Teneryfa – Rajska wyspa.
Teneryfa to największa i najbardziej znana wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana przez mieszkańców paraiso (raj). Ciężko się z nimi nie zgodzić. Zapierające dech w piersiach widoki, serdecznie nastawieni mieszkańcy i niekończąca się wiosna sprawiają, że Teneryfa zasługuje na miano rajskiej wyspy.
Na Teneryfie wiatr wieje przez 260 dni w roku, a słońce świeci przez cały rok. Oto miejsce z idealną pogodą dla wszystkich uprawiających sporty wodne. Góry, jak również wulkan Teide, stanowią naturalną barierę dla mas powietrza, dlatego na Teneryfie występuje wyraźna różnica w klimacie pomiędzy częścią północną a południową. Część północna jest bardziej wilgotna, z częstymi mgłami i opadami, co w konsekwencji sprawia, że jest bardziej zielona i kwitnąca. Część południowo zachodnią charakteryzuje klimat suchy i gorący. Temperatury tutaj są znacznie wyższe, a opady bardzo rzadkie. Im bardziej oddalamy się od wybrzeża temperatury spadają i ilość opadów wzrasta. Zimą krater El Teide przykryty jest śniegiem.
Teneryfa jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym, dlatego trzeba się liczyć z dużą ilością turystów. Najważniejsze wydarzenia na Teneryfie w okresie zimowym związane są z hucznie obchodzonym karnawałem.
Za sprawą subtropikalnego klimatu flora i fauna Teneryfy jest niezwykle rozbudowana. Prawie 50% terenów wyspy stanowią różnego rodzaju parki przyrody i tereny chronione. Na szczególną uwagę zasługują tereny wokół miasta San Cristóbal de La Laguna (stolicy wyspy do 1723r.) oraz krateru wulkanu El Pico de Teide wznoszącego się na wysokość 3718 m n.p.m. (najwyższy szczyt w Hiszpanii). Oba zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczyt wulkanu najłatwiej dostać się kolejką, której dolna stacja mieści się na wysokości 2356 m. n.p.m. Koszt kolejki to ok 27 euro w obie strony (Zachęcamy do zakupu biletu online). Ważna informacja: aby dostać się na szczyt należy uzyskać specjalne zezwolenie (liczba zwiedzających została ograniczona do około 100 os/dzień). Wszelkie informacje oraz zezwolenia można uzyskać na stronie parku. San Cristóbal de La Laguna zachowało swój tradycyjny układ zabudowy na planie szachownicy. Warto zwiedzić pochodzące z XVI i XVIII w. domy bogatych kupców, zdobione charakterystycznymi drewnianymi balkonami oraz portalami z herbami. Koniecznie trzeba zajrzeć do ich środka, aby odkryć wewnętrzne, zielone ogrody, drewniane zdobienia okien oraz przejść się ich krużgankami. La Laguna słynie również z zabudowań sakralnych, a w szczególności z Katedry poświęconej Virgin de los Remedios, Kościołowi Niepokalanego Poczęcia – najstarszej, pochodzącej z 1502r. świątyni w mieście, a także Sanktuarium Chrystusa. Drugim, obok Laguny, najlepiej zachowanym starym miastem Teneryfy jest Oratava. Brukowane uliczki oraz drewniane, misternie rzeźbione balkony są wyznacznikiem architektury kanaryjskiej.
Zwolennicy pieszych wycieczek nie będę rozczarowani, wybierając zwiedzanie parku Barranco del Infiero. Tuż koło miasteczka Adeje na południu wyspy można podziwiać przepiękny wąwóz porośnięty dziką roślinnością, na końcu którego znajduje się wodospad. Ważna informacja: należy zabrać ze sobą odpowiednie obuwie, coś na głowę oraz butelkę wody mineralnej. Strażnicy mogą nie wpuścić na teren parku, jeżeli nie spełnimy tych wymagań. Rezerwacji można dokonać online. Informacje na temat parku można znaleźć tutaj.
Najwięcej baz czarterowych na archipelagu Wysp Kanaryjskich mieści się na Teneryfie. Dwie główne bazy to Marina del Sur na południu wyspy oraz Marina Santa Cruz w północno wschodniej części Teneryfy. Santa Cruz de Tenerife jest największym miastem i razem z Las Palmas de Gran Canaria stolicą autonomii Wysp Kanaryjskich. To tutaj zawijają promy z pobliskich wysp. Drugim ważnym w ruchu pasażerskim portem na wyspie jest Puerto Los Cristianos. Jest to kluczowy cel podróży dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić jedną z najbardziej znanych i słonecznych części wyspy.