Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Fountaine Pajot Elba 45 – w czarterze od 2020 roku!

Poszerzamy ofertę czarterów o nowy 45-stopowy katamaran ze stoczni Fountaine Pajot – Elba 45. Ten nowy wielokadłubowiec zastąpił produkowaną przez 7 ostatnich lat Helię 44.

Elba 45 widok od strony rufy
Fountaine Pajot – Elba 45

Pierwsze wrażenie

Jacht jest bardzo przestronny, elegancki, znakomicie doświetlony. Zaprojektowany w taki sposób, aby podkreślić komfort. Nie znajdziemy tu żadnych wyjątkowo nowatorskich rozwiązań, za to projektant skupił się na dbałości o szczegóły oraz maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.

Salon katamaran Elba 45

Salon

W oczy rzuca się olbrzymia kanapa w kształcie litery C. Jej projekt przypomina komfortowe rozwiązania częściej stosowane w mieszkaniach niż na jachtach. Podkreśla to również towarzyszący kanapie niski stolik kawowy. Tu się wypoczywa, czyta książki, pije drinki. Aby zasiąść z załogą do posiłku przenosimy się do kokpitu.

Stolik nawigacyjny, w tradycyjnym kształcie, na jachcie nie występuje. Zastąpił go panel z wbudowanym ploterem oraz szuflada na mapy. Instrumenty nawigacyjne znajdują się w korytarzu prowadzącym do jednej z kabin rufowych.

Kuchnia

Kuchnię mamy na lewej burcie wzdłuż kadłuba, czyli raczej nietypowo. Uzyskano w ten sposób więcej miejsca na blaty robocze. Zlew tradycyjnie sąsiaduje z kokpitem, co jest wygodnym rozwiązaniem gdy np. zbieramy talerze po posiłku.

Katamaran Elba 45 widok na kokpit z salonu

Jacht wyposażony jest w trzy, bardzo duże lodówki. Dwie z nich są szufladowe, trzecia – tradycyjnie otwierana została umieszczona obok zlewu. Piekarnik znajdziemy na blacie – to częste rozwiązanie na katamaranach. Wydaje się, że przy pełnym składzie załogi nie ma zbyt wiele miejsca na zastawę kuchenną ponieważ szafki pod płytą kuchenną są dość płytkie.

Uzupełnieniem kuchni jest opcjonalny grill przewidziany na rufie.

Rozsuwane drzwi i przesuwne okno pozwalają połączyć salon z kokpitem i poprawić zarówno komunikację jak i wentylację.

Kokpit rufowy

Kokpit rufowy jest naprawdę duży. Mamy kanapę i pufę wokół stołu, ławkę na rufie, dodatkowe siedzisko w kształcie leżanki na burcie oraz – oryginalne rozwiązanie – materac do opalania za kanapą. Zmieści się tu wygodnie 10, a nawet 12 osób. Nie można tego powiedzieć o stole, który jest bardzo zgrabny, ale wygodnie przy nim usiądzie 6, maksymalnie 8 osób.

Kokpit na rufie katamaran Elba 45

Z kokpitu rufowego szerokie schody prowadzą do wody. Jacht opcjonalnie może być wyposażony w elektryczna platformę kąpielową.

Elba 45 widok od strony rufy

Górny pokład – Fly Bridge

To z pewnością jedna z największych atrakcji Elby 45, wyróżniający konstrukcję spośród innych katamaranów tej wielkości. Znajdziemy tu olbrzymią kanapę oraz dodatkowo dwa materace do kąpieli słonecznych i podręczny bar. Miejsce to spokojnie pomieści 10 osób i doskonale nadaje się na imprezowanie.

Górny pokład fly bridge katamaran Elba 45

Stanowisko skippera znajduje się lekko poniżej górnego pokładu. Zapewnia znakomitą widoczność. Zachowany jest dystans pomiędzy strefą wypoczynku na górnym pokładzie, a strefą nawigacji. Z drugiej strony sternik nadal może łatwo komunikować się z załogą przebywającą w kokpicie rufowym.

Wszystkie liny doprowadzono do stanowiska skippera.

Kokpit dziobowy

Na dziobie mamy nie tylko tradycyjną siatkę, ale również cztery materace do opalania. Można je ustawić pod różnymi kątami, od zupełnie poziomych – idealnych do opalania, po ustawienia bardziej pionowe gdy np. chcemy podziwiać zachód słońca lub poczytać książkę. Obszerne bakisty schowane są pod materacami. Uchylne okno w salonie pozwala na łatwą komunikację z osobami wypoczywającymi na dziobie.

Elba 45 kokpit dziobowy

Pod pokładem

Znajdziemy tu tradycyjnie, 4 dwuosobowe kabiny, każda z oddzielną łazienką. W części dziobowej położone są dwie, pojedyncze kabiny skipperskie. W niektórych modelach jedna z nich zastąpiona została łazienką, przeznaczoną dla skippera. Na jachtach czarterowych często wykorzystuje się możliwość spania w messie, co zwiększa maksymalna liczbę załogi do 12 osób.

Kabina katamaran Elba 45
Elba 45 katamaran rozkład wnętrza
łazienka katamaran Elba 45

Podsumowanie

Elba 45 to luksusowy apartament na wodzie. Nawet duża załoga znajdzie tu bardzo wiele miejsca do komfortowego wypoczynku. Należy szczególnie docenić rozwiązania zastosowane na jego górnym pokładzie. Salon i kokpit doskonale sprawdzą się na ciepłych wodach podczas długiego biesiadowania.

Elba 45 katamaran

Katamarany dostępne w czarterze często wyposażone są w generator, klimatyzację oraz panele słoneczne, aby jak najdłużej cieszyć się z relaksu podczas postoju na kotwicy. Autonomiczność jednostki poprawiają dodatkowo duże zbiorniki wody i paliwa – odpowiednio 700 i 370 litrów.


Lubisz żeglować komfortowo? Przeczytaj artykuł


W sezonie 2020 Elbę 45 można wynająć w Grecji z mariny Alimos i z Lavrion oraz na Majorce.

Aktualizacja 18.12.2019: Elba 45 właśnie została wybrana „Boat of the Year 2020” przez Cruising World Magazine i SAIL Magazine!

Kokpit na rufie katamaran Elba 45

 

 

Posty w kategorii

first minute jacht czartery

Rezerwuj jacht na sezon 2024!

Największy wybór, dogodne terminy, atrakcyjne ceny w opcji FIRST MINUTE

zobacz więcej
Bali 4.8 widok od dziobu

Bali 4.8 – już niebawem premiera!

Pojawiające się od kilku sezonów nowe modele katamaranów Bali zrewolucjonizowały rynek żeglarski, stając się... więcej »

zobacz więcej
Katamaran Bali 5.4

Nowość – katamaran Bali 5.4

14 kwietnia, na targach żeglarskich LA GRANDE MOTTE BOAT SHOW we Francji, odbędzie się... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru