FB YT Instagram Skontaktuj się z nami tel. 22 446 83 80

Polecamy – wino Dingač

Żeglując wzdłuż Chorwackiego wybrzeża staramy się zawsze łączyć rejs z degustacją specjałów lokalnej kuchni, nie zapominając oczywiście o winach. Latem, gdy temperatury oscylują wokół 30 stopni C, zazwyczaj sięgamy po lekkie, owocowe wina białe, idealne do rybnych kolacji serwowanych w kokpicie. Wiosną i jesienią z większą przyjemnością pijemy wina czerwone i wytrawne. Takim chorwackim winem, które umilało nam ostatni w tym sezonie – październikowy rejs wzdłuż wybrzeża Dalmacji – było wino Dingač.

To jedno z najbardziej znanych i cenionych win w Chorwacji. Jego nazwa pochodzi od nazwy winnicy Dingač położonej na stromych zboczach półwyspu Peljesac. Panują tu znakomite warunki do uprawy: zimy są krótkie i łagodne, a lata długie i ciepłe. Dodatkowo ostre nachylenie stoku w kierunku morza sprawia, że winorośl ma bardzo dobre nasłonecznienie. Wino wytwarzane jest tu z bardzo charakterystycznego dla tego regionu szczepu winorośli Plavac Mali, mającego bardzo długą historię.

Warunki uprawy mają niewątpliwie wpływ na kolor, zapach i smak wina. Specjaliści wyczuwają w nim delikatny aromat czereśni, kawy i wanilii, inni odnajdują w nim wyraźny smak jeżyn, poziomek i jagód. Dingač charakteryzuje się wysoką zawartością alkoholu – niemal 15%. Najlepiej sprawdza się podawane do dań z czerwonego mięsa. Doskonale podkreśla smak potraw z grilla, także ryb. Nam bardzo smakowało, także podczas samodzielnej degustacji.

Na koniec warto dodać, że pochodzenie jak i produkcja wina Dingač została zastrzeżona międzynarodowym certyfikatem. Oznacza to, że tylko wąskie grono winiarzy, spełniające wysokie standardy produkcji,  może sprzedawać wino pod marką Dingač. Biorąc pod uwagę fakt, że cały proces uprawy i zbiorów odbywa się ręcznie – ukształtowanie terenu uniemożliwia jakąkolwiek mechanizację, zrozumiałe wydaje się, że nie jest to wino tanie. W markecie płaciliśmy za butelkę 0,75l ok. 80 Kun. Największą renomą cieszą się wina Dingač produkowane przez winiarnię Matusko. Wersje „premium” osiągają cenę powyżej 500 Kun za butelkę.

Wino dingac


Planujesz rejs w Chorwacji? Sprawdź co możemy Ci zaoferować!


 

 

 

Posty w kategorii

Powtórka przed rejsem - węzły żeglarskie

Węzły żeglarskie

Powtórka przed rejsem To krótkie repetytorium ma Wam pomóc w przygotowaniu do sezonu żeglarskiego.... więcej »

zobacz więcej
Żeglowanie katamaranem

Żeglowanie na katamaranie

Katamaran – to prostsze niż myślisz O zaletach żeglowania na katamaranie można by wiele... więcej »

zobacz więcej
Park Narodowy Kornati

Park Narodowy Kornati – opłaty dla żeglarzy w praktyce

Kornaty to idealne miejsce na wakacje z dziećmi, szczególnie w szczycie sezonu. Przy trzydziestostopniowym... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. (+48 22) 446 83 80

fax (+48 22) 894 00 42

 

info(@)punt.pl