Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Budva

Budva

Według legendy Budva została założona 2500 lat temu przez Kadmosa, fenickiego herosa wygnanego z Teb, który znalazł tu schronienie dla siebie i swojej żony Harmonii.

Miasto swój największy rozkwit przeżyło za czasów przynależności do Republiki Weneckiej w XV wieku. Wtedy to powstał system obronny, który można podziwiać do dziś: cytadela usytuowana w południowej części starówki oraz ciąg murów miejskich.

Wewnątrz Starego Miasta znajdziemy trzy główne kościoły. Pierwszym z nich jest kościół św. Jana, zbudowany w VII wieku, drugi kościół św. Marii w Punta pochodzący z 840 r. oraz trzeci kościół św. Trójcy zbudowany w 1804 r.. Starówka w Budvie jest niezwykle turystycznym miejscem. Znajdziemy tu wiele sklepów, galerii, restauracji oraz klubów nocnych.  Latem miasto zamienia się w teatr miejski z licznymi występami, koncertami i pokazami.

Budva Czarnogóra

Sveti Nicholas

Przed wejściem do Budvy znajduje się charakterystyczna wyspa Sveti Nicholas, ze stromym wzniesieniem od strony zachodniej i piaszczystymi plażami od północy. Ma blisko dwa kilometry długości. Jej nazwa pochodzi od małego kościoła św. Mikołaja z XVI wieku, położonego wraz z małym cmentarzem na wyspie. Według legendy, w drodze z Budvy na górę Athos, św. Sawa nie był w stanie wejść na pokład z powodu fal. Wrzucił więc kilka skał do morza, tworząc groblę, dzięki której dostał się na statek. Latem kursuje wiele łódek turystycznych między portem miejskim w Budvie a Sveti Nicholas. Działa wtedy na wyspie letnia restauracja „Havaj”.

Warto zwrócić uwagę, że między wyspą St. Nicholas a plażą Slovenska znajduje się pas płytkiej wody, który w czasie odpływu ma zaledwie pół metra głębokości. Tor wodny do portu jest dobrze oznaczony, ale gdy wieje jugo lub bora niemożliwy do przejścia.

 

 

Budva Czarnogóra

Saint Stephen

Podobno pierwsze ślady osadnictwa na wyspie pochodzą z XV wieku. Na początku była tu rybacka osada czarnogórskiego plemienia Paštrović, które znalazło na wyspie schronienie przed atakami piratów i Turków.

Z czasem mieszkańcy wyspy zostali przesiedleni, a od 1950 r. nastąpiła restauracja starych kamiennych domów. Zabytkowa fasada pozostała w dużej mierze niezmieniona, natomiast wewnątrz powstał ekskluzywny kompleks wypoczynkowy sieci Aman Resort. Miejsce to chętnie odwiedzają celebryci z całego świata.

Wyspa połączona jest z lądem groblą, zalewaną podczas przypływów przez morze.

 

 

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Tivat Czarnogóra

Czarnogóra

Tivat

W Tivacie znajdziemy wszystko, co przyciąga turystów: piękną linię brzegową z licznymi, piaszczystymi plażami, gwarancję pogody – ponad dwa tysiące... więcej »

zobacz więcej
Zatoka Kotorska

Czarnogóra

Perast

Perast o spokojne, niewielkie miasteczko portowe liczące około 300 mieszkańców. Położone jest na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason.... więcej »

zobacz więcej
Budva Czarnogóra

Czarnogóra

Budva

Budva Według legendy Budva została założona 2500 lat temu przez Kadmosa, fenickiego herosa wygnanego z Teb, który znalazł tu schronienie... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru