Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Milna

Milna mieści się w jednej z najlepiej chronionych od wiatrów zatok na wyspie. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz wędkowania. Okoliczne plaże otoczone z jednej strony wodami o turkusowym odcieniu, z drugiej lasami sosnowymi, są wymarzonym miejscem dla osób szukających wytchnienia od gwaru i stresu życia codziennego.

Milna – historia miasta

Historia tego zakątka sięga XVI w., kiedy to szlachecka rodzina Ciernić wybudowała twierdzę oraz kościół. Spacerując pomiędzy wąskimi uliczkami Milny warto również odwiedzić parafialny Kościół Matki Bożej Zwiastującej z końca XVIII w.. W jego wnętrzach znajdują się cenne malowidła oraz podobizna patrona miasteczka św. Klemensa. Widokówki z Milny najczęściej przedstawiają fasadę kościoła parafialnego Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz dwie stojące przed nim palmy. W jego wnętrzu szczególnie wyróżnia się nastawa ołtarzowa, uważana za najpiękniejszą na całej wyspie, oraz płyta nagrobna wyrzeźbiona przez chorwackiego rzeźbiarza Ivana Rendića. Z całą pewnością na liście trzeba zobaczyć w Milnie powinna znaleźć się Anglišćina – imponująca budowla charakteryzująca się małymi i nielicznymi oknami w masywnych murach (Jej pochodzenie nie jest do końca znane. Lokalni mieszkańcy nazywają ją Anglišćina, ponieważ, jak mówi legenda, mieszkał tu niegdyś angielski lord).

W XIX w. Milna była znaczącym ośrodkiem przemysłu stoczniowego, głównie wykonując charakterystyczne drewniane łodzie dalmatyńskie bracery. Ich nazwa pochodzi od włoskiej nazwy wyspy Brač – Brazza. Do dzisiaj wzdłuż nabrzeża dominują domy armatorów z XVIII i XIX w., których żaglowce pływały po licznych morzach i oceanach.

Udogodnienia dla żeglarzy

Na żeglarzy czekają w Milnej aż trzy mariny (!).

Marina ACI Milna

W samym centrum miasta znajduje się Marina ACI Milna, która posiada 170 miejsc z muringami oraz kantor, bankomat, restaurację, kawiarnię, wypożyczalnię samochodów oraz skuterów, sklep spożywczy, stację paliw oraz szkołę nurkowania.

Stacja paliw czynna: lipiec-sierpień 7:00-19:00 Pn-Sob, 7:00-13:00 Nd, po sezonie 7:00-13:00 Pn-So

Kontakt:
Tel. 021/ 636 3066-272 (0)21 636-272
Email: m.milna@aci-club.hr
www.aci-marinas.com

Nauticki Centar Milna

Trochę dalej, obok przetwórni rybnej położona jest Marina Nauticki Centar Milna gdzie znajdziemy muringi, nowoczesne sanitariaty, prąd i wodę.

Kontakt:
+385914000487
www.yachtclubmilna.com

Marina Vlaska

Ostatnia przystań Marina Vlaska leży w niewielkiej zatoce przed Milną. Przygotowana na przyjęcie 70 jachtów o długości nie większej niż 15m. Na miejscu prąd, woda, sanitariaty.

Kontakt:
Tel/Fax.+385(0)21–636247
milna@marinavlaska.com
http://marinavlaska.eu

Latem w Milnie odbywają się liczne imprezy promujące lokalną kulturę oraz region. Jedną z najbardziej popularnych jest „Wieczór rybacki”, podczas którego można obejrzeć występy tancerzy, posłuchać miejscowych chórów oraz skosztować tradycyjnych potraw – typowych specjałów kuchni dalmatyńskiej.

Wokół Milnej

Na południowy wschód od Milnej znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji wyspy – Pustelnia Blaca. Wybudowana została przez mnichów szukających schronienia przed Turkami, którzy w XVII w. opanowali całe Bałkany. Do Pustelni można dostać się jedynie od strony morza, co stanowi dodatkową atrakcję. Jacht zostawiamy zakotwiczony w zatoce, a następnie wspinamy się na wysokość 250m, gdzie znajduje się klasztor-muzeum. Droga nie jest trudna, można pokonać ją razem z dziećmi, ale warto zabrać ze sobą wodę. Ciekawostką jest fakt, że mnisi żyli w Pustelni niezależnie od zewnętrznego świata przez około 400 lat (Opuścili Pustelnię po II wojnie światowej). Klasztor był samowystarczalny, a produkowane w nim wino oraz oliwki były tak doskonałej jakości, że eksportowano je nawet do Wenecji.


Przejdź do sekcji


Milna

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Chorwacja Hvar

Chorwacja

Hvar

Wyspa Hvar zwana  królową wśród dalmatyńskich wysp. Hvar to najdłuższa wyspa Chorwacji (68 km), „tonąca w słońcu” (słońce świeci tu... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Korcula

Chorwacja

Korčula

Korčula to jedna z największych z chorwackich wysp, szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Wyspa dostarcza turystom wielu niespodzianek,... więcej »

zobacz więcej
Zatoka Brgulje wyspa Molat

Chorwacja

Brgulje – wyspa Molat

Bardzo popularne kotwicowisko w głębokiej zatoce na wyspie Molat. Dobrze chroni przed wszystkimi wiatrami za wyjątkiem południowych. Głębokość 4-6 metrów.... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.