Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak wybrać jacht do czarteru

Planujesz wakacje na jachcie. Znasz już termin i cel swojej podróży. Przed Tobą ostatni etap – wynajęcie jachtu. Wchodzisz zatem do wyszukiwarki czarterów, wypełniasz podstawowe informacje: kraj – załóżmy Chorwacja oraz termin – pierwszy tydzień września, a po chwili na ekranie pojawiają się dostępne jednostki. Jest ich tylko… 2500 (!) Jak z takiej liczby ofert wybrać jacht, który spełni Twoje oczekiwania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Z których propozycji zrezygnować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Katamaran, czy jacht jednokadłubowy

To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przy wyborze jachtu do czarteru. Katamaran zapewnia bardzo komfortowe pływanie. Do dyspozycji załogi jest niespotykana na jachtach jednokadłubowych przestrzeń: obszerny kokpit, duża powierzchnia z siatką w części dziobowej, a na większych katamaranach, flying bridge ze stanowiskiem sterowym. Z reguły na katamaranach znajduje się większa ilość łazienek niż na jachtach jednokadłubowych. Ze względu na prawie nieodczuwalne przechyły katamaran doskonale nadaje się do żeglowania z małymi dziećmi. Znakomicie sprawdza się również wtedy gdy załoga cierpi na chorobę morską.

To co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Wielu żeglarzy preferuje bardziej dynamiczne pływanie „z przechyłami”. Dla nich bardziej odpowiedni będzie jacht jednokadłubowy.

Przy wyborze jachtu należy wziąć po uwagę koszt wynajmu oraz koszty marin. W przypadku katamaranu będą one wyższe niż w przypadku jachtu jednokadłubowego. Należy przyjąć, że koszt wynajmu katamaranu jest ok. 30% wyższy w stosunku do jachtu jednokadłubowego o zbliżonej liczbie koi. Natomiast cena postoju w marinach wzrasta o 50% w przypadku wielokadłubowca.

Liczba i rodzaj kabin

Następną decyzją jaką należy podjąć jest liczba kabin. Na zdecydowanej większości jachtów koje znajdują się w wygodnych dwuosobowych kabinach oraz w mesie. Nierzadko, szczególnie na jachtach czterokabinowych i większych występują koje piętrowe. Są one mniej wygodne, ale właśnie one bardzo chętnie wybierane są przez dzieci lub przez członków załogi nie będących parą. Część jachtów posiada dodatkowo kabiny skipperskie (na katamaranach często nawet dwie). Zazwyczaj są one spartańsko wyposażone i niejednokrotnie dostęp do nich możliwy jest jedynie przez luk w pokładzie.

Optymalnie jest, jeżeli liczba kabin dobrana jest w taki sposób, żeby nie trzeba było wykorzystywać koi znajdujących się w mesie i kabinach skipperskich.

Czy wybrać jacht nowy, czy może starszy?

Bardzo przyjemnie jest pływać na nowym jachcie. Zazwyczaj jest on ładniejszy i lepiej wyposażony niż jachty starsze, ale nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z jednostek kilku, czy nawet kilkunastoletnich. Jachty budowane dekadę temu bardzo często są solidniej wykonane od tych projektowanych obecnie. Są wśród nich prawdziwe perełki, dopieszczone przez najlepsze firmy czarterowe. Od kilku lat propagujemy nasz program „Lubimy Starsze”, w którym promujemy te, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze jachtu do czarteru. Pamiętajmy również, że za czarter jachtu starszego zapłacimy mniej, niż za wynajem podobnej wielkości jachtu nowego.

Jak wybrać jacht do czarteru

 

Liczba łazienek

Najlepiej, gdy każda kabina posiada oddzielną toaletę. Niestety to zdarza się zazwyczaj na katamaranach i tylko niektórych jachtach jednokadłubowych. Dobrze jednak, jeżeli na jachcie znajduje się przynajmniej jedna łazienka przypadająca na rodzinę.

Grot tradycyjny, czy rolowany

Jeżeli cenisz sobie wygodę i łatwość obsługi, zdecydowanie wybierz jacht z grotem rolowanym. Pozwala on nie tylko na szybkie stawianie i zrzucanie żagla, ale również umożliwia refowanie do niemal dowolnej powierzchni. Takie rozwiązanie szczególnie rekomendujemy załogom z dużą ilością dzieci na pokładzie lub załogom nieobeznanym z żeglarstwem.  Jeżeli zależy Ci na szybszym pływaniu i niestraszna Ci jest obsługa tradycyjnego grota, będzie on lepszym wyborem.

Za tradycyjnym grotem przemawia również jego mniejsza awaryjność. Sporadycznie zdarza się, że grot rolowany potrafi zakleszczyć się w likszparze, szczególnie gdy żagle są stare lub nieumiejętnie obsługiwane.

W naszej wyszukiwarce czarterów jachty z rolowanym grotem zostały oznaczone w ten sposób:

Ster strumieniowy

Ster strumieniowy to duże ułatwienie podczas manewrów portowych. Szczególnie w zatłoczonych marinach z niewielkimi odległościami między pirsami. Jeszcze niedawno tylko jachty czterokabinowe i większe były wyposażone w ster strumieniowy. Teraz, znajdziesz go również na niektórych jachtach trzy- i dwukabinowych. Radzimy – jeżeli masz taką możliwość, staraj się wybrać jacht ze sterem strumieniowym – poczujesz różnicę.

W naszej wyszukiwarce czarterów jachty posiadające ster strumieniowy oznaczono w ten sposób: ster strumioniowy ikona

Inne wyposażenie

Armatorzy rywalizują między sobą oferując nowe, bogato wyposażone jachty. Z tego też powodu, coraz częściej, można wynająć jachty z ogrzewaniem, generatorem, klimatyzacją, grillem, zamrażarką czy kostkarką do lodu. Decydując się na dodatkowe wyposażenie warto wziąć pod uwagę specyfikę akwenu oraz warunki pogodowe np. ogrzewanie – gdy planujemy żeglować na Sylwestra w Chorwacji, czy klimatyzacja – podczas rejsu w Tajlandii. Jeżeli masz szczególne wymagania odnośnie wyposażenia, daj nam znać. Jest duża szansa, że znajdziemy dla Ciebie idealną propozycję.

Koszty dodatkowe

Warto zwracać uwagę na wysokość kosztów dodatkowych. Musimy liczyć się z obowiązkową opłatą „transit log” wynoszącą minimum kilkadziesiąt EUR i zawierającą między innymi sprzątanie jachtu po rejsie i butle z gazem. Lista opłat dodatkowych może być jednak znacznie dłuższa i obejmować na przykład: pościel, ręczniki czy ubezpieczenie kaucji. Jeżeli planujesz postoje w zatoczkach, warto mieć na wyposażeniu silnik do pontonu. Zazwyczaj jego wynajęcie kosztuje kilkadziesiąt EUR za tydzień, ale są też łodzie, do których otrzymamy go bezpłatnie.

Silnik do pontonu gratis został oznaczony w naszej wyszukiwarce w ten sposób: silnik do pontonu gratis

Dopiero po oszacowaniu wszystkich kosztów związanych z wynajmem jachtu można porównywać oferty.

Zróbmy zatem krótkie podsumowanie. Szukając wymarzonego jachtu decydujemy:

  • czy ma to być jacht jednokadłubowy czy katamaran
  • ile powinien mieć kabin/koi/łazienek
  • czy szukamy jednostki nowej czy licząc na niższą cenę, decydujemy się na model starszy
  • czy zależy nam na sterze strumieniowym i rolowanym grocie
  • jak ważne jest dla nas WiFi i silnik do pontonu
  • czy jacht ma spełnić jakieś dodatkowe, dla nas istotne wymagania

Jeżeli uznamy, że wybór jest zbyt trudny, warto zwrócić się o pomoc do osób, które codziennie przeszukują setki jachtów i mają duże doświadczenie w znajdowaniu wyjątkowych ofert. Wystarczy zadzwonić do naszego biura pod numer 22 446 83 80 i poprosić o pomoc Łukasza lub Marcina, aby jeszcze tego samego dnia otrzymać najlepszą propozycję.


Myślisz o czarterach na ciepłych wodach? Sprawdź nasze kierunki i aktualne oferty!


czarter jachtów

 

 

 

Posty w kategorii

Czarter jachtów w Tajlandii

Wskazówki dla planujących swój pierwszy rejs w Tajlandii

Kilka wskazówek dla planujących swój pierwszy czarter z Phuket, czyli czego można się spodziewać... więcej »

zobacz więcej
Czarter jachtów fast minute

Czarter jachtu Last Minute i First Minute – Mity i fakty

Zastanawiałeś się kiedyś czy warto rezerwować jacht z dużym wyprzedzeniem, czy może lepiej poczekać... więcej »

zobacz więcej
Choroba morska na pawęży

Choroba morska – nie taki diabeł straszny

Mając do dyspozycji jedynie kilka tygodni urlopu w roku, warto dobrze przemyśleć kwestię choroby... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.