Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Pula

Usadowiona na południowym wierzchołku Istrii jest uważana za najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku.

W Puli ożywa Rzymska przeszłość Istrii. W tym ruchliwym portowym mieście, zdominowanym przez cedr i oliwkę, panuje specyficzna atmosfera, będąca połączeniem słowiańskiego ducha i włoskiego „słodkiego życia”. Dla każdego, kto spędził tu wakacje, Pula pozostanie skarbnicą bezcennych zbiorów muzealnych i antycznych zabytków z czasów gladiatorów i cesarza Wespazjana. Turysta doceni także szerokie plaże, zaciszne zatoczki, świetnie zagospodarowane kempingi i ośrodki wypoczynkowe. Dla miłośników kina, najlepszą porą na zwiedzanie Puli będzie sierpień, kiedy to rozpoczyna się festiwal filmowy z plejadą gwiazd i ludzi show biznesu z całego świata.

Co warto zwiedzić będąc w Puli

Amfiteatr

Najsłynniejszym zabytkiem i zarazem symbolem Puli jest amfiteatr zbudowany w I w. przez cesarza Wespazjana, który obok Rzymu i Nimes, jest najlepiej zachowaną budowlą tego typu w Europie. Budowla o owalnym kształcie (105 m na 132 m) jest szóstym pod względem wielkości zachowanym rzymskim amfiteatrem.

Amfiteatr niegdyś mógł pomieścić ponad 23 tysiące widzów obserwujących walki gladiatorów. Obecnie zaś jest miejscem festiwali, koncertów i spektakli operowych oraz takich wydarzeń, jak Pulski filmski festival i Dani hrvatskog filma. Podziemia amfiteatru przeznaczono na wystawę na temat starożytnej uprawy winorośli i oliwek.

Starówka

Oprócz amfiteatru warto zwiedzić starówkę z dobrze zachowanym zespołem starożytnych ruin. Podwójna Brama (Dvojna vrata) prowadzi do Muzeum Archeologicznego, jednego z największych tego typu w Chorwacji. Na zaplecze muzeum, gdzie znajdują się pozostałości teatru z II w. dojdziemy, mijając Bramę Herkulesa (Herkulova vrata). Teatr położony jest u stóp wzgórza, na którym wznosi się wenecka XVII-wieczna twierdza z czterema bastionami; dziś znajduje się tu Muzeum Historyczne Istrii (Povijesni muzej Istre).

Forum

W czasach starożytnych najważniejszym placem miasta, zarazem centrum religijnym, jak i administracyjnym było Forum. Wytyczono je w I w. p.n.e. Także i dziś przy Forum rezydują władze miasta, a plac jest letnim salonem Puli, sercem miasta, w którym działają kawiarnie i restauracje, organizowane są koncerty i szereg kulturalnych imprez.

Przy Forum znajduje się ratusz (Gradska palača) z XII w. i monumentalna świątynia Oktawiana Augusta (Augustov hram). Warty zobaczenia jest także imponujących rozmiarów, subtelnie rzeźbiony reliefami łuk triumfalny Sergiusza (Slavoluk obitelji Sergi), zwany przez mieszkańców Złotą Bramą. Tu bierze początek popularny wśród mieszkańców i turystów deptak, który zgrabnie przewija się przez zabudowania starówki.

Szlakiem kościołów

W Puli można zobaczyć także zabytkowe miejsca sakralne, takie jak kamienna kaplica Marije Formoze (Santa Maria Formosa) z cenną mozaiką i malowidłami ściennymi. Ciekawa jest także katedra z wolno stojącą wieżą zegarową przy Trgu Sv. Tome na nabrzeżu portowym, zbudowana na miejscu starożytnej świątyni Jupitera. Miłośnicy sztuki sakralnej powinni zajrzeć również do kościoła Franciszkanów (Samostan sv Franje). Ta budowla z 1314 r. o prostym i eleganckim gotyckim wnętrzu szczyci się piękną romańską fasadą, zdobioną subtelną, pięciokątną rozetą.

Pula to idealne miejsce na odpoczynek w cieniu drzew i krzewów, antycznych budowli, winnic i gajów oliwnych. Przyjedź i poczuj ducha ludu rzymskiego.

Gdzie cumować w Puli

Jest kilka możliwości cumowania w Puli:

  • Marina ACI – w samym centrum miasta tuż obok amfiteatru. Pełen zakres usług. Trzeba liczyć się z dużym hałasem i zanieczyszczeniem wody. Tuż obok mariny całoroczny port celny. Niedaleko mariny znajduje się płatne kotwicowisko.
  • Marina Veruda – położona ok. 4 km od centrum miasta. Znajdziemy tu w pełni wyposażoną marinę z sanitariatami, restauracją, marketem, stacją paliw itp.
  • Port Bunarina – położony vis a vis Mariny Veruda, w sąsiedztwie kempingu i ośrodka hotelowe. Skromne wyposażenie, w związku z tym ceny znacznie niższe niż w Marinie Veruda, a odległość do centrum zbliżona.
  • cumowanie na kotwicy w zatoce Soline, ok 2 km od miasta. Podobno od niedawna są tam również boje. Odległość do centrum ok. 5,5 km.

Autor: Katarzyna Domańska


Przejdź do sekcji


Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

jachty marina punat z drona

Chorwacja

Marina Punat na wyspie Krk

Położenie Marina Punat leży w głębokiej zatoce na południowym brzegu wyspy Krk, nieopodal miejscowości Krk. Jest bardzo dobrze chroniona przy... więcej »

zobacz więcej
Trogir

Chorwacja

Trogir

Jeśli lubisz błąkać się po wąskich, kamiennych uliczkach, odkrywać ślady przeszłości w starych budynkach i podziwiać znakomicie zachowane średniowieczne budowle... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Bisevo

Chorwacja

Biševo – błękitna grota

Wyspa Bisevo ma niespełna 6 km2 i leży 5 Mm od miejscowości Komiża na wyspie Vis.  W okresie zimowym jest... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru