Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Marsaxlokk

Malta - MarsaxlokkKolorowe maltańskie łodzie mienią się w słońcu czerwienią, żółcią i turkusem, a zapach świeżo przyrządzonej ryby przyciąga do jednej z wielu maltańskich restauracji.

Marsaxlokk to malownicza wioska rybacka położona w południowo-wschodniej części wyspy. Jej nazwa pochodzi od słów: Marsa – czyli port oraz Xlokk – południowo-wschodni wiatr.

Wizytówką tego miejsca są charakterystyczne, rybackie łodzie maltańskie. Ich kształt wywodzi się jeszcze z czasów Fenicjan. Pomalowane w intensywne kolory: żółty, niebieski i czerwony mają na dziobie zaznaczone oczy Ozyrysa (lub jak inni podają Horusa). Część z nich ma ściętą rufę.

Do Marsaxlokk warto przypłynąć w niedzielę, gdy odbywa się tu tradycyjny targ, przyciągający tłumy turystów. Można wtedy kupić świeże ryby, owoce morza, sery, oliwki, owoce i warzywa, jak również tekstylia i pamiątki. Miasto słynie z licznych restauracji i knajpek położonych wzdłuż głównego deptaka, gdzie serwuje się świeżo złowione ryby. Podobno znajdziemy tu najlepszy stosunek ceny do jakości.

Aby dotrzeć do miasta trzeba najpierw wpłynąć do Zatoki Marsaxlokk. Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze – z prawej burty elektrownia, z lewej port przemysłowy. Im bliżej samego Marsaxlokk, tym widok staje się bardziej atrakcyjny: niska zabudowa, szeroka promenada wzdłuż morza, rząd palm i dziesiątki kolorowych łódek kołyszących się na wodzie, a w tle piaskowa bryła kościoła. Możemy kotwiczyć w zatoce lub wpłynąć do portu. Miejsca nie ma zbyt wiele i jest bardzo płytko – trzeba uważać. Nie mniej jednak, Zatoka Marsaxlokk jest dobrze osłonięta od wiatru i stanowi bardzo bezpieczne kotwicowisko nawet przy średniej sile wiatru z północnego wschodu.

Jeżeli zaplanowaliście dłuższy pobyt w Marsaxlokk, możecie wybrać się na wycieczkę (autobusem) do leżącej nieopodal jaskini Ghar Dalam. Znajdują się tu najstarsze ślady osadnictwa na Malcie. Najniżej położone warstwy jaskini pochodzą sprzed 500 000 lat

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Malta - Gozo

Malta

Marina Mgarr Gozo

Znakomite miejsce, aby bezpiecznie zacumować jacht i udać się na zwiedzanie wnętrza wyspy Gozo, a przy okazji zatankować wodę i... więcej »

zobacz więcej
Malta - Marina Kalkara

Malta

Valletta Grand Harbour

Ten naturalny port usytuowany w południowo-wschodniej części wybrzeża Malty jest wyjątkowo malowniczo położony. Z północnej strony sąsiaduje bezpośrednio z ufortyfikowanymi... więcej »

zobacz więcej

Malta

Comino – najpiękniejsze kotwicowisko na Malcie

Odcienie turkusu – najpiękniejsze kotwicowisko na Malcie. Comino to niewielka, skalista wysepka położona między Gozo a Maltą. Nazwa „comino” pochodzi od... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru