Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak wybrać jacht do czarteru

Planujesz wakacje na jachcie. Znasz już termin i cel swojej podróży. Przed Tobą kluczowy etap – wynajęcie jachtu. Na naszej stronie w wyszukiwarce czarterów, wpisujesz podstawowe informacje: kraj oraz termin, a po chwili na ekranie pojawiają się dostępne jednostki. Jest ich tylko… 2500 (!) Jak z takiej liczby ofert wybrać jacht, który spełni Twoje oczekiwania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Z których propozycji zrezygnować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Marina Sukosan Asta
Asta Yachting w Sukosan

Katamaran, czy jacht jednokadłubowy

To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przy wyborze jachtu do czarteru. Katamaran zapewnia bardzo komfortowe pływanie. Do dyspozycji załogi jest niespotykana na jachtach jednokadłubowych przestrzeń: obszerny kokpit, duża powierzchnia z siatką w części dziobowej, a na większych katamaranach, flying bridge ze stanowiskiem sterowym. Z reguły na katamaranach znajduje się większa ilość łazienek niż na jachtach jednokadłubowych. Ze względu na prawie nieodczuwalne przechyły katamaran doskonale nadaje się do żeglowania z małymi dziećmi. Znakomicie sprawdza się również wtedy gdy załoga cierpi na chorobę morską.

To co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Wielu żeglarzy preferuje bardziej dynamiczne pływanie „z przechyłami”. Dla nich bardziej odpowiedni będzie jacht jednokadłubowy. Katamaranu nie polecamy również załogom bez doświadczenia. Na swój pierwszy samodzielny czarter zdecydowanie rekomendujemy jacht jednokadłubowy.

Przy wyborze jachtu należy wziąć po uwagę koszt wynajmu oraz koszty marin. W przypadku katamaranu będą one wyższe niż w przypadku jachtu jednokadłubowego. Należy przyjąć, że koszt wynajmu katamaranu jest ok. 30% wyższy w stosunku do jachtu jednokadłubowego o zbliżonej liczbie koi. Natomiast cena postoju w marinach wzrasta od 50% do 100% w przypadku wielokadłubowca.

Żeglowanie w Turcji

Liczba i rodzaj kabin

Następną decyzją jaką należy podjąć jest liczba kabin. Na zdecydowanej większości jachtów koje znajdują się w wygodnych dwuosobowych kabinach oraz w mesie. W zależności od jachtu w messie może spać zazwyczaj jedna lub dwie osoby. W tym celu część jednostek ma opcję opuszczania na noc stolika w messie i rozkładania podwójnej koi. 

Nierzadko, szczególnie na jachtach czterokabinowych i większych występują koje piętrowe. Są one mniej wygodne, ale właśnie one bardzo chętnie wybierane są przez starsze dzieci lub przez członków załogi nie będących parą.

Część jachtów posiada na dziobie dodatkowo kabiny skipperskie (na katamaranach często nawet dwie). Zazwyczaj są one spartańsko wyposażone i niejednokrotnie dostęp do nich możliwy jest jedynie przez luk w pokładzie.

Optymalnie rozwiązanie zakłada, że liczba kabin dobrana jest w taki sposób, aby nie trzeba było wykorzystywać koi znajdujących się w mesie i kabinach skipperskich.

Bavaria C38 kabina rufowa
kabina rufowa na nowej Bavarii C38

Liczba łazienek

Najlepiej, gdy każda kabina posiada oddzielną toaletę. Niestety to zdarza się zazwyczaj na katamaranach i tylko niektórych jachtach jednokadłubowych. Wybierając jacht do czarteru dobrze stosować zasadę: przynajmniej jedna łazienka na rodzinę.

łazienka na katamaranie lagoon 42
łazienka na katamaranie Lagoon 42

Czy wybrać jacht nowy, czy może starszy?

Bardzo przyjemnie jest pływać na nowym jachcie. Zazwyczaj jest on ładniejszy i lepiej wyposażony niż jachty starsze. Może okazać się również mniej awaryjny. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z jednostek kilku, czy nawet kilkunastoletnich. Jachty budowane dekadę temu bardzo często są solidniej wykonane od tych projektowanych obecnie, a w rękach dobrego armatora również bardzo dobrze utrzymane. Kluczowym może okazać się cena czarteru. Za czarter jachtu nowszego zapłacimy dwukrotnie więcej, niż za wynajem podobnej wielkości jachtu starszego. Dlatego szukając jachtu do czarteru warto zwrócić uwagę na jego rok budowy.

Oceanis 46.1
Oceanis 46.1

Wyposażenie dodatkowe

Grot tradycyjny, czy rolowany

Jeżeli cenisz sobie wygodę i łatwość obsługi, zdecydowanie wybierz jacht z grotem rolowanym. Pozwala on nie tylko na szybkie stawianie i zrzucanie żagla, ale również umożliwia refowanie do niemal dowolnej powierzchni. Takie rozwiązanie szczególnie rekomendujemy załogom z dużą ilością dzieci na pokładzie lub załogom nieobeznanym z żeglarstwem.  Jeśli jednak zależy Ci na szybszym pływaniu i niestraszna Ci jest obsługa tradycyjnego grota, będzie on lepszym wyborem.

Za tradycyjnym grotem przemawia również jego mniejsza awaryjność. Sporadycznie zdarza się, że grot rolowany potrafi zakleszczyć się w likszparze, szczególnie gdy żagle są stare lub nieumiejętnie obsługiwane.

W naszej wyszukiwarce czarterów jachty z rolowanym grotem zostały oznaczone w ten sposób:

Ster strumieniowy

Ster strumieniowy to duże ułatwienie podczas manewrów portowych. Szczególnie w zatłoczonych marinach z niewielkimi odległościami między pirsami. Jeszcze niedawno tylko jachty czterokabinowe i większe były wyposażone w ster strumieniowy. Teraz, znajdziesz go również na niektórych jachtach trzy- i dwukabinowych. Radzimy – jeżeli masz taką możliwość, staraj się wybrać jacht ze sterem strumieniowym – poczujesz różnicę.

W naszej wyszukiwarce czarterów jachty posiadające ster strumieniowy oznaczono w ten sposób:

ster strumioniowy ikona

Platforma kąpielowa

Platforma kąpielowa jest znakomitym rozwiązaniem jeżeli planujesz rejs latem, zabierasz na niego dzieci, albo po prostu twoja załoga lubi dużo czasu spędzać w zatoczkach pływając i opalając się. Platformę kąpielową posiadają zazwyczaj jachty młodsze, rozwiązanie to stosuje się od stosunkowo niedawna.

platforma kąpielowa

WiFi i silnik do pontonu

WiFi oraz silnik do pontonu – to najbardziej pożądane wyposażenie jachtu. Jeżeli planujesz postoje w zatoczkach, warto mieć na wyposażeniu silnik do pontonu. Zazwyczaj jego wynajęcie kosztuje kilkadziesiąt EUR za tydzień, ale są jachty, do których otrzymamy go bezpłatnie – podobnie jak WiFi. Zwróć na to uwagę porównując jachty.

Silnik do pontonu gratis został oznaczony w naszej wyszukiwarce w ten sposób:

silnik do pontonu gratis

Inne wyposażenie

Armatorzy rywalizują między sobą oferując nowe, bogato wyposażone jachty. Z tego też powodu, coraz częściej, można wynająć jachty z ogrzewaniem, generatorem, klimatyzacją, grillem, zamrażarką czy kostkarką do lodu. Decydując się na dodatkowe wyposażenie warto wziąć pod uwagę specyfikę akwenu oraz warunki pogodowe np. ogrzewanie – gdy planujemy żeglować na Sylwestra w Chorwacji, czy klimatyzacja – podczas rejsu w Tajlandii.

Warto również pamiętać, że wyposażenie jachtów może znacznie różnic się pomiędzy krajami. Zazwyczaj: czarterując jacht w Chorwacji pościel jest już wliczona w cenę, natomiast we Włoszech już nie – trzeba za nią dodatkowo dopłacać. Najczęściej w cenę czarteru nie są również wliczone ręczniki.

Baza Navigare Yachting w Segecie

Obowiązkowe koszty dodatkowe

Szukając wymarzonego jachtu na wakacje, warto również zwracać uwagę na wysokość obowiązkowych kosztów dodatkowych, które wpływają na cenę końcową.

Czarterując jacht musimy liczyć się z obowiązkową opłatą „transit log” wynoszącą minimum kilkadziesiąt EUR i zawierającą między innymi sprzątanie jachtu po rejsie i butle z gazem.

Dopiero po oszacowaniu wszystkich kosztów związanych z wynajmem jachtu można porównywać oferty.

Podsumowanie

Zróbmy zatem krótkie podsumowanie. Szukając wymarzonego jachtu musimy zdecydować:

  • czy ma to być jacht jednokadłubowy czy katamaran
  • ile powinien mieć kabin/koi/łazienek
  • czy szukamy jednostki nowej czy licząc na niższą cenę, decydujemy się na model starszy
  • czy zależy nam na sterze strumieniowym i rolowanym grocie
  • jak ważne jest dla nas WiFi, silnik do pontonu, platforma kąpielowa
  • czy jacht ma spełniać jakieś dodatkowe, dla nas istotne wymagania

Jeżeli uznamy, że wybór jest zbyt trudny, warto zwrócić się o pomoc do osób, które codziennie przeszukują setki jachtów i mają duże doświadczenie w znajdowaniu wyjątkowych ofert. Wystarczy zadzwonić do naszego biura pod numer 22 446 83 80 i poprosić o pomoc Łukasza lub Marcina, aby jeszcze tego samego dnia otrzymać najlepszą ofertę. Zachęcamy również do zadawania pytań o czarter poprzez wysłania formularza kontaktowego:

Park Narodowy Kornati

 

 

Posty w kategorii

Porówanienie małych jachtów 5 kabinowych

Porównanie – Oceanis 46.1, Dufour 460, Bavaria C 45

Porównanie małych jachtów 5-kabinowych W ostatnich miesiącach trzy konkurencyjne stocznie: Bavaria, Dufour oraz Beneteau... więcej »

zobacz więcej
znaki kardynalne

Znaki kardynalne

Spokój i doświadczenie skippera to filary udanego rejsu. Decydują nie tylko o zaufaniu i... więcej »

zobacz więcej
Żeglowanie katamaranem

Żeglowanie na katamaranie

Kilka wskazówek, na co trzeba zwrócić uwagę, aby żegluga na dwukadłubowcu był prosta i... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru