Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Polecamy – wino Dingač

Żeglując wzdłuż Chorwackiego wybrzeża staramy się zawsze łączyć rejs z degustacją specjałów lokalnej kuchni, nie zapominając oczywiście o winach. Latem, gdy temperatury oscylują wokół 30 stopni C, zazwyczaj sięgamy po lekkie, owocowe wina białe, idealne do rybnych kolacji serwowanych w kokpicie. Wiosną i jesienią z większą przyjemnością pijemy wina czerwone i wytrawne. Takim chorwackim winem, które umilało nam ostatni w tym sezonie – październikowy rejs wzdłuż wybrzeża Dalmacji – było wino Dingač.

To jedno z najbardziej znanych i cenionych win w Chorwacji. Jego nazwa pochodzi od nazwy winnicy Dingač położonej na stromych zboczach półwyspu Peljesac. Panują tu znakomite warunki do uprawy: zimy są krótkie i łagodne, a lata długie i ciepłe. Dodatkowo ostre nachylenie stoku w kierunku morza sprawia, że winorośl ma bardzo dobre nasłonecznienie. Wino wytwarzane jest tu z bardzo charakterystycznego dla tego regionu szczepu winorośli Plavac Mali, mającego bardzo długą historię.

Warunki uprawy mają niewątpliwie wpływ na kolor, zapach i smak wina. Specjaliści wyczuwają w nim delikatny aromat czereśni, kawy i wanilii, inni odnajdują w nim wyraźny smak jeżyn, poziomek i jagód. Dingač charakteryzuje się wysoką zawartością alkoholu – niemal 15%. Najlepiej sprawdza się podawane do dań z czerwonego mięsa. Doskonale podkreśla smak potraw z grilla, także ryb. Nam bardzo smakowało, także podczas samodzielnej degustacji.

Na koniec warto dodać, że pochodzenie jak i produkcja wina Dingač została zastrzeżona międzynarodowym certyfikatem. Oznacza to, że tylko wąskie grono winiarzy, spełniające wysokie standardy produkcji,  może sprzedawać wino pod marką Dingač. Biorąc pod uwagę fakt, że cały proces uprawy i zbiorów odbywa się ręcznie – ukształtowanie terenu uniemożliwia jakąkolwiek mechanizację, zrozumiałe wydaje się, że nie jest to wino tanie. W markecie płaciliśmy za butelkę 0,75l ok. 80 Kun. Największą renomą cieszą się wina Dingač produkowane przez winiarnię Matusko. Wersje „premium” osiągają cenę powyżej 500 Kun za butelkę.

Wino dingac


Planujesz rejs w Chorwacji? Sprawdź co możemy Ci zaoferować!


 

 

Posty w kategorii

Wenecja rejs z Puli

Trasa rejsu 7 dni: z Puli do Wenecji i z powrotem

Gdy znikają kontrole graniczne, a dodatkowo wszędzie obowiązuje ta sama waluta, żeglowanie po wodach... więcej »

zobacz więcej

Alternatywne połączenie lotnicze do Chorwacji

Bardzo lubimy żeglować w Chorwacji, ale nie lubimy tam jeździć samochodem. Niby mamy wszystko... więcej »

zobacz więcej
połączenia lotnicze do Chorwacji

Połączenia lotnicze do Chorwacji 2024

Sprawdź rozkład lotów dla żeglarzy do Chorwacji. Bezpośrednie loty w sobotę do Zadaru, Splitu,... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru