Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Inspirujemy: gdzie i kiedy warto wynająć jacht na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego

Początek sezonu żeglarskiego gdzieś na południu Europy. Ta perspektywa kusi wielu z nas. Spragnieni słońca i ciepła po kilku zimowych miesiącach z ciekawością porównujemy ceny czarteru jachtów, a te potrafią być o połowę niższe niż w sezonie. Gdzie i kiedy warto zatem rozpocząć sezon żeglarski?

Kiedy warto rozpocząć sezon żeglarski

Na początek spójrzmy w kalendarz i zobaczmy co przyniesie nam rok 2019. Na czerwono zaznaczone są dni wolne od pracy w kwietniu i maju.

kwiecień maj kalendarz 2019

Teraz ważna informacja dla rodziców uczniów. Na żółto zaznaczyliśmy dni, które są wolne w większości szkół: przerwa wielkanocna oraz Majówka. Warto również przypomnieć, że 10-12 kwietnia to termin egzaminów gimnazjalnych, a 15-17 kwietnia egzaminów 8-klasistów. To o tyle ważna informacja, że jeśli mamy dziecko w szkole podstawowej, ale nie jest to klasa 8, oraz gdy w szkole jest ostatnia klasa gimnazjum to w tych terminach najprawdopodobniej nie będzie regularnych lekcji.  Możesz zatem swoją pociechę zabrać na rejs 🙂 lub zostawić pod opieką troskliwej babci 🙂

Podobnie jak w ubiegłym sezonie, atrakcyjnie prezentuje się Majówka – zarówno 1, jak i 3 maja wypada w środku tygodnia. Co to oznacza? Bierzemy trzy dni urlopu i mamy 9 dni wakacji! Aż żal nie skorzystać. Zdarza się, że niektórzy pracodawcy dodatkowo dają 2 maja wolny… Termin 27 kwietnia – 4 maja będzie z pewnością w tym sezonie oblegany.

Święta Wielkanocne w tym roku wypadają w dniach 20-22.04. Kto ma ochotę świętować na jachcie może wybrać termin czarteru 20-27 kwietnia. To zaledwie tydzień przed Majówką. Jeśli wybierzemy w tym czasie czarter bardziej na południu Europy, pogoda nie powinna nas zaskoczyć.

I na koniec coś dla bardziej odważnych – termin 13-20 kwietnia. Może być pięknie i słonecznie, ale gwarancji nie ma. Dzień trwa 13 godzin więc mamy dużo czasu na żeglowanie. Na śniadanie wielkanocne zdążymy wrócić do domu.

Dlaczego te trzy terminy bierzemy pod uwagę? Poza rozkładem dni wolnych w kalendarzu, warto również zwrócić uwagę na ceny biletów lotniczych oraz cenę czarteru jachtu. Majówka w Polsce to tradycyjnie weekend wyjazdowy, co zauważyły już dawno linie lotnicze (szczególnie te niskokosztowe) znacząco podwyższając ceny biletów. Również niektóre firmy czarterowe zmieniają cenniki na Majówkę. Warto zatem przeanalizować różne scenariusze rejsu.

Gdzie warto wybrać się przed sezonem – Czarter jachtu w Grecji

Tygodniowy rejs w kwietniu po Zatoce Sarońskiej i Argolidzkiej z pewnością będzie udany. Mamy duże szanse na: słoneczny, ciepły tydzień z temperaturami powyżej 20 stopni, brak tłumów w portach, wyśmienite greckie jedzenie i przyjemne żeglowanie połączone ze zwiedzaniem tak unikatowych miejsc jak Hydra czy Poros.

Jacht w Atenach czarterujemy z mariny Kalamaki lub Agios Kosmas. W tej samej odległości od lotniska znajduje się również baza w Lavrion, doskonała gdy zdecydujemy się płynąć na Cyklady – choć w tym przypadku wskazany byłby bardziej rejs dwutygodniowy.

DOJAZD. Na Majówkę do Aten możemy polecieć bezpośrednio liniami Ryanair z Modlina lub liniami Aegean. Lot trwa niespełna 3 godziny. Bardziej atrakcyjne wydają się linie Ryanair, gdyż w Atenach lądujemy przed południem – mamy wystarczająco czasu na dotarcie do mariny i zrobienie zakupów. Korzystając z linii Aegean przekazanie jachtu musimy zrobić w niedzielę, gdyż samolot ląduje w Atenach tuż przed północą. Koszt biletu z bagażem rejestrowanym to ok. 1600-1800 zł. Sporo. Jeśli zdecydujemy się na czarter tydzień lub dwa tygodnie wcześniej cena spada o połowę do 780 zł za osobę, w obie strony, z bagażem rejestrowanym. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli wybierzemy firmę czarterową Kiriacoulis możemy wynająć jacht w dowolny dzień tygodnia i nie ograniczać się tylko do soboty.

CENY CZARTERU JACHTU. Przykładowe ceny jachtów w czarterze w Atenach. Jak widać, przed Majówką ceny są zdecydowanie niższe, nawet o ponad 40%!

nazwa jachtu Majówka 27.04 – 04.05 Święta Wielkanocne 20.04-27.04 13-20.04
Hanse 430 (2008) 1543 Euro 1218 Euro 1218 Euro
Oceanis 43 (2009) 1693 Euro 961 Euro 961 Euro
Lagoon 380 2309 Euro 1796 Euro 1796 Euro

Klikając przycisk poniżej – przejdziesz do wyszukiwarki gdzie pojawią się wszystkie dostępne jachty z Aten na Majówkę.

Niestety trudno przed sezonem dostać się do innych popularnych portów w Grecji jak Rodos czy Korfu. Do tego ostatniego można polecieć w kwietniu Ryanairem z Berlina za ok. 200 Euro z bagażem rejestrowanym. Za Bavarię 46 cruiser zapłacimy na Korfu tyle samo co za Oceanisa 43 z Aten. Możemy również wykupić bilet czarterowy np. w biurze podróży Rainbow – za lot na Korfu w terminie 4-11 maja zapłacimy w dwie strony z bagażem 900 zł (wyloty w soboty od 4 maja). Lot na Rodos w terminie 3-9 maja to wydatek rzędu 1041 zł w dwie strony z bagażem.

Krótkie podsumowanie kosztów. Zakładając, że na rejs płyniemy z Aten w ośmioosobowym składzie i czarterujemy Oceanisa 43, to pojedyncza osoba za jacht i przelot zapłaci ok. 2500 zł za Majówkę, za tydzień wcześniej – 1300 zł. Różnica całkiem spora.

Hydra-Grecja

Gdzie warto wybrać się przed sezonem – Czarter jachtów na Sycylii

Znakomitym pomysłem na wiosenny rejs są Wyspy Liparyjskie. Archipelag składa się z 17 wysp, każda z nich ma wulkaniczny charakter. Największą atrakcją jest Stromboli z czynnym wulkanem, do którego krateru można wybrać się na wycieczkę. Pomyślcie jeszcze o włoskim espresso z rana, makaronach z orzeszkami piniowymi i znakomitej pizzy, a poczujecie, że Sycylia to wymarzony kierunek na początek sezonu żeglarskiego.

CENY CZARTERU JACHTU. Aby popłynąć w rejs na Wyspy Liparyjskie najlepiej wynająć jacht w Portorosa lub Sant’Agata di Militello. W kwietniu ceny czarteru jachtów nie zmieniają się. Tyle samo za wybrany jacht zapłacimy na Majówkę czy za czarter od 13 kwietnia. Trzy kabinowe jachty zaczynają się od 1197 euro za tydzień (Oceanis 37), za cztero-kabinowego Dufoura 455 trzeba w kwietniu zapłacić 1881 euro.

DOJAZD. Najbliższe lotnisko to Katania. Wizzair oferuje regularne połączenia, bezpośrednie z Warszawy (niestety, w niedziele). Ponieważ czartery zaczynają się w sobotę lepiej skorzystać z oferty Alitalii z przesiadką w Rzymie lub Lufthansy z przesiadką we Frankfurcie. Cena biletu na Majówkę to wydatek ok 1300-1600 zł. Jeżeli zdecydujemy się na rejs na tydzień lub dwa tygodnie wcześniej zapłacimy ok. 1300 zł w obie strony. Na Majówkę możemy również dolecieć tam Ryanairem z przesiadką w Bolonii – cena około 1200 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym.

Wyspy Liparyjskie

Gdzie warto wybrać się przed sezonem – Czarter jachtów na Sardynii

Na Sardynii szczególnie polecamy czartery jachtów z północy wyspy i tygodniowy rejs po Parku Narodowym La Maddalena z wizytą w Bonifacio na Korsyce. To jeden z najpiękniejszych zakątków Morza Śródziemnego, którego urok można szczególnie docenić poza sezonem. Krystalicznie czysta woda, przepiękne bezludne zatoczki, bardzo urozmaicona linia brzegowa – my byliśmy oczarowani. Zainteresowanych tym rejonem zachęcamy do pobrania przewodnika po Sardynii.

DOJAZD. Szukamy połączeń lotniczych do portu Olbia. Na Majówkę polecimy tam z Berlina liniami Easy Jet za 774 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym (tydzień wcześniej 1276 zł i dwa tygodnie wcześniej 1341 zł). Można również próbować polecieć na południe Sardynii do Cagliari – połączenia z Warszawy oferuje Ryanair, a następnie lokalnym busem przedostać się do Olbi (ok. 3h30), a następnie do wybranego portu. Połączenia Warszawa Modlin – Cagliari 1160 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym (Majówka), tydzień wcześniej 660 zł, dwa tygodnie wcześniej 770 zł.

CENY CZARTERU JACHTU. Różnice pomiędzy poszczególnymi tygodniami kwietnia są nieznaczne. Poniżej przykładowe ceny tygodniowego czarteru na północy Sardynii (Portisco, Olbia, Cannignione):

Bavaria 34 (2017) 3 kabiny Majówka 1133 Euro
Oceanis 35,1 (2018) 3 kabiny Majówka 1433 Euro
Bavaria 46 Cruiser (2008) 4 kabiny Majówka 1757 Euro

Czarter jachtów Włochy Sardynia

Gdzie warto wybrać się przed sezonem – Czarter jachtów Malta

Malta uważana jest za jedną z najbardziej słonecznych wysp na Morzu Śródziemnym. Sezon żeglarski zaczyna się tutaj już w kwietniu. Malta nie jest duża – w ciągu tygodniowego rejsu można ją całą opłynąć wraz z sąsiednią wyspą Gozo. To bardzo atrakcyjny akwen dla tych, którzy lubią łączyć żeglowanie ze zwiedzaniem – atrakcji nie brakuje.

DOJAZD. Na Maltę bezpośrednio możemy polecieć z Warszawy liniami Wizzair. Na Majówkę ta przyjemność będzie nas kosztowała ok. 1600 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym. Tydzień wcześniej trochę taniej – ok. 1480 zł. Najtaniej kosztuje bilet w terminie 13-20 kwietnia – 1218 zł. Na Maltę możemy również wybrać się z Berlina. Wtedy za bilet na Majówkę (niedziela-niedziela) zapłacimy ok 160 Euro w dwie strony z bagażem rejestrowanym. Jachty na Malcie czarterujemy w dowolny dzień tygodnia.

CENY CZARTERU JACHTÓW. Na Malcie działa tylko jedna firma czarterowa co niewątpliwie ma przełożenie na ceny. Za czarter 4-kabinowego jachtu zapłacimy od 1924 Euro za tydzień, przy wynajmie jachtów 3-kabinowy ceny zaczynają się od 1482 Euro za tydzień. Ceny wynajmu jachtów są takie same przez cały kwiecień.

Malta - Comino

Gdzie warto wybrać się przed sezonem – Czarter jachtów w Chorwacji

Chorwacji nie trzeba zachwalać. To idealny kierunek dla początkujących i zaawansowanych żeglarzy. Bardzo rozbudowana infrastruktura, największy w basenie Morza Śródziemnego wybór jachtów i stosunkowo niewielka odległość od Polski, którą można pokonać samochodem lub autokarem (połączenia realizowane od Majówki). Decydując się na czarter jachtu w Chorwacji najczęściej wybieramy rejon Zadaru, rejon Splitu lub Dubrownik. Czarterując jacht z tego ostatniego możemy zaplanować tygodniowy rejs do Czarnogóry.

DOJAZD. Liniami LOT możemy polecieć bezpośrednio z Warszawy do Dubrownika. W terminie 20-27 kwietnia bilet będzie kosztował 828 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym (podobnie tydzień wcześniej), a na Majówkę cena wzrośnie do 1743 zł. Bezpośrednie połączenie LOTu znajdziemy również na trasie Warszawa-Zadar. Na Majówkę bilet w dwie strony z bagażem rejestrowanym kosztuje 1200 zł,  a tydzień wcześniej 1143 zł (przed 20 kwietnia nie ma połączeń bezpośrednich na tej trasie). Warto również, szczególnie poza sezonem, rozważyć połączenie na trasie Warszawa – Zagrzeb (ceny od 700 zł + wynajem samochodu). Piszemy o tym w artykule: Alternatywne połączenie lotnicze do Zagrzebia.

CENY CZARTERU JACHTU. W Chorwacji mamy największy wybór jachtów, a co za tym idzie najniższe ceny czarteru związane z dużą konkurencją na rynku. Jachty 3-kabinowe wynajmiemy już od 670 Euro za tydzień, jachty 4-kabinowe od 900 Euro za tydzień, jachty 5-kabinowe od 1300 Euro za tydzień, a katamarany od 1800 Euro za tydzień. Różnice pomiędzy Majówką, a wcześniejszymi tygodniami kwietnia są niewielkie, maksymalnie około 100 euro na tydzień.

Warto zajrzeć do wyszukiwarki i sprawdzić ceny poszczególnych jachtów na Majówkę:

Na koniec warto zaznaczyć, że podane ceny są aktualne w momencie przygotowywania tego artykułu (19.11.18). Być może warto skorzystać ze zbliżających się promocji: Black Friday, Cyber Monday, promocje świąteczne – aby kupić bilety lotnicze w bardziej atrakcyjnych cenach. Połączeń szukaj na: www.skyscaner.pl Warto również zarezerwować jacht do końca roku, aby skorzystać z atrakcyjnych rabatów First Minute.

Podane ceny jachtów nie obejmowały opłat dodatkowych np. sprzątania po rejsie.

Chorwacja Primosten

 

 

Posty w kategorii

Przejęcie jachtu - na co zwrócić uwagę

Przejęcie jachtu – na co zwrócić szczególną uwagę

Czy znasz to uczucie, kiedy po długich tygodniach oczekiwania na wymarzony rejs, w końcu... więcej »

zobacz więcej
Przejęcie jachtu check-in

Odbiór jachtu od firmy czarterowej krok po kroku

Nareszcie! Wakacje czas zacząć. Nadszedł upragniony dzień rozpoczęcia rejsu. Zmęczeni, ale szczęśliwi przyjeżdżamy do... więcej »

zobacz więcej
żeglarstwo ekologiczne

Eko żeglarstwo

Odpowiedzialność – to pojęcie z pewnością jest nam dobrze znane. Żeglując bierzemy odpowiedzialność  za... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru