Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Sukošan (14 dni na północ)

Chorwacja Sukosan

Dzień 1 - Marina Dalmacija Sukosan

Marina D-Marin Dalmacija, oddalona jest niespełna 8 km od portu lotniczego Zadar oraz 10 km od Starego Miasta w Zadarze. To największa marina w Chorwacji – posiada 1200 miejsc na wodzie i dodatkowe 500 na lądzie. Położona w samym centrum chorwackiego wybrzeża umożliwia najszybszy dostęp do Parku Narodowego Kornati oraz Teleścica, w sąsiedztwie jest również słynny Park Narodowy Paklenica. Tuż obok mariny leży niewielka turystyczna miejscowość Sukosan.

czytaj więcej

Dzień 2 - Bozava (Dugi Otok)

Dystans: 22 Mm

Przez miliony lat, stopniowo zatapiane wybrzeże, wyeksponowało tu misterny górzysty pejzaż stawiający opór żywiołom morza. Bardzo malownicza i piękna wyspa obfituje w liczne jaskinie krasowe i niewielkie plaże zagnieżdżone pomiędzy stromymi klifami, które po zewnętrznej – południowej stronie wyspy tworzą bardzo surowy krajobraz i są niezwykłym miejscem dla wielbicieli nurkowania. Miasteczko, w którym cumujemy – Bozava – słynie z uprawy oliwek, winorośli i fig. Wśród zabytków na uwagę zasługują tu pozostałości starych kościołów.

Dzień 3 - Novalja

Dystans: 30 Mm

Pag uważany jest za jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji. W miejscowości Novalia, będącej centrum turystycznym wyspy, warto zobaczyć ruiny bazyliki, rzymski akwedukt o długości 1 km, a także staro-chorwackie kościoły i mury zamkowe.
Miasto Pag – położone w malowniczej zatoce – to turystyczny, kulturalny oraz administracyjny ośrodek wyspy. Założone w XV wieku, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast na wyspach Adriatyku. Miasto szczyci się nie tylko dziedzictwem kulturowo-historycznym, ale także zachowywaniem wielu dawnych obyczajów. Najważniejsze zabytki to katedra, kościół Św. Małgorzaty, stara wieża, mury miejskie, i pałac książęcy. W ostatnich latach intensywnie rozwinęła się tu turystyka. Pag słynie z wyrobu delikatnych koronek, wina “žutica” oraz słynnego na cały świat owczego sera.

Dzień 4 - Rab

Dystans: 16 Mm

Średniowieczne miasto Rab zostało zbudowane na wąskim półwyspie, do którego przylegają dwie osłonięte zatoki. Stare budynki z kamienia leżą na zboczu wysokiego klifu. Ponad ich dachami górują cztery wysokie wieże kościelne. Wspaniały widok na miasto, zatokę i morze rozciąga się z północnej części murów miejskich. Początki miasta sięgają starożytności. Przez kolejne wieki swego istnienia Rab przechodził wraz z całą wyspą z rąk do rąk. Bizantyjczycy, Wenecjanie, Węgrzy i Austriacy pozostawili po sobie liczne pamiątki i budowle, dlatego warto wieczorami pospacerować po malowniczej starówce. Rab oferuje ponadto doskonałe warunki do wypoczynku – ciepłe i czyste morze oraz piękne, piaszczyste lub piaszczysto-kamieniste plaże.

Dzień 5 - Krk

Dystans: 22 Mm

Krk to największa wyspa w Chorwacji. W stolicy wyspy – noszącej tę samą nazwę – trzeba zobaczyć położoną koło przystani romańską bazylikę św. Kvirina, zamek frankopański oraz dwunastowieczną katedrę wzniesioną na miejscu dawnych term rzymskich i bazyliki wczesnochrześcijańskiej. W podziemiach katedry znajduje się warta odwiedzenia wystawa sztuki sakralnej (bilet wstępu kosztuje ok. 0,7 EUR). Oprócz stolicy na wyspie warto także odwiedzić miejscowości Vrbnik, Malinska, Nijvice i Baška.

Dzień 6 - Cres

Dystans: 37 Mm

Cres i Losinj były jedną wyspą, dopóki Rzymianie nie przedzielili ich kanałem. Obecnie obie te wyspy łączy ruchomy most. Największą osobliwością natury na wyspie jest słodkowodne jezioro Vranskie, którego lustro wody leży 13 m poniżej poziomu morza. Cres to stare i miłe miasteczko z wąskimi uliczkami i kilkoma niezłymi restauracjami. Będąc na wyspie warto zobaczyć niezwykle malowniczą drogę z miejscowości Porozina na południe, która biegnie krawędzią bardzo wysokiego wybrzeża.

Pula

Dzień 7 - Pula

Dystans: 35 Mm

Pula, jedno z najstarszych miast Chorwacji, położona jest na ośmiu wzgórzach nad piękną zatoką otoczona lasami, które osłaniając miasto od wiatrów zapewniają mu łagodny klimat przez cały rok. Pula słynie ze swoich zabytków. Najwspanialszym z nich jest rzymski amfiteatr, który w czasach swej świetności mógł pomieścić 35 tysięcy widzów. Jest to największa tego typu budowla poza obszarem Italii. Na uwagę zasługuje również znajdujące się w podziemiach amfiteatru muzeum.
Odwiedzając starówkę można podziwiać dobrze zachowany zespół starożytnych ruin, warto także odwiedzić Muzeum Archeologiczne z antycznymi i wczesnośredniowiecznymi znaleziskami z Istri, do którego prowadzi bardzo charakterystyczna Podwójna Brama. Tuż obok znajdują się pozostałości teatru rzymskiego z II w oraz XVII-wieczna wenecka twierdza z czterema bastionami i mieszczącym się w niej Muzeum Historycznym Istrii. Kolejnym godnym polecenia miejscem jest forum z ratuszem i monumentalną świątynią Oktawiana Augusta, gdzie znajduje się wystawa sztuki antycznej. Stąd niedaleko już do imponującego łuku triumfalnego Sergiusza.

czytaj więcej
Chorwacja Rovinj

Dzień 8 - Rovinj

Dystans: 25 Mm

Rovinj to jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc na półwyspie Istria. Otoczone lesistymi wzgórzami miasto posiada wiele interesujących zabytków, jak: klasztor Franciszkanów, Łuk Triumfalny Balbiego z XVII w., ratusz i pałac miejski. Zachęcamy do wejścia na 57 metrową wieżę masywnej XVIII-wiecznej katedry św. Eufemi, skąd rozpościera się wspaniały widok na 13 zielonych wysp archipelagu Rovinj.

czytaj więcej

Dzień 9 - Pomer

Dystans: 32 Mm

Pomer, niewielka miejscowość na południu płw. Istria, leży się nad zatoką o tej samej nazwie. Warunki sprzyjają tu hodowli ostryg i małż, i właśnie dzięki nim Pomer zawdzięcza swoją popularność. Miejscowy kościół parafialny św. Marii skrywa XVI wieczną drewnianą statuę Dziewicy Marii, malowidło przedstawiające „Wizytę Naszej Pani u Elżbiety” – również z XVI wieku oraz pozłacany brązowy krzyż z XV wieku. Kościół św. Fiora, w którym zachowały się fragmenty fresków, to ciekawa rzymska budowla z półkolistymi, wystającymi absydami. Na uwagę zasługuje również, znajdujący się niedaleko zatoki Funtana, bizantyjski kościół św. Jana z mozaiką podłogową. Również niedaleko od miejscowości Pomer, w rejonie St. Andrew zostały odkryte pozostałości grobów rzymskich i wczesnochrześcijańskich.

Mali Losinj

Dzień 10 - Mali Losinj

Dystans: 30 Mm

Wyspa ma wspaniały klimat i bardzo dużą liczbę słonecznych dni w roku, piękne plaże i czystą wodę, dlatego od dawna jest wakacyjnym celem turystów z całej Europy. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest kolonia delfinów licząca ponad 150 sztuk. Mali Losinj jest tętniącą życiem miejscowością wypoczynkową z bogatą tradycją marynistyczną. Wśród zabytków na uwagę zasługuje Wenecka Wieża Obserwacyjna, Kościół św. Marcina oraz wiele późnobarokowych i neoklasycznych budynków.

czytaj więcej

Dzień 11 - Ist

Dystans: 25 Mm

Niewielka wyspa Ist zbudowana jest z wapienia. Wzdłuż wyspy biegnie dolina przerywająca połacie pól, na których uprawia się głównie winorośl i oliwki. W północno-zachodniej części wyspy znajduje się jedyna tutaj miejscowość – Ist, licząca 300 mieszkańców.

Instalacja Zadar - pozdrowienie słońca

Dzień 12 - Zadar

Dystans: 30 Mm

Powstanie miasta datowane jest na IX wiek p.n.e. Dzisiaj Zadar stanowi administracyjne, turystyczne i kulturalne centrum regionu nazywanego regionem wysp i parków narodowych.
Zwiedzanie Zadaru warto rozpocząć od rzymskiego forum, gdzie znajdują się m. in. pozostałości starożytnego wodociągu, rzymska kolumna z marmuru o wysokości kilkunastu metrów oraz publiczny pręgierz. We wschodniej części forum stoi X-wieczny klasztor Benedyktynek i kościół św. Marii z charakterystyczną dzwonnicą zbudowaną w 1105 r. Warto zobaczyć zbiory miejscowego Muzeum Sztuki Sakralnej. Najcenniejszym zabytkiem Zadaru jest pochodzący z początków IX w. romański kościółek pod wezwaniem św. Donatusa. Zwieńczona niewielką kopułą świątynia ma kształt rotundy z trzema absydami i malutkimi okienkami. Tuż obok znajduje się Muzeum Archeologiczne, posiadające w swoim dobytku zbiory z czasów starożytności i średniowiecza. Na uwagę zasługuje również ratusz przy Narodnim Trgu, Gradska Straza z wieżą zegarową, kościół św. Szymona ze srebrnym sarkofagiem, klasztor św. Mihovila i klasztor Franciszkanów.

czytaj więcej
Chorwacja Sukosan

Dzień 13 - Marina Dalmacija Sukosan

Dystans: 25 Mm

Marina D-Marin Dalmacija, oddalona jest niespełna 8 km od portu lotniczego Zadar oraz 10 km od Starego Miasta w Zadarze. To największa marina w Chorwacji – posiada 1200 miejsc na wodzie i dodatkowe 500 na lądzie. Położona w samym centrum chorwackiego wybrzeża umożliwia najszybszy dostęp do Parku Narodowego Kornati oraz Teleścica, w sąsiedztwie jest również słynny Park Narodowy Paklenica. Tuż obok mariny leży niewielka turystyczna miejscowość Sukosan.

czytaj więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru