Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Hvar

Chorwacja Hvar

Wyspa Hvar zwana  królową wśród dalmatyńskich wysp.

To najdłuższa wyspa Chorwacji (68 km), „tonąca w słońcu” (słońce świeci tu przez 2722 godziny w roku). Od czasów antycznych znana jest ze swojego strategicznego położenia, bogactwa, ciekawej historii, kulturalnych i przyrodniczych atrakcji obfitujących zwłaszcza w wakacje.

Nie bez powodu mówi się, że Hvar to jedna z najatrakcyjniejszych wysp na świecie. Swoim pięknem i egzotyką urzekają plantacje fig i oliwek, drzewa cyprysowe, sosny piniowe oraz winnice. Krystalicznie czyste morze ma kilka odcieni niebieskiego: od jasnej ultramaryny, przez szafir, turkus, po ciemny granat. Podczas rejsu wypatruj w wodzie rozgwiazd, krabów, ławic ryb i podwodnych łąk.

W wakacje pola Hvaru (najpiękniejsze zobaczysz w okolicach Gdinji, Zastražišća i Bogomolje) usłane są pachnącym fioletowym dywanem kwitnącej lawendy. Zapach lawendy można poczuć w każdym zakątku wyspy a „levanda, rużmarin, rakija i ulj” (lawendę, rozmaryn, rakiję i oliwę) można kupić praktycznie wszędzie.

Hvar kusi niepowtarzalną kuchnią, winem, oliwkami i rozmarynem, dlatego jeśli jesteś smakoszem, koniecznie udaj się do małej chorwackiej gospody, skosztuj tam domowych dań i posłuchaj starych wyspiarskich pieśni.

Od strony otwartego morza wyspę otacza 11-kilometrowy archipelag niezamieszkałych wysp. Tzw. Wyspy Piekielne (Pakleni Otoci) to prawdziwy raj dla wielbicieli nagich kąpieli, zarówno morskich jak i słonecznych. Znajduje się tu bowiem najsłynniejsza w Europie plaża dla naturystów.

Na wyspie jest tylko kilkanaście wsi. Wszystkie leżą w nadmorskich zatokach. W każdej znajdziesz kościoły z jasnego kamienia, niskie kamienne domy z drewnianymi okiennicami, wewnętrzne dziedzińce, gdzie tętni życie towarzyskie, małe, kręte uliczki, na które restauratorzy wystawiają stoły i beczki z białymi obrusami. Miasta cichną w porze sjesty, ożywają ponownie późnym popołudniem, kiedy mieszkańcy rozpoczynają wieczorne biesiady i uczty.

Hvar oferuje znacznie więcej: bogate, nocne życie (dyskoteki Forteca i Veneranda) i nowoczesną architekturę kosmopolitycznego miasta, piaszczyste plaże, egzotyczne wybrzeża wyspy w miejscowościach: Ivan Dolac, Sceta Nedjelia, Milna i niezapomniane wrażenia „małej Wenecji” w Vrboskiej.

Szczególny urok ma Vrboska, najmniejsze miasto o XV-wiecznym rodowodzie, liczące zaledwie trzystu mieszkańców. Możesz tu podziwiać urocze kamienne mostki i stu-dwustuletnie domy ocienione oleandrami i bugenwillą.

Hvar stolica wyspy

Największym miastem i zarazem stolicą wyspy jest Hvar – założone zostało w XIII w. przez Wenecjan. Po Wenecjanach pozostała m.in. wieża zegarowa i katedra św. Stefana. Przed trójnawową barokową świątynią rozciąga się Pjaca – otoczony knajpkami, otwarty na zatokę plac z jasnych, wypolerowanych kamieni. Stulecia szlifowały mury miasta, różne epoki, a zwłaszcza renesans, ukształtowały jego wizerunek. Zabytki w zabytkach, zabytki na zabytkach, miasto Hvar to diament skryty w czasie.

Co warto zobaczyć? Koniecznie górującą nad miastem twierdzę Tvrdava, hvarską katedrę św. Szczepana, dumę miasta – hvarski monumentalny Arsenał połączony z teatrem, założonym w 1612 roku (to najstarszy miejski teatr w Europie). Warto przejść się na południowo-wschodni kraniec miasta, do klasztoru franciszkańskiego z pięknym XV-wiecznym tympanonem, z wizerunkiem Marii i Dzieciątka dłuta Nicolasa le Florentin, ucznia Donatella. Hvar przez stulecia wznosili sławni miejscowi i zagraniczni architekci, zdobili znani artyści, ale miasto Hvar najlepiej mówi samo za siebie. Przyjedź i stań się częścią legendy.


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Chorwacja Primosten

Chorwacja

Primošten

Położone w połowie drogi między Sibenikiem a Trogirem, jest jednym z piękniejszych miasteczek Dalmacji. Stare miasto usytuowane jest na niewielkim... więcej »

zobacz więcej
Milna

Chorwacja

Milna

Milna mieści się w jednej z najlepiej chronionych od wiatrów zatok na wyspie. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych... więcej »

zobacz więcej
Marina ACI Piśkiera Kornaty

Chorwacja

Marina ACI Piskera

Marina położona jest na niewielkiej, niezamieszkałej wyspie Vela Panitula, leżącej w południowo zachodniej części Kornatów, tuż obok wyspy Piskera. Marina... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.