Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Park Narodowy Kornaty

Park Narodowy Kornaty to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji i miejsce ze wszech miar wyjątkowe. Mówi się o nim „księżycowy park”, ponieważ górzyste wysepki suche i pozbawione roślinności przywodzą na myśl powierzchnię księżyca.

Na czym polega niezwykłość Parku Narodowego Kornati

W skład parku zaliczane jest 89 górzystych wysepek i raf stanowiących 2/3 archipelagu Kornati. Z powodu bardzo słabych opadów roślinność porastająca wyspy jest bardzo skromna. Nie istnieją tu naturalne ujęcia wody (źródła), a jedynie zbiorniki z deszczówką. Wyspy w większości są niezamieszkałe. Jedynie w okresie letnim możemy spotkać tu pracowników parku lub sezonowo otwarte restauracje.

Nazwa Kornaty pochodzi od łacińskiego słowa „corona” i oznacza w języku polskim „koronę”. Nazwę tę nosi nie tylko archipelag lecz również jego największa wyspa – Kornat. Znajdziemy na niej najwyższy szczyt archipelagu – Metlinę 237 m. n.pm. oraz 34 metrową jaskinię Stinivę. Nagie, górzyste szczyty wysp oraz klifowe brzegi najlepiej prezentują się z lotu ptaka.

Labirynt wysp archipelagu Kornati to raj dla żeglarzy. Liczne zatoczki z turkusową i niezwykle czystą wodą zachęcają do rzucenia kotwicy. Zróżnicowane gatunki ryb oraz roślin wodnych można swobodnie obserwować nurkując z podstawowym sprzętem ABC. Brak cywilizacji i siedzib ludzkich sprawia, że gwiazdy świecą tu wyjątkowo mocno. Nic też dziwnego, że latem, szczególnie w sierpniu, jest to bardzo popularne miejsce.

Wszystkie restauracje na terenie parku oferuje autentyczne, domowe jedzenie. Ze względu na brak wody i możliwości zakupu produktów spożywczych na miejscu, restauracje na Kornatach uchodzą za najdroższe w Chorwacji.

Kornaty

 

Gdzie znajdę boje na Kornatach ?

Administracja Parku Narodowego Kornaty umieściła do tej pory 58 boi na terenie parku. Aby chronić podwodny świat, wszystkie boje zostały zakotwiczone w skale (a nie przymocowane do bloków). Boje przystosowane są dla jachtów o długości do 16 metrów. Postój na boi wliczony jest w cenę biletu do Parku. Poniżej lista zatok gdzie gdzie znajdziemy boje:

  • Vrulje 18 boi
  • Sipnate bay 10 boi
  • Suha Punta 10 boi
  • Kravljačica 10 boi
  • Strižnja 10 boi

Dodatkowo boje znajdziemy tutaj:

• Ravni Zakan (10 boi)
• Lavsa (boje należą do restauracji)
• Vrulje (boje należą do restauracji)
• Sipnate (boje należą do restauracji)
• Tomasovac (boje należą do restauracji)

zatoka Kornaty zachód słońca

Czy na Kornatach są mariny?

Na terenie Parku Narodowego Kornaty znajdują się jedna, sezonowa marina: ACI Marina Piskera położona w wąskim kanale pomiędzy wyspą Piskera a Penitula Vela. Marina otwarta jest od 1 kwietnia do 31 października. Żeglarze chętnie korzystają również z leżącej blisko parku sezonowej mariny ACI na wyspie Źut.

Gdzie mogę kotwiczyć na terenie parku ?

Dodatkowo można kotwiczyć (również w nocy) w zatoce: Stiniva, Statival, Lupeška, Lučica, Kravljačica, Strižnja, Gujak, Opat, Smokica, Piškera – Vela Panitula, Anica on Levrnaka, Podbižanj, and Koromašna.

Aby lepiej chronić florę i faunę powstało również na terenie parku kilka stref gdzie żeglowanie i kotwiczenie jest zabronione:
Wyspa Purrara, klify Klint oraz Volić
Wyspa Mrtenjak
Wyspa Kolobučar
Wyspy Obručan

Największe atrakcje Parku Narodowego Kornaty

• Piaszczysta plaża w zatoce Lojena na wyspie Levrnaka
• Błękitna laguna wyspa Żakan
• Kościół Matki Boskiej na wyspie Piskera
• Fort Tarac Tureta z VI wieku na wyspie Kornat
• Ruiny budowli „Greckie miasteczko” powstałych na potrzeby filmu kręconego tutaj w 1959 r. „As the Sea Rages” na wyspie Mana

Gdzie kupić bilet do Parku

Bilet do Parku Narodowego Kornati można kupić na kilka sposobów:

– po wpłynięciu na teren parku, od służb przeprowadzających rutynowe kontrole (najdroższa opcja)
– przed wpłynięciem do parku, w licznych punktach turystycznych (50% taniej niż na miejscu)
– online na oficjalnej stronie parku lub w aplikacji dla żeglarzy My-Sea (50% taniej niż na miejscu)

Więcej szczegółowych informacji na temat cen biletów oraz sposobów ich pozyskania znajdziesz w artykule: Park Narodowy Kornati – cennik 2022


Przejdź do sekcji


Kornaty z lotu ptaka

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Marina Aci Slano basen

Chorwacja

Marina ACI Slano

To jedna z najmłodszych marin należących sieci ACI. Została otwarta w 2016 roku. Rok później zdobyła drugie miejsce w plebiscycie... więcej »

zobacz więcej
Veli Losinj Chorwacja

Chorwacja

Veli Lošinj

Ta niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy należy do archipelagu otaczającego wyspy Cres i Lošinj. Na przekór nazwie (Veli oznacza... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Korcula

Chorwacja

Korčula

Korčula to jedna z największych z chorwackich wysp, szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Wyspa dostarcza turystom wielu niespodzianek,... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru