Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Perast

Perast o spokojne, niewielkie miasteczko portowe liczące około 300 mieszkańców. Położone jest na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason. W przeszłości miało duże znaczenie strategiczne. W XVII wieku mieścił się tutaj sporych rozmiarów port oraz szkoła morska. Uczelnia była tak sławna, że nawet cesarz Rosji Piotr Wielki wysyłał tutaj po naukę młodych szlachciców. Z czasem miasto zaczęło się wyludniać. Ostatecznych zniszczeń dokonało silne trzęsienie ziemi ( 7 stopni w skali Richtera) w 1979 r.

Perast posiada tylko jedną, główną ulicę nad morzem. Znajdziemy tutaj dziewiętnaście starych willi kapitańskich i kilka kościołów. Najważniejszy jest kościół św. Mikołaja, znajdujący się na rynku głównym, z dominującą nad miastem dzwonnicą.


Naprzeciw miasteczka leżą 2 wysepki. Pierwsza z nich to porośnięta cyprysami wyspa Sveti Djordje. Wyspa jest siedziba opactwa benedyktynów. Znajduje się na niej zabytkowy kościół św. Jerzego z XII w., oraz niewielki cmentarz gdzie w przeszłości grzebano najznamienitszych z Perastu. Wyspa Sveti Djordje jest niedostępna dla turystów.

Kotor

Druga wysepka nosi nazwę: Gospa od Škrpjela (Matki Boskiej na Skale) i jest wyjątkowa. Według legendy 22 lipca 1452 r. żeglarze znaleźli na małym skalnym urwisku cudowny obraz Matki Boskiej. Stało się to bodźcem do budowy kościoła. Co roku 22 lipca, na pamiątkę znalezienia cudownej ikony, odbywa się tutaj symboliczna ceremonia wrzucania do morza kamieni – Fašinada.  Tylko do 1603 r. zatopiono w tym celu ponad 100 wyeksploatowanych żaglowców wypełnionych kamieniami. Pierwszy kościół zbudowano tu w XV w., a wraz z powiększaniem wyspy systematycznie rozbudowywano. W kościele znajdują się freski namalowany przez Tripo Kokolję, słynnego XVII-wiecznego malarza z Perast. Odwiedzający mogą również zobaczyć niezwykły gobelin, do którego odnosi się smutna historia miłosna. Jacinta Rabbit-Miljović tkała gobelin przez 25 lat, czekając, aż jej ukochany powróci z morza. Włożyła w gobelin swoje złote włosy gdy była młoda i srebro na starość.

W lipcu w Perast odbywają się międzynarodowe regaty żeglarskie Fašinada Cup, celebrujące bogate dziedzictwo morskie tego obszaru.


Przejdź do sekcji


Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Zatoka Kotorska

Czarnogóra

Perast

Perast o spokojne, niewielkie miasteczko portowe liczące około 300 mieszkańców. Położone jest na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason.... więcej »

zobacz więcej
Budva Czarnogóra

Czarnogóra

Budva

Budva Według legendy Budva została założona 2500 lat temu przez Kadmosa, fenickiego herosa wygnanego z Teb, który znalazł tu schronienie... więcej »

zobacz więcej
Tivat Czarnogóra

Czarnogóra

Tivat

W Tivacie znajdziemy wszystko, co przyciąga turystów: piękną linię brzegową z licznymi, piaszczystymi plażami, gwarancję pogody – ponad dwa tysiące... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru