Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Po egzaminie na patent Voditelj Brodice

Krótka relacja Szymona po egzaminie na patent Voditelj Brodice w październiku 2022 r., prowadzonym na jachcie Bavaria 37 s/y Kalispera.

Instruktor i szkolenie

O instruktorze Mariuszu Piechniku: Same pozytywy, bardzo doświadczony kapitan. Doskonale wyćwiczył naszą grupę w manewrowaniu jachtem, jednocześnie komentując wszelkie uchybienia w sposób, który utrwali się w pamięci zarówno „nieszczęśnika”, który popełnił błąd, jak i pozostałych kursantów, którzy wcześniej zrywali boki i karnie czekali na swoją ocenę.

z kapitanem Mariuszem na jachcie bavaria 38 kalispera

W efekcie szybko i dobrze przećwiczyliśmy manewry: stawanie w porcie przy różnych wiatrach, stawanie w porcie przy pomocy kotwicy, longside i odejście dziób/rufa z różnymi wiatrami, płynięcie nocą pod żaglami w ciasnym przejściu i gwałtownie spadającej głębokości.

Pełen humoru, opanowany, dostosowuje się do oczekiwań grupy w zakresie rytmu szkolenia, jak i imprezowania. Bardzo otwarty, chętnie dzielił się opowieściami ze swoich rejsów po świecie.

voditelj brodice kąpiel w morzu

Rezultat kursu: 100% osób zdało egzamin i jednocześnie czuło się gotowym, by samodzielnie wyczarterować łódkę.

Formalności przed egzaminem

Najlepiej płacić zbiorowo – 1 przekaz na 6 osób. Druki można wypełnić na poczcie w Biogradzie wg wzoru poniżej (na poczcie, gdyż w trakcie wypisywania od razu robi się kopia, którą należy załączyć do wniosku).

druk wpłaty na patent vb

W październiku 2022 r. płaciliśmy za egzamin 820 HRK / os. W przyszłym sezonie kwota ta na pewno się zmieni, ponieważ Chorwacja wprowadza EUR.*

*W sezonie 2023 – po wprowadzeniu euro – cena egzaminu 109 EUR.

Wniosek o egzamin składa się w kapitanacie (Gaženička cesta 28c, 23000, Zadar, Kroatien w Lucka kapetanija Zadar) + 2 fotografie + kopia dowodu/paszportu + potwierdzenie przelewu.

wniosek o patent Voditelj Brodice

Egzamin na patent Voditelj Brodice

Egzamin na patent Voditelj Brodice jest tylko teoretyczny. Wnioski składa się najlepiej w piątek rano przed godziną 10:00.

Egzamin jest od godziny 15:00, ale warto być na miejscu co najmniej 15-30 minut wcześniej. Trzeba się odnaleźć na liście w jednym z 2 budynków – odległość między nimi to kilkaset metrów.

kapitanat Zadar tablica informacyjna

Lista podchodzących do egzaminu jest układana wg nazwiska w kolejności alfabetycznej, ale per pokój, więc idzie szybko i nie ma sensu być dużo wcześniej, aby później długo nie czekać.

tablica informacyjna Voditelj Brodice

Wchodzi się pojedynczo. W środku znajduje się 3 egzaminatorów. Siada się na krześle obrotowym przed komisją i… odpowiada na pytania zadawane kolejno.

Nawigacja – pierwszy egzaminujący

Kapitan od lewej łamaną polszczyzną zapytał o współrzędne punktu, który wskazał palcem na mapie. Trudność: punkt, który wybrał był kilka długości trójkątów od skraju mapy i trzeba było odpowiednio przenieść pomiar, pokazując prace trójkątami nawigacyjnymi i podać właściwe współrzędne szerokości i długości geograficznej.

przykładowa mapa na egzamin Vodtielj Brodice

Kolejne pytanie. Na mapie była już wyrysowana linia kursu.”Podaj kierunek, na jaki należy płynąć.” – praca z trójkątami nawigacyjnymi.

Następnie pytania o rzeczy na mapie. Pokazuje palcem na symbol i pyta: Co to jest?” Ja miałem odosobnione niebezpieczeństwo (2 kule), kardynałkę południową (dwa stożki na dół) i skałę niebezpieczną dla żeglugi (krzyżyk).

Jak się odpowie poprawnie, zaczyna pytać drugi kapitan.

Światła – drugi egzaminujący

Egzaminator rzuca kartę ze światełkami na stół i pyta, co to jest np. statek żaglowy od dziobu, statek motorowy w drodze, statek rybacki trałujący etc. – w naszym dniu wszyscy dostali głównie widok od dziobu.

Po udzieleniu odpowiedzi, dołącza trzeci egzaminator.

Prawo drogi – trzeci egzaminujący

Dwie motorówki płyną kursem zbieżnym. Która ma pierwszeństwo?” – odpowiedź: z prawej (lub pokazuje się na statek).

Płynie statek żaglowy i motorówka. Kto ma pierwszeństwo?” – odpowiedź: żaglowy.

Płynie statek rybacki i żaglowy. Kto ma pierwszeństwo?” – odpowiedź: rybacki.

Płyniesz motorówką i chcesz płynąć w ślizgu. W jakiej odległości od brzegu?” – odpowiedź: 300 m.

Na statku wybucha pożar. Masz radio. Procedura?” – odpowiedź: Załoga przystępuje do próby ograniczenia pożaru, a w tym czasie telefon na 195 i przez radio Mayday, wg formułki z książki.

„Ok, dziękuję, możesz wyjść.”

Parę minut późnij wołają po nazwisku i wręczają patent.

załoga po egzaminie

Podsumowanie wydatków do kasy pokładowej

Podczas naszego rejsu trzymałem kasę pokładową. Od 6 osób zebrałem po ok. 1770 HRK. Kwota pokryła zakupy wspólne, opłaty portowe, paliwo, dwa wyjścia do restauracji (Peka w Vel Iż) oraz ostatnią imprezę/kolację w Biogradzie i sporadyczne piwka/lody dla wszystkich. Gdy chodziliśmy do restauracji, generalnie była zasada, że każdy płaci za siebie, z czego ja płaciłem zawsze za kapitana z kasy pokładowej.

szkolenie na patent Voditelj brodice

 

 

Posty w kategorii

Moja przygoda the tall ships races

The Tall Ships Races 2013

 5.07.2013 Wszystko zaczęło się 5 lipca, chwilę po 15:00 wyruszyłam w kolejną podróż- kierunek:... więcej »

zobacz więcej
posiłek na jachcie w drodze

Relacja z rejsu Biograd-Wenecja-Biograd

Relacja z jesiennego rejsu po Adriatyku: 10 dni, ponad 350 Mm i dwa jachty... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Sukosan

Jak zostałem „ADMIRAŁEM” – rejs w Chorwacji

Po raz kolejny wyczarterowałem poprzez PUNT tym razem pięć jachtów w Sukosanie od Adriatyk Charter,były... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru