Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Zadar

„Zadarski zachód słońca jest najpiękniejszy na świecie, piękniejszy jest niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie” – Alfred Hitchcock, Zadar 1964r.

Zadar – najlepsza europejska destynacja

Zadar to jedno z miast w Chorwacji, które koniecznie trzeba odwiedzić. Pełne wyjątkowych miejsc i zabytków. Tylko tutaj możemy doświadczać bajecznych zachodów słońca z hipnotyzującymi dźwiękami morza, wydobywającymi się z Organów Morskich oraz podziwiać pokojową egzystencję historii ze współczesnością – gdzie wejście do XI wiecznej kaplicy prowadzi przez… kawiarnię. Najlepsza Europejska Destynacja roku 2016. Prawie 300 tys. osób głosujących oraz godni „rywale” – Ateny, Paryż, Praga, Rzym, Madryt… i tylko jeden zdobywca tytułu – Zadar.

Stare Miasto Zadar - Forum Romanum

Sercem Zadaru jest Stare miasto i Forum Romanum. To właśnie w tym miejscu krzyżują się wszystkie trasy turystyczne. Za czasów rzymskich plac otaczały rzędy kolumn i pylony. Po licznych średniowiecznych wojnach, które nawiedziły rejon Dalmacji, z filarów pozostały jedynie szczątki. Mieszkańcy zebrali je i usypali w rogu placu, aby następnie zbudować na nich kościół pod wezwaniem biskupa Zadaru św. Donata – wzniesiony w IX wieku. Ze względu na bardzo dobrą akustykę panującą w jego wnętrzu, organizowany jest tutaj festiwal muzyki poważnej, podczas którego można usłyszeć koncerty muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Tuż obok wznosi się największa i jedna z piękniejszych świątyń w całej Dalmacji – katedra św. Anastazji. Budowla powstawała na przełomie XII i XIII wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się sarkofag ze szczątkami patronki.

Zwiedzając Zadar nie można pominąć dwóch placów. Pierwszym z nich jest Plac Pięciu Studni. Miejsce powstało w XVI wieku, w czasie oblężenia tureckiego. Strach mieszkańców, przed utratą zapasów wody pitnej, spowodował wybudowanie wielkiej cysterny z pięcioma studzienkami, które możemy podziwiać do tej pory. Na placu wznosi się również mająca 26 metrów wysokości wieża obronna, z pięknym widokiem na okolicę. Tuż obok Placu Pięciu Studni znajduje się drugi plac –  Plac Piotra (Petra Zoranića). Jego charakterystycznym elementem jest szklana posadzka, przez którą można podziwiać pozostałości dawnego miasta. Na placu stoi również rzymska kolumna, będąca jedną z licznych pozostałości po okresie panowania Wenecjan.

Plac Pięciu Studni Zadar

Organy Morskie w Zadarze

Wizytówką i dumą Zadaru są Organy Morskie, będące niezwykłym połączeniem ludzkiej pracy oraz siły natury. Znajdują się w północno-zachodniej części promenady miasta. Oficjalnie, do użytku publicznego zostały oddane w 2005 roku. Na pierwszy rzut oka, to nic innego jak kamienne schody, opadające do Adriatyku, na których w promieniach słonecznych odpoczywają mieszkańcy i turyści. Nic bardziej mylnego! Te schody mają moc. Dzięki uderzeniom fal i dostaniu się wody do wnętrza konstrukcji, wydobywa się z nich niepowtarzalna „morska muzyka”. Dźwięki zależą od rozfalowania wody, więc najlepiej trafić tu w czasie wietrznej pogody. Tuż obok organów, na końcu promenady, znajduje się instalacja Pozdrowienie Słońca. System szklanych płyt solarnych, które w dzień kumulują energię, by wieczorem eksplodować kolorowym światłem. Autorem obu konstrukcji jest chorwacki architekt Nikola Bašić. W 2006 roku, za projekt organów, twórca otrzymał europejską nagrodę wykorzystania przestrzeni publicznej, wygrywając z ponad dwustoma innymi projektami z całej Europy.

Instalacja Zadar - pozdrowienie słońca

Zadar od kuchni

„Smakiem Zadaru” jest likier, którego oryginalny przepis został zapisany już na początku XVI wieku w zadarskim klasztorze Dominikanów. Pierwotna nazwa trunku to Rosolj (od Ros solis – słoneczna rosa). Później dopiero nazwano go Maraschino, ponieważ uzyskiwany jest z esencji dojrzałych owoców dalmatyńskiej wiśni maraski i liści jej młodych gałązek. Wśród mieszkańców regionu istnieje przekonanie, że likier to symbol miłości miejscowych rolników do swojej ziemi. Likieru kosztowali m.in. Napoleon, Casanova oraz Hitchcock. Nie masz pomysłu na prezent z wakacji – zabierz ze sobą Maraschino.

Jeśli planujesz w Zadarze zostać na wieczór polecamy Ci dwie dobre restauracje. Pierwsza położona jest obok Placu Pięciu Studni i nosi nazwę Pet Bunara. To kameralne, klimatyczne miejsce z bardzo dobrą, lokalną kuchnią. Stolików nie jest zbyt wiele dlatego radzimy zrobić wcześniej rezerwację. W karcie znajdziemy sporo dań mięsnych ale fani sałatki z ośmiornicy też będą usatysfakcjonowani. Drugie miejsce warte polecenia to Restaurant 2Ribara. Znajdziemy je w samym centrum Starego Miasta. Nowoczesne wnętrze, znakomita karta dań i wyjątkowo dobra obsługa. Ceny adekwatne do lokalizacji. Kto nie chce zbyt dużo wydawać zawsze może zamówić pizzę.

Jeśli w Zadarze znajdziesz się przed południem musisz koniecznie wstąpić na targ rybny. Spotkasz tu olbrzymi wybór ryb i owoców morza w bardzo przystępnych cenach. Obok, na wolnym powietrzu, rozstawione są stoiska z owocami i warzywami. Nawet jeśli nie zamierzasz robić zakupów, wizytę na targu potraktuj jako dodatkową atrakcję turystyczną.

Targ rybny w Zadarze

Zadar gdzie cumować?

Mimo, że Stare Miasto w Zadarze otoczone jest wodą i posiada dobrze przygotowane nabrzeża obowiązuje tu zakaz cumowania dla jachtów. Port rybacki jest szczelnie wypełniony małymi łódkami i mimo głębokości 6 m nie znajdziemy tam wolnego miejsca. Pozostaje nam cumowanie w Marinie Zadar (naprzeciwko Starego Miasta) lub trochę dalej na północ w Marinie Borik. Jeśli wybierzecie Marinę Zadar to warto wiedzieć, że najszybciej na Stare Miasto dotrzecie łódką – przeprawa na drugi brzeg przy główkach portu.

Zadar przeprawa na drugi brzeg łódką

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Wyspa Zverinac zatoka Kablin

Chorwacja

Zverinac

Zverinac to niewielka wyspa położona wzdłuż północno – wschodniego brzegu wyspy Dugi Otok. Na wyspie znajduje się tylko jedna miejscowość... więcej »

zobacz więcej
Biograd na Moru

Chorwacja

Biograd na Moru

Biograd na Moru leży w centralnym punkcie Wybrzeża Adriatyckiego, w zatoce Pašman, niespełna 30 km od Zadaru. To idealne miejsce... więcej »

zobacz więcej
Povlja

Chorwacja

Povlja

Povlja to cicha i kameralna miejscowość  w północno-wschodniej części wyspy Brać otoczona licznymi zatoczkami i kameralnymi plażami. W 2003 Povlja... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru