Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jakie uprawnienia żeglarskie należy posiadać w Chorwacji?

Mimo, że Adriatyk stał się morzem „pierwszego wyboru” dla polskich żaglarzy, w dalszym ciągu wiedza na temat wymaganych na tym akwenie uprawnień nie zawsze jest kompletna. Otrzymujemy wiele pytań odnośnie uprawnień wymaganych do prowadzenia jachtu w Chorwacji. Poniżej staramy się przybliżyć ten temat.

Uprawnienia według polskiego prawa

W Chorwacji oczywiście możemy posługiwać się polskimi uprawnieniami:

Żeglarz jachtowy – uprawnia do prowadzenie jachtów żaglowych o długości do 12 m po morskich wodach wewnętrznych, a na pozostałych wodach morskich do 2 mil morskich od brzegu, w porze dziennej

Jachtowy sternik morski – uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich

Kapitan jachtowy – uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich bez ograniczeń

Poza uprawnieniami żeglarskimi w Chorwacji należy posiadać uprawnienia do posługiwania się radiem UKF.

W praktyce można powiedzieć, że stopień jachtowego sternika morskiego (lub sternika jachtowego, jeżeli ktoś jeszcze nie wymienił patentu) wraz z uprawnieniami UKF, to minimum do prowadzenia jachtu w Chorwacji. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że żeglarz jachtowy będzie pływał na wodach oddalonych maksymalnie o 2 mile od brzegu.

Co na temat polskich uprawnień mówi prawo chorwackie?

Ciekawostką jest, że według prawa chorwackiego patenty żeglarskie wydane w Polsce mają inny zakres uprawnień, niż ten nadany przez prawo polskie. Zgodnie z artykułem 4 paragraf 3 chorwackiego rozporządzenia w sprawie łodzi (zgodnie z prawem chorwackim jednostki do 12 m) i jachtów (jednostki powyżej 12 m) polskie patenty uprawniają do:

Żeglarz jachtowy – uprawnia do:
– prowadzenia łodzi do 12 m długości w celach prywatnych,
– prowadzenia łodzi czarterowych do 12 m długości,
na wodach wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji do jednej mili od stałego lądu lub wyspy, pod warunkiem posiadania krajowych lub zagranicznych certyfikatów do obsługi radiostacji jeżeli na jachcie znajduje się radio UKF

Sternik jachtowy – uprawnia do
– prowadzenia łodzi do 12 m długości w celach prywatnych,
– prowadzenia łodzi czarterowych do 12 m długości,
– prowadzenia jachtów do 30 GT w celach prywatnych,
– prowadzenia jachtów czarterowych do 30 GT,
na wodach wewnętrznych i terytorialnych Republiki Chorwacji, pod warunkiem posiadania krajowych lub zagranicznych certyfikatów do obsługi radiostacji jeżeli na jachcie znajduje się radio UKF

Jachtowy sternik morski – uprawnia do
– prowadzenia łodzi do 12 m długości w celach prywatnych,
– prowadzenia łodzi czarterowych do 12 m długości,
– prowadzenia jachtów do 500 GT w celach prywatnych,
– prowadzenia jachtów czarterowych do 500 GT,
na wodach Adriatyku, obejmujących żeglugę międzynarodową, pod warunkiem posiadania krajowych lub zagranicznych certyfikatów do obsługi radiostacji jeżeli na jachcie znajduje się radio UKF

Kapitan jachtowy – uprawnia do
– prowadzenia łodzi do 12 m długości w celach prywatnych,
– prowadzenia łodzi czarterowych do 12 m długości,
– prowadzenia jachtów do 500 GT w celach prywatnych,
– prowadzenia jachtów czarterowych do 500 GT,
bez ograniczeń dotyczących rejonu żeglugi, pod warunkiem posiadania krajowych lub zagranicznych certyfikatów do obsługi radiostacji jeżeli na jachcie znajduje się radio UKF

Źródło >>> http://www.mppi.hr

W praktyce oznacza to, że posiadacze patentu jachtowego sternika morskiego mogą prowadzić w Chorwacji niemal każdy jacht żaglowy.

Czy da się łatwiej?

Zdobycie polskich uprawnień zajmuje sporo czasu. Aby przystąpić do egzaminu na polski patent jachtowego sternika morskiego należy wcześniej zdobyć  udokumentowany staż na min. dwóch rejsach morskich, w czasie co najmniej 200 godzin. Co prawda nie ma obecnie obowiązku odbycia szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu, ale w praktyce znalezienie egzaminu na jachtowego sternika morskiego bez szkolenia jest niemożliwe. Czy da się zdobyć odpowiednie uprawnienia do prowadzenia jachtu stosunkowo szybko i łatwo? Tak, jest to możliwe – można zdobyć uprawnienia chorwackie:

Voditelj Brodice kategorii B – uprawniające do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych o masie całkowitej do 30 GT oraz obsługi radiostacji VHF po wodach terytorialnych Chorwacji. Uprawnienia te można zdobyć po zdaniu egzaminu teoretycznego w kapitanacie portu (Lucka Kapetanija).

A co z certyfikatem ISSA?

Wbrew temu co można przeczytać na niektórych stronach internetowych, certyfikat ISSA nie upoważnia do prowadzenia jachtów w Chorwacji. Certyfikat ten jest jedynie poświadczeniem posiadania określonych kompetencji.

Liczba członków załogi

Panuje powszechne przekonanie, że do prowadzenia jachtów w Chorwacji wystarczy jedna osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia na pokładzie. Nie zawsze tak jest. Zgodnie z chorwackim przepisami, w przypadku jachtów powyżej 30 GT na jachcie znajdować się musi skipper oraz drugi członek załogi ze stopniem minimum Voditelj Brodice kategorii B (lub według informacji firm czarterowych, stopniem żeglarza jachtowego).

GT – pojemność brutto statku (gross tonnage) to miara całkowitej pojemności zamkniętych pomieszczeń statku wewnątrz kadłuba i nadbudówek, wyrażona w jednostkach bezwymiarowych. Większość jachtów dostępnych w czarterze mieści się poniżej granicy 30 GT. Wartość tą przekraczają większe katamarany takie jak Lagoon 450, Saona 47, Dufour 48, Lagoon 52 czy Saba 50. Katamaran Bali 4.5 znajduje się poniżej granicy 30 GT.


Planujesz czarter jachtu w Chorwacji? Zrób to z nami!


Uprawnienia żeglarskie w Chorwacji

 

 

Posty w kategorii

Park Narodowy Kornati – cennik 2023

Przygotowaliśmy poniżej informacje na temat cen biletów wstępu do Parku Narodowego Kornati w sezonie... więcej »

zobacz więcej

Alternatywne połączenie lotnicze do Chorwacji

Bardzo lubimy żeglować w Chorwacji, ale nie lubimy tam jeździć samochodem. Niby mamy wszystko... więcej »

zobacz więcej

Mariny ACI – promocje w sezonie 2023

ACI to największa (22 przystanie) sieć marin w Chorwacji, zapewniająca żeglarzom nie tylko komfort... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru