FB YT Instagram Skontaktuj się z nami tel. 22 446 83 80

Marina Mandalina Šibenik

Położenie:

Marina Mandalina położona jest między Zadarem a Trogirem, w jednym z najpiękniejszych zakątków chorwackiego wybrzeża. Wybudowana w naturalnej zatoce, na obrzeżach Šibenika, jest bardzo dobrze osłonięta z każdego kierunku wiatru. Aby ją znaleźć należy wpłynąć z morza w porośnięty karłowatą sosną kanał św. Antoniego, prowadzący do Zatoki Sibenickiej. Miejsce to nie sposób ominąć gdyż strzeże go imponująca, renesansowa twierdza św. Mikołaja, wybudowana przez Wenecjan w celu obrony przed atakami Turków od strony morza – wpisana w tym roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Šibenik ma fascynującą historię. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XI wieku. Nazywane jest miastem Kresimira bo pojawia się po raz pierwszy w statusie chorwackiego króla Petara Kresimira IV. Rządzone w różnych momentach przez Wenecję i Imperium Austro-Węgier zasłynęło fascynującą architekturą sakralną. Katedra św. Jakuba, wspaniały przykład połączenia stylów: gotyckiego i renesansowego, wzniesiona w całości jedynie z kamienia, została wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – dowiedz się więcej na temat Šibenika.

Marina Mandalina - Šibenik z lotu ptaka

 

Wyposażenie:

Marina Mandalina przygotowana jest na przyjęcie 430 jachtów o długości do 140m. To jedyny port w Chorwacji przyjmujący megajachty. Posiada suchy dock oraz dźwig 50t i 900t. Latem 2015 otwarto tu luksusowy kompleks D-Resort Šibenik z hotelem, willami do wynajęcia, centrum spa oraz Yacht Clubem.

Na terenie mariny znajdują się pizzeria Alpha (bardzo dobra pizza!) oraz nieco dalej restauracja Omega – obie czynne przez cały rok. W niewielkim markecie można kupić świeże pieczywo i zrobić zakupy na jacht – w sezonie sklep czynny jest od 8.00-20.00 również w soboty i niedziele. Kto planuje większe zakupy może również samochodem lub taxówką wybrać się do oddalonego o 2 km centrum handlowego.

W marinie znajdziemy toalety i prysznice. Te zlokalizowane bliżej recepcji mariny (na wysokości pirsu G) są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Obok położona jest pralnia (udostępniana tylko właścicielom jachtów).

Marina Mandalina to również baza dla kilku firm czarterowych. Szczególnie w soboty, w sezonie panuje tu spory ruch. Część miejsc postojowych np. te przy pirsie B nie posiadają muringów, a jachty cumują do Y-bomów.

W marinie można wykupić bilety do Parku Narodowego Kornaty. Nie każdy wie ale taki bilet kosztuje 40% mniej niż ten wykupiony „na miejscu”, czyli już podczas pobytu na Kornatach. Bilet można wykupić na 1 dzień, 3 dni lub 5 dni i jego cena uzależniona jest od wielkości jachtu i terminu czarteru. Przykładowo dla jachtów o długości od 36 do 58 stóp bilet ten kosztuje w szczycie sezonie 2017: 540 kun na 1 dzień, 1080 kun na 3 dni, 1620 kun na 5 dni. Dla porównania bilet 1 dniowy wykupiony na terenie parku to koszt 900 Kun.– zobacz cennik na rok 2017 do Parku Narodowego Kornati.

W recepcji w marinie można wymienić walutę. Na terenie mariny znajdziemy również bankomat. Wielu ucieszy darmowe WiFi.

Parking w marinie kosztuje  3 KN/godzinę co daje ok. 70 Euro/tydzień. Do godziny nie jest pobierana żadna opłata za postój. Jeżeli nasz jacht cumuje przy pirsie A lub B warto poprosić obsługę o otwarcie drugiej bramki, aby na czas wypakowywania się z samochodu podjechać bliżej jachtu.

Pod drugiej stronie zatoki, naprzeciwko mariny znajduje się stacja paliw Lukoil z ośmioma dystrybutorami. Kolejna stacja, również położona niedaleko, znajduje się w porcie w Sibeniku.

Do komunikacji z mariną służy kanał VHF 17.

Marina Mandalina Šibenik

 

Komunikacja:

Marina Mandalina oddalona jest od portu lotniczego w Zadarze o 70 km, oraz taki sam dystans dzieli ją do portu lotniczego w Splicie. Szybenik jest połączony z Zagrzebiem autostradą Zagrzeb – Split i jest to najlepsza trasa dla osób podróżujących z Polski własnym środkiem transportu.  Do Mariny Mandalina możemy również z Polski dostać się autokarem, korzystając z usług profesjonalnej firmy autokarowej Retman – zamów bilet autokarowy do Chorwacji .

Stare Miasto w Šibeniku leży 3 km od Mariny. Mimo że dystans nie jest duży, droga nie należy do atrakcyjnych, dlatego rekomendujemy skorzystanie z jakiegoś środka transportu: regularnie kursujących łodzi (50 kun/osoba), taksówki (40 kun/osoba), komunikacji miejskiej – obok mariny znajduje się  przystanek autobusowy lub własnego samochodu.

Wodna taksówka Leva to solarny katamaran, który kursuje codziennie między 9.00-24.00 pomiędzy mariną a portem miejskim w Šibeniku. Znajdziemy ją pomiędzy keją E i D. Jednorazowo zabiera na pokład 10 pasażerów. Cena za przejazd w jedną stronę wynosi 40-50 kun od osoby (zależy od ilości osób).

 

Ciekawostki:

To pierwsza marina w Chorwacji, która otrzymała prestiżową nagrodę Five Star Diamond Award  przyznawaną przez Amerykańską Akademię Nauk o Gościnności. Przede wszystkim doceniono tu bardzo wysoką jakość świadczonych usług, bogatą infrastrukturę, położenie, kuchnię, czystość i gościnność. Również w rankingu The Yacht Harbour Association, Marina Mandalina zdobyła najwyższą nagrodę – pięć złotych kotwic, jako jedyny port w Chorwacji.

 

Gdzie warto popłynąć:

Šibenicka część chorwackiego wybrzeża uważana jest za raj dla żeglarzy. To wyjątkowo atrakcyjny obszar,  z największą liczbą wysp i wysepek na całym wybrzeżu Adriatyku. Dodatkowo położony jest między dwoma Parkami Narodowymi: Park Narodowy Kornaty na południu, oddalony od Mariny Mandalina o 20 Mm, oraz Park Narodowy Rzeki Krka leżący w odległości niespełna 14 Mm od mariny.

Czarterując jacht z Mariny Mandalina możemy popłynąć do leżącej niedaleko, przepięknie położonej, miejscowości  Primošten  (11 Mm)  lub dalej do Splitu (38 Mm), czy nawet aż do Dubrownika (127 Mm). Jakikolwiek kierunek obierzemy możemy być pewni, że czeka na nas duża ilość atrakcji.

Przejdź na stronę>>> Mariny Mandalina w Sibeniku

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

W drodze na Veli Losinj

Chorwacja

Veli Lošinj

Ta niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy należy do archipelagu otaczającego wyspy Cres i Lošinj. Położona jest nad dwiema zatoczkami... więcej »

zobacz więcej
Tribunj

Chorwacja

Tribunj

Urocza wioska rybacka. Stara cześć miasta znajduje się na niewielkiej wyspie połączonej z lądem kamiennym mostkiem. Znajdziemy tu typowe dla... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Skradin

Chorwacja

Skradin

Skradin to niewielka miejscowość położona 8  Mm od Sibenika w dorzeczu rzeki Krka. Jedno z najstarszych miast Dalmacji. Posiada niewielką... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. (+48 22) 446 83 80

fax (+48 22) 894 00 42

 

info(@)punt.pl