, pozostawia jacht na Ios i na Santorini płynie promem.

Port i zatoki na wyspie Ios

Port Ios, Gialos 36°43,35’N 025°16,4’E

Jedyny port na wyspie, nazwany, jak to często w Grecji bywa, tak samo jak nazwa wyspy – Ios lub rzadziej – Gialos.

mapka portu Ios

Ze względu na położenie w dużej zatoce, jest to jeden z bezpieczniejszych portów na Cykladach, aczkolwiek przy silnym meltemi daje się zauważyć martwą falę.

Ios widok na port z góry
widok na port z góry

Dla jachtów przeznaczono trzy miejsca do cumowania. Najlepsze mieszczą się w głębi portu, przy wschodniej kei; są tam muringi, więc nie wolno używać kotwicy.

keja jachtowa wschodnia na Ios
wschodnia keja dla jachtów

Drugie miejsce, gdzie można zacumować, mieści się przy południowym pirsie, który osłania mały port rybacki. Jachty stają tu rufą do kei, z wyrzuconą z dziobu kotwicą.

Pirs południowy port Ios
pirs południowy
Ios pirss południowy dla jachtów
widok z góry na pirs południowy

Ostatnie, i zarazem najmniej bezpieczne, miejsce zlokalizowane jest przy kei północnej, obok portu promowego. Postój w tym miejscu jest niebezpieczny, gdyż szybko wpływające promy tworzą duże fale. Jeśli z jakiegoś powodu, będziecie musieli zacumować w tym miejscu, pamiętajcie o pozostawieniu dużych odstępów pomiędzy jachtami oraz pomiędzy rufą a keją.

ios widok na port
Ios widok na port
ios port
port Ios

Pozostawiając jacht bez opieki, warto też podnieść trap. Prąd i woda dostępne są na kartę, którą można kupić w Biurze Podróży Acteon. Obsługa portu urzęduje w budynku obok tawerny Enigma i supermarketu Aegean, tel. +30 697 28 55 708.

biuro obsługi portu na Ios
biuro portu

W porcie są supermarkety, piekarnia, tawerny, kawiarnie, wypożyczalnie samochodów i skuterów. Z portu do Chory kursuje autobus. Niecałe pół kilometra na północ od portu jest ładna plaża Gialos.

mapka zatok wokół Ios

Uwaga: w zatoce Iou, w której leży port Ios, nie wolno stawać na kotwicy. Nasza ulubiona tawerna w porcie, to Rigani Food & Wine – leży w bocznej uliczce, parę minut od portu. 

Zatoka Mylopotas, Mylopotamou, Milopotamou 36°42,72’N 025°17,5’E

Gdyby w porcie nie było miejsca, możecie stanąć na kotwicy w leżącej niecałe 2 Mm na południe od portu zatoce Mylopotas.

mapka zatoki Mylopotas na Ios

Zatoka dobrze chroni przed meltemi i jest z niej blisko do Chory. Znajduje się tu jedna z ładniejszych plaż na wyspie, która w sezonie jest bardzo zatłoczona.

Zatoka Mylopotas na Ios widok z góry
zatoka Mylopotas

Przy plaży jest kilka tawern, a w tawernie „Drakos” zjecie zawsze świeże ryby, które czyszczone są na nabrzeżu, na oczach klientów. W sezonie, w weekendy może być problem z miejscami.

Zatoka Mylopotas na Ios
Zatoka Mylopotas na Ios widok z góry
zatoka Mylopotas

W północno-zachodniej części zatoki Mylopotas leży mała zatoczka Kolitzani (Kolitjani) 36°42,88’N 025°16,76’E , w której można znaleźć doskonałą ochronę przed wiatrami z zachodu, północy i wschodu.

Zatoka Kolitzani na Ios
Zatoka Kolitzani

Zatoka Klima 36°41,23’N 025°18,8’E

Zatoka Klima to kolejna zatoka zachodniego wybrzeża wyspy. Leży w połowie drogi pomiędzy zatokami Mylopotas a Manganari i jest dobrym miejscem na krótki postój połączony z kąpielą.

mapka zatoki Klima na Ios
zatoka Klima

Wpływając do zatoki, należy uważać na liczne skałki. Pomiędzy wyspą Ios a wysepką Prasonisi jest płytko. W północnej odnodze zatoki jest mała plaża.

Zatoka Manganari, Magganari 36°39,3’N 025°22,1’E

Zatoka Manganari leży w południowej części wyspy i składa się z kilku odnóg.

mapka zatoki Manganari
zatoka Manganari

To doskonałe kotwicowisko przy wiatrach z północy, ze wschodu i z zachodu (w tym meltemi), jedynie przy wiatrach z południa postój w zatoce jest niebezpieczny. Piaszczyste dno zapewnia dobre trzymanie kotwicy.

Zatoka Manganari na Ios
zatoka Manganari

To w tej zatoce kręcone były sceny do filmu Luca Bessona „Wielki błękit”, w których Jacques Mayol pływał z delfinami. W sezonie na plaży funkcjonują tawerny.

Zatoka Manganari na Ios
Zatoka Manganari

Zatoka Tris Klises 36°40,2’N 025°23,1’E

Zatoka Tris Klises, podobnie jak zatoka Manganari, zapewnia dobre warunki do kotwiczenia.

mapka zatoki Tris Klises

Jedynym utrudnieniem są występujące tu silne wiatry spadowe.

Zatoka Tris Klises na Ios
Zatoka Tris Klises na Ios
Zatoka Tris Klises

Zatoka Kalamos  36°41,8’N 025°23’E

W zatoce można
bezpiecznie kotwiczyć jedynie przy wiatrach zachodnich. Są tu dwie plaże.

Zatoka Kalamos na Ios mapka
Zatoka Kalamos na Ios
Zatoka Kalamos na Ios
Zatoka Kalamos

Zatoka Psathas, Psathi  36°44,3’N 025°22’E

W zatoce leży ładna, piaszczysta plaża, którą upodobali sobie windsurferzy. Zatoka Psathi to dobre kotwicowisko przy wiatrach zachodnich lub południowo-zachodnich. Przy silnych wiatrach wiejących z sektora od północnego do południowego (w tym meltemi) kotwiczenie jest niebezpieczne. W środkowej części zatoki leży maleńki i płytki porcik rybacki. Na mapie Google błędnie oznaczony jest zamek Paleokastro (ok. 1,5 km), w rzeczywistości leży on nieco dalej przy głównej drodze. Kilkaset metrów od plaży znajduje się tawerna „Alonistra”, która dzięki swojemu położeniu zapewnia ładne widoki na zatokę podczas posiłku.

mapka Zatoki Psathas na Ios
Zatoka Psathi na Ios
Zatoka Psathi

Zatoka Theodotis, Aghia Theodoti  36°45,3’N 025°19,95’E

Zatoka Theodotis nieźle chroni przed wiatrami południowo–zachodnimi i zachodnimi. Na plaży w sezonie funkcjonuje kantyna (food truck) i nieco powyżej plaży tawerna „Koukos” z dobrym domowym jedzeniem.

mapka Zatoki Theodotis
Zatoka Aghia Theodoti na Ios
Zatoka Theodoti z długą piaszczystą plażą.

Elżbieta i Piotr KasperaszekAutorzy: Elżbieta i Piotr Kasperaszek

Od 25 lat przemierzają Grecję jachtem i nie tylko. Autorzy 7 przewodników żeglarskich o Grecji, w tym jeden „242 miejsca w Grecji, które można zobaczyć, żeglując” adresowany nie tylko dla żeglarzy oraz książki kucharskiej o kuchni greckiej. Przez wiele lat publikowali artykuły w Żaglach i Jachtingu. Pierwszy przewodnik – „Grecja, najlepsze trasy dla żeglarzy” uzyskał dwie prestiżowe nagrody: Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2015 oraz Nagrodę Magellana, za najlepszy przewodnik za rok 2015. Przewodnik „242 miejsca w Grecji, które można odwiedzić, żeglując” został w tym roku wyróżniony przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI, w kategorii – najlepsze publikacje turystyczne 2022 roku.


 

 

Posty w kategorii

Alonnisos i Narodowy Park Morski Sporad Północnych

Alonnisos to kolejna wyspa z kompleksu Sporad Północnych. Choć nie brakuje tu tawern, barów... więcej »

zobacz więcej

Volos i Zatoka Pagasyjska

Volos leży w głebi dużej Zatoki Pagasyjskiej, u stóp masywu górskiego Pelion. To dobra... więcej »

zobacz więcej
artykul o Astros Tiros Sambateki i Leonidio

Astros, Tiros, Sambateki, Leonidion – Peloponez

Kolejne 4 porty w drodze z Zatoki Argolidzkiej na południe Peloponezu to: Astros, Tiros,... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru