Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Milna

Milna mieści się w jednej z najlepiej chronionych od wiatrów zatok na wyspie. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz wędkowania. Okoliczne plaże otoczone z jednej strony wodami o turkusowym odcieniu, z drugiej lasami sosnowymi, są wymarzonym miejscem dla osób szukających wytchnienia od gwaru i stresu życia codziennego.

Historia miasta

Historia tego zakątka sięga XVI w., kiedy to szlachecka rodzina Ciernić wybudowała twierdzę oraz kościół. Spacerując pomiędzy wąskimi uliczkami Milny warto również odwiedzić parafialny Kościół Matki Bożej Zwiastującej z końca XVIII w.. W jego wnętrzach znajdują się cenne malowidła oraz podobizna patrona miasteczka św. Klemensa. Widokówki z Milny najczęściej przedstawiają fasadę kościoła parafialnego Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz dwie stojące przed nim palmy. W jego wnętrzu szczególnie wyróżnia się nastawa ołtarzowa, uważana za najpiękniejszą na całej wyspie, oraz płyta nagrobna wyrzeźbiona przez chorwackiego rzeźbiarza Ivana Rendića. Z całą pewnością na liście trzeba zobaczyć w Milnie powinna znaleźć się Anglišćina – imponująca budowla charakteryzująca się małymi i nielicznymi oknami w masywnych murach (Jej pochodzenie nie jest do końca znane. Lokalni mieszkańcy nazywają ją Anglišćina, ponieważ, jak mówi legenda, mieszkał tu niegdyś angielski lord).

W XIX w. Milna była znaczącym ośrodkiem przemysłu stoczniowego, głównie wykonując charakterystyczne drewniane łodzie dalmatyńskie bracery. Ich nazwa pochodzi od włoskiej nazwy wyspy Brač – Brazza. Do dzisiaj wzdłuż nabrzeża dominują domy armatorów z XVIII i XIX w., których żaglowce pływały po licznych morzach i oceanach.

Udogodnienia dla żeglarzy

Na żeglarzy czekają w Milnej aż trzy mariny (!). W samym centrum miasta znajduje się Marina ACI Milna, która posiada 170 miejsc z muringami oraz kantor, bankomat, restaurację, kawiarnię, wypożyczalnię samochodów oraz skuterów, sklep spożywczy, stację paliw oraz szkołę nurkowania. Trochę dalej, obok przetwórni rybnej położona jest Marina Nauticki Centar Milna gdzie znajdziemy muringi, nowoczesne sanitariaty, prąd i wodę. Ostatnia przystań Marina Vlaska leży w niewielkiej zatoce przed Milną. Przygotowana na przyjęcie 70 jachtów o długości nie większej niż 15m. Na miejscu prąd, woda, sanitariaty.

Latem w Milnie odbywają się liczne imprezy promujące lokalną kulturę oraz region. Jedną z najbardziej popularnych jest „Wieczór rybacki”, podczas którego można obejrzeć występy tancerzy, posłuchać miejscowych chórów oraz skosztować tradycyjnych potraw – typowych specjałów kuchni dalmatyńskiej.

Wokół Milnej

Na południowy wschód od Milnej znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji wyspy – Pustelnia Blaca. Wybudowana została przez mnichów szukających schronienia przed Turkami, którzy w XVII w. opanowali całe Bałkany. Do Pustelni można dostać się jedynie od strony morza, co stanowi dodatkową atrakcję. Jacht zostawiamy zakotwiczony w zatoce, a następnie wspinamy się na wysokość 250m, gdzie znajduje się klasztor-muzeum. Droga nie jest trudna, można pokonać ją razem z dziećmi, ale warto zabrać ze sobą wodę. Ciekawostką jest fakt, że mnisi żyli w Pustelni niezależnie od zewnętrznego świata przez około 400 lat (Opuścili Pustelnię po II wojnie światowej). Klasztor był samowystarczalny, a produkowane w nim wino oraz oliwki były tak doskonałej jakości, że eksportowano je nawet do Wenecji.


Przejdź do sekcji


Milna

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Park Narodowy Kornati

Chorwacja

Park Narodowy Kornaty

Park Narodowy Kornaty to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji i miejsce ze wszech miar wyjątkowe. Mówi się o nim... więcej »

zobacz więcej
Sibenik

Chorwacja

Sibenik

Położenie miasta Miasto szczególnie atrakcyjnie prezentuje się od strony wody lub w blasku wieczornych świateł. Strategiczne położenie pomiędzy Parkiem Narodowym... więcej »

zobacz więcej
Iz

Chorwacja

Veli Iz

Wyspa Iż położona jest pomiędzy Dugim Otokiem a wyspą Ugljan. Mieszkańcy trudnią się tu głównie rybołówstwem i uprawą ziemi. Posiada... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.