Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marina ACI Trogir

Marina ACI w Trogirze to najstarsza marina w mieście. Jej największym atutem jest bliskie sąsiedztwo Starego Miasta i zachwycający widok na promenadę Trogiru oraz twierdzę Kamerlengo.

Położenie

Aby w pełni docenić usytuowanie mariny, warto spojrzeć na mapę. Trogir leży w centrum wybrzeża Dalmatyńskiego w niewielkiej odległości od Splitu. Stare Miasto w Trogirze zostało wybudowane na niewielkiej wyspie połączonej z lądem starym kamiennym mostem (trochę dalej znajdziemy znacznie wyższy drewniany mostek wybudowany z myślą o pieszych). Z kolei Stare Miasto połączone jest  również mostem ze znacznie większą wyspą Ciovo. To właśnie tam, vis-a-vis Starego Miasta położona jest Marina ACI.

Stare Miasto w Trogirze uważane jest za najlepiej zachowane romańsko-gotyckie miasteczko w całej Środkowej Europie. Nic też dziwnego, że w 1997 roku zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turyści z przyjemnością zagłębiają się w wąskie uliczki Starówki, szukając wśród kamiennych domów drogi do katedry św. Wawrzyńca z pięknym portalem mistrza Radovana. Najstarszym zachowanym śladem z przeszłości jest pochodząca z I w p.n.e. płaskorzeźba, przedstawiająca greckiego boga Kairosa. Znajdziemy ją w przyklasztornym muzeum benedyktynów, częściowo otwartym dla zwiedzających w sezonie letnim.


Chcesz wiedzieć więcej na temat żeglowania w Chorwacji?


W okolicach Trogiru znajduje się kilka piaszczysto-kamienistych plaż. Największą i najbardziej popularną jest plaża Okrug Gornji położona na zachodnim brzegu wyspy Ciovo około 2,5 km od mariny.

W lipcu 2018 roku otwarto bezpośrednią przeprawę między wybrzeżem a wyspą Ciovo, z pominięciem Starego Miasta. Usprawniło to znacznie komunikację, szczególnie w szczycie sezonu.

Marina Aci Trogir

Infrastruktura:

Marina jest dość dobrze osłonięta od wiatru, jedynie w czasie bora występuje fala, która jest szczególnie uciążliwa dla wschodnich pirsów. Posiada około 200 miejsc na wodzie i 120 miejsc na lądzie. Głębokość basenu portowego wynosi 2-7 metrów. Cumowanie tradycyjnie odbywa się rufą. Każde miejsce postojowe wyposażone jest w muring. Na wszystkich pirsach znajdziemy wodę i prąd. W marinie nie ma zbyt wiele miejsca, pirsy ustawione są bardzo blisko siebie co utrudnia manewry portowe. Z tego też powodu niektóre firmy czarterowe cumują jachty samodzielnie. Gdy tylko zauważą wracający do bazy jacht po czarterze, podpływają do niego pontonem, a osoba z obsługi zmienia skippera za sterem.

Marina posiada:

  • recepcję z możliwością wymiany pieniędzy, bankomat ATM,
  • restaurację, bar Galija,
  • niewielki sklep spożywczy czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8,00-21,00, w niedzielę od 9,00 do 20,00. Codziennie rano można się zaopatrzyć w świeże pieczywo,
  • sklep żeglarski,
  • toalety i prysznice,
  • darmowe WiFi,
  • stacja paliw  – bardzo oblegana w piątki wieczór w sezonie,
  • duży płatny parking  – współdzielony z mariną SCT. Cena tygodniowego postoju wynosi 456 kun (60 EUR), cena za dzień 76 kun, godzina 10 kun, gratis postój do 20 min (ceny z kwietnia 2019). Płatność gotówką w kunach.

W marinie ma swoje bazy wiele firm czarterowych m.in. Pitter Yachtcharter, Dalmatia Charter, Ultra, Way Point itp.

Jeżeli nie czarterujemy jachtu z mariny ACI Trogir, a jedynie chcemy zatrzymać się w niej na jedną noc podczas naszego rejsu, pamiętamy, że ceny postoju w sezonie czyli od 1 czerwca do 30 września są wyższe w soboty i niedziele.

Plan mariny ACI w Trogirze

Jak dojechać

Samolotem: marina ACI leży niespełna 6 km od portu lotniczego w Splicie. Po wylądowaniu najlepiej wsiąść do taksówki lub zamówić ubera.

Samochodem: jeżeli z Polski do Chorwacji jedziemy własnym transportem, najlepiej skorzystać z autostrady A1 kierunek Split. Po minięciu Sibenika, 30 km dalej, należy zjechać z autostrady na zjeździe Prgomet, a następnie kontynuować trasę w kierunku Trogiru. W mieście należy skręcić w prawo, przejechać przez kanał, okrążyć Stare Miasto i wjechać na most. Następnie zjechać z mostu w prawo. Po około 200 metrach skręcić ponownie w prawo w wąską uliczkę (oznaczona jest między innymi drogowskazami do firmy Angelina YachtCharter). Na jej końcu znajduje się duży, płatny parking wspólny dla gości mariny ACI i Mariny STC.

 

Marina ACI w Trogirze przed burzą

Gdzie popłynąć w rejs z Trogiru

Centralne położenie Trogiru, a tym samym mariny ACI, sprawia, że możemy nasz rejs łatwo dostosować do warunków pogodowych, a przede wszystkim kierunku wiatru. Najczęściej żeglarze decydują się odwiedzić wyspy środkowej Dalmacji, a w szczególności Hvar, Korculę i Vis. Cześć z nich wybiera bardziej ambitną trasę  i obiera za cel leżący na południu Dubrovnik. Jeszcze inni kierują się na północ w kierunku Parku Narodowego Kornati lub Parku Narodowego Rzeki Krka. Żeglarze chętnie wybierają Trogir jako punkt startowy swoich rejsów.

Gdzie zrobić zakupy i gdzie dobrze zjeść

Zakupy możemy zrobić (nawet w niedzielę) w marinie, ale sklep jest niewielki a ceny stosunkowo wysokie. Po wyjściu z mariny, kierując się w stronę mostu zobaczymy po prawej stronie dużą piekarnię czynną 24h. To dobre miejsce, aby kupić pieczywo, słodkie bułki, tradycyjny burek czy mini pizzę (my zatrzymujemy się tutaj zwykle w drodze powrotnej do Polski, bo wyjeżdżając skoro świt możemy zawsze liczyć na świeże wypieki, a przy okazji również zimne napoje).

Bardzo atrakcyjny targ warzywno-owocowo-kwiatowy położony jest przed mostem łączącym wybrzeże ze Starym Miastem. Po drugiej stronie ulicy znajduje się targ rybny. Planując większe zakupy należy wziąć pod uwagę, że miejsce to leży ponad kilometr od portu – przydadzą się w więc duże torby/plecaki  i chętna do dźwigania załoga;-)

Ceny w restauracjach na Starym Mieście w Trogirze należą do wysokich, a jakość nie zawsze odpowiada cenie. Jak do tej pory najsmaczniej zjedliśmy w Alka Restaurant. Jeżeli do Trogiru przyjeżdżamy samochodem, zwykle podjeżdżamy do leżącej 13 km od Trogiru (droga w kierunku Kasteli) restauracji Baletna Skola. Duży wybór dań, bardzo smacznie i niedrogo. To miejsce zdecydowanie polecamy. Podobnie jak leżącą poza Trogirem, ale bliżej – bo naprzeciwko Mariny Baotić, restaurację Barba.

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Marina Kornati Marina Sangulin Biograd na Moru Chorwacja

Chorwacja

Marina Kornati i Marina Sangulin – Biograd na Moru

Biograd na Moru to nie tylko znana miejscowość turystyczna ale również mekka żeglarzy. W mieście obok kilku portów rybackich i... więcej »

zobacz więcej
jachty marina punat z drona

Chorwacja

Marina Punat na wyspie Krk

Położenie Marina Punat leży w głębokiej zatoce na południowym brzegu wyspy Krk, nieopodal miejscowości Krk. Jest bardzo dobrze chroniona przy... więcej »

zobacz więcej
Wyspa Żirje Chorwacja

Chorwacja

Żirje

Wyspa Żirje jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą Archipelagu Sibenickiego. Często odwiedzana przez żeglarzy płynących w stronę Parku Narodowego Kornati.... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru