Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak wybrać jacht do czarteru

Planujesz wakacje na jachcie. Znasz już termin i cel swojej podróży. Przed Tobą kluczowy etap – wynajęcie jachtu. Na naszej stronie w wyszukiwarce czarterów, wpisujesz podstawowe informacje: kraj oraz termin, a po chwili na ekranie pojawiają się dostępne jednostki. Jak z tak dużej liczby ofert wybrać jacht, który spełni Twoje oczekiwania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Z których propozycji zrezygnować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Marina Sukosan Asta
Asta Yachting w Sukosan

Katamaran czy jacht jednokadłubowy?

To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przy wyborze jachtu do czarteru. Katamaran zapewnia bardzo komfortowe pływanie. Do dyspozycji załogi jest niespotykana na jachtach jednokadłubowych przestrzeń: obszerny kokpit, duża powierzchnia z siatką w części dziobowej, a na większych katamaranach flying bridge ze stanowiskiem sterowym. Z reguły na katamaranach znajduje się większa liczba łazienek niż na jachtach jednokadłubowych. Ze względu na prawie nieodczuwalne przechyły katamaran doskonale nadaje się do żeglowania z małymi dziećmi. Znakomicie sprawdza się również wtedy, gdy załoga cierpi na chorobę morską.

To co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Wielu żeglarzy preferuje bardziej dynamiczne pływanie „z przechyłami”. Dla nich bardziej odpowiedni będzie jacht jednokadłubowy. Katamaranu nie polecamy również załogom bez doświadczenia. Na swój pierwszy samodzielny czarter zdecydowanie rekomendujemy jacht jednokadłubowy.

Przy wyborze jachtu należy wziąć po uwagę koszt wynajmu oraz koszty marin. W przypadku katamaranu będą one wyższe niż w przypadku jachtu jednokadłubowego. Należy przyjąć, że koszt wynajmu katamaranu jest ok. 30% wyższy w stosunku do jachtu jednokadłubowego o zbliżonej liczbie koi. Natomiast cena postoju w marinach wzrasta od 50% do 100% w przypadku wielokadłubowca.

Żeglowanie w Turcji

Liczba i rodzaj kabin

Następną decyzją, jaką należy podjąć jest liczba kabin. Na zdecydowanej większości jachtów koje znajdują się w wygodnych dwuosobowych kabinach oraz w mesie. W messie, w zależności od jachtu, może spać zazwyczaj jedna lub dwie osoby. W tym celu część jednostek ma opcję opuszczania na noc stolika i rozkładania podwójnej koi. 

Nierzadko, szczególnie na jachtach czterokabinowych i większych, występują koje piętrowe. Są one mniej wygodne, ale właśnie one bardzo chętnie wybierane są przez starsze dzieci lub przez członków załogi niebędących parą.

Część jachtów posiada na dziobie dodatkowo kabiny skipperskie (na katamaranach często nawet dwie). Zazwyczaj są one skromnie wyposażone i niejednokrotnie dostęp do nich możliwy jest jedynie przez luk w pokładzie.

Optymalne rozwiązanie zakłada, że liczba kabin dobrana jest w taki sposób, aby nie trzeba było wykorzystywać koi znajdujących się w mesie i kabinach skipperskich.

Bavaria C38 kabina rufowa
kabina rufowa na nowej Bavarii C38

Liczba łazienek

Najlepiej, gdy każda kabina posiada oddzielną toaletę. Niestety to zdarza się zazwyczaj na katamaranach i tylko niektórych jachtach jednokadłubowych. Dokonując wyboru jachtu dobrze stosować zasadę: przynajmniej jedna łazienka na rodzinę.

łazienka na katamaranie lagoon 42
łazienka na katamaranie Lagoon 42

Wybrać jacht nowy, a może starszy?

Bardzo przyjemnie jest pływać na nowym jachcie. Zazwyczaj jest on ładniejszy i lepiej wyposażony niż starsze jednostki. Może okazać się również mniej awaryjny. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z jednostek kilku- czy nawet kilkunastoletnich. Jachty budowane dekadę temu bardzo często są solidniej wykonane od tych projektowanych obecnie, a w rękach dobrego armatora również bardzo dobrze utrzymane. Kluczowa może okazać się cena czarteru. Za czarter jachtu nowszego zapłacimy dwukrotnie więcej, niż za wynajem podobnej wielkości jachtu starszego. Dlatego szukając jachtu do czarteru warto zwrócić uwagę na jego rok budowy.

Oceanis 46.1
Oceanis 46.1

Wyposażenie dodatkowe

Grot tradycyjny czy rolowany?

Jeżeli cenisz sobie wygodę i łatwość obsługi, zdecydowanie wybierz jacht z grotem rolowanym. Pozwala on nie tylko na szybkie stawianie i zrzucanie żagla, ale również umożliwia refowanie do niemal dowolnej powierzchni. Takie rozwiązanie szczególnie rekomendujemy załogom z dużą ilością dzieci na pokładzie lub załogom nieobeznanym z żeglarstwem. Jeśli jednak zależy Ci na szybszym pływaniu i niestraszna Ci jest obsługa tradycyjnego grota, będzie on lepszym wyborem.

Za tradycyjnym grotem przemawia również jego mniejsza awaryjność. Sporadycznie zdarza się, że grot rolowany potrafi zakleszczyć się w likszparze, szczególnie gdy żagle są stare lub nieumiejętnie obsługiwane.

Ster strumieniowy

Ster strumieniowy to duże ułatwienie podczas manewrów portowych, szczególnie w zatłoczonych marinach z niewielkimi odległościami między pirsami. Jeszcze niedawno tylko jachty czterokabinowe i większe były wyposażone w ster strumieniowy. Teraz znajdziesz go również na niektórych jachtach trzy- i dwukabinowych. Radzimy, jeżeli masz taką możliwość, staraj się wybrać jacht ze sterem strumieniowym – poczujesz różnicę.

Platforma kąpielowa

Platforma kąpielowa jest znakomitym rozwiązaniem jeżeli planujesz rejs latem, zabierasz na niego dzieci lub po prostu twoja załoga lubi dużo czasu spędzać w zatoczkach, pływając i opalając się. Platformę kąpielową posiadają zazwyczaj jachty młodsze.

platforma kąpielowa

WiFi i silnik do pontonu

WiFi oraz silnik do pontonu to najbardziej pożądane wyposażenie jachtu. Jeżeli planujesz postoje w zatoczkach, warto mieć na wyposażeniu silnik do pontonu. Zazwyczaj jego wynajęcie kosztuje kilkadziesiąt EUR za tydzień, ale są jachty, do których otrzymamy go w cenie czarteru, podobnie jak WiFi. Zwróć na to uwagę porównując jachty.

Inne wyposażenie

Armatorzy rywalizują między sobą oferując nowe, bogato wyposażone jachty. Z tego też powodu coraz częściej można wynająć jachty z ogrzewaniem, generatorem, klimatyzacją, grillem, zamrażarką czy kostkarką do lodu. Decydując się na dodatkowe wyposażenie warto wziąć pod uwagę specyfikę akwenu oraz warunki pogodowe, np. ogrzewanie – gdy planujemy żeglować na Sylwestra w Chorwacji, klimatyzacja – podczas rejsu w Tajlandii.

Warto również pamiętać, że wyposażenie jachtów może znacznie różnić się pomiędzy krajami. Zazwyczaj czarterując jacht w Chorwacji pościel jest już wliczona w cenę, natomiast we Włoszech już nie i trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Najczęściej w cenę czarteru nie są również wliczone ręczniki.

Baza Navigare Yachting w Segecie

Obowiązkowe koszty dodatkowe

Szukając wymarzonego jachtu na wakacje, warto również zwracać uwagę na wysokość obowiązkowych kosztów dodatkowych, które wpływają na cenę końcową.

Czarterując jacht, musimy liczyć się z obowiązkową opłatą transit-log, zawierającą między innymi sprzątanie jachtu po rejsie i butle z gazem.

Dopiero po oszacowaniu wszystkich kosztów związanych z wynajmem jachtu można porównywać oferty.

Podsumowanie

Zróbmy zatem krótkie podsumowanie. Szukając wymarzonego jachtu, musimy zdecydować:

  • czy ma to być jacht jednokadłubowy czy katamaran,
  • ile powinien mieć kabin/koi/łazienek,
  • czy szukamy jednostki nowej, czy licząc na niższą cenę, decydujemy się na model starszy,
  • czy zależy nam na sterze strumieniowym i rolowanym grocie,
  • jakie wyposażenie jest dla nas ważne, np. platforma kąpielowa,
  • czy jacht ma spełniać jakieś dodatkowe, istotne dla nas wymagania.

Jeżeli uznamy, że wybór jest zbyt trudny, warto zwrócić się o pomoc do osób, które codziennie przeszukują setki jachtów i mają duże doświadczenie w znajdowaniu wyjątkowych ofert. Wystarczy zadzwonić do naszego biura pod numer 22 446 83 80 i poprosić o pomoc Łukasza lub Marcina, aby otrzymać najlepszą ofertę. Zachęcamy również do zadawania pytań o czarter poprzez wysłania formularza kontaktowego:

Park Narodowy Kornati

 

 

Posty w kategorii

Żeglowanie z dziecmi w Chorwacji

Żeglowanie z dziećmi

Dlaczego warto żeglować z dziećmi? Jeśli kochasz żeglarstwo i jest to Twój pomysł na... więcej »

zobacz więcej

Nowa wyszukiwarka jachtów – już działa!

Sprawdź naszą nową wyszukiwarkę czarterów! Mnóstwo przydatnych informacji, nowe filtry, wiarygodne opinie o armatorach... więcej »

zobacz więcej
Gdzie znaleźć boje na Balearach / Majorce

Boje na Balearach i ich rezerwacja

Gdzie znajdziemy boje na Balearach Baleary to hiszpański archipelag na Morzu Śródziemnym, w skład... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru