Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Hvar

Chorwacja Hvar

Wyspa Hvar zwana  królową wśród dalmatyńskich wysp.

Hvar to najdłuższa wyspa Chorwacji (68 km), „tonąca w słońcu” (słońce świeci tu przez 2722 godziny w roku). Od czasów antycznych znana jest ze swojego strategicznego położenia, bogactwa, ciekawej historii, kulturalnych i przyrodniczych atrakcji obfitujących zwłaszcza w wakacje.

Nie bez powodu mówi się, że Hvar to jedna z najatrakcyjniejszych wysp na świecie. Swoim pięknem i egzotyką urzekają plantacje fig i oliwek, drzewa cyprysowe, sosny piniowe oraz winnice. Krystalicznie czyste morze ma kilka odcieni niebieskiego: od jasnej ultramaryny, przez szafir, turkus, po ciemny granat. Podczas rejsu wypatruj w wodzie rozgwiazd, krabów, ławic ryb i podwodnych łąk.

W wakacje pola Hvaru (najpiękniejsze zobaczysz w okolicach Gdinji, Zastražišća i Bogomolje) usłane są pachnącym fioletowym dywanem kwitnącej lawendy. Zapach lawendy można poczuć w każdym zakątku wyspy a „levanda, rużmarin, rakija i ulj” (lawendę, rozmaryn, rakiję i oliwę) można kupić praktycznie wszędzie.

Hvar kusi niepowtarzalną kuchnią, winem, oliwkami i rozmarynem, dlatego jeśli jesteś smakoszem, koniecznie udaj się do małej chorwackiej konoby, skosztuj tam domowych dań i posłuchaj starych wyspiarskich pieśni.

Na wyspie jest tylko kilkanaście wsi. Wszystkie leżą w nadmorskich zatokach. W każdej znajdziesz kościoły z jasnego kamienia, niskie kamienne domy z drewnianymi okiennicami, wewnętrzne dziedzińce, gdzie tętni życie towarzyskie, małe, kręte uliczki, na które restauratorzy wystawiają stoły i beczki z białymi obrusami. Miasta cichną w porze sjesty, ożywają ponownie późnym popołudniem, kiedy mieszkańcy rozpoczynają wieczorne biesiady i uczty.

Hvar oferuje znacznie więcej: bogate, nocne życie (dyskoteki Forteca i Veneranda) i nowoczesną architekturę kosmopolitycznego miasta, piaszczyste plaże, egzotyczne wybrzeża wyspy w miejscowościach: Ivan Dolac, Sceta Nedjelia, Milna i niezapomniane wrażenia „małej Wenecji” w Vrboskiej.

Szczególny urok ma Vrboska, najmniejsze miasto o XV-wiecznym rodowodzie, liczące zaledwie trzystu mieszkańców. Możesz tu podziwiać urocze kamienne mostki i stu-dwustuletnie domy ocienione oleandrami i bugenwillą.

Hvar stolica wyspy

Największym miastem i zarazem stolicą wyspy jest Hvar – założone zostało w XIII w. przez Wenecjan. Po Wenecjanach pozostała m.in. wieża zegarowa i katedra św. Stefana. Przed trójnawową barokową świątynią rozciąga się Pjaca – otoczony knajpkami, otwarty na zatokę plac z jasnych, wypolerowanych kamieni. Stulecia szlifowały mury miasta, różne epoki, a zwłaszcza renesans, ukształtowały jego wizerunek. Zabytki w zabytkach, zabytki na zabytkach, miasto Hvar to diament skryty w czasie.

Co warto zobaczyć? Koniecznie górującą nad miastem twierdzę Tvrdava, hvarską katedrę św. Szczepana, dumę miasta – hvarski monumentalny Arsenał połączony z teatrem, założonym w 1612 roku (to jeden z najstarszych miejskich teatrów w Europie). Warto przejść się na południowo-wschodni kraniec miasta, do klasztoru franciszkańskiego z pięknym XV-wiecznym tympanonem, z wizerunkiem Marii i Dzieciątka dłuta Nicolasa le Florentin, ucznia Donatella. Hvar przez stulecia wznosili sławni miejscowi i zagraniczni architekci, zdobili znani artyści, ale miasto Hvar najlepiej mówi samo za siebie. Przyjedź i stań się częścią legendy.

Hvar wskazówki dla żeglarzy

Gdzie najlepiej zacumować w Hvarze?

Do dyspozycji mamy port miejski położony przy wschodniej kei, w głębi prąd/woda/muringi. Za postój zapłacimy ok. 30 kun za metr jachtu + 200 kun za pakiet prąd/woda/śmierci. Sanitariaty znajdziemy w głębi miasta, dodatkowo płatne:  WC 7 kun, prysznic 40 kun. Stacja paliw znajduje się przed portem na wschodnim brzegu. Czynna codziennie od 7:00-21:00 (po sezonie do 19:00). Latem wschodnią keję zajmują duże jachty motorowe i łodzie wycieczkowe dlatego bardzo ciężko znaleźć miejsce. Najlepiej przypłynąć tu koło południa, są wtedy największe szanse na wolne miejsce. Telefon do kapitanatu: +38521741007.

Jeśli nie znajdziemy miejsca przy kei pozostają boje. Ustawione są zwykle w zachodniej części zatoki. Koszt to ok. 300 kun/boja.

W ostateczności pozostaje kotwiczenie, ale nie jest to proste ze względu na panujący tłok oraz dużą głębokość. Można również zacumować na sąsiednich wyspach (Pakleni Otoci) lub marina ACI Palmiżana i do Hvaru przypłynąć wodną taksówką.

Port w Hvarze nie jest osłonięty, dlatego nawet przy niewielkim wietrze z kierunków pomiędzy SE a W, w porcie może wystąpić fala. Z tego też powodu port bywa często zamknięty, a jachty kierowane są do najbliższej mariny (ACI Palmiżana).

Gdzie warto zjeść i zrobić zakupy?

Za za katedrą św. Szczepana znajduje się targ warzywno-owocowy, market Konzum oraz piekarnia. Tam najlepiej zrobić większe zakupy.
W Hvarze znajdziemy wiele restauracji i kawiarni. My polecamy restaurację Dalmatino. Hvar słynie również z życia nocnego. Na turystów czeka wiele klubów nocnych i dyskotek atrakcyjnie położonych nad brzegiem morza.
 

 


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Zatoka Brgulje wyspa Molat

Chorwacja

Brgulje – wyspa Molat

Bardzo popularne kotwicowisko w głębokiej zatoce na wyspie Molat. Dobrze chroni przed wszystkimi wiatrami za wyjątkiem południowych. Głębokość 4-6 metrów.... więcej »

zobacz więcej
Marina SCT Trogir

Chorwacja

Marina SCT Trogir

Trogir, ze względu na swoje strategiczne położenie w centrum dalmatyńskiego wybrzeża oraz wspaniale zachowaną Starówkę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa... więcej »

zobacz więcej
Marina Baotić apartamenty

Chorwacja

Marina Baotić – Seget Donij koło Trogiru

Gdy zaczęło przybywać jachtów w czarterze, a marina ACI w Trogirze nie była już w stanie pomieścić więcej jednostek, zdecydowano... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU