Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

5 porad dla planujących rejs z Dubrownika do Czarnogóry

Sporo żeglarzy czarterujących jacht w Dubrowniku planuje rejs na południe, do Czarnogóry. Jeśli Ty również wybierasz się w tym kierunku, zapoznaj się z naszymi poradami:

1. Uprzedź armatora, że planujesz płynąć do Czarnogóry

Większość armatorów z Dubrowniku, zgadza się na wypłynięcie jachtu do Czarnogóry. Warto jednak, abyś swój zamiar zasygnalizował już podczas rezerwacji jachtu.  Pozwoli nam to upewnić się, że jacht jest właściwie przygotowany do czarteru np. posiada ubezpieczenie obejmujące Czarnogórę oraz zgodę właściciela jachtu na opuszczenie przez niego wód terytorialnych Chorwacji. Niektóre firmy czarterowe wymagają wręcz oficjalnego potwierdzenia chęci popłynięcia do Czarnogóry najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem czarteru.

2. Zwróć uwagę podczas przejęcie jachtu na…

Podczas przejęcia jachtu upewnij się czy lista załogi jest aktualna ze stanem faktycznym. Jeżeli podałeś w niej numery paszportów załogantów – muszą posiadać faktycznie paszporty, jeżeli wpisywałeś tam numery dowodów osobistych – załoga musi faktycznie posiadać dowody osobiste. Unikniesz w ten sposób problemów podczas odprawy celnej.

Przejmując jacht nie zapomnij również sprawdzić czy na jachcie znajduje się banderka Czarnogóry.

3. Zaplanuj jeden dzień na odprawę

Nie zwlekaj z przekroczeniem granicy, najlepiej wyrusz z samego rana. Na formalności po stronie chorwackiej zarezerwuj około 2 godzin. Kolejne 3-4 godziny zajmie przepłynięcie pomiędzy portami celnymi (około 25 Mm pomiędzy Cavtat i Zelenika). Kolejne 2 godziny trwają czynności celne w Czarnogórze. Są to oczywiście szacunkowe wyliczenia. W szczycie sezonu zdarza się, że odprawa w Cavtat może potrwać dłużej – więcej jachtów oczekujących w kolejce. Z kolei po sezonie jachtów jest mniej, czas odprawy skraca się do 30 minut, ale kapitanat portu może zrobić sobie niezaplanowaną przerwę. Bezpiecznie jest więc zacząć wcześnie.

4. Gdzie odprawić się w Chorwacji

Po stronie Chorwacji możesz dokonać odprawy celnej w dwóch portach: w Cavtat leżącym ok. 8 Mm od Dubrownika lub Gruz w Dubrowniku. Ten ostatni jest mniej popularny wśród żeglarzy, gdyż panuje tu spory ruch (promy, statki pasażerskie, łodzie rybackie i turystyczne). Mimo to port ten jest mniej zawodny. Cavtat powinien być otwarty w godzinach 8.00-20.00 ale dość często (szczególnie po sezonie) bywa zamknięty. Żeglarze muszą wtedy czekać na odprawę kolejny dzień albo cofać się do portu w Gruz.

5. Nie zatrzymuj się

Jeśli chcesz uniknąć płacenia wysokich mandatów (ok. 150 Euro), nie zatrzymuj się pomiędzy portami, w których dokonywana jest odprawa. Nawet na krótką kąpiel czy szybki posiłek. Zgodnie z rozporządzeniem: wpływając na wody terytorialne Czarnogóry należy, korzystając z najkrótszej możliwej drogi, kierować się bezpośrednio do portu, w którym można dokonać odprawy celnej. Niech nie kuszą Cię zatem turkusowe wody zatoki Molunat.

Zobacz również: Jak odprawić jacht do Czarnogóry

 

 

Posty w kategorii

Żeglowanie katamaranem

Żeglowanie na katamaranie

Kilka wskazówek, na co trzeba zwrócić uwagę, aby żegluga na dwukadłubowcu był prosta i... więcej »

zobacz więcej
Powtórka przed rejsem - węzły żeglarskie

Węzły żeglarskie – powtórka przed rejsem

To krótkie repetytorium ma Wam pomóc w przygotowaniu do sezonu żeglarskiego. Bez względu na... więcej »

zobacz więcej

Kaucja i ubezpieczenie kaucji

Kaucja za jacht – co to jest i ile wynosi? Kaucja za jacht to... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru