Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Gemiler Adasi

Wyspę zamieszkiwano już we wczesnym okresie Bizantyjskim. Aż do XII wieku stanowiła ważny przystanek w drodze do Ziemi Świętej i Jerozolimy. Znajdziemy tu bardzo wiele ruin, najstarsze pochodzą z IV wieku. Wykopaliska, które rozpoczęły się tutaj niedawno, odkryły imponującą powierzchnię mozaiki. Na szczególną uwagę zasługuje charakterystyczny tunel, łączący dwa kościoły i ciągnący się prawie przez pół kilometra.

Gemiler to jeden z pierwszych ośrodków kultury chrześcijańskiej. Niektóre źródła twierdzą, że przez pewien czas przebywał na niej Święty Mikołaj. Inne uznają, że w tym miejscu został pochowany. Nic zatem dziwnego, że zwyczajowa nazwa Gemiler to wyspa Świętego Mikołaja.

Dziś wyspa nie jest zamieszkała. Jedynymi jej mieszkańcami są dzikie kozy. Na szczycie Gemiler znajduje się niewielka latarnia morska. W sezonie pobierana jest opłata za wstęp ok. 10 TRY

Można kotwiczyć tuż przy zachodnim brzegu wyspy na głębokości 15-20 m. Jest tam mały pomost dla pontonów i dogodne zejście na ląd. Jest to również idealne miejsce do pływania. Woda w tym miejscu jest ciepła i czysta. Latem, pomiędzy jachtami często kursuje sprzedawca z lodami. Najbliższa restauracja znajduje się w zatoce naprzeciwko wyspy. Podobno serwuje dobre ryby ale nie mieliśmy okazji się o tym przekonać. W sezonie kotwiczy tu sporo jachtów i łodzi turystycznych. Wyspa stanowi dużą atrakcję turystyczną, a dostęp do niej jest możliwy tylko od strony morza.

Warto odwiedzić Gemiler pod wieczór, aby z jej szczytu podziwiać zachód słońca.

 Turcja wyspa Gemiler

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Turcja Wall Bay

Turcja

Wall Bay

Wall Bay leży w południowo-zachodnim krańcu Göcek Bay. Nazwa zatoki pochodzi od muru, który przecinał półwysep Lydae i tworzył średniowieczny... więcej »

zobacz więcej
Turcja Tomb Bay

Turcja

Tomb Bay

Tomb Bay to spokojna, szeroka zatoka położona niespełna 6 mil morskich od Göcek. Otoczona wysokimi brzegami, porośnięta drzewami piniowymi jest... więcej »

zobacz więcej
Czarter jachtów Turcja Fethiye

Turcja

Fethiye

Fethiye to największa miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Licyjskim. Miasto zostało wzniesione na gruzach antycznego Telmessos, którego dzieje sięgają VI w... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru