Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marina Mandalina Sibenik

Położenie

Marina Mandalina położona jest między Zadarem a Trogirem, w jednym z najpiękniejszych zakątków chorwackiego wybrzeża. Wybudowana w naturalnej zatoce, na obrzeżach Sibenika, jest bardzo dobrze osłonięta z każdego kierunku wiatru. Aby ją znaleźć należy wpłynąć z morza w porośnięty karłowatą sosną kanał św. Antoniego, prowadzący do Zatoki Sibenickiej. Miejsce to nie sposób ominąć gdyż strzeże go imponująca, renesansowa twierdza św. Mikołaja, wybudowana przez Wenecjan w celu obrony przed atakami Turków od strony morza – wpisana w 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sibenik ma fascynującą historię. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XI wieku. Nazywane jest miastem Kresimira bo pojawia się po raz pierwszy w statusie chorwackiego króla Petara Kresimira IV. Rządzone w różnych momentach przez Wenecję i Imperium Austro-Węgier zasłynęło zachwycającą architekturą sakralną. Katedra św. Jakuba, wspaniały przykład połączenia stylów: gotyckiego i renesansowego, wzniesiona w całości jedynie z kamienia, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – dowiedz się więcej na temat Sibenika.

Marina Mandalina - Šibenik z lotu ptaka

 

Wyposażenie mariny

Marina Mandalina przygotowana jest na przyjęcie 430 jachtów o długości do 140m. To jeden z nielicznych portów w Chorwacji przyjmujący megajachty. Posiada suchy dok oraz dźwig 50t i 900t. Latem 2015 otwarto tu luksusowy kompleks D-Resort Sibenik z hotelem, willami do wynajęcia, centrum spa oraz Yacht Clubem.

Na terenie mariny, tuż obok pirsów firm czarterowych znajdują się pizzeria Alpha. Pizza jest bardzo smaczna, ale dość droga, za niedużą pizzę trzeba teraz zapłacić ok. 80-1000 Kun.  W niewielkim markecie można kupić świeże pieczywo i zrobić zakupy na jacht. W sezonie sklep czynny jest od 8.00-20.00 również w soboty i niedziele. Kto planuje większe zakupy może również samochodem lub taksówką wybrać się do oddalonego o niecałe 1,5 km centrum handlowego.

W marinie znajdziemy toalety i prysznice. Te zlokalizowane bliżej recepcji mariny (na wysokości pirsu G) są zdecydowanie bardziej nowoczesne i mniej obłożone niż te koło pirsów czarterowych. Obok położona jest pralnia (udostępniana tylko właścicielom jachtów).

Marina Mandalina to również baza kilku firm czarterowych. Szczególnie w soboty, w sezonie panuje tu spory ruch. Część miejsc postojowych np. te przy pirsie B nie posiadają muringów, a jachty cumują do Y-bomów.

W recepcji w marinie można wymienić walutę. Na terenie mariny znajdziemy również bankomat. Wielu ucieszy darmowe WiFi.

Parking w marinie kosztuje 112 Euro/tydzień. Do godziny nie jest pobierana opłata za postój. Jeżeli nasz jacht cumuje przy pirsie A lub B warto poprosić obsługę o otwarcie drugiej bramki, aby na czas wypakowywania bagaży z samochodu podjechać bliżej jachtu.

Pod drugiej stronie zatoki, naprzeciwko mariny znajduje się stacja paliw Lukoil z ośmioma dystrybutorami. Kolejna stacja, również położona niedaleko, znajduje się w porcie w Sibeniku.

Do komunikacji z mariną służy kanał VHF 17.

Marina Mandalina Šibenik

 

Jak dojechać do Mariny Mandalina oraz z mariny do Starego Miasta w Sibeniku:

Marina Mandalina oddalona jest od portu lotniczego w Zadarze o 70 km, oraz taki sam dystans dzieli ją do portu lotniczego w Splicie. Szybenik jest połączony z Zagrzebiem autostradą Zagrzeb – Split i jest to najlepsza trasa dla osób podróżujących z Polski własnym środkiem transportu.  Do Mariny Mandalina możemy również z Polski dostać się autokarem, korzystając z usług profesjonalnej firmy autokarowej Retman – zamów bilet autokarowy do Chorwacji .

Stare Miasto w Sibeniku leży 3 km od Mariny. Mimo że dystans nie jest duży, droga nie należy do atrakcyjnych, dlatego rekomendujemy skorzystanie z jakiegoś środka transportu: regularnie kursujących łodzi (50 kun/osoba), taksówki (40 kun/osoba), komunikacji miejskiej – obok mariny znajduje się  przystanek autobusowy lub własnego samochodu.

Wodna taksówka Leva to solarny katamaran, który kursuje codziennie między 9.00-24.00 pomiędzy mariną a portem miejskim w Sibeniku. Znajdziemy ją pomiędzy keją E i D. Jednorazowo zabiera na pokład 10 pasażerów. Cena za przejazd w jedną stronę wynosi 40-50 kun od osoby (zależy od ilości osób).

Ciekawostki

To pierwsza marina w Chorwacji, która otrzymała prestiżową nagrodę Five Star Diamond Award  przyznawaną przez Amerykańską Akademię Nauk o Gościnności. Przede wszystkim doceniono tu bardzo wysoką jakość świadczonych usług, bogatą infrastrukturę, położenie, kuchnię, czystość i gościnność. Również w rankingu The Yacht Harbour Association, Marina Mandalina zdobyła najwyższą nagrodę – pięć złotych kotwic, jako jedyny port w Chorwacji.

Gdzie warto popłynąć z Mariny Mandalina

Sibenicka część chorwackiego wybrzeża uważana jest za raj dla żeglarzy. To wyjątkowo atrakcyjny obszar,  z największą liczbą wysp i wysepek na całym wybrzeżu Adriatyku. Dodatkowo położony jest między dwoma Parkami Narodowymi: Park Narodowy Kornaty na południu, oddalony od Mariny Mandalina o 20 Mm, oraz Park Narodowy Rzeki Krka leżący w odległości niespełna 14 Mm od mariny.

W marinie można wykupić bilety do Parku Narodowego Kornaty. Nie każdy wie, ale taki bilet kupiony poza parkiem kosztuje 50% mniej niż ten wykupiony „na miejscu”, czyli już podczas pobytu na Kornatach. Bilet można wykupić na 1 dzień, 3 dni lub 7 dni i jego cena uzależniona jest od wielkości jachtu i terminu wizyty w parku. Bilety wystawiane są na konkretny dzień. Przykładowo dla jachtów o długości od 36 do 58 stóp bilet ten kosztuje w szczycie sezonie 2020: 600 kun na 1 dzień, 1600 kun na 3 dni, 2800 kun na 7 dni. Dla porównania bilet 1 dniowy wykupiony na terenie parku to koszt 1200 Kun.– zobacz cennik na rok 2020 do Parku Narodowego Kornati.

Czarterując jacht z Mariny Mandalina możemy popłynąć do leżącej niedaleko, przepięknie położonej, miejscowości  Primosten (11 Mm)  lub dalej do Splitu (38 Mm), czy nawet aż do Dubrownika (127 Mm). Jakikolwiek kierunek obierzemy możemy być pewni, że czeka na nas duża ilość atrakcji.


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Budikovac Blue Lagoon

Chorwacja

Budikovac – blue lagoon

Blue Lagoon na wysepce Budikovac to obowiązkowy punkt programu. Znakomite miejsce na postój i kąpiel w turkusowej wodzie. Jest tu... więcej »

zobacz więcej
keja w marinie palmiżana aci

Chorwacja

Pakleni Otoci i marina ACI Palmiżana

Pakleni Otoci Pakleni Otoci to wyjątkowej urody archipelag około 10 wysp położonych naprzeciwko Hvaru, z czego największe to Sv. Klement... więcej »

zobacz więcej
Pula

Chorwacja

Pula

Usadowiona na południowym wierzchołku Istrii jest uważana za najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. W Puli ożywa Rzymska przeszłość Istrii.... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru