Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marina Dalmacija Sukosan

Marina Dalmacija w Sukosan koło Zadaru jest największą mariną w Chorwacji. W 2012 roku została przejęta przez turecką firmę Doğuş Group, która włączyła ją do międzynarodowej sieci D-Marin. Poczynione w ostatnich latach inwestycje sprawiły, że jest to jedna z najnowocześniejszych i komfortowych marin w basenie Morza Śródziemnego. Czarter jachtu z tego portu to prawdziwa przyjemność. W Chorwacji do sieci D-Marin należy również Marina Mandalina w Sibeniku oraz kameralna Marina Borik w Zadarze.

Położenie

Marina Dalmacija leży w centrum dalmatyńskiego wybrzeża, w niewielkiej miejscowości Sukosan, niespełna 10 km od Zadaru. Do międzynarodowego lotniska w Zadarze, które w okresie wakacyjnym obsługuje około 50 lotów dziennie, dzieli ją dystans 8 km. Równie łatwo dotrzeć można do niej drogą lądową. Jadąc autostradą A1 należy wybrać zjazd nr 18 na Zemunik Gornji, aby po 15 minutach znaleźć się na miejscu. W marinie, bezpośrednio przy pirsie nr. 4, znajdziemy przystanek firmy autokarowej Retman organizującej transport z Polski do Chorwacji. Więcej szczegółów na temat tej formy transportu można znaleźć tutaj.

Marinę Dalmacija warto wybrać za punkt startowy nie tylko ze względu na łatwość dotarcia z Polski, ale również ze względu na liczne warianty tras rejsu. To najlepsze miejsce na wynajęcie jachtu, gdy planujemy odwiedzić wyspy północnej Dalmacji lub Kvarneru, a także popłynąć do Parku Narodowego Kornati (14 Mm) lub Teleścica (11 Mm). Z Mariny Dalmacija można również wybrać się na południe w kierunku Sibenika i Trogiru. Od Parku Narodowego rzeki Krka dzieli nas dystans 32 Mm. Zobacz nasze propozycje tras rejsów z Sukosan.

Marina Sukosan mapa

Udogodnienia

Marina Dalmacija została wybudowana w naturalnej, bezpiecznej zatoce. Zajmuje powierzchnię 35 hektarów (!). Na żeglarzy czeka 1200 miejsc na wodzie z muringami, dostępem do wody i prądu oraz pełną infrastrukturą sanitarną, plus dodatkowo 500 miejsc na lądzie. Marina robi imponujące wrażenie, szczególnie podczas pierwszej wizyty. Mijając kolejne pirsy odnosi się wrażenie, że las masztów nigdy się nie skończy. Głębokość przy wejściu do mariny wynosi od 5 do 8 metrów, w centralnej części zatoki spada do 3 m.

Marina Sukosan Asta

Do mariny prowadzą dwa wjazdy. Jeden centralny, zlokalizowany w południowej części mariny, przy głównej drodze dojazdowej oraz drugi w części północnej. Wjeżdżając na teren mariny należy pobrać bilet parkingowy. Miejsca parkingowe znajdują się w niewielkiej odległości od pirsów. Łącznie jest ich 1200. Dodatkowo znajdziemy tu 335 miejsc garażowych. Cena za parkowanie naziemne wynosi ok. 70 Eur za tydzień.

W porcie znajduje się blisko 40 pirsów, część z nich przeznaczona na postój superjachtów, nawet do 80 m długości. Początkujący skipperzy bardzo sobie chwalą duże odległości między pirsami, co znacznie ułatwia wykonywanie manewrów portowych. Firmy czarterowe usytuowane są na końcu mariny, w jej północnej części. Wśród nich znajdziemy m.in.: Adriatic Charter, Angelina Yachtcharter, Asta Yachting, Burin Yachting, Inter Yachting, Kroki, Master Yachting, Navigo, Reful Yachting. Flota czarterowa obejmuje łącznie ok. 400 jachtów jest, więc w czym wybierać.

Na żeglarzy czeka wiele udogodnień. Znajdziemy tu czyste i bardzo przestronne sanitariaty. Jest ich naprawdę dużo – jak w żadnej innej marinie w Chorwacji. Tuż obok mamy pralnię. Usługa prania, suszenia i prasowania nie trwa dłużej niż 4 godziny.

Marina Sukan łazienki

Niedaleko położony jest również kantor, bankomat i sklep. Supermarket nie jest zbyt duży, ale z pewnością wystarczający aby zrobić zakupy na początek rejsu. Czynny 7 dni w tygodniu. W sezonie (od 1 czerwca) od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-21:00 w weekend 06:30 – 22:00.

Stacja benzynowa mieści się w marinie przy pirsie nr 1 i pracuje w godzinach 8:00-20:00.

Cały obszar mariny jest monitorowany.

Gdzie dobrze zjeść

Na terenie mariny, tuż obok pirsów czarterowych, położona jest restauracja Gajeta. Czekając na przejęcie jachtu można zamówić tu lokalne piwo i frigane ligne (smażone kalmary), tak na dobry początek rejsu 🙂 Przy pirsie 20 znajduje się również nieduża restauracja Ferata, a obok głównego wjazdu do mariny, w szklanym budynku otoczonym wodą, mieści się przyjemny bar.

Marina Sukosan kawiarnia

Od niedawna na terenie mariny działa Portus Beach Club położony przy plaży na półkolistym półwyspie. Nowocześnie zaprojektowany bar, restauracje z komfortowo urządzonymi wnętrzami, plac zabaw dla dzieci oraz designerskie altany na pomoście wychodzącym w morze – wszystko to wygląda bardzo zachęcająco. Serwowane są tutaj śniadania, lekkie posiłki oraz szeroki wybór napojów. Jeśli zatem przyjedziecie do Sukosan wcześnie i musicie sporo czekać na przejęcie jachtu – to jest miejsce, które może Wam się spodobać.

Portus Beach Club Marina Dalmacija Sukosan
/źródło: http://www.d-marin.com/

 

Jeśli szukacie natomiast dobrej restauracji na pożegnalną (lub powitalną) kolację rekomendujemy wizytę w Sukosan. Polecamy:

Hotel u Joso – zaraz po wyjściu z mariny po drugiej stronie ulicy. Miejsce nie wygląda atrakcyjnie ale jedzenie i obsługa jest na wysokim poziomie. Restauracja jest czynna przez cały rok i bardzo często stołują się tutaj miejscowi. Kto chce spróbować tradycyjnej chorwackiej kuchni będzie zadowolony.

Konoba Kod Guste położona nad brzegiem morza na Starym Mieście w Sukosan. To spory kawałek drogi z mariny, dlatego lepiej podjechać tu samochodem. Konoba jest bardzo popularna wśród żeglarzy, rekomendujemy wcześniejsze zarezerwowanie stolika. Zjemy tu zarówno świetne owoce morza jak i wyśmienite steki. Domowej roboty makarony ucieszą dzieci.

Jeśli nie znajdziemy miejsca w Konobie Kod Guste proponujemy udać się do Konoby Kaleta schowanej tuż obok, w wąskiej uliczce. W klimatycznych wnętrzach otrzymamy smaczny posiłek za rozsądną cenę.

Ciekawostki

D-Marin Dalmacija spełnia najwyższe międzynarodowe standardy zarządzania środowiskiem i od 2000 roku otrzymuje prestiżowe wyróżnienie – niebieską flagę.

W 2015 roku marina zdobyła prestiżową nagrodę “The Tourism Flower – Quality for Croatia“ dla najlepszej mariny w Chorwacji w kategorii duże mariny.


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Chorwacja Primosten

Chorwacja

Primošten

Położone w połowie drogi między Sibenikiem a Trogirem, jest jednym z piękniejszych miasteczek Dalmacji. Stare miasto usytuowane jest na niewielkim... więcej »

zobacz więcej
Sibenik

Chorwacja

Sibenik

Położenie miasta Miasto szczególnie atrakcyjnie prezentuje się od strony wody lub w blasku wieczornych świateł. Strategiczne położenie pomiędzy Parkiem Narodowym... więcej »

zobacz więcej
Park Narodowy Kornati

Chorwacja

Park Narodowy Kornaty

Park Narodowy Kornaty to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji i miejsce ze wszech miar wyjątkowe. Mówi się o nim... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru