Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Biograd na Moru

Biograd na Moru leży w centralnym punkcie Wybrzeża Adriatyckiego, w zatoce Pašman, niespełna 30 km od Zadaru. To idealne miejsce aby rozpocząć swój rejs w kierunku najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji: Parku Narodowego Kornati, , Park Narodowy Teleścica, Parku Narodowego rzeki Krka.

Historia

Biograd na Moru to miasto królewskie. Powstało najprawdopodobniej na ruinach starożytnej Blandony. Pierwsze zapiski o nim sięgają X wieku. Największy rozwój miasto osiągnęło w XI i XII wieku gdy stało się stolicą chorwackich władców. W tym czasie król Petar Kresimir założył tu diecezję, wzniósł klasztor benedyktynów płci męskiej i żeńskiej oraz zbudował kościół św. Jana. W 1102 roku w Biogradzie, koronowany został król chorwacko-węgierski Koloman.

Niestety już w 1125 r. Wenecjanie całkowicie zniszczyli Biograd. Dalszych spustoszeń dokonały wojny wenecko-tureckie. Najlepszym miejscem na poznanie śladów burzliwej przeszłości Biogradu jest Muzeum Miejskie. Znajdziemy tu interesujące kolekcje archeologiczne, ślady starożytnej przeszłości oraz ładunki statków z XVI wieku.

Dzisiaj

Obecnie Biograd na Moru to znana turystyczna miejscowość z rozbudowaną infrastrukturą hotelową i gastronomiczną. W północnej części miasta znajduje się zatoka Bošana z dużą plażą żwirową. Na południu usytuowana jest szeroka plaża Dražice z basenem i wodną infrastrukturą. Kierując się jeszcze bardziej na południe dotrzemy do piaszczystej plaży Soline otoczonej lasem sosnowym. Tuż obok znajdziemy duży park z licznymi szlakami spacerowymi i ścieżkami do joggingu, a także pola kempingowe.

Przydatne informacje

Duże zakupy na rejs najlepiej robić w markecie Plodine lub Lidl położonym na wjeździe do miasta. Targ (trznica) mieści się w centrum, nieopodal mariny. Można się tu zaopatrzyć w świeże owoce morza, warzywa i owoce. Znajdziemy tu również piekarnię i sklep mięsny. Za kg ryby zapłacicie na targu 80-90 kun. W sezonie targ jest czynny również w niedziele. Świeże pieczywo można również kupić w licznych piekarniach.

Wzdłuż głównej promenady miasta mieści się wiele restauracji, pizzerii i kawiarni. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. My polecamy pizzę w Casa Vecchia na ulicy króla Kolomana (wgłębi miasta, niedaleko kościoła św. Anastazji – Sveta Stosija), lub w Mamma Mia (tuż obok). Kto natomiast chce na koniec rejsu dobrze zapamiętać chorwacką kuchnię i spędzić miło wieczór w pięknym ogrodzie proponujemy Restaurację Dupin (na północ zaraz za mariną Kornati – nie jest tanio, ale bardzo smacznie) oraz Restaurację Riva czynną również poza sezonem.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie na >>> stronie Biogradu.


Przejdź do sekcji


Biograd na Moru

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Chorwacja Skradin

Chorwacja

Skradin

Skradin to niewielka miejscowość położona 8  Mm od Sibenika w dorzeczu rzeki Krka. Jedno z najstarszych miast Dalmacji. Niewielka starówka... więcej »

zobacz więcej
Instalacja Zadar - pozdrowienie słońca

Chorwacja

Zadar

„Zadarski zachód słońca jest najpiękniejszy na świecie, piękniejszy jest niż oklaskiwany każdego wieczoru zachód w Key West na Florydzie” –... więcej »

zobacz więcej
Biograd na Moru

Chorwacja

Biograd na Moru

Biograd na Moru leży w centralnym punkcie Wybrzeża Adriatyckiego, w zatoce Pašman, niespełna 30 km od Zadaru. To idealne miejsce... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru