Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Lanzarote – Wyspa Ognia.

Lanzarote Wyspy Kanaryjskie

Lanzarote to najbardziej wysunięta na północny wschód wyspa archipelagu. Uznana przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Posiada Rezerwat Morski, Park Narodowy i 12 chronionych obszarów przyrody. Lanzarote jest wyspą „księżycowych” krajobrazów, której znaczną część pokrywa zastygła lawa i trzysta górujących nad nią wulkanicznych stożków. Z tego też powodu zyskała miano Wyspy ognia.

Największą atrakcją wyspy jest położony na południu wulkaniczny Park Narodowy Timanfaya o powierzchni 52 km2. Park powstał w miejscu erupcji, która miała miejsce w 1730r. i trwała 6 lat. Na jago obszarze, niecałe 3km pod powierzchnią ziemi, znajduje się płynna lawa. To dzięki niej ziemia w niektórych miejscach parku ma temperaturę około 80°C.

Erupcja wulkanu sprawiła, że większość urodzajnych terenów wyspy została pokryta lawą i pyłem. Jednak determinacja i pomysłowość mieszkańców La Geria – centralnej części wyspy – była tak ogromna, że na czarnym pustkowiu wulkanicznych pyłów powstały…winnice. Wykorzystali lawę jako surowiec i użyli jej przy uprawie. Jednak bodegi na Lanzarote w niczym nie przypominają dobrze nam znanych krajobrazów z rzędami zielonych winorośli, ciągnących się aż po horyzont. Winorośl na wyspie rośnie w zagłębieniach pozostawionych przez płynącą lawę lub w głębokich na kilka metrów dołach wykopanych w wulkanicznym pyle, ochronionych przed wiatrem niskimi, półokrągłymi murkami. Krajobraz jest niezwykły, trochę nawet surrealistyczny. Aż trudno uwierzyć, że w takich warunkach można produkować tak smaczne wino.

Północna część wyspy zdominowana jest przez wulkan La Corona. Liczne tunele i jaskinie powstałe podczas jego wybuchu zachwycą każdego turystę. Najbardziej znaną jest Jameos del Agua – jaskinia zaadoptowana przez lokalnego artystę Cesara Manrique. To właśnie dzięki jego artystycznym koncepcjom wyspa osiągnęła unikalny charakter. Namawiał do integrowania sztuki z naturą i przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju. Imponującym miejscem w Jameos del Agua jest audytorium. To miejsce o świetnej akustyce może pomieścić nawet 600 osób podczas licznych koncertów oraz przedstawień. W środku jaskini Jameos del Aqua znajduje się również zbiornik wodny wypełniony słoną, morską wodą, w której żyją miniaturowe kraby albinosy, będące symbolem jaskini.

Lanzarote to 250km wybrzeża, z czego 157km stanowią klify, a pozostałą część plaże różniące się między sobą kolorem piasku: od śnieżnobiałego na plaży Papagayo, przez żółte w Puerto del Carmen i Costa Teguise, aż do czarnych, wulkanicznych plaż na północy wyspy.

Wiatr wieje tu przez cały rok, stając się sprzymierzeńcem żeglarzy, windsurwingowców i kitsurfingowców.

Żeglując wzdłuż wybrzeży Lanzarote warto zacumować w jednym z portów: Puerto de Naos, Peurto Calero lub Marina Rubicon.

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Wyspy Kanaryjskie

La Palma – La Isla Bonita

La Palma, nazywana również Zieloną Wyspą oraz Piękną Wyspą (La Isla Bonita), leży w północno zachodniej części archipelagu. Zawdzięcza swoje... więcej »

zobacz więcej

Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – Rajska wyspa.

Teneryfa to największa i najbardziej znana wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana przez mieszkańców paraiso (raj). Ciężko się z nimi nie... więcej »

zobacz więcej

Wyspy Kanaryjskie

El Hierro – Wyspa Południkowa.

El Hierro to najmłodsza i najbardziej wysunięta na południowy zachód wyspa archipelagu. Znana również pod nazwą Isla del Meridiano (Wyspa... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru