Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Lanzarote – Wyspa Ognia.

Lanzarote Wyspy Kanaryjskie

Lanzarote to najbardziej wysunięta na północny wschód wyspa archipelagu. Uznana przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Posiada Rezerwat Morski, Park Narodowy i 12 chronionych obszarów przyrody. Lanzarote jest wyspą „księżycowych” krajobrazów, której znaczną część pokrywa zastygła lawa i trzysta górujących nad nią wulkanicznych stożków. Z tego też powodu zyskała miano Wyspy ognia.

Największą atrakcją wyspy jest położony na południu wulkaniczny Park Narodowy Timanfaya o powierzchni 52 km2. Park powstał w miejscu erupcji, która miała miejsce w 1730r. i trwała 6 lat. Na jago obszarze, niecałe 3km pod powierzchnią ziemi, znajduje się płynna lawa. To dzięki niej ziemia w niektórych miejscach parku ma temperaturę około 80°C.

Erupcja wulkanu sprawiła, że większość urodzajnych terenów wyspy została pokryta lawą i pyłem. Jednak determinacja i pomysłowość mieszkańców La Geria – centralnej części wyspy – była tak ogromna, że na czarnym pustkowiu wulkanicznych pyłów powstały…winnice. Wykorzystali lawę jako surowiec i użyli jej przy uprawie. Jednak bodegi na Lanzarote w niczym nie przypominają dobrze nam znanych krajobrazów z rzędami zielonych winorośli, ciągnących się aż po horyzont. Winorośl na wyspie rośnie w zagłębieniach pozostawionych przez płynącą lawę lub w głębokich na kilka metrów dołach wykopanych w wulkanicznym pyle, ochronionych przed wiatrem niskimi, półokrągłymi murkami. Krajobraz jest niezwykły, trochę nawet surrealistyczny. Aż trudno uwierzyć, że w takich warunkach można produkować tak smaczne wino.

Północna część wyspy zdominowana jest przez wulkan La Corona. Liczne tunele i jaskinie powstałe podczas jego wybuchu zachwycą każdego turystę. Najbardziej znaną jest Jameos del Agua – jaskinia zaadoptowana przez lokalnego artystę Cesara Manrique. To właśnie dzięki jego artystycznym koncepcjom wyspa osiągnęła unikalny charakter. Namawiał do integrowania sztuki z naturą i przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju. Imponującym miejscem w Jameos del Agua jest audytorium. To miejsce o świetnej akustyce może pomieścić nawet 600 osób podczas licznych koncertów oraz przedstawień. W środku jaskini Jameos del Aqua znajduje się również zbiornik wodny wypełniony słoną, morską wodą, w której żyją miniaturowe kraby albinosy, będące symbolem jaskini.

Lanzarote to 250km wybrzeża, z czego 157km stanowią klify, a pozostałą część plaże różniące się między sobą kolorem piasku: od śnieżnobiałego na plaży Papagayo, przez żółte w Puerto del Carmen i Costa Teguise, aż do czarnych, wulkanicznych plaż na północy wyspy.

Wiatr wieje tu przez cały rok, stając się sprzymierzeńcem żeglarzy, windsurwingowców i kitsurfingowców.

Żeglując wzdłuż wybrzeży Lanzarote warto zacumować w jednym z portów: Puerto de Naos, Peurto Calero lub Marina Rubicon.

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Fuerteventura Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura nazywana „Plażą Wysp Kanaryjskich”.

Fuerteventura jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich, położoną zaledwie 100km od wybrzeży Afryki. Znana jako „Plaża Wysp... więcej »

zobacz więcej

Wyspy Kanaryjskie

Gran Canaria – kontynent w miniaturze.

Gran Canaria to wyspa położona w centrum archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przyciąga turystów złocistymi plażami oraz wydmami o białym piasku. Według... więcej »

zobacz więcej

Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – Rajska wyspa.

Teneryfa to największa i najbardziej znana wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana przez mieszkańców paraiso (raj). Ciężko się z nimi nie... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru