Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Rovinj

Rovinj uważane jest za jedno z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych Chorwacji. Mówi się o nim – chorwackie Saint-Tropez, perła Istrii. Co roku odwiedza je tysiące turystów.

Największe atrakcje Rovinj

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają VII w p.n.e. Zamieszkiwali je Histrowie, później Rzymianie, a od 1283 r. przez kolejne 500 lat Rovinj należało do Republiki Weneckiej. Z tego też okresu pochodzi większość budowli. Najbardziej charakterystyczne to różowa wieża zegarowa z pięknym reliefem przedstawiającym lwa św. Marka – symbol Republiki oraz imponujący pałac barokowy, mieszczący obecnie Muzeum Miejskie.

Przechodząc przez barokowy łuk triumfalny Balbiego wybudowany na miejscu jednej z siedmiu średniowiecznych bram zagłębiamy się w wąskie uliczki Starego Miasta. Stare Miasto przez długi czas było wyspą. Dopiero w 1763 r. zdecydowano o zasypaniu cieśniny i połączeniu jej z kupieckimi przedmieściami na stałym lądzie. Mijam liczne sklepy z pamiątkami, galerie obrazów, sklepy z biżuterią. Sprzedawcy pozdrawiają mnie przyjaźnie. Najbardziej efektowna okazuje się uliczka Grišia, wspinająca się kamiennymi schodami aż na szczyt wzgórza. W sezonie pełni ona funkcję galerii. O Rovinj mówi się „mekka artystów”. Każdego roku w połowie sierpnia malarze z Rovinj wystawiają swoje prace w czasie wielkiej imprezy artystycznej odbywającej się pod gołym niebem.

Na szczycie wzgórza, wznosi się trzynawowa katedra św. Eufemii wybudowana została w 1736 r. przez weneckiego mistrza. Wewnątrz katedry znajduje się sarkofag tej zmarłej męczeńską śmiercią świętej w 304 r. Jej szczątki przywieziono tutaj w 800 r. z Konstantynopola. Co roku, 16 września, w rocznicę śmierci świętej, odbywają się hucznie obchodzone uroczystości kościelne. Obok katedry wznosi się 57-metrowa dzwonnica z 1680 r., której szczyt zdobi miedziana statua św. Eufemii. Roztacza się stąd wspaniały widok na morze i okoliczne wyspy archipelagu Rovinj.

Rankiem warto w starym porcie rybackim zaopatrzyć się w ryby prosto z kutra.

Gdzie można cumować

Marina w Rovinj należy do sieci ACI. Jest otwarta przez cały rok. Położona około 1 km od centrum miasta ma do dyspozycji 420 miejsc na wodzie. Dobrze osłonięta od wiatru wyspą św. Katarzyny. To najdroższa marina w Chorwacji, dlatego warto sprawdzić ceny przed cumowaniem, szczególnie jeśli żeglujemy katamaranem.

Port miejski jest całkowicie zajęty przez łódki rybackie, nie ma co szukać tam miejsca.

Jachty mogą cumować do kei leżącej obok Starego Miasta od strony północnej. Na krótką chwilę można również zatrzymać się molu celnym.


Przejdź do sekcji


Chorwacja Rovinj

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Marina Kastela Chorwacja Środkowa Dalmacja

Chorwacja

Marina Kastela

Kastela leżąca w środkowej Dalmacji to tak naprawdę grupa siedmiu niedużych miejscowości zlokalizowanych wzdłuż brzegu Zatoki Kastela. Na odcinku 16... więcej »

zobacz więcej
Marina Mandalina - Šibenik z lotu ptaka

Chorwacja

Marina Mandalina Sibenik

Położenie Marina Mandalina położona jest między Zadarem a Trogirem, w jednym z najpiękniejszych zakątków chorwackiego wybrzeża. Wybudowana w naturalnej zatoce,... więcej »

zobacz więcej
Marina Baotić apartamenty

Chorwacja

Marina Baotić – Seget Donij koło Trogiru

Gdy zaczęło przybywać jachtów w czarterze, a marina ACI w Trogirze nie była już w stanie pomieścić więcej jednostek, zdecydowano... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.