10 wskazówek dla skipperów SESZELE
21 07 2025
Planujesz swój pierwszy rejs na Seszelach? Nie daj się zaskoczyć – mamy dla Ciebie 10 cennych wskazówek:
Co znajdziesz w tym artykule:
Na Seszelach obowiązuje zakaz pływania w nocy.
Jest to regulacja rządowa i dotyczy wszystkich jachtów. Pływamy od wschodu do zachodu słońca, co w przypadku Seszeli oznacza od 6:00/6:30 do 18:00/18:30. Odległości między wyspami nie są duże, nie ma więc powodu do pośpiechu.
Skipper może prowadzić tylko jeden rejs.
Skipper (nie będący mieszkańcem Seszeli) może na Seszelach prowadzić tylko jeden rejs. Nie może zmieniać załóg lub wynająć innej łodzi, by poprowadzić kolejny rejs z nową załogą. Na Seszele może przylecieć tylko 2 razy w roku (jeśli planuje w tym czasie prowadzić rejs). Regulacje rządowe mają na celu ograniczenie komercyjnych rejsów i ochronę rodzimego rynku pracy.
Warto wynająć jacht z odsalarką.
Są tylko trzy miejsca na Seszelach gdzie zatankujesz wodę: marina Praslin, marina Mahe, wyspa La Digue. Warto zatem wyposażyć się w odsalarkę. Szczególnie gdy planujesz dłuższy niż tygodniowy czarter.
Czarter jachtu z Mahe lub Praslin.
Jacht na Seszelach można wynająć tylko w dwóch miejscach: na wyspie Mahe lub na wyspie Praslin. Ze względu na łatwość dolotu, lepszą infrastrukturę, większy wybór jachtów, polecamy w pierwszej kolejności czartery z wyspy Mahe, gdzie znajduje się jedyne na Seszelach międzynarodowe lotnisko.
Jacht na Seszelach możesz wynająć/zwrócić w dowolny dzień tygodnia.
Minimalny okres czarteru to 7 dni. Polecamy czartery 10-14 dniowe, aby bez pośpiechu odkryć wszystkie najważniejsze atrakcje Seszeli. W naszej wyszukiwarce (na stronie z wynikami) można szukać i rezerwować jachty na Seszelach, zaznaczając dowolny dzień tygodnia i planując czarter od 7 do 28 dni.
Na Seszelach występują pływy.
Pływy na Seszelach są półdobowe. W ciągu doby mamy dwa przypływy i dwa odpływy. Różnica między przypływem a odpływem wynosi od 0,9 – 2 metrów w zależności od fazy księżyca. Jest to szczególnie istotne podczas cumowania (zarówno jachtu jak i pontonu ;-)). Wpływa również na odbiór danego miejsca. Zupełnie inaczej wygląda zatoka z szeroką plażą i ogromnymi skałami, niż ta sama zatoka zalana oceanem.
Przygotuj się na opłaty tzw. landing fees.
Sporo wysp na Seszelach pobiera opłatę za zwiedzanie tzw. „landing fees”. Warto na nie zarezerwować ok. 120 EUR/osobę na tydzień czarteru. Opłaty nie zależą od rodzaju i wielkości jachtu. Jest stała opłata za jacht i za osobę. Zwykle opłata jest pobierana za kotwiczenie, oraz dodatkowo za kotwiczenie w nocy. Opłaty uiszcza się za pośrednictwem strony internetowej, podając ilość osób, termin postoju, dane jachtu. Więcej na temat landing fees znajdziesz na naszej stronie – opłaty obowiązkowe na Seszelach.
Na Seszelach wiatry wieją najczęściej z kierunku SE i NW.
Sezon żeglarski na Seszelach trwa cały rok. Zazwyczaj od listopada do kwietnia wieją wiatry z kierunku NW, natomiast od maja do października z kierunku SE. Planując trasę rejsu zwróć uwagę, że w innym miejscu kotwiczysz zimą, a w innych latem. Na naszej stronie znajdziesz propozycje tras rejsów z wyspy Mahe i Praslin przy obu kierunkach wiatrów. Zapoznaj się również z warunkami pogodowymi w poszczególnych miesiącach roku – pogoda na Seszelach.
Na Seszelach większość jachtów do czarteru to katamarany.
Żeglowanie po Seszelach to pływanie od zatoki do zatoki, po płytkich wodach, często w sąsiedztwie rafy. Bardzo dobrze sprawdzają się tu katamarany ze względu na dużą przestrzeń do wypoczynku i relaksu, stabilność oraz małe zanurzenie. Jest ich zdecydowanie więcej w ofercie czarterowej niż jednokadłubowców. Sprawdź dostępną ofertę jachtów na Seszelach.
Uwaga na fale!
Na niektórych plażach obowiązuje zakaz kąpieli ze względu na wysokie fale. Czasami fale utrudniają lub nawet uniemożliwiają desant pontonem na plażę. Rafa koralowa i wysoka fala to nie najlepsze połączenie. Wybieraj kotwicowiska dobrze osłonięte od wiatru i fal. Jeśli nie jesteś doświadczonym żeglarzem, unikaj czarteru pod koniec lipca, w sierpniu i na początku września, gdy wieje na Seszelach najmocniej (do 25 węzłów, a czasami więcej).

Posty w kategorii

Jakie uprawnienia są wymagane, aby wynająć jacht?
CHORWACJA patent żeglarski minimum sternika jachtowego, jachtowego sternika morskiego lub patent motorowodny sternika motorowodnego,... więcej »
zobacz więcej
Toaleta na jachcie morskim
Zapchana toaleta (kingston) może skutecznie popsuć humor całej załodze w trakcie rejsu. Poniżej podpowiadamy... więcej »
zobacz więcej
5 porad dla planujących rejs z Dubrownika do Czarnogóry
Sporo żeglarzy czarterujących jacht w Dubrowniku planuje rejs na południe, do Czarnogóry. Jeśli Ty... więcej »
zobacz więcej