Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marina Kastela

Kastela leżąca w środkowej Dalmacji to tak naprawdę grupa siedmiu niedużych miejscowości zlokalizowanych wzdłuż brzegu Zatoki Kastela. Na odcinku 16 kilometrów znajdziemy: Kastel Stari, Kastel Gomilica, Kastel Kambelovac, Kastel Luksić, Kastel Novi, Kastel Sućurac oraz Kastel Stafilić. Łączy je nie tylko nazwa ale również nadmorska promenada biegnąca wzdłuż żwirowych plaż i niewielkich rybackich porcików.  Znajdziemy tu wiele apartamentów do wynajęcia oraz liczne restauracje i niewielkie sklepy. To właśnie tutaj, między Kastel Gomilica a Kastel Sućurac została zbudowana Marina Kastela.

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Położenie i dojazd do Mariny Kastela

Marina Kastela leży na południowo-wschodnim brzegu szerokiej zatoki Kastela, mniej więcej w połowie drogi między Trogirem a Splitem. Osłonięta od północy wzgórzem Kozjak oraz półwyspem Marjak – od południowego wschodu i półwyspem Ciovo od południa, stanowi bezpieczną przystań dla jachtów i mega jachtów. Ze względu na swoje położenie to również znakomity punkt startowy do rejsu po wyspach Środkowej Dalmacji.

Dodatkowym atutem jest bliskość portu lotniczego w Splicie. Marina Kastela oddalona jest od niego zaledwie o 7 km. W sezonie, bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską a Splitem realizują linie lotnicze Wizzair.

Osoby poruszające się samochodem powinny do mariny dojechać autostradą Zagrzeb-Split – to najszybsza opcja. Na zjeździe nr 24 skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Prgomet. Jadąc w stronę morza należy dotrzeć niemal to lotniska, skręcić w lewo w ul. Ivana Pavla II i dalej kierować się na Split. Po przejechaniu ok. 6 km, na zjeździe oznaczonym Kastel Sućurac kierujemy się w prawo i po ok. 300 metrach ponownie w prawo w ul. Franje Tudmana. Po przejechaniu ok. 500 metrów po lewej stronie drogi będziemy mieli marinę.

W Marinie Kastela zatrzymują się również autokary z Polski np. sezonowa linia autokarowa Retman – zamów bilet autokarowy do Chorwacji .

Marina Kastela - plan

Infrastruktura

Marina przygotowana jest aby pomieścić 420 jachtów na wodzie (muringi, prąd i dostęp do wody), 200 jachtów na lądzie w tzw. suchym doku oraz kilka w hangarze. Serwis dysponuje 60 tonowym dźwigiem do wodowania jachtów oraz samochodem do transportu drogowego jachtów o tym samym udźwigu.

Stacja benzynowa zlokalizowana obok Mariny w kanale prowadzącym do portu rybackiego. Otwarta jest w piątki w godzinach 14.00 – 19.00 oraz w soboty od 8.00 do 12.00.

W marinie swoje bazy ma wiele firm czarterowych m.in. Noa Yachting, Sail Croatia, BavAdria, Yacht4You czy Burin Yacht Charter. W soboty podczas tradycyjnej wymiany załóg panuje tu duży ruch.

W marinie obowiązuje ograniczenie prędkości do 2 mil morskich. Głębokość basenu portowego wynosi 4,8 m na wejściu oraz od 6 m w najgłębszym, do 1,8 m w najpłytszym miejscu. Mega jachty cumują po zewnętrznej stronie falochronu gdzie głębokość wynosi 10 metrów.

Do kontaktu z mariną służy kanał 17 VHF.

Parking

Na terenie mariny, działają dwa parkingi. Główny parking znajduje się od strony północnej – 1 dzień postoju to koszt 75 HRK lub 10 Eur, za postój na tydzień zapłacimy 375 HRK lub 50 Eur. Przyczepy kempingowe 113 HRK lub 15 Eur za dzień. Parking pobiera opłaty za cały dzień, nawet jeżeli będziemy z niego korzystać tylko godzinę.

Czynny jest również parking od strony południowej, gdzie można parkować na kilka godzin. Cena 2-3 Euro/h.

Na zdjęciu poniżej – parking północny, na kolejnym zdjęciu parking południowy, za nowo wybudowanym Centrum Biznesowym.

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Toalety i prysznice

Łazienki i natryski znajdują się na tyłach głównego budynku. Jest ich całkiem sporo ale w sezonie zdarzają się kolejki.

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Gdzie dobrze zjeść

W samym centrum Mariny mieści się bar BavAdria. To dobre miejsce aby zamówić poranną kawę lub napić się czegoś chłodnego w oczekiwaniu na przejęcie jachtu.

Jeśli chcemy zjeść coś konkretnego możemy wybierać z dwóch lokali na terenie mariny. Restauracja Nautic znajduje się w nowo wybudowanym Centrum Biznesowym. To eleganckie miejsce z dużym tarasem i widokiem na port. Jednorazowo mieści się tutaj 300 osób, nic też dziwnego że jest ona wykorzystywana często jako sala weselna. Druga restauracja mieści się 400 metrów dalej w nowo otwartym Centrum Sportów Wodnych. Restauracja Spinnaker została otwarta w czerwcu 2018 i zbiera bardzo pochlebne opinie. Goście chwalą fantastyczny widok, uprzejmą obsługę, pyszne jedzenie i bardzo dobry stosunek cen do jakości potraw. Otwarta jest od 8,00 do 23,00. Latem dodatkowo bar i grill pod zadaszonym tarasem.

Kto ma ochotę połączyć wieczorny spacer z wizytą w dobrej i niedrogiej restauracji – polecamy wizytę w Baletna Skola. Restauracja znajduje się ok. 2,5 km na zachód od mariny, nad brzegiem morza. Spacer jest bardzo przyjemny bo ciągnie się nadmorskim deptakiem. Byliśmy w tym miejscu kilkakrotnie i nigdy się nie zawiedliśmy. Polecamy!

Gdzie zrobić zakupy

Na terenie mariny znajduje się sklep – Ribola Market. Ceny są dosyć wysokie – jak to w marinie, więc najlepiej robić tu niewielkie zakupy np. zaopatrzyć się w świeże pieczywo. Jeśli chcemy kupić produkty na cały rejs, lepiej udać się leżącego około 2,5 km Lidla (czynny w godzinach 8.00-21.00, w niedzielę 8.00-18.00) lub sąsiadującego z nim Konsuma (czynny od 7.00 do 22.00, w niedzielę krócej).

Najnowsze inwestycje w Marinie Kastela

Marina wciąż powiększa się o nowe obiekty. W maju 2018 roku oddano do użytku dwa nowe budynki.

Pierwszy z nich to Centrum Biznesowe z krytym basenem o długości 25m i wspaniałym widokiem na przystań oraz zatokę Kastela. W tym samym budynku mieści się pizzeria, lokale użytkowe oraz osobne węzły sanitarne dla właścicieli łodzi.

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Drugi imponujący obiekt zlokalizowany bliżej portu rybackiego to nowe Centrum Sportów Wodnych. Jego głównym zadaniem jest organizacja krajowych i międzynarodowych regat oraz wspieranie rozwoju żeglarstwa. Wewnątrz znajdziemy elegancką restaurację Spinnaker z dużym tarasem wychodzącym na morze. Obok znajduje się bar na świeżym powietrzu i kuchnia grillowa – czynna w okresie letnim.

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Ponieważ Marinę Kastela odwiedziliśmy w kwietniu 2018, przed oficjalnym otwarciem nowych obiektów, na zdjęciach nie widać jeszcze pełnej infrastruktury.

To nie koniec inwestycji. Do 2020 roku planowane jest uruchomienie systemu do próżniowego wypompowywania ścieków oraz zakup 200 tonowego dźwigu. Dodatkowo na terenie mariny ma zostać wybudowany hotel z centrum kongresowym oraz stacja paliw z 5 dystrybutorami.

Gdzie warto popłynąć z Mariny Kastela

Położenie mariny w samym centrum chorwackiego wybrzeża sprawia, że można z tego miejsca zrealizować każdy plan rejsu. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją żeglarską przygodę z Chorwacją, warto popłynąć w kierunku wyspy Brać, Hvar lub Vis. Znajdziemy tam malownicze zatoczki, piękne kotwicowiska i atrakcyjne miasteczka portowe. Jeśli marzy nam się dłuższy rejs możemy popłynąć na południe w kierunku Dubrownika lub na północ w stronę Parku Narodowego Kornati, a nawet jeszcze dalej – w stronę Puli.

 

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Biograd na Moru

Chorwacja

Biograd na Moru

Biograd na Moru leży w centralnym punkcie Wybrzeża Adriatyckiego, w zatoce Pašman, niespełna 30 km od Zadaru. To idealne miejsce... więcej »

zobacz więcej
Budikovac Blue Lagoon

Chorwacja

Budikovac – blue lagoon

Blue Lagoon na wysepce Budikovac to obowiązkowy punkt programu. Znakomite miejsce na postój i kąpiel w turkusowej wodzie. Jest tu... więcej »

zobacz więcej
Marina Aci Trogir

Chorwacja

Marina ACI Trogir

Marina ACI w Trogirze to najstarsza marina w mieście. Jej największym atutem jest bliskie sąsiedztwo Starego Miasta i zachwycający widok... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.