Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Korčula

Korčula to jedna z największych z chorwackich wysp, szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Wyspa dostarcza turystom wielu niespodzianek, piękna przyrody, malowniczego życia wśród tamtejszych mieszkańców. Ślady kultury i cywilizacji greckiej i rzymskiej są widoczne praktycznie wszędzie.

Położenie

Wyspa leży wśród wielu rozlewisk i urzekających zatok. Od strony północnej wyspy, stosunkowo łatwo dostępnej i niskiej, położone są porty Korčula, Banja, Račišće, Vrbovica, Babina, Prigradica. Na południowej, bardziej stromej części wyspy znajdziemy wiele malowniczych zatok i przystani: Zavalatica, Rasohatica, Orlanduša, Pavja Luka, Pupnatska Luka, Priżba, Grščica. Najwięcej zacumowanych jachtów zobaczymy w zatoce Vela Luka na samym krańcu zachodniej części wyspy.

Początki turystyki na Korčuli sięgają końca XIX wieku. Pierwsze kąpielisko powstało w 1904 roku. Dynamiczny rozwój współczesnej turystyki przypada na lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze hotele, domy wczasowe i inne obiekty turystyczne. Dzisiaj wyspa Korčula to połączenie przepięknej przyrody, czystego powietrza i morza, tysiącletniej kultury i historii oraz nowoczesnej turystyki. Urocze plaże i zatoki, lecznicze błoto, luksusowe hotele i ośrodki wczasowe, pachnące lasy sosnowe, gaje oliwne i winnice, prastare rezydencje letniskowe czynią z wyspy atrakcyjne miejsce nie tylko na wakacje.

Miasto Korcula

Jeśli nasz rejs przebiega przez półwysep Pelješac, to wyspa Korčula przywita wrotami do miasta Korčula. Miasto porównywane jest do Trogiru, a często mówi się o nim, że jest miniaturą Dubrovnika. Rozkład ulic (jedna główna i odchodzące na boki pozostałe) przypominają rybi szkielet. Ozdobą wielu ulic są charakterystyczne muzyczne detale – to jedna z wyspiarskich tradycji.
Miasto zachwyca fortyfikacjami i wprawia w zdumienie potęgą murów obronnych. Otoczoną piętnastowiecznymi murami starówkę uzupełniają liczne baszty, jak Tiepolo, Balbi. Główne wejście stanowi zdobiona weneckimi herbami brama Veliki Revelin.

Środek miasta wyznacza plac Św. Marka (Trg sv. Marka) z wniesioną w XV w. katedrą. Warto ją zwiedzić chociażby ze względu na przepiękny rzeźbiony fryz z motywami zwierząt. Inne atrakcje architektury miasta to gotycki pałac Arneri, renesansowy Gabrielis, kościół św. Piotra (crkva sv. Petra) oraz wzniesione w XII w. fortyfikacje z barokowym łukiem triumfalnym.

Miasto ma też swoją legendę. Według niej w Korculi urodził się słynny podróżnik Marco Polo. O prawdziwości tego zdarzenia ma świadczyć liczna grupa mieszkańców, która nosi nazwisko Polo. W mieście znajdziemy poświęcone jemu niewielkie muzeum.

Autor: Katarzyna Domańska


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

keja w marinie palmiżana aci

Chorwacja

Pakleni Otoci i marina ACI Palmiżana

Pakleni Otoci Pakleni Otoci to wyjątkowej urody archipelag około 10 wysp położonych naprzeciwko Hvaru, z czego największe to Sv. Klement... więcej »

zobacz więcej
Trogir

Chorwacja

Trogir

Jeśli lubisz błąkać się po wąskich, kamiennych uliczkach, odkrywać ślady przeszłości w starych budynkach i podziwiać znakomicie zachowane średniowieczne budowle... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Primosten

Chorwacja

Primošten

Położone w połowie drogi między Sibenikiem a Trogirem, jest jednym z piękniejszych miasteczek Dalmacji. Stare miasto usytuowane jest na niewielkim... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru