Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Mali Losinj

Mali Losinj to przede wszystkim uroczy port, nad którym góruje charakterystyczna dzwonnica, kolorowe domki z czerwoną dachówką wznoszące się kaskadowo i trójkątny plac z charakterystyczną fontanną z rybkami. Warto wejść w głąb starego miasta i zgubić się w labiryncie wąskich uliczek, przespacerować się wzdłuż nabrzeża i wypić espresso w jednej z licznych kawiarni.

Historia Mali Losinj nie jest burzliwa. Miasto zasłynął w XIX wieku za sprawą stoczni, w której budowano wspaniałe żaglowce dla Austrio-Węgier. Gdy stocznia upadła miasto stało się zamożnym uzdrowiskiem Habsburgów. Z tego okresu pochodzi wiele eleganckich willi, w których obecnie mieszczą się hotele.

Gdzie cumować w Mali Losinj

Port miejski znajduje się w samym centrum miasta. Dla jednych będzie to z pewnością atrakcja: restauracje, bary, sklepy – na wyciągnięcie ręki, dla innych pewien dyskomfort – głośna muzyka w nocy, rano hałas związany z wywozem śmieci czy czyszczeniem ulic. Nie mniej jednak tych pierwszych musi być więcej bo w szczycie sezonu port cieszy się ogromną popularnością. Muringi, prąd i woda w cenie postoju. W sezonie 2018 za jacht 12 metrowy płaciliśmy 380 HRK. Toalety i prysznice dodatkowo płatne – 35 HRK/osoba (w cenie korzystanie od 17.00 do 12.00 następnego dnia). W godzinach 21.00 – 7.00 rano łazienki są zamknięte.

W wizytą na targu rybnym

Postój w Mali Losinj warto wykorzystać  na zakupy. Tuż przy kei  znajdziemy kilka sklepów z tradycyjnymi chorwackimi wyrobami takimi jak: oliwa z oliwek, lokalny ser czy wino, oraz dwie piekarnie i sklep warzywny.  Kierując się na południe główną arterią miasta po prawej stronie dojdziemy na targ rybny. Mieści się on w hali z charakterystycznymi niebieskimi okiennicami.  Targ otwarty jest codziennie w godzinach 7.00-13.00. Przykładowe ceny: dorada 90 HRK/kg, brancina 80 HKR/kg, krewetki 150 HRK/kg. Idąc dalej tą samą droga dochodzimy do dużego marketu – również czynnego od godziny 7.00.

Kanał Privlaka

Ci którzy zamierzają płynąć na wschód z pewnością będą zainteresowani przejściem kanałem Privlaka. Kanał oddziela wyspę Losinj i Cres. Jest bardzo wąski – ma 7 m szerokości i 2,5 m głębokości. Dużym utrudnieniem jest również silny prąd. Warto zatem powiesić nisko obijacze. Przekroczenie kanału jest możliwe tylko dwa razy dziennie gdy zostanie otwarty most obrotowy – o godzinie 9.00 i 18.00. W pierwszej kolejności wypływają jachty z zatoki.

Kanał Privlaka Mali Losinj

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Chorwacja Korcula

Chorwacja

Korčula

Korčula to jedna z największych z chorwackich wysp, szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Wyspa dostarcza turystom wielu niespodzianek,... więcej »

zobacz więcej
Marina ACI Piśkiera Kornaty

Chorwacja

Marina ACI Piskera

Marina położona jest na niewielkiej, niezamieszkałej wyspie Vela Panitula, leżącej w południowo zachodniej części Kornatów, tuż obok wyspy Piskera. Marina... więcej »

zobacz więcej
Klify Park Krajoznawczy Telescica

Chorwacja

Park Krajobrazowy Telaśćica

Zatoka Telaśćica to jeden z  najbardziej malowniczych zakątków na Adriatyku. W przeszłości stanowiła część Parku Narodowego Kornati, ale od 1980... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.