Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Czarter jachtu Last Minute i First Minute – Mity i fakty

Zastanawiałeś się kiedyś czy warto rezerwować jacht z dużym wyprzedzeniem, czy może lepiej poczekać na ofertę Last Minute? Jeśli tak, mamy nadzieję, że po przeczytaniu poniższego tekstu wszystko będzie dla Ciebie jasne. Skoncentrujemy się na czarterze jachtu w Chorwacji, ponieważ większość żeglarzy właśnie tam zaczyna swoją przygodę z żeglowaniem na ciepłych wodach.

Czarter FIRST MINUTE

(rezerwacja z dużym wyprzedzeniem)

Sezon żeglarski w Chorwacji trwa od kwietnia do końca października. Cenniki na kolejny rok powstają zazwyczaj we wrześniu i to już wtedy rozpoczyna się sprzedaż czarterów na następny sezon.

Decydując się na wynajem jachtu z bardzo dużym wyprzedzeniem zyskujesz przede wszystkim możliwość wyboru z ogromnej liczby jachtów dostępnych w czarterze. Jeśli masz konkretne wymagania odnośnie portu zaokrętowania, wielkości jednostki, liczby kabin, łazienek, wyposażenia dodatkowego takiego jak ster strumieniowy, GPS-plotter w kokpicie, platforma kąpielowa czy rolowany grot, to  rezerwując z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie łatwiej będzie Ci znaleźć jacht idealnie pasujący do Twoich wymagań.

Przede wszystkim musisz pamiętać o podstawowej zasadzie: „W pierwszej kolejności sprzedają się oferty, które charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny”.

No właśnie. A jak wyglądają ceny jachtów w rezerwacji First Minute?
Każdemu armatorowi zależy na tym, aby: jak najszybciej sprzedać swoją ofertę (po to, aby w sezonie skoncentrować się na obsłudze załóg), utrzymać najwyższy z możliwych poziom usług i…. uniknąć ofert Last Minute. Właśnie z tego powodu oferowane są bardzo atrakcyjne rabaty First Minute, które w połączeniu z dużą liczbą dostępnych jednostek, dają możliwość wyboru najlepszej, dopasowanej do własnych potrzeb oferty.

Być może zadajesz sobie sobie pytanie: „A czy nie lepiej gdybym trochę poczekał? Może ceny spadną?” Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli chcesz mieć pewność, że znajdziesz jacht, który spełni wszystkie Twoje wymagania, nie czekaj. Pamiętaj o tym, że rezerwacji jachtów dokonują żeglarze z całego świata. To, że jacht, który sobie upatrzyłeś jest dostępny dziś, nie oznacza, że będzie dostępny również jutro. Skoro Ty się nim zainteresowałeś, to równie dobrze nad jego rezerwacją może się w tej chwili zastanawiać Hans z Berlina lub Jurgen z Norwegii.

A co jeśli dokonam rezerwacji dzisiaj, a jutro pojawi się promocja? Czy nie warto jednak poczekać na wyższe zniżki?
Oczywiście, że możesz poczekać na promocję. Pytanie tylko, czy Hans lub Jurgen nie zdecydują się wcześniej, a Ty stracisz możliwość rezerwacji jachtu, który sobie upatrzyłeś.

Pamiętaj, że podstawową zaletą rezerwacji First Minute jest dobra cena i gwarancja tego, że popłyniesz na jachcie, który wybrałeś, a nie na jachcie, który musiałeś wybrać.

Przykładowe oferty First Minute w Chorwacji

Majówka
01.05 – 08.05.2021
Boże Ciało
29.05 – 05.06.2021
Wakacje
10.07 – 17.07.2021
Po sezonie
11.09 – 18.09.2021

Czarter jachtów first minute

Czarter LAST MINUTE

(rezerwacja na ostatnią chwilę)

Nie ulega wątpliwości, że rezerwacja w ostatniej chwili daje możliwość uzyskania najwyższej zniżki. Rabaty Last Minute sięgają 50%, co może być bardzo kuszące.

Pojawia się jednak istotne pytanie: czy bardzo wysoka zniżka oznacza najniższą cenę? Odpowiedź może niejednego zaskoczyć. NIE, wysoka zniżka bardzo często oznacza wyłącznie to, że cena została po prostu bardzo obniżona.

Z czego to wynika?
Każdy z armatorów ma własną politykę cenową. Ceny w katalogach praktycznie takich samych jachtów w tym samym terminie mogą drastycznie się różnić. Nie rzadko zdarza się, że jacht o takich samych parametrach u jednego armatora może być 30-60% droższy niż u drugiego. Nie trudno policzyć, że nawet 50% zniżki na drogi jacht w ofercie Last Minute nie zagwarantuje lepszej ceny niż taki sam, pierwotnie tańszy jacht ze zniżką 15-30% w ofercie First minute.

Niemniej jednak nie oznacza to, że nie warto czekać. Oferta Last Minute może być bardzo atrakcyjna szczególnie przed sezonem, poza sezonem (w drugiej połowie października) oraz w okresach mniej obleganych przez żeglarzy np. tydzień po Majówce.  Jeśli nie zależy Ci na konkretnym jachcie, jesteś elastyczny pod względem regionu, portu zaokrętowania, wyposażenia jachtu i terminu, w którym chcesz popłynąć, to oferta Last Minute może być dla Ciebie.

Podstawowym ryzykiem związanym z czekaniem do ostatniej chwili jest to, że nigdy nie możesz być pewien, czy znajdziesz jacht, który spełni Twoje oczekiwania pod względem jakościowym, budżetowym  oraz dostępności w wybranym przez Ciebie terminie (pamiętaj, że nie płyniesz sam a najczęściej urlop załoga będzie chciała zaplanować z wyprzedzeniem).

Należy zawsze pamiętać o jednej ważnej rzeczy. To, że udało Ci się znaleźć dla siebie w tym roku świetną ofertę Last Minute wcale nie oznacza, że uda się to zrobić w kolejnym sezonie.

Czarter jachtów last minute

Podsumowanie – zalety i wady obu rozwiązań

CZARTER JACHTU FIRST MINUTE

Zalety

 • bardzo duży wybór jachtów
 • dobre ceny
 • gwarancja wyboru terminu
 • rezerwacja jachtu zgodnego z naszymi wymaganiami
 • możliwość wcześniejszego zaplanowania urlopu

Wady

 • może się zdarzyć, że cena w późniejszym okresie będzie kilka procent niższa
 • niezbędna wpłata 50% ceny już w momencie potwierdzenia takiej rezerwacji

CZARTER JACHTU LAST MINUTE

Zalety

 • niska cena
 • brak konieczności wpłaty 50% z dużym wyprzedzeniem tak jak w przypadku rezerwacji First Minute

Wady

 • spore prawdopodobieństwo braku dostępności jachtów
 • brak możliwości 100% zaplanowania urlopu z wyprzedzeniem

Czarter jachtu first minute

 

 

Posty w kategorii

Deska SUP do wynajęcia z czarterem jachtu

SUP – wypożyczać czy nie?

Jeszcze dwa lata temu była to nowość. Teraz można ją znaleźć w ofercie wielu... więcej »

zobacz więcej

Kaucja i ubezpieczenie kaucji

Kaucja za jacht – co to jest i ile wynosi? Kaucja za jacht to... więcej »

zobacz więcej
okładka publikacji Żeglowanie w Chorwacji edycja 2022

Warta uwagi publikacja „Żeglowanie w Chorwacji”

Chorwackiego wydawnictwa More. W polskiej wersji językowej.

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru