5 porad dla planujących rejs z Dubrownika do Czarnogóry
14 03 2018
Sporo żeglarzy czarterujących jacht w Dubrowniku planuje rejs na południe, do Czarnogóry. Jeśli Ty również wybierasz się w tym kierunku, zapoznaj się z naszymi poradami:
Co znajdziesz w tym artykule:
1. Uprzedź armatora, że planujesz płynąć do Czarnogóry
Większość armatorów z Dubrowniku, zgadza się na wypłynięcie jachtu do Czarnogóry. Warto jednak, abyś swój zamiar zasygnalizował już podczas rezerwacji jachtu. Pozwoli nam to upewnić się, że jacht jest właściwie przygotowany do czarteru np. posiada ubezpieczenie obejmujące Czarnogórę oraz zgodę właściciela jachtu na opuszczenie przez niego wód terytorialnych Chorwacji. Niektóre firmy czarterowe wymagają wręcz oficjalnego potwierdzenia chęci popłynięcia do Czarnogóry najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem czarteru.
2. Zwróć uwagę podczas przejęcie jachtu na…
Podczas przejęcia jachtu upewnij się czy lista załogi jest aktualna ze stanem faktycznym. Jeżeli podałeś w niej numery paszportów załogantów – muszą posiadać faktycznie paszporty, jeżeli wpisywałeś tam numery dowodów osobistych – załoga musi faktycznie posiadać dowody osobiste. Unikniesz w ten sposób problemów podczas odprawy celnej.
Przejmując jacht nie zapomnij również sprawdzić czy na jachcie znajduje się banderka Czarnogóry.
3. Zaplanuj jeden dzień na odprawę
Nie zwlekaj z przekroczeniem granicy, najlepiej wyrusz z samego rana. Na formalności po stronie chorwackiej zarezerwuj około 2 godzin. Kolejne 3-4 godziny zajmie przepłynięcie pomiędzy portami celnymi (około 25 Mm pomiędzy Cavtat i Zelenika). Kolejne 2 godziny trwają czynności celne w Czarnogórze. Są to oczywiście szacunkowe wyliczenia. W szczycie sezonu zdarza się, że odprawa w Cavtat może potrwać dłużej – więcej jachtów oczekujących w kolejce. Z kolei po sezonie jachtów jest mniej, czas odprawy skraca się do 30 minut, ale kapitanat portu może zrobić sobie niezaplanowaną przerwę. Bezpiecznie jest więc zacząć wcześnie.
4. Gdzie odprawić się w Chorwacji
Po stronie Chorwacji możesz dokonać odprawy celnej w dwóch portach: w Cavtat leżącym ok. 8 Mm od Dubrownika lub Gruz w Dubrowniku. Ten ostatni jest mniej popularny wśród żeglarzy, gdyż panuje tu spory ruch (promy, statki pasażerskie, łodzie rybackie i turystyczne). Mimo to port ten jest mniej zawodny. Cavtat powinien być otwarty w godzinach 8.00-20.00 ale dość często (szczególnie po sezonie) bywa zamknięty. Żeglarze muszą wtedy czekać na odprawę kolejny dzień albo cofać się do portu w Gruz.
5. Nie zatrzymuj się
Jeśli chcesz uniknąć płacenia wysokich mandatów (ok. 150 Euro), nie zatrzymuj się pomiędzy portami, w których dokonywana jest odprawa. Nawet na krótką kąpiel czy szybki posiłek. Zgodnie z rozporządzeniem: wpływając na wody terytorialne Czarnogóry należy, korzystając z najkrótszej możliwej drogi, kierować się bezpośrednio do portu, w którym można dokonać odprawy celnej. Niech nie kuszą Cię zatem turkusowe wody zatoki Molunat.
Zobacz również: Jak odprawić jacht do Czarnogóry
Posty w kategorii
Czarter jachtu Last Minute i First Minute – Mity i fakty
Zastanawiałeś się kiedyś czy warto rezerwować jacht z dużym wyprzedzeniem, czy może lepiej poczekać... więcej »
zobacz więcejCzarter jachtu ze skipperem
Czy myślałeś(-aś) kiedyś o wakacjach na jachcie w gronie znajomych lub rodziny? Wspólnym biesiadowaniu... więcej »
zobacz więcejŻeglowanie na katamaranie
Kilka wskazówek, na co trzeba zwrócić uwagę, aby żegluga na dwukadłubowcu był prosta i... więcej »
zobacz więcej