Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Trogir

Jeśli lubisz błąkać się po wąskich, kamiennych uliczkach, odkrywać ślady przeszłości w starych budynkach i podziwiać znakomicie zachowane średniowieczne budowle miejskie, to Trogir jest ku temu idealnym miejscem. Miejscem, do którego chce się wracać.

Położenie Trogiru

Trogir, położony niespełna 5 km od lotniska w Splicie, został założony w III w p.n.e. Już w czasach panowania Rzymian odgrywał istotną rolę jako port morski dzięki swojemu strategicznemu położeniu. Ale największy rozkwit miasta nastąpił między XII a XIV wiekiem. Ślady tego „złotego okresu” możemy podziwiać po dziś dzień.

Stare Miasto w Trogirze usytuowane jest na niewielkiej wysepce. Zamknięte dla ruchu kołowego skrywa w swym wnętrzu prawdziwe skarby historii.

Co warto zobaczyć w Trogirze

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od przekroczenia XVII-wiecznej bramy od strony północnej, skąd droga prowadzi wprost do głównego placu Trg Ivana Pavla II. To tutaj znajdują się wspaniała katedra św. Wawrzyńca z górującą nad miastem dzwonnicą, wenecki kompleks Pałacu Cipiko oraz pochodząca z XV wieku Wieża Zegarowa oraz Loggia. Ale największą atrakcją Starego Miasta są wąskie, krzyżujące się uliczki, zapomniane podwórka i opuszczone budynki z licznymi schodami i balkonami. Warto choć na chwilę „zagubić się” w ich gąszczu. Niewielkie place i dziedzińce zostały skrzętnie zagospodarowane przez liczne stoły i parasole pobliskich restauracji i kawiarni.

Od strony południowej Stare Miasto oddzielone jest od Wyspy Ciovo kanałem, wzdłuż którego powstała przepiękna, nowoczesna promenada wysadzana palmami. Promenada kończy się atrakcyjną budowlą obronną. Twierdza Kamerlengo została wzniesiona w latach 1420-1437. Jej nazwa pochodzi od tytułu urzędnika miejskiego (lac. camerarius) zajmującego się finansami miasta. Twierdza pierwotnie otoczona była fosą a wewnątrz wysypana piaskiem. Na wypadek wojen mogła funkcjonować całkowicie samodzielnie – posiadała własną studnię, pomieszczenia mieszkalne, kaplicę i spichlerz. Wieże od strony północno-zachodniej otoczone były kamiennym nasypem, który chronił przed cumowaniem w tym miejscu galer i barek. Obecnie wykorzystywana jest jako kino i scena letnia, a w ciągu dnia jako znakomity punkt widokowy. Polecamy wspiąć się na mury obronne aby podziwiać stamtąd wspaniałą panoramę miasta. Twierdza otwarta dla zwiedzających w godzinach 10.00-18.00. Bilet 25 Kn (dzieci 20 kn) – ceny na sezon 2018.

Gdzie cumować w Trogirze

Trogir to popularna baza wielu firm czarterowych. Na obrzeżach miasta w Marinie Baotić w Seget Donij znajdziemy jachty firmy Navigare Yachting, w kameralnej Marinie ACI położonej naprzeciwko Twierdzy Kamerlengo, skąd roztacza się znakomity widok na Stare Miasto ma swoją bazę Dalmatia Charter, Ultra czy Pitter Yachtcharter. Od niedawna działa również nowoczesna Marina & Yacht Service Center Trogir gdzie swoje jachty ma wiele firm czarterowych.

Przy odrobinie szczęścia można również zacumować do kei miejskiej położonej wzdłuż głównej promenady miasta. W sezonie miejsce to jest często zajęte przez statki wycieczkowe. Dostęp do prądu i wody zapewniony, brak toalet. Ceny za postój w porcie miejskim w sezonie 2018 znajdziemy tutaj.

Pamiętaj o zakupach

Będąc w Trogirze, trzeba koniecznie udać się na targ (obok dworca autobusowego). Pomimo upływu czasu targ ten nadal ma swój lokalny koloryt.  Można się tu zaopatrzyć w miód, oliwę i likiery własnej roboty, a duża część sprzedawanych tu owoców i warzyw pochodzi z przydomowych ogródków.


Przejdź do sekcji


Trogir

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Premuda Chorwacja

Chorwacja

Premuda

Premuda jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu zadarskiego. Jest niewielka – ma niespełna 10 km2, ale jej zachodni brzeg... więcej »

zobacz więcej
Vrgada

Chorwacja

Vrgada

Położenie Ta niewielka wyspa położona jest między Paśmanem a Murterem w archipelagu Szibenik.  W większości niezamieszkała i gęsto pokryta lasem... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Bisevo

Chorwacja

Biševo – błękitna grota

Wyspa Bisevo ma niespełna 6 km2 i leży 5 Mm od miejscowości Komiża na wyspie Vis.  W okresie zimowym jest... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru