Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Park Narodowy Kornaty

Park Narodowy Kornaty to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji i miejsce ze wszech miar wyjątkowe. Mówi się o nim „księżycowy park”, ponieważ górzyste wysepki suche i pozbawione roślinności przywodzą na myśl powierzchnię księżyca.

Na czym polega niezwykłość Parku Narodowego Kornati

W skład parku zaliczane jest 89 górzystych wysepek i raf stanowiących 2/3 archipelagu Kornati. Z powodu bardzo słabych opadów roślinność porastająca wyspy jest bardzo skromna. Nie istnieją tu naturalne ujęcia wody (źródła), a jedynie zbiorniki z deszczówką. Wyspy w większości są niezamieszkałe. Jedynie w okresie letnim możemy spotkać tu pracowników parku lub sezonowo otwarte restauracje.

Nazwa Kornaty pochodzi od łacińskiego słowa „corona” i oznacza w języku polskim „koronę”. Nazwę tę nosi nie tylko archipelag lecz również jego największa wyspa – Kornat. Znajdziemy na niej najwyższy szczyt archipelagu – Metlinę 237 m. n.pm. oraz 34 metrową jaskinię Stinivę. Nagie, górzyste szczyty wysp oraz klifowe brzegi najlepiej prezentują się z lotu ptaka.

Labirynt wysp archipelagu Kornati to raj dla żeglarzy. Liczne zatoczki z turkusową i niezwykle czystą wodą zachęcają do rzucenia kotwicy. Zróżnicowane gatunki ryb oraz roślin wodnych można swobodnie obserwować nurkując z podstawowym sprzętem ABC. Brak cywilizacji i siedzib ludzkich sprawia, że gwiazdy świecą tu wyjątkowo mocno. Nic też dziwnego, że latem, szczególnie w sierpniu, jest to bardzo popularne miejsce.

Wszystkie restauracje na terenie parku oferuje autentyczne, domowe jedzenie. Ze względu na brak wody i możliwości zakupu produktów spożywczych na miejscu, restauracje na Kornatach uchodzą za najdroższe w Chorwacji.

Kornaty

 

Gdzie znajdę boje na Kornatach ?

Administracja Parku Narodowego Kornaty umieściła do tej pory 58 boi na terenie parku. Aby chronić podwodny świat, wszystkie boje zostały zakotwiczone w skale (a nie przymocowane do bloków). Boje przystosowane są dla jachtów o długości do 16 metrów. Postój na boi wliczony jest w cenę biletu do Parku. Poniżej lista zatok gdzie znajdziemy boje:

  • Vrulje 18 boi
  • Sipnate  10 boi
  • Suha Punta 10 boi
  • Kravljačica 10 boi
  • Strižnja 10 boi
  • Kameni Zakan (10 boi)
  • Anica 12 boi

Tu znajduje się mapka jak rozmieszczone są boje >>> boje w Parku Narodowym Kornati

Dodatkowo boje znajdziemy tutaj:

• Lavsa (boje należą do restauracji)
• Vrulje (boje należą do restauracji)
• Sipnate (boje należą do restauracji)
• Tomasovac (boje należą do restauracji)

zatoka Kornaty zachód słońca

Czy na Kornatach są mariny?

Na terenie Parku Narodowego Kornaty znajdują się jedna, sezonowa marina: ACI Marina Piskera położona w wąskim kanale pomiędzy wyspą Piskera a Penitula Vela. Marina otwarta jest od 1 kwietnia do 31 października. Żeglarze chętnie korzystają również z leżącej blisko parku sezonowej mariny ACI na wyspie Źut.

Gdzie mogę kotwiczyć na terenie parku ?

Dodatkowo można kotwiczyć (również w nocy) w zatoce: Stiniva, Statival, Lupeška, Tomasovac – Suha punta, Šipnate, Lučica, Kravjačica, Strižnja, Vruje, Gujak, Opat, Smokica, Ravni Žakan, Lavsa, Piškera – Vela Panitula, Anica na Levrnace, Podbižanj, Koromašna.

Aby lepiej chronić florę i faunę powstało również na terenie parku kilka stref gdzie żeglowanie i kotwiczenie jest zabronione:
Wyspa Purrara, klify Klint oraz Volić
Wyspa Mrtenjak
Wyspa Kolobučar
Wyspy Obručan

Największe atrakcje Parku Narodowego Kornaty

• Piaszczysta plaża w zatoce Lojena na wyspie Levrnaka
• Błękitna laguna wyspa Żakan
• Kościół Matki Boskiej na wyspie Piskera
• Fort Tarac Tureta z VI wieku na wyspie Kornat
• Ruiny budowli „Greckie miasteczko” powstałych na potrzeby filmu kręconego tutaj w 1959 r. „As the Sea Rages” na wyspie Mana

Gdzie kupić bilet do Parku

Bilet do Parku Narodowego Kornati najlepiej kupić online na stronie Parku Narodowego Kornati lub na stronie Parków Narodowych Chorwacji. Dobrym miejscem na zakup biletu online jest również aplikacja mySea. Zakupu biletu można również dokonać w punktach stacjonarnych – marinach i agencjach turystycznych. Pamiętajmy, że jeżeli zostaniemy zmuszeni do zakupu biletu na terenie parku u jego obsługi to cena wzrośnie o 100%!

Więcej szczegółowych informacji na temat cen biletów oraz sposobów ich pozyskania znajdziesz w artykule: Park Narodowy Kornati – cennik 2024


Przejdź do sekcji


Kornaty z lotu ptaka

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

jachty marina punat z drona

Chorwacja

Marina Punat na wyspie Krk

Położenie Marina Punat leży w głębokiej zatoce na południowym brzegu wyspy Krk, nieopodal miejscowości Krk. Jest bardzo dobrze chroniona przy... więcej »

zobacz więcej
Trogir

Chorwacja

Trogir

Jeśli lubisz błąkać się po wąskich, kamiennych uliczkach, odkrywać ślady przeszłości w starych budynkach i podziwiać znakomicie zachowane średniowieczne budowle... więcej »

zobacz więcej
Mali Losinj

Chorwacja

Mali Losinj

Mali Losinj to przede wszystkim uroczy port, nad którym góruje charakterystyczna dzwonnica, kolorowe domki z czerwoną dachówką wznoszące się kaskadowo... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru