Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Premuda

Premuda jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu zadarskiego. Jest niewielka – ma niespełna 10 km2, ale jej zachodni brzeg pełen jest pięknych i dzikich zatok, idealnych do cumowania.

W miejscowości Premuda

Na wyspie znajduje się tylko jedna miejscowość – Premuda licząca blisko 80 mieszkańców. Ciągnie się ona od zatoki Krijal, aż na szczyt wzniesienia. To właśnie tutaj położona jest większość domów i centrum miejscowości.

Mieszkańcy Premudy utrzymują się głównie z rybołówstwa, uprawy oliwek oraz turystyki  – w ostatnim czasie powstało tu wiele apartamentów i pensjonatów. Na rozwój turystyki znaczący wpływ miało pobudowanie nabrzeża promowego. W sezonie regularne połączenia z Zadarem i Mali Losinj umożliwiają napływ turystów, również tych jednodniowych.  Mimo to wyspa zachowała swój unikalny charakter i należy do wyjątkowo cichych i spokojnych miejsc.

W Zatoce Krijal znajduje się port promowy oraz w sąsiedztwie kościoła niewielki port rybacki.  Jest on zazwyczaj zajęty, a głębokość 1-2 metrów skutecznie ogranicza możliwości cumowania. Przy silnych zachodnich wiatrach oraz gdy wieje jugo przed portem występuje fala.

Tuż obok portu rybackiego znajdziemy mały sklep – czyny od 8.30 do 12.00 i od 18.00 do 20.00, a kawałek daje dwie dobre restauracje specjalizujące się w rybach i owocach morza: Masarine (leżąca bliżej kościoła) oraz Grmalj. W obu można zamówić dania spod peki, pod warunkiem, że zrobimy to z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Po zachodzie słońca uwaga na komary.

Na koniec warto dodać, że pod wyspą Premuda, na głębokości 30m ukryty jest ciąg jaskiń zwanych Katedra. To jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania w Chorwacji.

Premuda – boje dla żeglarzy

Premuda jest często odwiedzana przez żeglarzy. Z myślą o nich, na wysokości zatoki Krijal powstało wiele boi. W 2018 roku ponad 40 boi zostało ustawionych w kanale między bezludną wyspą Masarine, a zachodnim brzegiem Premudy, z szerokim przejściem dla przypływającego rano promu. Boje wyglądały na nowe i były dość szeroko ustawione. Cena 20 HRK/m jachtu. W cenie wywóz śmieci. Cumując w Premudzie możecie mieć problem z zasięgiem.

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Marina ACI Piśkiera Kornaty

Chorwacja

Marina ACI Piskera

Marina położona jest na niewielkiej, niezamieszkałej wyspie Vela Panitula, leżącej w południowo zachodniej części Kornatów, tuż obok wyspy Piskera. Marina... więcej »

zobacz więcej
Marina Kornati Marina Sangulin Biograd na Moru Chorwacja

Chorwacja

Marina Kornati i Marina Sangulin – Biograd na Moru

Biograd na Moru to nie tylko znana miejscowość turystyczna ale również mekka żeglarzy. W mieście obok kilku portów rybackich i... więcej »

zobacz więcej
Marina Mandalina - Šibenik z lotu ptaka

Chorwacja

Marina Mandalina Sibenik

Położenie Marina Mandalina położona jest między Zadarem a Trogirem, w jednym z najpiękniejszych zakątków chorwackiego wybrzeża. Wybudowana w naturalnej zatoce,... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru