Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Stari Grad

Stari Grad to malownicze miasto położone w głębokiej zatoce w północno-zachodniej części wyspy Hvar. Ulubione miejsce żeglarzy. W 2017 roku miasto było nominowane do prestiżowej nagrody European Best Destination 2017. W rywalizacji z takimi miastami jak Gdańsk, Budapeszt, Porto, Milan czy Ateny zdobył zaszczytne 8 miejsce, potwierdzając tym samym swoją atrakcyjność wśród turystów.

Atrakcje Starego Gradu

Historia miasta sięga IV w. p.n.e. W 384 r. p.n.e., w roku, w którym urodził się filozof grecki Arystoteles, Grecy z wyspy Paros przybyli na wyspę Hvar i założyli miasto Faros (dzisiejszy Stari Grad). Dziedzictwo regionu zachowane od czasów starożytności zostało uznane przez UNESCO, które w 2008 r. wpisało Równinę Starigrad na listę Światowego Dziedzictwa.

Strari Grad jest idealnym przystankiem dla osób szukających miejsca z charakterem i unikalną atmosferą, w którym historia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Pozostałości domu romańskiego, wczesnochrześcijański kościół św. Ivana, klasztor dominikański z XV w. (w którym znajdują się stare archiwa, pokaźna biblioteka, a także zbiory malarstwa czy rzeźby), pałac poety Hektorovića, kościół parafialny św. Stjepan z początku XVII w., plac miejski Škor z przełomu XVII i XVIII w. – to tylko nieliczne przykłady, które świadczą o długiej i bardzo interesującej przeszłości miasta.

Stari Grad to idealne miejsce zarówno dla wielbicieli pieszych wędrówek, jak i miłośników wypraw rowerowych. Pobliski Półwysep Kabal, z niewielkimi zatoczkami, zachęca do poszukiwań ustronnej plaży, ale również jest świetnym miejscem do uprawiania turystyki na dwóch kółkach. Rozpoczynająca się w Starim Gradzie i wiodąca przez cały Półwysep Kabal ścieżka rowerowa zachwyciła już niejednego turystę.

Cumując w porcie Stari Grad polecamy spacer na wzgórze Glawica (111 m), skąd roztacza się piękny widok na zatokę i miasto. Najlepiej wybrać się tam o zachodzie słońca, droga zajmuje ok. 20 minut.

Udogodnienia dla żeglarzy – port miejski w Stari Grad

Żeglarze mają do swojej dyspozycji duży i nowoczesny port miejski. W ostatnim czasie nabrzeże – zarówno północne, jak i południowe – zostało poszerzone i pogłębione. Do dyspozycji żeglarzy jest blisko 100 miejsc postojowych z muringami, prądem i wodą. Głębokość ok. 2-3 metry.

Dodatkowo w centralnej części portu znajdziemy około 20 boi. Za zgodą kapitanatu, do jednej boi mogą cumować jednocześnie 2-3 jachty. Na zimę boje są usuwane.

Wraz z rozbudową portu powstały nowe toalety i natryski (zlokalizowane obok dawnego kina letniego). Niestety, jest ich mało i latem tworzą się kolejki. Ze względu na usytuowanie łazienek radzimy cumować przy południowym nabrzeżu – jeśli staniemy przy nabrzeżu północnym, do łazienek będziemy mieli ok. 1 km 😉

Port jest bardzo popularny wśród żeglarzy, dlatego w sezonie zalecamy przypłynąć tu wczesnym popołudniem. Można również próbować zrobić rezerwację – kapitanat +385 91220 0002.
Za 12m jacht zapłacimy ok 360 kun (30 kun/metr) + opłata za prąd, wodę, śmieci ok. 100 kun (7-8 kun/metr).

Port bardzo dobrze chroni podczas bory. Gdy wieje ze wschodu, występują tu silne szkwały (najczęściej gdy wieje jugo). Mistral wiejący z północnego wschodu może wywoływać falę. Zdarza się, że gdy wieje jugo poziom morza podnosi się i woda zalewa miasto.

Gdzie warto zjeść w Stari Grad

Jeśli szukacie dobrej restauracji, możemy polecić konobę Kod Barba Luke, mieszczącą się w samym centrum przy głównym deptaku. Bardzo smaczne jedzenie, świetna obsługa i dobre wino.

Inny dobry adres to Konoba Kokot , leżąca w Dol ok. 4 km od Starego Gradu (ok. 40 minut na piechotę) – domowa, prosta i bardzo smaczna kuchnia. Trochę bliżej (ok. 2 km od portu) mieści się Hora Stari Grad – duże gospodarstwo agroturystyczne z ekologicznymi produktami, gdzie można połączyć kolację z degustacją i zakupami.

Przy południowym nabrzeżu mieści się winiarnia – rozlewnia wina (od win wytrawnych po słodki „prosek”), najlepiej przyjść z własnym opakowaniem.

W miasteczku znajdziemy duży market spożywczy, targ rybny i warzywno-owocowy, liczne piekarnie.


Przejdź do sekcji


Stari Gard wyspa Hvar

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Instalacja Zadar - pozdrowienie słońca

Chorwacja

Zadar

„Zadarski zachód słońca jest najpiękniejszy na świecie, piękniejszy jest niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie” –... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Korcula

Chorwacja

Korčula

Korčula to jedna z największych z chorwackich wysp, szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Wyspa dostarcza turystom wielu niespodzianek,... więcej »

zobacz więcej
Iz

Chorwacja

Veli Iz

Wyspa Iż położona jest pomiędzy Dugim Otokiem a wyspą Ugljan. Mieszkańcy trudnią się tu głównie rybołówstwem i uprawą ziemi. Posiada... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru