Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Obsługa windy kotwicznej

Dziś już niewielu żeglarzy może sobie to wyobrazić, ale gdy zaczynaliśmy działalność w 1996 roku, nie wszystkie jachty czarterowe wyposażone były w windę kotwiczną. Na szczęście te czasy bezpowrotnie minęły i ręczne rzucanie oraz wybieranie kotwicy stało się historią.

Obsługa windy kotwicznej

Posługiwanie się windą nie jest skomplikowane, ale należy zachować szczególną ostrożność przy jej użytkowaniu. W żadnym razie nie wolno do obsługi windy wysłać dzieci albo nieprzeszkolonego załoganta. Najczęściej spotykane zagrożenia związane z eksploatacją windy kotwicznej to :
– włożenie palców lub innych części ciała między łańcuch kotwiczny, a ruchome elementy windy lub okucia na pokładzie
– próba zatrzymania rękami lub stopą szybko wydawanego łańcucha
W obu przypadkach może dojść do bardzo poważnych wypadków.

Rzucanie kotwicy

Zanim rozpoczniesz jakikolwiek manewr przy użyciu windy kotwicznej uruchom silnik. Gdy silnik pracuje na biegu jałowym utrzymuj obroty powyżej 1200 RPM aby winda zasilana była nie tylko z akumulatora, ale również z alternatora zamontowanego na silniku. Następnie włącz zasilanie windy na panelu elektrycznym, przy stoliku nawigacyjnym.

Współczesne windy kotwiczne pracują zazwyczaj w obu kierunkach – wydają łańcuch i go wybierają. Dodatkowo część wind wyposażonych jest w sprzęgło hamowne. Dzięki niemu, po zluzowaniu sprzęgła kotwica wraz z łańcuchem opada swobodnie na dno. Błyskawiczne wydanie łańcucha przydaje się szczególnie podczas manewru kotwiczenia, przy znacznej prędkości jachtu np. przy stawaniu na kotwicy przy pirsie z wiatrem innym niż od dziobu.

Wybieranie kotwicy

Wybieranie kotwicy zdecydowanie bardziej obciąża windę, niż zrzucanie kotwicy, a tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest jeszcze większe. Zanim zaczniesz wykonywać ten manewr koniecznie uruchom silnik.

Podczas wybierania łańcucha kotwicznego ważne jest aby rozgarniać łańcuch na boki komory kotwicznej. Zwykle łańcuch układając się w stos może zablokować i uszkodzić windę.

Gdy kotwica znajduje się przy linii wodnej sprawdzamy, czy nie znajdują się na niej wodorosty. W razie potrzeby możemy oczyść kotwicę przez jej kilkukrotne opuszczenie i podniesienie. Przy podnoszeniu kotwicy powyżej linii wodnej zwróć uwagę, aby nie poobijała ona kadłuba.

Wyjętą kotwicę zabezpieczamy przez napięcie łańcucha (należy zrobić to z wyczuciem, aby nie spalić windy) oraz na pomocą przetyczki przełożonej przez kotwicę i jej łoże lub za pomocą solidnego krawata.

Po zakończeniu manewrów wyłącz koniecznie zasilanie na panelu. Jest to bardzo ważne, ponieważ winda może uruchomić się samoczynnie na skutek np. zwarcia zamokniętego pilota lub przez przypadkowe naciśnięcie jego przycisków.

 

 

 

 

Bezpiecznik windy kotwicznej

Może się zdarzyć, że zbyt obciążona winda kotwiczna spowoduje przepalenie się bezpiecznika. Ważne jest, aby podczas przejmowania jachtu zapytać obsługę gdzie znajduje się bezpiecznik. Jeżeli nie jest to bezpiecznik automatyczny, upewnij się, że na jachcie znajduje się bezpiecznik zapasowy.


Chciałbyś rzucić kotwicę w jednej z setek zatoczek w Chorwacji? Sprawdź co możemy Ci zaoferować:


 

 

Posty w kategorii

Chorwacja czarter jachtu ze skipperem

Czarter jachtu ze skipperem

Czy myślałeś kiedyś o wakacjach na jachcie w gronie znajomych lub rodziny? Wspólnym biesiadowaniu... więcej »

zobacz więcej
Porówanienie małych jachtów 5 kabinowych

Porównanie – Oceanis 46.1, Dufour 460, Bavaria C 45

Porównanie małych jachtów 5-kabinowych W ostatnich miesiącach trzy konkurencyjne stocznie: Bavaria, Dufour oraz Beneteau... więcej »

zobacz więcej

Silnik na jachcie czarterowym

Zespół napędowy jachtu żaglowego to nie tylko sam silnik. Bardzo ważnym elementem napędu jest... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru