Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Stari Grad

Stari Grad to malownicze miasto położone w głębokiej zatoce w północno-zachodniej części wyspy Hvar. Ulubione miejsce żeglarzy. W 2017 roku miasto było nominowane do prestiżowej nagrody European Best Destination 2017. W rywalizacji z takimi miastami jak Gdańsk, Budapeszt, Porto, Milan czy Ateny zdobył zaszczytne 8 miejsce, potwierdzając tym samym swoja atrakcyjność wśród turystów.

Atrakcje Starego Gradu

Historia miasta sięga IV w. p.n.e.. W 384 r. p.n.e., w roku, w którym urodził się filozof grecki Arystoteles, Grecy z wyspy Paros przybyli na wyspę Hvar i założyli miasto Faros (dzisiejszy Stari Grad). Dziedzictwo regionu zachowane od czasów starożytności zostało uznane przez UNESCO, które w 2008 r. wpisało Równinę Starigrad na listę Światowego Dziedzictwa.

Strari Grad jest idealnym przystankiem dla osób szukających miejsca z charakterem i unikalną atmosferą, w którym historia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Pozostałości domu romańskiego, wczesnochrześcijański kościół św. Ivana, klasztor dominikański z XV w. (w którym znajdują się stare archiwa, pokaźna biblioteka, a także zbiory malarstwa czy rzeźby), pałac poety Hektorovića, kościół parafialny św. Stjepan z początku XVII w., plac miejski Škor z przełomu XVII i XVIII w. to tylko nieliczne przykłady, które świadczą o długiej i bardzo interesującej przeszłości miasta.

Stari Grad to idealne miejsce zarówno dla wielbicieli pieszych wędrówek, jak i miłośników wypraw rowerowych. Pobliski Półwysep Kabal, z niewielkimi zatoczkami, zachęca do poszukiwań ustronnej plaży, ale również jest świetnym miejscem do uprawiania turystyki na dwóch kółkach. Rozpoczynająca się w Starim Gradzie i wiodąca przez cały Półwysep Kabal ścieżka rowerowa zachwyciła już niejednego turystę.

Udogodnienia dla żeglarzy

Żeglarze mają do swojej dyspozycji duży i nowoczesny port miejski. W ostatnim czasie nabrzeże (szczególnie południowe) zostało poszerzone i pogłębione. Powstało blisko 70 miejsc postojowych z muringami, prądem i wodą. Nowe toalety i natryski (zbyt mało kabin, szczególnie w szczycie sezonu). Głębokość basenu portowego 2 – 3 m (max. 4,6 m). W centralnej części portu znajdziemy około 20 boi. Za zgodą kapitanatu: do jednej boi mogą cumować jednocześnie 3 jachty.  W porcie występują czasami silne silne szkwały ze wschodu (najczęściej gdy wieje jugo). Mistral wiejący z północnego wschodu może wywoływać falę. Port jest bardzo popularny wśród żeglarzy dlatego w sezonie zalecamy przypłynąć tu wczesnym popołudniem.

Jeśli szukacie dobrej restauracji – to możemy polecić konobę Kod Barba Luke, mieszczącą się w samym centrum przy głównym deptaku. Bardzo smaczne jedzenie, świetna obsługa i dobre wino.
Inny dobry adres to Konoba Kokot leżąca w Dol  około 4 km od Starego Gradu (ok. 40 minut na piechotę) – domowa, prosta i bardzo smaczna kuchnia.


Przejdź do sekcji


Stari Gard wyspa Hvar

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Premuda Chorwacja

Chorwacja

Premuda

Premuda jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu zadarskiego. Jest niewielka – ma niespełna 10 km2, ale jej zachodni brzeg... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Hvar

Chorwacja

Hvar

Wyspa Hvar zwana  królową wśród dalmatyńskich wysp. To najdłuższa wyspa Chorwacji (68 km), „tonąca w słońcu” (słońce świeci tu przez... więcej »

zobacz więcej
Wyspa Zverinac zatoka Kablin

Chorwacja

Zverinac

Zverinac to niewielka wyspa położona wzdłuż północno – wschodniego brzegu wyspy Dugi Otok. Na wyspie znajduje się tylko jedna miejscowość... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.