Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Sibenik

Sibenik

Położenie miasta

Miasto szczególnie atrakcyjnie prezentuje się od strony wody lub w blasku wieczornych świateł. Strategiczne położenie pomiędzy Parkiem Narodowym Rzeki Krka a Parkiem Narodowym Kornaty sprawia, że Šibenik jest miejscem skąd warto rozpocząć swój rejs.

Co warto zobaczyć w Sibeniku

Wokół Šibenik powstały cztery twierdze. Jako pierwsza została wzniesiona fortyfikacja św. Michała. Znajduje się około 70 metrów na poziomem morza, górując nad Šibenicką starówką. Badania architektoniczne i archeologiczne udowodniły, że już od XI wieku wzgórze, na którym znajduje się obecnie twierdza, było ufortyfikowane. Odnowiona w 2014 r. forteca posiada muzeum i salę koncertową pod gołym niebem. To najlepszy punkt widokowy w Šibeniku i doskonałe miejsce do podziwiania zachodu słońca.

Warownia Barone leży nieopodal, zaledwie 650m dalej. Została wzniesiona w niespełna dwa miesiące przez mieszkańców Šibenika, przerażonych nadciągającą armią Ottomańską.  Pomysłodawcą i osobą nadzorującą realizację projektu był Baron von Degenfeld. To on stanął na czele obrony miasta w 1646 r. i w dużym stopniu dzięki niemu Šibenik nie został zdobyty. Wdzięczni mieszkańcy na jego cześć nazwali twierdzę Barone.

Obie twierdze można zwiedzać przez cały rok kupując jeden bilet. Cena 50 Kun dorośli i 30 Kun dzieci (2017). W zależności od miesiąca twierdze udostępnione są zwiedzającym w godzinach 9.00-17.00 do 21.00.

Inną atrakcyjną warownią jest twierdza św. Mikołaja, zbudowana  w połowie XVI wieku przez Wenecjan w celu ochrony przed tureckimi napadami od strony morza. Oblana z trzech stron wodą robi imponujące wrażenie. To najmocniejsza fortyfikacja na chorwackim wybrzeżu, zbudowana w większości z cegieł, gdyż ten materiał uważany był za najbardziej odporny na działanie kul. Twierdza zawdzięcza swą nazwę od klasztoru benedyktyńskiego św. Mikołaja, który wcześniej znajdował się w tym miejscu. Prowadzi do niej atrakcyjna ścieżka turystyczna wzdłuż kanału św. Antoniego. W lipcu 2017 roku twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najcenniejszym zabytkiem w Šibeniku jest Katedra św. Jakuba wpisana w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla jest trójnawową bazyliką z trzema absydami i kopułą. Wznoszona przez ponad 150 lat umiejętnie łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i renesansowego. Jej wyjątkowość polega na tym, że to największy na świecie kościół zbudowany wyłącznie z kamienia bez użycia jakichkolwiek innych materiałów murarskich. Kamień sprowadzono z pobliskich wysp – szczególnie z wyspy Brać i Krk. Katedra wyróżnia się również wspaniałymi, realistycznymi 72 płaskorzeźbami w absydach przedstawiającymi głowy wybitnych obywateli Šibenika.

Miasto jest tętniącym życiem ośrodkiem artystycznym i kulturalnym. Latem przyjeżdża tu tysiące turystów aby pospacerować  uliczkami starego miasta, popatrzeć z twierdzy św. Michała na zatokę i leżące w oddali morze, odpocząć  nad brzegiem morza czy udać się stąd do Parku Narodowego Rzeki Krka.  Lokalny targ warzywny jest swoistą atrakcją tego miejsca.

Od ponad 50 lat w Šibeniku, pod koniec czerwca, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy. Natomiast na początku września, w przeddzień św. Michała organizowany jest w mieście „Targ średniowiecznego Šibenika” – pokazy starego rzemiosła, występy w strojach z epoki, degustacje lokalnych specjałów.

Zwiedzając Šibenik warto odwiedzić lokalny targ warzywny. Kupimy tu świeże owoce i warzywa, a także oliwę z oliwek i miód.

Gdzie zacumować w Sibeniku

W Šibeniku można cumować  przy kei miejskiej. Znajdziemy tu  kilka miejsc z muringami.  Głębokość ok. 3m. Bywa, że jest tu dosyć głośno. Nie ma prądu, wody ani pryszniców (toalety przy katedrze). Za to bliskie sąsiedztwo Starego Miasta, liczne kawiarnie i bary wynagradzają wszelkie niedogodności.

Kto jednak ceni sobie wygodę i komfort powinien popłynąć na południe do nowoczesnej >>> Mariny Mandalina.  Znajdzie tu pełną żeglarską infrastrukturę. W sezonie wodne taxówki zapewniają transfer między Mariną a Starym Miastem w Šibeniku (50 kun/osoba). Można również skorzystać z komunikacji miejskiej lub taxówek.

Polecane restauracje w Sibeniku

Wyjątkowa pod wieloma względami Konoba / vinoteka  Pelegrini,  położona w cieniu katedry, oferuje dania z najwyższej półki. Oryginalna zastawa, wysublimowane smaki oraz pięknie podane potrawy to wszystko sprawia, że kolacja w tym miejscu to kulinarne przeżycie.  Trzeba liczyć się z wysokimi cenami.

Innym miejscem cieszącym się dobrą sławą jest  Konoba Nostalgija położona niedaleko kei miejskiej. Dania są tu  proste i niewyszukane, można smacznie i niedrogo zjeść.


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Mali Losinj

Chorwacja

Mali Losinj

Mali Losinj to przede wszystkim uroczy port, nad którym góruje charakterystyczna dzwonnica, kolorowe domki z czerwoną dachówką wznoszące się kaskadowo... więcej »

zobacz więcej
Iz

Chorwacja

Veli Iz

Wyspa Iż położona jest pomiędzy Dugim Otokiem a wyspą Ugljan. Mieszkańcy trudnią się tu głównie rybołówstwem i uprawą ziemi. Posiada... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Bisevo

Chorwacja

Biševo – błękitna grota

Wyspa Bisevo ma niespełna 6 km2 i leży 5 Mm od miejscowości Komiża na wyspie Vis.  W okresie zimowym jest... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru