Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marina Zaton

Marina Zaton obok Sibenika to nowa baza firmy Adriatic Charter. We wrześniu 2011r miałem okazję rozpoczynać rejs z tej mariny. Znalazłem tam spokój i ciszę jakiej nie daje chyba żadna marina – baza firm charterowych. Chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami o tym urokliwym miejscu.

Położenie, dojazd

Marina położona jest 19 km od autostrady, najwygodniej jest zjechać zjazdem Pirovac na drogę nr 59. Droga do mariny prowadzi przez centrum miasteczka Zaton. Tą samą drogą jadąc dalej można dojechać do Sibenika (9 km).

Z mariny prowadzi betonowe nabrzeże do centrum Zatonu, odległość ok 900m zachęca do spaceru. W centrum jest kilka knajpek, sklep „Konzum” oraz bankomat. Można też wybrać się samochodem do Sibenika (9 km), droga prowadzi przez dobrze nam znany z innej perspektywy most.

Infrastruktura

Chorwacja Marina Zaton

 

W Zatonie funkcjonuje tylko jedna firma charterowa – Adriatic Charter, oprócz tego stoi kilka statków wycieczkowych typu „Fiszpiknik” oraz kilka prywatnych motorówek otwartopokładowych. Na centralnym miejscu jest duży plac – parking na którym pomieści się wystarczająca ilość samochodów jak na tak małą marinę. Parking jest bezpłatny. Powyżej parkungu jest taras i restauracja, pod tarasem pomieszczenia techniczne, warsztat, magazyn. Restauracji nie udało nam się niestety przetestować ponieważ w miało się tam odbyć wieczorem wesele (!?) Z tego też powodu postanowiliśmy jeszcze w sobotę wypłynąć z Zatonu ceniąc sobie bardziej ciszę i spokój nad pokusą zobaczenia (i wysłuchiwania) Chorwackiego wesela. Szerokie, betonowe nabrzeża odchodzą od parkingu na dwie strony wzdłuż brzegów zatoczki. Nabrzeża są świeżo wybetonowane, z nowymi przyłączami prądu i wody. Niestety beton bardzo mocno pyli i na pokład nieustannie wnosi się biały proszek. Chorwacja Marina Zaton

Pojemność mariny to nie więcej niż 20-30 jachtów. Zachodnie nabrzeże jest w trakcie rozbudowy o pływający pomost, prawdopodobnie w przyszłym sezonie powstanie przy nim dodatkowe kilkanaście miejsc.

Chorwacja Marina Zaton

Marina jest osłonięta od południa wysoką, zadrzewioną skarpą, dzięki temu łatwo można znaleść trochę cienia, nawet tuż przy zacumowanym jachcie. Całość przypomina trochę jeszcze czasy Marszałka Tito. Ale myślę niebawem się tu dużo zmieni.

To co mi się podobało

Chorwacja Marina Zaton

– Plaża przy jachcie
– Możliwość podjechania samochodem pod sam jacht
– Cień
– Brak tłoku, zarówno na parkingu na nabrzeżu jak i w biurze AC czy w łazienkach.

To co mi się nie podobało

Chorwacja Marina Zaton

– Marina wymaga pogłębienia, wszystkie jachty z Zatonu mają długi i nieporęczny trap. Bardzo łatwo podchodząc tyłem uszkodzić ster.
– Pylący beton.
– Kiepski stan sanitarny.

Chorwacja Marina Zaton

 

Podsumowanie.

Cisza, zieleń, cień, dobre osłonięcie od wiatru, małą ilość jachtów do przejęcia a więc i większa szansa wypłynięcia jeszcze w sobotę, darmowy parking. Jednym słowem ja już wiem że tam w przyszłym roku wrócę!!

Wbrew pozorom zresztą Zaton ma dobrą lokalizację, można z niego popłynąć zarówno na północ w kierunku Kornat jak i na południe w kierunku Hvaru czy Korczuli. W bezpośredniej bliskości polecam nabrzeże miejskie w malowniczym Primosten, jest tam teraz już kilkanaście miejsc z muringami i prądem oraz łazienka z prysznicami. Postój we wrześniu 2011 kosztował tylko 26 kun/mb. Warto też stanąć na pierwszy lub ostatni nocleg w zatoce Stupica.


Dowiedz się więcej. Sprawdź oferty czarteru on-line!


Chorwacja Marina Zaton

 

Autor relacji: Marcin Potrzebowski

Zobacz galerię zdjęć z >>> Marina Zaton.

 

 

 

 

Posty w kategorii

Bavaria 45 zimowy rejs

Bavaria 45 zimą – pierwszy rejs

Zimowy przelot z Lublany (Słowenia) do Trogiru (Chorwacja). Był początek grudnia. Kiedy dojeżdżaliśmy późnym... więcej »

zobacz więcej
Escape from Punat. Chorwacja - Pula.

Escape from Punat

To już czwarty rok, kiedy żegluję rekreacyjnie z rodziną i znajomymi po wodach Chorwacji.... więcej »

zobacz więcej
Warsztaty harmonijkowe

Film z warsztatów harmonijkowych pod żaglami zrealizowany dla TVP

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego I edycję międzynarodowych HARMONIJKOWYCH WARSZTATÓW POD ŻAGLAMI, które odbyły... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru