Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak odprawić jacht do Czarnogóry

Aby popłynąć do Czarnogóry musimy dokonać odprawy paszportowej. W tym celu wybieramy jeden z portów celnych w Chorwacji: port Gruz w Dubrowniku lub położony około 8 Mm dalej na południe  – port w Cavtat. Żeglarze na ogół wybierają Cavtat, ze względu na mniejszy ruch.

Odprawa w Chorwacji

Nabrzeże przygotowane do odprawy znajduje się po lewej stronie od wejścia do portu i jest oznaczone dużą, żółtą tablicą z literą Q. Może przy nim cumować jednocześnie 4-5 jachtów. Cumujemy rufą, wcześniej rzucając kotwicę. Gdy jest więcej miejsca można stanąć longside. Jak informowali nasi klienci, latem 2017 zdarzało się, że cumy odbierał na pirsie człowiek, któremu trzeba zapłacić za tę usługę 10 euro. Dla formalności dodamy, że nie ma możliwości odprawienia się, jeśli cumujemy przy innej części nabrzeża lub staniemy na kotwicy. W szczycie sezonu trzeba czekać w kolejce, aż zwolni się miejsce przy pirsie.

Wywieszamy pod salingiem flagę MKS „Q” (cała żółta) – sygnalizując tym samym chęć przystąpienia do odprawy. Załoga zostaje na jachcie (barierki skutecznie otaczają cały pirs odpraw). Skipper udaje się do kapitanatu zabierając ze sobą następujące dokumenty:

 • dokumenty tożsamości załogi (paszporty lub dowody osobiste), ważne aby były to te same dokumenty wskazane na liście załogi,
 • listę załogi
 • uprawnienia żeglarskie skippera
 • dokumenty rejestracyjne jachtu, ubezpieczenie, zezwolenie armatora (właściciela) na opuszczenie przez jacht wód terytorialnych Chorwacji.

Formalności wyglądają następująco:

 1. Udajemy się do kapitanatu gdzie podstemplowują nam kopię listy załogi,
 2. Zanosimy ten dokument  na policję (CUSTOM) wraz z paszportami/dokumentami osobistymi. Po podbiciu dokumentów pieczątkami i zeskanowaniu paszportów/dowodów osobistych dostajemy kopię listy załogi do zaniesienia z powrotem do kapitanatu,
 3. Oddajemy w kapitanacie ostemplowane dokumenty i możemy płynąć.

Jeśli nie czekamy w kolejce na odprawę, wszystkie formalności powinny zająć nam 30 minut. Po dokonaniu odprawy musimy płynąć bezpośrednio i najkrótszą drogą do portu w Czarnogórze aby dokończyć procedurę odprawy. Nie możemy się nigdzie po drodze zatrzymywać – nawet na krótką kąpiel czy posiłek.

Odprawa w Czarnogórze

W Czarnogórze płyniemy prosto do miejscowości Zelenika leżącej między Herceg Novi a Kumbor w Zatoce Kotorskiej. Pirs do odprawy jest dobrze oznaczony. Cumujemy longside do dużych, czarnych odbijaczy. Uwaga: bardzo brudzą burty. Wywieszamy banderkę Czarnogóry, o ile do tej pory tego nie zrobiliśmy. Podobnie jak podczas odprawy w Chorwacji, skipper schodzi na ląd, zabiera wszystkie dokumenty oraz pieniądze, załoga oczekuje na jachcie.

Procedura wygląda następująco:

 1. Udajemy się na policję aby tam zostawić paszporty.
 2. Kierujemy się do kapitanatu – wypełniamy ręcznie listę załogi (zostaje ona ostemplowana i oklejona winietą), wykupujemy winietę.
 3. Ostemplowane kopie listy załog,i które otrzymaliśmy w kapitanacie zanosimy na policję. Odbieramy paszporty. Wracamy na jacht i naklejamy winiety na bom i burtę jachtu.

Jeśli nie mamy banderki Czarnogóry – możemy ją tu nabyć za 10 euro. Odprawa w Zelenice odbywa się w godzinach 7.00-21.00. Zwykle zajmuje około 1-1,5h.

Powrót do Chorwacji wygląda podobnie. Ponieważ jednak nie wnosimy opłat i nie musimy wypełniać ręcznie żadnych dokumentów jest zdecydowanie szybszy.

 

Koszt winiety na jacht w Czarnogórze

jachty od 7 do 12 metrów – 40 euro (tydzień) lub 95 euro (miesiąc)
jachty od 12 do 17 metrów – 120 euro (tydzień) lub 220 euro (miesiąc)

 

Na koniec warto wspomnieć, że formalnie odprawiając się do Czarnogóry obowiązują nas dwa dodatkowe przepisy:

 • – na jachcie powinna znajdować się druga osoba z uprawnieniami żeglarskimi (co-skipper),
 • – wpływając do Czarnogóry trzeba posiadać ponton z silnikiem.

Nie słyszeliśmy o przypadkach ich respektowania. Żaden z naszych klientów nie był proszony o ich udokumentowanie. Natomiast niektóre firmy czarterowe np. Euromarine, w przypadku planowania rejsu do Czarnogóry, wymaga wynajęcia jachtu wraz z silnikiem do pontonu.

Zobacz również: 5 porad dla planujących rejs z Dubrownika do Czarnogóry


Szukasz czarteru w Czarnogórze? Dowiedz się więcej w naszym serwisie:


Jak odprawić się do Czarnogóry

 

 

 

Posty w kategorii

toaleta na jachcie

Toaleta na jachcie morskim

Zapchana toaleta (kingston) może skutecznie popsuć humor całej załodze w trakcie rejsu. Poniżej podpowiadamy... więcej »

zobacz więcej
Jakie uprawnienia żegalarskie są wymagane

Jakie uprawnienia są wymagane, aby wynająć jacht?

CHORWACJA patent żeglarski minimum sternika jachtowego, jachtowego sternika morskiego lub patent motorowodny sternika motorowodnego,... więcej »

zobacz więcej
Porady dla skipperów Czarnogóra

5 porad dla planujących rejs z Dubrownika do Czarnogóry

Sporo żeglarzy czarterujących jacht w Dubrowniku planuje rejs na południe, do Czarnogóry. Jeśli Ty... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.