Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Kotor (7 dni)

Kotor

Dzień 1 - Kotor

Dystans: 9 Mm

Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie. Położony jest w Zatoce Kotorskiej, która swym wyglądem przypomina fiordy norweskie. Miasto otaczają z trzech stron wysokie masywy górskie. W centrum Kotoru znajdziemy wiele śladów przeszłości – liczne budowle w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym oraz barokowym. Największy zachwyt wzbudzają mury obronne i liczne wieże fortyfikacyjne pobudowane na prawie pionowych ścianach.  Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

czytaj więcej
Tivat Czarnogóra

Dzień 2 - Tivat

Dystans: 8 Mm

Do Tivatu warto popłynąć, aby zobaczyć jak wygląda jedna z najbardziej nowoczesnych marin w Europie. Porto Montenegro to nie tylko elegancka marina, ale również olbrzymi kompleks turystyczny, na który składają się liczne hotele, apartamenty z basenami, restauracje oraz sklepy z markową odzieżą. Tivat jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na liczne, piaszczyste plaże, znakomitą słoneczną pogodę i dobrą bazę hotelową. W sezonie letnim to gwarne miejsce z licznymi kawiarniami i restauracjami.

 

czytaj więcej
Zatoka Kotorska

Dzień 3 - Herceg Novi

Dystans: 12 Mm

Herceg Novi, bardzo popularne wśród turystów miasto, położone jest tuż przy wejściu do Zatoki Boka. Jego strategiczne położenie sprawiło, że szybko zostało otoczone murami i twierdzami.  Miasto oferuje turystom liczne atrakcje, dlatego warto zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia na jego zwiedzanie. My polecamy, obok wizyty na Starym Mieście, spacer do twierdzy Spanjola, skąd roztacza się wspaniały widok na zatokę. Cumujemy do długiej kei w porcie miejskim (prąd i woda na kei) w otoczeniu palm i murów miejskich.

W drodze do Herceg Novi, ale przed wpłynięciem do cieśniny Verige, warto zrobić sobie postój, aby zwiedzić Risan, znany przede wszystkim z pozostałości rzymskich willi z pięknymi mozaikami datowanymi na II w n.e.. Dodatkową atrakcją jest elegancka restauracja Ćatovića Mlini w Morinj pobudowana w starym młynie skąd roztacza się wspaniały widok na Zatokę Kotorską.

Inną atrakcją leżącą w Zatoce Kotorskiej jest miejscowość Perast oraz wyspa Matki Boskiej na Skale.

Czarter jachtu Czarnogora owoce morza

Dzień 4 - Bigova

Dystans: 11 Mm

Bigova to pełna uroku wioska rybacka, słynąca ze świeżych owoców morza. Żeglarze mogą cumować do licznych boi w zatoce. Jeśli przypłyniesz wcześnie rano możesz liczyć na miejsce przy niewielkim pirsie. Polecamy spędzić wieczór w doskonałej restauracji rybnej Grispolis, usytuowanej naprzeciwko molo.

Podczas żeglowania z Herceg Novi w kierunku Bigova, możesz zatrzymać się i odwiedzić zjawiskową Błękitną Jaskinię (Plava Spilja) na półwyspie Luštica, około 5 mil od Bigova. Do jaskini można dostać się łodzią lub pontonem. Światło słoneczne odbijające się od powierzchni wody tworzy niepowtarzalne efekty świetlne, malując ściany groty w różnych odcieniach niebieskiego. Boje dla jachtów przygotowano w dwóch zatokach – Zanjic i Mirišta. Polecamy restaurację Ribarsko Selo znajdującą się pomiędzy zatokami. To ciekawa alternatywa na nocne cumowanie.

 

Budva Czarnogóra

Dzień 5 - Budva

Dystans: 20 Mm

Budva została założona przez starożytnych Greków, a następnie zajęta przez Rzymian, którzy pozostawili po sobie wiele pamiątek. Na Starym Mieście, oprócz kościołów i fortec, znajdziesz liczne sklepy, galerie oraz butiki, a także znakomite bary, tawerny i restauracje. Dzięki 35 pięknym piaszczystym plażom, niezliczonym hotelom oraz kurortom Budva Riviera cieszy się w Czarnogórze ogromną popularnością. Fani życia nocnego nie będą rozczarowani.

Cumujemy w bardzo dobrze wyposażonej Marinie Dukley, położonej tuż obok Starego Miasta. Prowadzi do niej dobrze oznaczony tor wodny (gdy wieje jugo lub bora niemożliwy do przejścia). W szczycie sezonu warto rezerwować miejsce z wyprzedzeniem. W marinie można dokonać odprawy jeśli planujemy wpłynąć na/wypłynąć z wód terytorialnych Czarnogóry. Przed wpłynięciem wskazane zgłoszenie na kanale 8.

Przed wejściem do Budvy znajduje się charakterystyczna wyspa St. Nicholas, ze stromym wzniesieniem od strony zachodniej i piaszczystymi plażami od północy. Warto zwrócić uwagę, że między wyspą St. Nicholas, a plażą Slovenska znajduje się pas płytkiej wody, który w czasie odpływu ma zaledwie pół metra głębokości.

czytaj więcej
Czarter jachtu Czarnogóra

Dzień 6 - Wyspa Sveti Marko

Dystans: 11 Mm

Niedaleko Tivatu leży zielona wyspa Sveti Marko; nazywana przez niektórych Stradioti. Według legendy mieścił się tutaj obóz weneckich żołnierzy pochodzenia greckiego (stadiotes – żołnierz). W latach 60. francuska firma Club Med pobudowała tu 500 domków w stylu Tahiti. Niestety dzisiaj obiekty te są zdewastowane, porośnięte trawą i chwastami. Na szczęście plaża nadal pozostaje piękna dlatego wyspa Sveti Marko to popularny cel jednodniowych wycieczek z Tivatu. Na południowym brzegu wyspy znajdziemy bezpieczne kotwicowisko, zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto zwrócić uwagę, że na północny zachód od Sveti Marko leży rozległa płycizna nazywana Plicina Tunja.

Tuż obok Sveti Marko możemy podziwiać najmniejszą wyspę w Zatoce Tivat – Gospa od Milosrda (Wyspa Łaski lub wyspa Matki Bożej Miłosierdzia). Całą powierzchnię wyspy zajmuje XV wieczny klasztor z cenną relikwią – drewnianym posągiem Matki Boskiej, dzieło miejscowego rzeźbiarza.

W pobliskich wioskach na półwyspie Luštica można kupić małże bezpośrednio od miejscowych hodowców. Istnieje również kilka restauracji, które zapewniają miejsca do cumowania dla swoich gości.

 

Kotor

Dzień 7 - Kotor

Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie. Położony jest w Zatoce Kotorskiej, która swym wyglądem przypomina fiordy norweskie. Miasto otaczają z trzech stron wysokie masywy górskie. W centrum Kotoru znajdziemy wiele śladów przeszłości – liczne budowle w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym oraz barokowym. Największy zachwyt wzbudzają mury obronne i liczne wieże fortyfikacyjne pobudowane na prawie pionowych ścianach.  Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

czytaj więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru