Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Ster strumieniowy – wygodne rozwiązanie

Ster strumieniowy wygodne rozwiazanieCo to jest ster strumieniowy i jak działa

Wszyscy wiemy jak uciążliwe bywają manewry w ciasnych i zatłoczonych marinach. Zdarza się, że dodatkowe utrudnienie stanowi silny boczny wiatr lub prąd wody. Dlatego, szukając udogodnień na jachtach czarterowych, szczególną uwagę warto zwrócić na STER STRUMIENIOWY.

Ster strumieniowy to turbina, umieszczona zazwyczaj w tunelu, wytwarzająca strumień wody skierowany prostopadle do osi jachtu. Ster strumieniowy wytwarza ciąg wody o sile ok. 60 – 100 kg w zależności od wielkości jachtu, odpychający dziób (lub zdecydowanie rzadziej rufę) w pożądanym przez nas kierunku. Jest tym skuteczniejszy, im umieszczony jest bliżej dziobu lub rufy.

Sterem strumieniowym operujemy za pomocą joysticka lub panelu dotykowego umieszczonego w okolicy koła sterowego.

Ster strumieniowy – o czym warto wiedzieć:

  • Ster strumieniowy z łatwością wciąga śmieci i liny znajdujące się w wodzie. Przed uruchomieniem turbiny upewnijmy się, czy przy wlocie do tunelu nie znajduje się np. cuma. Może ona uszkodzić łopatki propellera.
  • Ster strumieniowy pobiera prąd o natężeniu nierzadko osiągającym wartość 500A. Tak duży prąd nie jest szkodliwy dla akumulatora, tylko pod warunkiem, że pobierany jest przez krótki czas. Regułą jest, że steru strumieniowego używamy jednorazowo przez czas nieprzekraczający kilka-kilkanaście sekund.
  • Steru strumieniowego używamy wyłącznie przy pracującym silniku stacjonarnym. W ten sposób wspomagamy obciążony akumulator prądem wytwarzanym przez alternator.
  • Urządzenie zazwyczaj wyposażone jest w bezpiecznik topikowy oraz wyłącznik główny z bezpiecznikiem przeciążeniowym. Pierwszy zainstalowany jest zwykle w miejscu trudno dostępnym, drugi natomiast najczęściej na ściance pionowej koi. Bardzo łatwo wyłączyć go przypadkowo, więc warto sprawdzić przed manewrem, czy urządzenie ma zasilanie.
  • Panel sterujący sterem strumieniowym najczęściej ma dodatkowy wyłącznik zabezpieczający przed przypadkowym użyciem. Uruchamiamy go jednoczesnym naciśnięciem dwóch przycisków znajdujących się na panelu. Po upływie określonego czasu panel samoczynnie się wyłącza.

Ponieważ na jachtach czarterowych zdarzają się nietypowe rozwiązania radzimy podczas przekazania jachtu upewnić się, gdzie zainstalowane są wyłączniki steru strumieniowego.

Ster typu Jet Thruster

Ostatnio coraz bardziej popularne są urządzenia typu Jet Thruster. Mają zastosowanie szczególnie w jachtach, na których trudno jest zmontować standardowy ster strumieniowy. Na przykład ze względu na brak miejsca na tunel o dużej średnicy lub silnik steru strumieniowego. W systemach tych turbina wodna zamontowana jest w dowolnym niemal miejscu na jachcie, natomiast strumień wody rozprowadzany jest na dziób i ewentualnie rufę za pomocą węży wysokociśnieniowych o niewielkiej średnicy.

ster strumieniowy - Jet Thruster


Planujesz czarter jachtu? Zrób to z nami!


Ster strumieniowy na mniejszych jachtach

Przyzwyczailiśmy się, że ster strumieniowy można znaleźć jedynie na większych, cztero- i pięciokabinowych jachtach. A co z mniejszymi jednostkami? Obserwujemy, że z roku na rok rośnie liczba jachtów o długości poniżej 42 stóp wyposażonych w ster strumieniowy. W naszej ofercie znajduje się obecnie około 200 jachtów trzykabinowych ze sterem strumieniowym!

Wybierając jacht na wakacje, szukaj jednostek ze sterem strumieniowym. Zobacz>>> Jachty ze sterem strumieniowym w Chorwacji.

 

 

Posty w kategorii

Deska SUP do wynajęcia z czarterem jachtu

SUP – wypożyczać czy nie?

Jeszcze dwa lata temu była to nowość. Teraz można ją znaleźć w ofercie wielu... więcej »

zobacz więcej
transit-log

Co to jest transit-log?

Transit-log to obowiązkowa opłata jaką musimy uiścić podczas zaokrętowania. Pokrywa ona koszty związane z... więcej »

zobacz więcej
znaki kardynalne

Znaki kardynalne

Spokój i doświadczenie skippera to filary udanego rejsu. Decydują nie tylko o zaufaniu i... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru