Budva
Budva
Według legendy Budva została założona 2500 lat temu przez Kadmosa, fenickiego herosa wygnanego z Teb, który znalazł tu schronienie dla siebie i swojej żony Harmonii.
Miasto swój największy rozkwit przeżyło za czasów przynależności do Republiki Weneckiej w XV wieku. Wtedy to powstał system obronny, który można podziwiać do dziś: cytadela usytuowana w południowej części starówki oraz ciąg murów miejskich.
Wewnątrz Starego Miasta znajdziemy trzy główne kościoły. Pierwszym z nich jest kościół św. Jana, zbudowany w VII wieku, drugi kościół św. Marii w Punta pochodzący z 840 r. oraz trzeci kościół św. Trójcy zbudowany w 1804 r.. Starówka w Budvie jest niezwykle turystycznym miejscem. Znajdziemy tu wiele sklepów, galerii, restauracji oraz klubów nocnych. Latem miasto zamienia się w teatr miejski z licznymi występami, koncertami i pokazami.
Sveti Nicholas
Przed wejściem do Budvy znajduje się charakterystyczna wyspa Sveti Nicholas, ze stromym wzniesieniem od strony zachodniej i piaszczystymi plażami od północy. Ma blisko dwa kilometry długości. Jej nazwa pochodzi od małego kościoła św. Mikołaja z XVI wieku, położonego wraz z małym cmentarzem na wyspie. Według legendy, w drodze z Budvy na górę Athos, św. Sawa nie był w stanie wejść na pokład z powodu fal. Wrzucił więc kilka skał do morza, tworząc groblę, dzięki której dostał się na statek. Latem kursuje wiele łódek turystycznych między portem miejskim w Budvie a Sveti Nicholas. Działa wtedy na wyspie letnia restauracja „Havaj”.
Warto zwrócić uwagę, że między wyspą St. Nicholas a plażą Slovenska znajduje się pas płytkiej wody, który w czasie odpływu ma zaledwie pół metra głębokości. Tor wodny do portu jest dobrze oznaczony, ale gdy wieje jugo lub bora niemożliwy do przejścia.
Saint Stephen
Podobno pierwsze ślady osadnictwa na wyspie pochodzą z XV wieku. Na początku była tu rybacka osada czarnogórskiego plemienia Paštrović, które znalazło na wyspie schronienie przed atakami piratów i Turków.
Z czasem mieszkańcy wyspy zostali przesiedleni, a od 1950 r. nastąpiła restauracja starych kamiennych domów. Zabytkowa fasada pozostała w dużej mierze niezmieniona, natomiast wewnątrz powstał ekskluzywny kompleks wypoczynkowy sieci Aman Resort. Miejsce to chętnie odwiedzają celebryci z całego świata.
Wyspa połączona jest z lądem groblą, zalewaną podczas przypływów przez morze.