Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Żirje

Wyspa Żirje jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą Archipelagu Sibenickiego. Często odwiedzana przez żeglarzy płynących w stronę Parku Narodowego Kornati. Posiada kilka bezpiecznych zatok, gęsto wypełnionych bojami.

Zatoka Tratińska

Głęboka zatoka leżąca na północno-zachodnim brzegu wyspy stanowi dobrą ochronę szczególnie przed północnymi wiatrami. Na brzegu ustawiono kontener na śmieci. W zatoce znajduje się ponad 20 boi, niektóre z przeznaczeniem dla mega jachtów. Kto ma ochotę na spacer może udać się na pobliskie wzniesienie skąd rozpościera się fantastyczny widok na morze i oddalone Kornati. Na szczycie znajdują się resztki umocnień wojskowych. Prowadzi do nich asfaltowa droga, dlatego latem jest to popularne miejsce do podziwiania zachodu słońca. W zatoczce znajduje się Konoba Tratińska, a czterysta metrów dalej wgłąb lądu gospoda Julie. Cena za postój na boi 200-250 Kun w zależności od długości jachtu.

Wyspa Żirje Chorwacja

Vela Stupica

Na południowym brzegu wyspy rozciąga się, szeroka zatoka o nieregularnym kształcie. Znajdziemy tu ponad 30 boi. To nasze ulubione miejsce na Żirje, niestety w sezonie bardzo popularne. Jeśli chcesz cumować na boi w lipcu lub sierpniu radzimy przypłynąć tutaj przed godziną 14.00. Postój kosztuje 2o kun za 1 m jachtu. Osoba pobierająca opłatę zabiera również śmieci. Latem można tu kupić świeże rogaliki z czekoladą i marmoladą – rankiem przypływa motorówka i oferuje wypieki prosto na jacht. Na końcu zatoki znajduje się popularna konoba Siżgorićeva. Niewielki drewniany pomost pozwala swobodnie przycumować pontonem.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na posiłek w konobie, warto zejść na ląd. Na pobliskim wzgórzu znajdziemy ruiny twierdzy Gradina wzniesionej w VI wieku przez bizantyjskiego cara Justyniania. Jej zadaniem była kontrola szlaków morskich. Pierwotnie warownia miała ponad 100m wysokości, 5 wież i otaczały ją podwójne mury. Niewiele z tego pozostało. Nie mniej jednak widok z tego miejsca na zatokę Vela Stupica i cumujące w niej jachty jest warty wyprawy.

Wyspa Żirje Chorwacja

Mala Stupica

Daje dobre schronienie przed każdym rodzajem wiatru poza jugo. Kotwiczyć można na głębokości 5 m. Dno jest piaszczyste a kotwica dobrze trzyma. W zatoce znajduje się również kilkanaście boi.

Cumując w tej zatoce rekomendujemy wyprawę na najbardziej na południe wysunięty fragment wyspy. Droga jest bardzo malownicza. Wędrując, można podziwiać zarówno wschodnią jak i zachodnią stronę wyspy. Na szczycie wzgórza, które jest celem naszej wycieczki, znajdziemy tablicę upamiętniającą toczone tu walki oraz pozostałości bunkrów. Polecamy.

Wyspa Żirje Chorwacja

Muna

Niewielka, senna osada na wschodnim brzegu wyspy. Molo z falochronem zarezerwowane jest dla regularnie kursującego tu promu i katamaranu pasażerskiego. Na wyspie w przeciwieństwie do Kaprije obowiązuje ruch kołowy. Dla żeglarzy przygotowano niewielki pirs z 10 muringami. Istnieje możliwość podpięcia do prądu. Brak wody. Dwie konoby otwarte są tylko w okresie letnim. Kto potrzebuje zaopatrzyć się w pieczywo musi poczekać na pierwszy prom.


Przejdź do sekcji


Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Dubrownik

Chorwacja

Dubrovnik

Wybitny dramaturg i eseista, laureat literackiej nagrody Nobla Bernard Shaw napisał, że „Ci, którzy szukają raju na ziemi, muszą przyjechać... więcej »

zobacz więcej
Mali Losinj

Chorwacja

Mali Losinj

Mali Losinj to przede wszystkim uroczy port, nad którym góruje charakterystyczna dzwonnica, kolorowe domki z czerwoną dachówką wznoszące się kaskadowo... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Skradin

Chorwacja

Skradin

Skradin to niewielka miejscowość położona 8  Mm od Sibenika w dorzeczu rzeki Krka. Jedno z najstarszych miast Dalmacji. Niewielka starówka... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru