Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Prysznic na jachcie – czyli jak nie stracić całej wody ze zbiorników

Dobra wiadomość dla osób dbających o higienę. Blisko 100% wszystkich jachtów czarterowych posiada prysznic (zazwyczaj dwa lub więcej).

Prysznic na pawęży

Prysznic na pawęży służy do spłukiwania się ze słonej wody po kąpieli. Czasem doprowadzona jest do niego tylko woda zimna, czasem zarówno zimna jak i ciepła. Najczęściej rączka prysznica wyposażona jest w przycisk (zawór), po naciśnięciu którego z prysznica wypływa strumień wody. Niektóre prysznice rufowe mają regulację wody typu „twist”.

prysznic na pawęży tupu twist

Rączka prysznica zazwyczaj umieszczana jest we wgłębieniu na pawęży, tak, aby po użyciu można ją było w łatwy sposób schować. Niestety, po włożeniu prysznica na swoje miejsce często nieświadomie naciskamy zawór i z prysznica kapie, lub w gorszym przypadku, wypływa w sposób ciągły woda. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk pracującej pompy wody słodkiej. Może się zdarzyć, że nikt z załogi tego nie zauważy. Dlatego dobrym zwyczajem jest zakręcenie zaworu na przewodzie doprowadzającym wodę do prysznica po spłukaniu się całej załogi. Zapobiegnie to opróżnieniu zbiorników z wody w najmniej oczekiwanym momencie.

prysznic na pawęży

 

Prysznic wewnątrz jachtu

Znajduje się się w pomieszczeniu toalety, lub rzadziej, w oddzielnej kabinie prysznicowej. Na pierwszy rzut oka, możesz go w ogóle nie zauważyć, ponieważ na sporej części jachtów rączka prysznica jest jednocześnie wylewką kranu. Można go wyjąć z umywalki i używać jak normalnego prysznica.

Prysznic wewnątrz jachtu

Niestety w odróżnieniu od prysznica na pawęży, woda sama nie spływa do morza. Zbiera się w małym zagłębieniu w podłodze i należy ją stamtąd odpompować. Większe i bardziej luksusowe jachty wyposażone są w automatyczne odsysanie wody spod prysznica, ale znacznie częściej pompa uruchamiana jest ręcznie za pomocą znajdującego się z kabinie prysznicowej przycisku.

Aby pompa prysznicowa była gotowa do pracy musisz włączyć ją na tablicy elektrycznej znajdującej się zazwyczaj przy stoliku nawigacyjnym. Po kąpieli należy pompę wyłączyć.

Filtr wody przed pompą prysznicową

Może się zdarzyć, że pompa prysznicowa pracuje, ale nie odsysa wody z podłogi. Powód jest najczęściej jeden – zapchany filtr przed pompą. Filtr łatwo oczyścić, jeżeli tylko wiemy gdzie się znajduje. Odkręcamy plastikową obudowę filtra, wyjmujemy i czyścimy siatkowy wkład filtra. Następnie wkład wkładamy na poprzednie miejsce i dokręcamy obudowę.

Podczas tej czynności warto zachować ostrożność. Jeżeli gwint obudowy nie zostanie odpowiednio spasowany, filtr może ulec uszkodzeniu, lub w najlepszym razie, będzie zapowietrzał pompę i woda nadal nie będzie odsysana.

Po kąpieli

Stocznie jachtowe robią wszystko, aby wnętrze jachtu cieszyło swoim wyglądem oko użytkownika. Dotyczy to również toalety/kabiny prysznicowej, dlatego wewnątrz kabiny znaleźć można sporo drewna i materiałów drewnopochodnych. Niestety nie lubią one kontaktu z wodą. Radzimy po wzięciu prysznica wysuszyć kabinę i, w miarę możliwości, zapewnić jej wentylację.

Zużycie wody

Pamiętaj, że zbiorniki wody na jachcie mają ograniczoną pojemność. Zwykle 150-600 l. W przeliczeniu na członka załogi to wcale nie jest dużo. Dlatego ważne jest, aby korzystać z wody w sposób oszczędny.

 

 

 

Posty w kategorii

Gdzie znaleźć boje na Balearach / Majorce

Boje na Balearach i ich rezerwacja

Co znajdziesz w tym artykule: Gdzie znajdziemy boje na BalearachRezerwacja i zasady cumowania do... więcej »

zobacz więcej
Awaria na jachcie - jak postępować

Jak postępować w razie awarii jachtu?

Nikomu nie życzymy awarii na jachcie, ale jak każdy sprzęt tak i ten może... więcej »

zobacz więcej
Marina Sukosan Asta

Jak wybrać jacht do czarteru

Planujesz wakacje na jachcie. Znasz już termin i cel swojej podróży. Przed Tobą ostatni... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.