FB YT Instagram Skontaktuj się z nami tel. 22 446 83 80

Zwrot jachtu – procedura check-out

Procedura zdania jachtu „check-out”

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, kończy się również nasz rejs. Jeśli jacht był czarterowany sobota-sobota, amatorzy wymagają, aby wrócił do portu w piątek w godzinach popołudniowych. Zanim zacumujemy przy kei warto pamiętać o zatankowaniu paliwa. Najczęściej obsługa Armatora wskazuje powracającym jachtom miejsce do cumowania i pomaga w manewrach portowych. Ważne, aby przestrzegać wskazówek armatora, szczególnie w szczycie sezonu, gdy do portu wpływa jednocześnie kilkanaście jachtów.

Sama procedura zwrotu jachtu, tzw. check-out, następuje zwykle w sobotę do godziny 9.00. Do tego czasu zarówno załoga jak i wszystkie bagaże muszą opuścić jacht. W niektórych firmach naliczane są opłaty za opóźnienie w opuszczeniu jachtu. Sam „check-out” przebiega w podobny sposób jak „check-in”. Armator sprawdza stan jachtu zgodnie z listą podpisaną podczas przejęcia jachtu. Na ogół szczególną uwagę poświęca toaletom – sprawdza czy nie są zapchane, liczy odbijacze, ogląda dziób i rufę – miejsca szczególnie narażone na uderzenia, rozwija żagle aby sprawdzić czy nie podarły się podczas czarteru itp. Jeżeli jacht wrócił bez uszkodzeń i braków w wyposażeniu następuje podpisanie protokołu i zwrot kaucji. Koszty uszkodzeń i strat pokrywane są z kaucji. W przypadku większych strat w sprzęcie należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Armatora, żeby umożliwić mu uzupełnienie wyposażenia dla kolejnej przejmującej jacht załogi.

Jeżeli zależy nam na bardzo wczesnym opuszczeniu portu w sobotę rano, możemy poprosić armatora aby procedura check-out odbyła się w piątek wieczór, z jednoczesną możliwością zanocowania na jachcie.

Późniejszy powrót do portu, niż zostało to wskazane przez Armatora, może wiązać się z dodatkowymi kosztami np. w piątek wieczór odbywa się kontrola części podwodnej jachtów. Jeśli w tym czasie nie będzie nas w porcie, zostaniemy obciążeni kosztami ponownego przyjazdu nurka. Podobna sytuacja ma miejsce jeśli nie będzie nas w porcie w sobotę rano. Armator może nie zdążyć przygotować jachtu dla kolejnej załogi i wtedy zostaniemy obciążeni kosztami tego opóźnienia.

Zanim opuścimy jacht sprawdźmy dokładnie wszystkie luki i jaskółki aby nie okazało się, że o czymś zapomnimy.

Marina Kornati Marina Sangulin Biograd na Moru Chorwacja

 

 

 

Posty w kategorii

znaki kardynalne

Znaki kardynalne

Znaki kardynalne to grupa czterech znaków służących do oznakowania  miejsca niebezpiecznego dla żeglugi. Umieszczane... więcej »

zobacz więcej
Kaucja i ubezpieczenie kaucji

Kaucja i ubezpieczenie kaucji

Wysokość kaucji Podczas przejęcia jachtu, musisz zazwyczaj zdeponować kaucję w wysokości zależnej od wielkości... więcej »

zobacz więcej
Deska SUP do wynajęcia z czarterem jachtu

SUP – wypożyczać czy nie?

Jeszcze dwa lata temu była to nowość. Teraz można ją znaleźć w ofercie wielu... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. (+48 22) 446 83 80

fax (+48 22) 894 00 42

 

info(@)punt.pl