Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Vis

Zaliczana do najpiękniejszych wysp Morza Adriatyckiego. Słońce, krystalicznie czysta woda, liczne winnice, nienaruszona przyroda – to tylko niektóre powody, z długiej listy, dla których warto odwiedzić wyspę Vis.

Położenie

Vis jest najbardziej oddaloną od stałego lądu wyspą chorwacką. Położona na południowy zachód od wyspy Hvar, w linii prostej dzieli ją 50 km od Splitu, 150 km od wybrzeża Włoch. W jej północno-wschodniej części, w głęboko wcinającej się w ląd zatoce, leży miasteczko i marina Vis.

Chorwacja Vis

Co warto zobaczyć

Długa i burzliwa historia Vis znalazła odzwierciedlenie w architekturze miasta (Grecy, Rzymianie, Bizantyńczycy, Słowianie, Wenecjanie, Austriacy, Francuzi oraz Brytyjczycy w różnych okresach kontrolowali wyspę.) Twierdze wznoszące się na okolicznych wzgórzach, liczne pałace oraz kościoły z różnych epok są nierozerwalnym elementem krajobrazu Vis i potwierdzeniem, że jest jedną z najstarszych chorwackich siedzib miejskich.

Pozostałości antycznego miasta Issa (m.in. pozostałości term, cmentarzy, teatru wmurowanego w podstawy franciszkańskiego klasztoru na półwyspie Pirovo), jak również cytadela z 1585r., czy fortyfikacje z pierwszej oraz drugiej wojny światowej można z całą pewnością umieścić jako punkty obowiązkowe na turystycznej mapie Vis.

Vis na wyspie Vis

Nie można również zapomnieć o bogatej archtekturze sakralnej miasta. Interesującymi obiektami są gotycki kościół św. Cypriana oraz renesansowy kościół Gospe Gusarica – Matki Boskiej Opiekunki Rybaków (zwany również Matki Boskiej od Piratów), w którym aktualnie odbywają się ceremonie ślubne oraz chrzty. Warto również zobaczyć kościół św. Mikołaja, będącego częścią istniejącego tu niegdyś klasztoru Benedyktynów oraz „główny” kościół miasta – kościół Gospe od Spilica –  Matki Bożej z Groty (Nawiązanie do grot znajdujących się pod fundamentami kościoła). Zbudowany w XVI w. kościół wznosi się w miejscu dawnej granicy dwóch osad Kut i Luka. Na skutek ich połączenia (spowodowanego przede wszystkim budową kościoła Gospe od Spilica) powstało miasteczko Vis. Choć aktualnie Kut leży w granicach administracyjnych miasta Vis, zachował swój odrębny charakter. Jest uznawany za najładniejszą część miasta Vis. Dzielnica pełna urokliwych wąskich uliczek i bogato zdobionych budynków, pozostałych po arystokracji z XVI i XVII w., przyciąga turystów z całego świata.

Vis dla żeglarzy

Dla żeglarzy przygotowano w Visie sporo miejsc postojowych. Przy miejskim nabrzeżu, niedaleko stanowiska promowego, znajdziemy miejsce dla 30-40 jachtów z muringami, prądem, wodą i dostępem do skromnych toalet. Cumując warto zachować bezpieczną odległość od brzegu, gdyż przybijające promy często tworzą fale. Podczas bora i jugo nie jest to bezpieczne miejsce z powodu silnego zafalowania w zatoce. Naszym zdaniem ciekawą alternatywą dla portu w Vis jest cumowanie we wschodniej części zatoki w miejscowości Kut.

Vis wyspa Vis

Cumujemy w Kut

Ciekawą alternatywą jest cumowanie we wschodniej części zatoki w miejscowości Kut. W Kut na żeglarzy czeka piękne nabrzeże z prądem, wodą i muringami. Od niedawna są tu również nowe sanitariaty (oddane do użytku w 2016 roku). Urocza starówka z charakterystyczną kościelną dzwonnicą jest dodatkową atrakcją. Nie brakuje sklepów i restauracji. Warto jednak pamiętać, że jak podaje autor Przewodnika Żeglarskiego po Adriatyku 888 portów i zatok, „Jugo przechodzi czasami na obszarze wyspy Vis w bora. Krótko przed uderzeniem w zatoce portowej przez ok. 10 min. wieje gwałtowny wiatr tramontana. Wówczas miejsca w Kut są mocno zagrożone.”

Jeśli w sezonie nie znajdziemy miejsca przy pirsie, alternatywą są boje (ok. 300 HRK/jacht) lub w ostateczności noc na kotwicy (głębokość ponad 10 metrów). Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść cumowania w Kut jest możliwość degustacji chorwackiej kuchni w jednej z najlepszych restauracji na wyspie.

Vis na wyspie Vis

Gdzie warto zjeść w Kut

Restauracja Pojoda (+385 21 711 575) leży dosłownie 50 metrów od portu w Kucie, wystarczy minąć niewielki plac porośnięty palmami. Stoliki ustawione są na patio wśród drzewek cytrynowych. Latem miejsce to cieszy się dużą popularnością, dlatego trzeba rezerwować stolik z wyprzedzeniem. Polecamy szczególnie świeże ryby z gilla. Specjalnością tej restauracji są tuńczyk w sosie z kaparami oraz kotlety z ośmiornicy. Lokalną potrawą, wartą spróbowania jest homar z fasolą. A do posiłku koniecznie miejscowe, białe wino Vugava Viška, którego winorośl uprawia się na tutejszych wzgórzach nieprzerwanie od II wieku p.n.e. (!)

Pomysł na spacer

Wokół Vis znajdziemy wiele fortyfikacji wojskowych wybudowanych w czasie wojen napoleońskich. My polecamy spacer do Fortu George położonego na cyplu oddzielającym zatoki: Luka Rogacic i Viska Luka. Twierdzę zbudowali w 1812 -13 r. Brytyjczycy , a w późniejszych latach rozbudowali Austriacy. Nazwa fortu upamiętnia króla Jerzego III, za panowania którego budowla powstała. Roztacza się z niej piękny widok na pobliskie zatoki. W sezonie działa tutaj restauracja. Spacer do fortu z mariny w Vis zajmuje ok. 30 minut.

Bunkry w okolicach Vis

Kogo interesują militaria z czasów Tito może zatrzymać się w zatoce Rogačić leżącej obok miasta Vis. Można tu zwiedzić bunkier dla łodzi podwodnych oraz pozostałości budowli wojskowych. Głębokość w zatoce wynosi około 6-10 metrów. Nie jest to bezpieczne miejsce przy wiatrach z kierunku północno-wschodniego. Zatoka Rogacić rozgałęzia się na kilka mniejszych zatok, przy czym cumowanie w zatoce najbardziej wysuniętej na wschód jest zabronione. Zdarza się, że mniejsze jednostki cumują w bunkrze.

Vis na wyspie Vis


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Vrgada

Chorwacja

Vrgada

Położenie Ta niewielka wyspa położona jest między Paśmanem a Murterem w archipelagu Szibenik.  W większości niezamieszkała i gęsto pokryta lasem... więcej »

zobacz więcej
Marina Aci Trogir

Chorwacja

Marina ACI Trogir

Marina ACI w Trogirze to najstarsza marina w mieście. Jej największym atutem jest bliskie sąsiedztwo Starego Miasta i zachwycający widok... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Bisevo

Chorwacja

Biševo – błękitna grota

Wyspa Bisevo ma niespełna 6 km2 i leży 5 Mm od miejscowości Komiża na wyspie Vis.  W okresie zimowym jest... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru